اخبار   
 

 زنده‌یاد استاد مریم میرزاخانی، جاودان در تاریخ ریاضیات

فردا (۲۲ اردیبهشت) زادروز ریاضی‌دان فقید، زنده‌یاد استاد مریم میرزاخانی است، که در جهان «روز زنان در ریاضیات» نام گرفته است. شادروان میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و نخستین زنی که موفق به دریافت مدال فیلدز اتحادیه‌ی جهانی ریاضیات (IMU) در سال ۲۰۱۴ شد، ۴۲ سال پیش در چنین روزی دیده به جهان گشود و در ۴۰سالگی پس از ۴ سال مبارزه‌ با بیماری سرطان، از دنیا رفت؛ اما نام او در تاریخ ریاضیات جاودانه است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:18   شنبه 21 اردیبهشت 1398  

 کارگاه‌های «آفرینش یک ایده» نگاهی عمل‌گرا در هنر را دنبال می‌کند

مدیرعامل زنجیره‌ی فرهنگی ایوان درباره‌ی برگزاری کارگاه‌های «آفرینش یک ایده» که با همکاری دانشگاه باوهاوس وایمار برگزار می‌شود، گفت: نگاه اصلی ما، تعامل با فضای بین‌المللی و بهره‌مندی از تجربیات جهانی در این عرصه است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  07:20   شنبه 21 اردیبهشت 1398  

 خسارت ۲۰میلیاردی آتش به بازار جهانی تبریز

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌گوید: حدود ۱۱۳ مغازه‌ی تاریخی در سرای «دو دری» بازار تبریز طعمه‌ی آتش شدند و خسارتی افزون بر ۲۰میلیارد تومان به این بازار جهانی وارد شد. وی افزود: از ۲۷۰هزار مترمربع عرصه‌ی بازار، ۱۲۰۰ متر عرصه در معرض آتش قرار گرفته بود که به واسطه‌ی دوطبقه بودن بازار، زیربنای آن نزدیک به ۲۵۰۰ متر می‌شود. از پنج دالان وابسته به سرای «دو دری»، متأسفانه دو دالان «میانی» و «سقط‌فروشان» درگیر آتش‌سوزی شدند، حدود ۱۵درصد سقف‌ها ریزش کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  20:36   آدینه 20 اردیبهشت 1398  

 یکصدسالگی دانشگاه باوهاوس، در اصفهان جشن گرفته می‌شود

همزمان با ۷ کشور جهان، جشن صدسالگی دانشگاه باوهاوس، در اصفهان با برگزاری رشته کارگاه‌هایی با عنوان «آفرینش یک ایده» برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  15:33   سه شنبه 17 اردیبهشت 1398  

 «در احیای چهارباغ، از معماران تجربی اصفهان بهره بجویید»

نیما آتش، عضو گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعیِ طرح تجدید حیات، بهسازی و نوسازی چهارباغ عباسی، امروز در یادداشتی نوشته است: گرچه شاید بخشی از اقدامات انجام‌گرفته در چهارباغ عباسی درست باشد، مسلم است که سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان هنوز رفتار مدنی را در فرآیند اجرا نیاموخته و حتا از کریدور درستی به این پروژه گام ننهاده است. در روزهای اخیر، عملیات عمرانی محور میانی پیاده‌راه چهارباغ عباسی آغاز شده و باز هم حاشیه‌سازی کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:45   سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  

 راه‌اندازی سامانه‌ی مدیریت اطلاعات مکانی در سازمان زمین‌شناسی

سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم زمین از راه‌اندازی سامانه‌ی مدیریت اطلاعات مکانی زمین‌شناسی در سازمان زمین‌شناسی خبر داد. به گزارش ایسنا، امید اردبیلی امروز در سی‌وهشتمین گردهم‌آیی علوم زمین، تولید اطلاعات پایه را از وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی خواند و گفت: از آغاز پایه‌گذاری این سازمان، بیش از ۹۵ عنوان نقشه تهیه شده، که این داده‌ها به شیوه‌های گوناگون در اختیار پژوهشگران قرار می‌گرفت ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:24   سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  

 به تشخیصِ سازمان میراث فرهنگی، کاوش باستان‌شناسی در چهارباغ انجام نمی‌گیرد

به تشخیص کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، در حد فاصل دروازه‌دولتِ اصفهان تا خیابان آماده‌گاه در محور چهارباغ عباسی، به‌عنوان یک اثر ملی کاوش باستان‌شناسی انجام نمی‌گیرد. رییس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسیِ پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: به‌جز مجوز کاوش باستان‌شناسی برای ایستگاه مترو در چند سال گذشته، هیچ مجوزی برای کاوش باستان‌شناسی در محور چهارباغ عباسی به‌عنوان یک اثر ملی صادر نشده است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  09:36   سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  

 تخریب میراث ملی در اصفهان

با وجود ممنوعیتِ به‌کارگیریِ مش و بتن در محور میانی چهارباغ عباسی و تأکید مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی بر این موضوع که در جزییات طرح مصوب برای چهارباغ فقط استفاده از این روش برای جوی‌های آب و بخش زیرین حوض بزرگ مجاز اعلام شده است، و به‌رغم حضور ناظران میراث فرهنگی، سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و میراث استان، برخلاف طرح مصوب و بر پایه‌ی تشخیص شهرداری اصفهان، در محور میانی چهارباغ عباسی سرگرم کار است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  08:36   یکشنبه 8 اردیبهشت 1398  

 اجرای ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه در پل گیشا

رییس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده‌ی ایران یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس را افزایش ارتباطات جهانی در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر خواند و گفت: ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه‌ی نماد انرژی شهری که در مراکز تحقیقاتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی پیاده‌سازی شده، در طرح پل سبز زندگی (پل گیشا) اجرا خواهد شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:10   سه شنبه 27 فروردین 1398  

 بالاخره اجازه داریم نام فرزندمان را «کورش» بگذاریم یا نه؟

روز گذشته خبری منتشر شد که می‌گفت سامانه‌ی ثبت احوال دیگر به پدر و مادرها اجازه نمی‌دهد نام فرزندشان را «کورش» بگذارند. در ساعات آغازین روز اگر به این سامانه سر می‌زدید و نام «کورش» را برای فرزندتان برمی‌گزیدید، اخطاری می‌آمد با این مضمون که «امکان این درخواست وجود ندارد». این خبر در همان ساعات اولیه‌ی آمدنش هیاهوی بسیاری به پا کرد، اما پس از آن سازمان ثبت‌ احوال این خبر را تکذیب کرد و گفت: «شاید شهروندان هنگام مراجعه با مشکل مواجه شده‌اند و این مشکل فنی است» ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «شهروند»
  08:01   سه شنبه 27 فروردین 1398  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10