اخبار   
 

 «جان سنگلج را به خطر نیندازید»

پریسا مقتدی، مدیر تماشاخانه‌ی «سنگلج»، با ابراز نگرانی برای ساختمان تماشاخانه‌ی سنگلج که یکی از قدیمی‌ترین تماشاخانه‌های تهران است، گفت: اواخر پارسال خبردار شدیم که این ساختمان تخلیه شده و قرار است که نوسازی شود، نه این که تخریب شود. از همان هنگام تماس‌هایی با رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و چند مسئول دیگر داشتیم و موضوع توسعه‌ی تماشاخانه سنگلج پی‌گیری شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:36   دوشنبه 3 اردیبهشت 1403  

 «علم و صنعت» میزبان رویدادهای رقابتی مسأله‌محور بنیاد نخبگان

دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت میزبان رویداد «بررسی بخش رقابتی معماری» جشنواره‌ی معمار می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دانشکده‌‎ی معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت روز دوشنبه،‌ ۳ اردیبهشت‌ماه به مناسبت روز معمار، ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰ میزبان رویداد «بررسی بخش رقابتی معماری» مسابقه‌ی معماری یادمانی و طراحی مکان ـ رویدادها می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:51   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 فروش فراتر از انتظار طرحی از «میکل‌آنژ»

یک طراحی کوچک اثر «میکل آنژ» ۳۳ بار بیش‌تر از قیمت پیش‌بینی‌شده در حراجی فروخته شد. این طرح از «میکل‌آنژ»، هنرمند چیره‌دست رنسانس، در حراجی کریستیز به بهای ۲۰۱,۶۰۰ دلار فروخته شد. «آرت‌نت» نوشت: مسئولان حراجی «کریستیز» پیش‌بینی‌ کرده بودند که این نقاشی به بهایی در بازه‌ی ۶,۰۰۰ تا ۸,۰۰۰ دلار به فروش برسد، اما سرانجام در حراجی که در هفدهم آوریل برگزار شد، در کمال شگفتی به قیمتی ۳۳برابر برآوردها فروخته شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:44   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 هوش مصنوعی پیشگو می‌شود

پژوهشی از بنیاد فناوری ماساچوست یک مدل هوش مصنوعی را نشان می‌دهد که می‌تواند کارهای آینده‌ی انسان‌ها را پیش‌بینی کند. این مدل هوش مصنوعی با تحلیل محدودیت‌های یک عامل، می‌تواند دریابد که انسان‌ها یا دیگر مدل‌های هوش مصنوعی قرار است چه کاری انجام دهند. به گزارش «آی‌ای»، در این بررسی تازه، پژوهشگران بنیاد فناوری ماساچوست و دانشگاه واشنگتن یک مدل هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که می‌تواند به‌طور دقیق اقدامات آینده‌ی یک فرد یا یک ماشین را پیش‌بینی کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:24   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 دانشمند ایرانی به دنبال ردپای ماهواره‌ها در مدار زمین

«صنم مطلق‌زاده»، دانشمند ایرانی «دانشگاه هلسینکی» (University of Helsinki)، مدل‌های هواشناسی را برای نظارت بر حرکت‌های ماهواره‌های گردنده در مدار زمین به کار می‌گیرد تا جابه‌جا شدن آن‌ها را نشان دهد و بررسی‌های انجام‌گرفته با آن‌ها را اصلاح کند. به گزارش ساینمگ، پژوهشگران «بنیاد پژوهش جو و سامانه‌ی زمین» (INAR) در دانشگاه هلسینکی دریافتند که مدل‌های هواشناسی نوین می‌توانند انرژی منتشرشده از زمین و بازتابیده به فضا را به گونه‌ای دقیق پیش‌بینی کنند ... ادامه»

  منبع : وبگاه «خبر فوری»
  09:36   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 آیا افزایش تراکم ساختمانی به مهار تورم می‏‏‌انجامد؟

محمدصالح شکوهی بیدهندی، دکتر در شهرسازی و عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، امروز در یادداشتی برای روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد» نوشته است: برای کاهش قیمت مسکن، یکی از سیاست‌‌‌هایی که تجویز شده، افزایش عرضه‌‌‌‌ی مسکن است و گاهی شهرداری‌‌‌ها با این استدلال که برای کاهش قیمت مسکن باید عرضه را بیش‌تر کرد، مترصد افزایش تراکم شده‌‌‌اند. با این همه، باید پرسید که آیا به‌راستی افزایش تراکم ساختمانی، باعث کاهش قیمت مسکن می‌شود؟ ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  08:10   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 آژیر منابع در بخش مسکن

بازارهای «خرید خانه‌اول» و «ساخت مسکن» به ترتیب با رکود تاریخی و رکود مزمن روبه‌روست و «عدم استطاعت مستأجرها در برابر سطح بالای اجاره‌بها» نیز مجموعه‌ی بخش مسکن و اقتصاد خانوارها را تحت ‌تأثیر قرار داده است. هرچند «اصلاح ریل سیاستی» در بیرون بازار مسکن و همچنین درون بخش، به‌عنوان گام نخست برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، مطرح و غیرقابل چشم‌پوشی است، اما در این میان، یک پکیج مناسب و کامل برای تأمین مالی مسکن می‌تواند مسیر خروج از رکود و احیای توان خرید و اجاره را فراهم کند ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  07:56   یکشنبه 2 اردیبهشت 1403  

 یک دستگاه لرزه‌سنج رهسپار ماه می‌شود

فضانوردان «آرتمیس۳» (Artemis3)، یک آشکارساز ماه‌لرزه‌ را که برای نظارت مستمر و بلندمدت بر محیط ماه طراحی شده است، با خود به ماه خواهند برد. به گزارش «اسپیس»، بررسی ماه‌لرزه‌ها یکی از کارهایی است که ناسا مد نظر دارد و «ایستگاه بررسی محیط قمری» (LEMS) یکی از سه محموله‌ی نخست ناسا به شمار می‌رود که برای همراهی کردنِ مأموریت «آرتمیس۳» برگزیده شده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:09   شنبه 1 اردیبهشت 1403  

 معمای همکاری هنرمندان و هوش مصنوعی در صنایع نوآور

بن ژائو، استاد دانش‌های رایانه‌ای در دانشگاه شیکاگو، در یادداشتی که برای کنفرانس بازرگانی و توسعه‌ی سازمان ملل (آنکتاد) نوشته، تأکید کرده: از سال ۲۰۲۲، سامانه‌های هوش مصنوعی مولد نفوذ شایان توجهی به صنایع نوآور مانند هنر، موسیقی و نویسندگی خلاقانه داشته‌اند؛ زمینه‌هایی که مدت‌های بسیار در انحصار انسان‌ها در نظر گرفته می‌شدند. تنها در قلمرو تصویرسازی هنری، نوآوری‌های انسانی به تعداد شایان توجهی در صنایع گوناگون از طراحی گرافیک، تصویرسازی تا طراحی بازی جایگزین شده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری سینا
  15:06   دوشنبه 20 فروردین 1403  

 باغ گیاه‏‌شناسی نجات یافت؟

شهرداری تهران از توافق با مالک پروژه‌ی برج‌‌سازی در حریم باغ ملی گیاه‌‌شناسی برای «توقف و پایان همیشگی ساخت‌وساز» در این نقطه خبر داد. بر پایه‌ی گزارشی که روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماریِ شهرداری تهران ارائه داده، ارتش به‌عنوان مالک و صاحب پروژه‌ی ساخت‌وساز بلندمرتبه در زمین کناری باغ ملی گیاه‌‌شناسی، به توافق تازه‌ای با شهرداری تهران رسیده که بر اساس آن، «حقوق مالکانه‌ی مجوز ساخت برج‌‌ها در حریم باغ گیاه‌‌شناسی» به نقطه‌ی دیگری از تهران منتقل شود ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  11:07   شنبه 19 اسفند 1402  
1
2
3
4
5
6
7
8
9