اخبار   
 

 «گذر آقانجفی» اصفهان در پاسکاری میان تخریب و مرمت

سه تن از ساکنانِ بافت تاریخی میدان نقش‌جهان که هنوز خانه‌هایشان تخریب نشده، اما بیش از ۱۰ سال است که میان انبوهی از خرابه‌ها گرفتار شده‌اند، به همراه شماری از اعضای سمن‌ها و کنشگران میراث فرهنگی، در یک نشست، از مشکلاتی گفتند که ایجاد «گذر آقانجفی» باعث و بانی آن شده است. نشست فانوس، با موضوع «روشنگری پیرامون دو پروژه‌ی مهم شهر؛ گذر آقانجفی و مرمت مسجد شیخ‌لطف‌الله» در سالن اجتماعات سرای ورزشکاران برگزار شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:18   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 کیسه‌ی سیمانِ زیست‌تخریب‌پذیر نانویی صادر شد

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید کیسه‌های زیست‌تخریب‌پذیر برای استفاده در صنعت سیمان شده و اکنون آن را صادر کرده است. به گزارش ستاد توسعه‌ی فن‌آوری نانو، یک شرکت ایرانی ماهانه نزدیک به ۳میلیون کیسه‌ی سیمان زیست‌تخریب‌پذیر را به کشورهای همسایه صادر می‌کند. درخواست برای این محصول به‌قدری افزایش یافته که این شرکت در تلاش برای افزایش ظرفیت تولید خود است. هند از این شرکت درخواست انتقال فن‌آوری را دارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  14:16   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 آبی از کمیسیون عمران مجلس برای مهندسان گرم نشد

نقش کمیسیون عمران مجلس در پی‌گیری امور مربوط به مهندسان و صنعت ساختمان، بسیار تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز است. از جمله‌ی این امور مهم، اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، جلوگیری از حضور و دخالت افراد بی‌صلاحیت در بخش ساخت‌وساز، جلوگیری از استفاده از مصالح غیراستاندارد در ساخت‌وسازها و... را می‌توان نام بُرد، که کمیسیون عمران مجلس می‌توانست یا می‌تواند در زمینه‌ی شناسایی نقاط ضعف موجود و رفع آن‌ها مؤثر عمل کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:09   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 تهیه‌ی ۴۰ اطلس فرونشست کشور در سازمان نقشه‌برداری

رییس سازمان نقشه‌برداری از تهیه‌ی ۴۰ اطلس فرونشست کشور خبر داد و گفت: ما با برگزاری نشست‌های تخصصی، تلاش داریم تا آگاهی همگانی را نسبت به مخاطرات فرونشست افزایش دهیم. مسعود شفیعی امروز در نشست تخصصی فرونشست با تأکید بر این که در سال‌های اخیر از سوی پژوهشگران کشور درباره‌ی مخاطرات سهنان بسیاری شده است، افزود: مخاطره‌ی فرونشست در زمره‌ی پرتکرارترین موضوعاتی بوده است که از سوی محققان مطرح شده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:54   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 نشست «گفت‌وگو با بزرگانِ هنر و معماری و شهرسازی؛ اصغر ساعد سمیعی»

به گزارش هنرآنلاین، یکصدوچهل‌ویکمین نشست تخصصی هنر، معماری و شهرسازیِ شرکت مهندسان مشاور هرم‌پی که یکم اسفندماه برگزار می‌شود، به گفت‌وگو با اصغر ساعد سمیعی اختصاص دارد. در این نشست که با موضوع گفت‌وگو با بزرگانِ هنر و معماری و شهرسازی برنامه‌ریزی شده است، محمدمهدی محمودی، اصغر ساعد سمیعی و محمد امیر کرامت سخنرانی خواهند کرد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  09:45   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 کوچ سازنده‌ها به تهران قدیم

اختلاف درجه‌ی رکود ساختمانی در محدوده‌ی «تهرانِ قدیم» و دیگر مناطق شهریِ تهران، از مهاجرتِ سرمایه‌گذارانِ ساختمانی به محله‌های فرسوده‌ی جنوب شهر حکایت دارد. طی ۹ ماهِ نخستِ امسال، تیراژ ساخت‌وساز در بافت‌ فرسوده‌ی پایتخت در حد ۵درصد کاهش پیدا کرد؛ اما این شاخص در بیرون از مناطق فرسوده با اُفتِ بیش از ۲۰درصدی روبه‌رو شد. چهار عامل در هدایت نسبی سازنده‌ها به محله‌های واقع در تهران‌ قدیم مؤثر بوده است: قدرت خرید وام مسکن و اختلاف قیمت زمین، عوامل کلیدی هستند ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  08:30   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 بار دیگر «طرح جامع صنعت ساختمان تدوین می‌شود»

معاون مسکن و ساختمانِ وزارت راه و شهرسازی در نخستین جلسه‌ی همفکری دولت با انجمن‌های خصوصی ساختمانی، ضمن اعلام این مطلب که طرح جامع صنعت ساختمان به‌منظور سامان‌دهی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دیگر تولیدکنندگان صنعت ساختمان تدوین می‌شود، از تشکیل دبیرخانه‌ی شورای تشکل‌های صنعت ساختمان در آینده‌ی نزدیک خبر داد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  09:45   سه شنبه 29 بهمن 1398  

 همگرایی در طراحی و تمرکز بر سودمندی / نگاهی به کتاب «طراحی فراگیر»

«طراحی فراگیر، دستیابی به محیط‌های همه‌شمول» عنوان کتابی است که انتشارات دانشگاه عدالت آن را منتشر کرده است. طراحی فراگیر به‌عنوان یک الگو، سبب تکامل طراحی برای بهبود کیفیت زندگی شهروندانِ جهان می‌شود. به گزارش هنرآنلاین، انتشارات دانشگاه عدالت این کتاب نوشته‌ی «ادوارد استاینفلد» و ـجردانا. ال مایسل»، با ترجمه مشترک مریم پیرهادی، مانا پیرهادی، سعید کاردار و علی سروش‌راد را با شمارگان هزار نسخه، ۵۱۴ صفحه و بهای ۸۵هزار تومان منتشر کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  13:44   یکشنبه 20 بهمن 1398  

 بررسی تأثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک سیمانی

یافته‌های یک پژوهش برای مطالعه و بررسی تأثیر شست‌وشوی اسید بر پارامترهای مقاومت برشی خاکِ تثبیت‌شده با سیمان، نشان می‌دهد که با افزایش pH، مقاومت فشاریِ نمونه‌ی مورد مطالعه افزایش می‌یابد. صابر فریادیان، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران ـ ژئوتکنیک در پایان‌نامه‌ی خود به بررسی «تأثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک تثبیت‌شده با سیمان» پرداخته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:39   یکشنبه 20 بهمن 1398  

 نشست «چالش‌ها در فرآیند طراحی معماری» در مشهد

دانشگاه بین‌المللی امام‌ رضا‌(ع) سمینار «چالش‌ها در فرآیند طراحی معماری» را در راستای بازخوانی موضوع طراحی در معماری معاصر برگزار می‌کند. این نشست که با حضور دکتر حمید ندیمی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود، تلاش دارد چالش‌های معماران در زمینه‌ی طراحی را بازخوانی و با مخاطب آن را مطرح کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  10:08   یکشنبه 20 بهمن 1398  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10