اخبار   
 

 پیشنهاد مقاوم‌سازیِ روکش آسفالت با PVC

سلامت و بی‌عیب‌ونقص بودنِ روکش آسفالت خیابان‌ها، یکی از عوامل مهمی است که افزون بر بهبود وضعیت ترافیک و کاهش حوادث رانندگی، نقشی شایان‌توجه در زیبا به نظر آمدنِ محیط‌های شهری دارد. اما اغلب به دلیل نفوذ آب به ساختار آسفالت، مشکلاتی در این روکش‌ها پدید می‌آید. پژوهشگران کشور برای این مشکل، راه‌کاری ارائه داده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:45   یکشنبه 29 دی 1398  

 ساخت بتن از باکتری

پژوهشگران دانشگاه «کلرادو بولدر» (University of Colorado Boulder) آمریکا اخیراً با کمک باکتری‌ها توانسته‌اند دانش ساخت بتن را کسترش دهند. در این مطالعه پژوهشگران باکتری‌ها را با ژلاتین، ماسه و مواد مغذی در یک مخلوط مایع ترکیب کردند، سپس این ترکیب را در قالب قرار دادند و سپس آن‌ها را در کنار گرما و زیر نور خورشید گذاشتند، که این کار سبب شد تا باکتری‌ها در فرآیندی همانند تشکیل صدف در اقیانوس، در پیرامون ذرات ماسه کریستال‌های کربنات‌کلسیم تولید کنند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:44   شنبه 28 دی 1398  

 پس‌لرزه با بزرگای ۴.۵ سنگان خسارتی نداشت

علی بیت‌اللهی، رییس بخش زلزله‌ی مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و شهرسازی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جزییات زمین‌لرزه با بزرگی ۴.۵ را که ساعت ۷:۲۳ بامداد روز آدینه (بیست‌وهفتم دی‌ماه) در سنگانِ استان خراسان و در ژرفای ۸کیلومتری رخ داد، اعلام کرد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  07:29   شنبه 28 دی 1398  

 ساخت «آجر ضد موج» به دست یک دانشجوی رشته‌ی معماری انرژی

برای نخستین بار در ایران یک دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی معماری انرژیِ موسسه‌ی آموزش عالی انرژی ساوه توانست آجر ضدموج بسازد. شبنم کیکاوس در گفت‌وگو با ایسنا، با تشریح اختراع خود در حوزه‌ی معماری و انرژی گفت: پوشش آجر با یک پلیمر رسانا به روش پلیمریزاسیون باعث افزایش ویژگی‌هلی جذب و بازتابش امواج زیان‌بار الکترومغناطیس در ناحیه‌ی ریزموج و انعکاس این امواج در ناحیه‌ی فروسرخ می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:32   یکشنبه 22 دی 1398  

 جزیره‌ی ابوموسی با زمین‌لرزه‌ای ۳.۹ریشتری لرزید

بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ی هفته‌ی گذشته در «لیکک» استان کهگیلویه و بویراحمد با بزرگای ۴.۶ ریشتر به ثبت رسید، ضمن آن که جزیره‌ی ابوموسی در استان هرمزگان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۹ ریشتر لرزید. به گزارش ایسنا، افزون بر این‌ها، در مهرانِ استان ایلام زمین با لرزه‌ای به بزرگای ۳.۱، در محمله‌ی استان فارس با بزرگای ۳.۲، و در بازار جمعه‌ی استان گیلان با بزرگای ۳ ریشتر لرزید ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:25   شنبه 23 آذر 1398  

 میلگرد در مرز ۵هزار تومان

دیروز بهای میلگرد در بازار آزاد، بالای ۵هزار تومان هم شنیده شد؛ گویی بازار همه‌ی تلاش خود را به‌کار گرفته بود تا به این نرخ دست‌ یابد. افزایش قیمت شمش در کنار جوّ روانی افزایش قیمت دلار را می‌توان مهم‌ترین دلیل برای تداوم رشد قیمت‌ها به شمار آورد؛ آن هم در شرایطی که رقابت برای خرید در بورس کالا هم بی‌ارتباط با این افزایش قیمت‌ها نبوده است ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  07:20   سه شنبه 19 آذر 1398  

 سدهای دز و کرخه به ثبت ملی رسیدند

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اندیمشک از ثبت ملی اثر و حوزه‌‌ی اطراف، بالادست و پایین‌دستِ ۲ سد بزرگِ کرخه و دز خبر داد. روح‌الله شاهرخیان گفت: همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور با حضور مدیران ۲۶ استان کشور در بندر ماهشهر برگزار و پس از دفاعیه‌ی مدیران‌عامل سدها و نظارت هیأت داورانِ وزارت میراث فرهنگی کشور، با توجه به اهمیت صنعتی و گردشگری، ۲ سد کرخه و دز و بخش‌هایی از فضاهای پیرامونی‌شان به ثبت ملی رسیدند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:49   دوشنبه 18 آذر 1398  

 بررسی رخدادهای لرزه‌ایِ هفته‌ی گذشته

هفته‌ی گذشته در کنار ثبت زمین‌لرزه‌های مهم در استان‌های کرمان و بوشهر با بزرگای به‌ترتیب ۴.۳ و ۴.۲ ریشتر و رخداد زلزله در عسلویه با بزرگای ۳.۲ ریشتر، پایتخت برای دومین سال، با انتشار بوی نامطبوع دست‌به‌گریبان بود. در هفته‌ای که گذشت، بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ها در آبدان استان بوشهر با بزرگای ۴.۳ و نودژ استان کرمان با بزرگای ۴.۲ ریشتر به ثبت رسید؛ ضمن آن که استان بوشهر ۳ زمین‌لرزه‌ی بزرگ‌تر از ۳ ریشتر را نیز در بندر مقام با بزرگای ۳.۴، زیارتعلی با بزرگای ۳ و کوخرد با بزرگای ۳.۲ ریشتر تجربه کرد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  08:28   شنبه 16 آذر 1398  

 زمین‌لرزه در بوشهر

به گزارش خبرگزاری ایلنا، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴ در مقیاس ریشتر، ساعت ۱۸:۱۳:۰۸ استان بوشهر، حوالی بوشکان را لرزاند. کانون این زمین‌لرزه ژرفای ۱۸کیلومتری زمین بوده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  18:18   سه شنبه 12 آذر 1398  

 آموزش «ایمنی ساختمان در برابر آتش» به مهندسان

تفاهم‌نامه‌ی همکاری برای برگزاری دوره‌های ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی، میان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در هشت بند به امضا رسید. برگزاریِ دوره‌های ایمنی در برابر آتش، شامل مبانی حریق، اصول و مقررات محافظت در برابر آتش، طراحی سامانه‌های فرونشاندن آتش، طراحی سامانه‌های اعلام آتش‌سوزی، پوشش‌های مقاوم در برابر آتش، نظارت ایمنی و آتش‌نشانی در معماری و خاموش‌کننده‌های دستی، از موضوع‌های این تفاهم‌نامه هستند ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  17:22   سه شنبه 12 آذر 1398  
1
2
3
4
5