گزارش ها   
 

 ضایعه‌ی بزرگی به نام «دونقشه‌ای‌ها»

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ضمن بازخوانی زمین‌لرزه‌ی بم، گفت: در دو دهه‌ی اخیر در ساختمان‌های ویژه مانند برج‌ها، بیمارستان‌ها و ورزشگاه‌ها تا حدود زیادی مقررات ملی ساختمان رعایت شده است، که البته این موضوع، همه‌ی ساختمان‌ها را دربرنمی‌گیرد ... ادامه»

 داستان پل کالج تهران

در مرکز تهران پلی در مسیر شرقی ـ غربی هست که روی تقاطع خیابان‌های حافظ و انقلاب ساخته شده و «پل کالج» خوانده می‌شود. گویا این نام برگرفته از نام کالج آمریکایی یا همان دبیرستان البرز است که در ضلع شمالی این پل قرار دارد. شماری از همسایه‌های قدیمیِ ساکن در این محل می‌گویند پل را مهندسان و کارشناسان بلژیکی و در میانه‌ی دهه‌ی ۱۳۵۰ خورشیدی ساخته‌اند ... ادامه»

 چند و چونِ ۱۶ گسلِ فعالِ شناخته‌شده‌ی استان تهران

تهران شهری است که پیرامونِ آن گسل‌های شناخته‌شده‌ی بسیاری کشیده شده است. این شهر در سال ۱۱۷۵ خوزشیدی که آغامحمدخان قاجار آن را پایتخت اعلام کرد، تنها حوالی ری بود، ولی امروزه این شهر تا کوه‌های توچال پیش رفته است. این شهر به‌واسطه‌ی گسل‌هایی که دارد، زمین‌لرزه‌های مهمی را از سر گذرانده است. در این گزارش نگاهی انداخته‌ایم به ۱۶ گسلِ فعالِ شناخته‌شده‌ی استان تهران ... ادامه»

 آیا تاب‌آوری اقلیمی در ایران ممکن است؟

دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و عضو وابسته‌ی فرهنگستان علوم و مشاور بخش زلزله‌ی مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و شهرسازی، به‌تازگی در یادداشتی چند و چون و جوانبِ تاب‌آوری اقلیمی در ایران و امکان‌پذیر بودن یا نبودنِ آن را بررسی کرده است ... ادامه»

 ۵۰ پروژه‌ی معماری برتر سال ۲۰۱۹، از نگاه وبگاه Archdaily

با هدف ارائه‌ی ابزارهای نو و ایجاد فضاهای الهام‌بخش برای بهبود کیفیت زندگی در محیط‌های ساخته‌شده به دستِ انسان، وبگاه تخصصی و معتبیر ArchDaily با نزدیک شدن به پایان سال و با بررسی بهترین «پروژه‌های ساخته‌شده» در جهان و میزان بازدید مخاطبان از هر پروژه، ۵۰ اثر برتر معماریِ منتشرشده در آن وبگاه در سال ۲۰۱۹ را برگزیده و اعلام کرده است، تا بدین‌وسیله از مشارکت مخاطبان خود نیز قدردانی کرده باشد ... ادامه»

 حالِ این روزهای گنبد شیخ‌لطف‌الله، از زبان دست‌اندرکاران

در آغاز این هفته، در دفتر پایگاه جهانی نقش‌جهان نشستی با حضور رسانه‌گران، معاون اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، مدیر پایگاه جهانی میدان نقش‌جهان و همچنین مشاور رسانه‌ایِ اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان برگزار شد، تا دست‌اندرکاران گزارشی از حالِ این روزهای گنبد شیخ‌لطف‌الله ارائه بدهند ... ادامه»

 آتش‌سوزی در میدان تاریخی حسن‌آباد (گزارش ویژه)

این‌جا میدانی است که در میان تهرانی‌های قدیم به «هشت گنبد» معروف بوده و اکنون سال‌هاست به نام مالک پیشینش، «حسن‌آباد» نامیده می‌شود. اما حالا جداره‌ی ضلع شمال غربی میدان را آتش سیاه کرده، سقفِ طبقه‌ی بالای جداره کاملاَ فرو ریخته و افزون بر اجناس سوخته‌ی انبارهای طبقه‌ی بالا، نمِ آب‌هایی که به هنگام فرونشاندن آتش روی بدنه‌ی ساختمان ریخته، سقفِ طبقه‌ی پایین را هم تهدید می‌کند ... ادامه»

 «معماریِ ایران، فلسفه‌ی اکولوژیک دارد»

فیروز فیروز زاده‌ی ۱۳۳۳ و هنرآموخته‌ی رشته‌ی معماری از دانشگاه «پرات» نیویورک است. او در سال ۱۳۶۴ «دفتر اهری و فیروز» را در نیویورک پتیه گذاشت. برخی کارهای انجام‌گرفته در این دفتر در بازه‌ی سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، در دو نوبت در نشریه‌ی «نیویورک‌تایمز» به چاپ رسیدند. فیروز معتقد است که معماریِ گذشته‌ی ایران پیوندی تنگاتنگ با طبیعت داشته و به نوعی فلسفه‌ای اکولوژیک دارد ... ادامه»

 ارجحیتِ شور زندگی بر طراحی کالبد ساختمان

مرجان نعمتی‌مهر، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که در طراحی هر بنا و ساختمانی، باید شور زندگی بر طراحی ساختمان و کالبد آن ارجحیت داشته باشد. او توجه به عناصر زیست‌محیطی را امری مهم در معماری و طراحی می‌داند و می‌گوید: اگر بخواهیم طراحیِ دوستدار محیط زیست را تعریف کنیم، باید برای آن سه سطح در نظر بگیریم که از پایین هرم به سوی بالا متعالی می‌شود و پرورش می‌یابد ... ادامه»

 عملکرد شورای مرکزی نظام مهندسی کشور زیر ذره‌بین نگاه انتقادی

محمدرضا محمدیان، مدرس و پژوهشگر حقوق مهندسی، در یادداشتی که به‌تازگی نوشته، به واکاوی و نقدِ وضعیت، عملکرد و کارنامه‌ی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی پرداخته و نوشته: «سازمان نظام مهندسی ساختمان متاسفانه از نظر محتوایی کاملاً دولتی شده و در اشرافیتِ سیاستمدارانی قرار گرفته که میلی به رفع معضلات آن ندارند». متن کاملِ این یادداشت در ادامه پیش روی دوستدارانِ موضوع است ... ادامه»

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10