اخبار   
 

 جشنواره‌ی هفته‌ی درخت‌کاری

ایرانیان باستان، درخت و درخت‌کاری را بسیار گرامی می‌داشتند. ما هم در جشنواره‌ی فروش اسفندماه (۱۸ و ۱۹ اسفند) به گرامی‌داشت درخت و درخت‌کاری می‌پردازیم و در این جشنواره، شما افزون بر بهره‌مندی از تخفیف‌های قابل‌توجه روی همه‌ی محصولات، با هر خرید خود به سبز شدنِ زمین کمک می‌کنید. در واقع، متناسب با خریدی که شما انجام می‌دهید، ما بخشی از مبلغ پرداختی را به کاشت درخت اختصاص خواهیم داد ... ادامه»

  منبع : گروه نرم‌افزاری سازه
  09:00   چهارشنبه 14 اسفند 1398  

 برگزاری نهمین کنفرانس ملی زلزله و سازه به‌صورت مجازی

به‌منظور پیشگیری از ویروس حاد تنفسی جدید «کرونا» نهمین کنفرانس ملی زلزله و سازه به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، با توجه به بخشنامه‌ی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، با موضوع برگزار نشدن همایش‌ها و کنفرانس‌ها به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، نهمین کنفرانس ملی زلزله و سازه که قرار بود ۶ و ۷ اسفند در دانشگاه باهنر کرمان حضوری برگزار شود، صرفاً به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و آیین گشایش و نشست‌های ارائه‌ی حضوری و کارگاه‌های آموزشیِ پیش‌بینی‌شده تشکیل نخواهند شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:00   دوشنبه 5 اسفند 1398  

 کیسه‌ی سیمانِ زیست‌تخریب‌پذیر نانویی صادر شد

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید کیسه‌های زیست‌تخریب‌پذیر برای استفاده در صنعت سیمان شده و اکنون آن را صادر کرده است. به گزارش ستاد توسعه‌ی فن‌آوری نانو، یک شرکت ایرانی ماهانه نزدیک به ۳میلیون کیسه‌ی سیمان زیست‌تخریب‌پذیر را به کشورهای همسایه صادر می‌کند. درخواست برای این محصول به‌قدری افزایش یافته که این شرکت در تلاش برای افزایش ظرفیت تولید خود است. هند از این شرکت درخواست انتقال فن‌آوری را دارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  14:16   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 بررسی تأثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک سیمانی

یافته‌های یک پژوهش برای مطالعه و بررسی تأثیر شست‌وشوی اسید بر پارامترهای مقاومت برشی خاکِ تثبیت‌شده با سیمان، نشان می‌دهد که با افزایش pH، مقاومت فشاریِ نمونه‌ی مورد مطالعه افزایش می‌یابد. صابر فریادیان، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران ـ ژئوتکنیک در پایان‌نامه‌ی خود به بررسی «تأثیر باران اسیدی بر رفتار مکانیکی خاک تثبیت‌شده با سیمان» پرداخته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:39   یکشنبه 20 بهمن 1398  

 تأکید بر بازیافت بتن، به‌عنوان راهکاری برای کاهش آسیب به منابع طبیعی

امروزه بر کسی پوشیده نیست که سرعت بهبود و پیشرفت‌های صنعتیِ بشر در سطح جهانی، تأثیرهای ویرانگر بسیاری بر روی محیط زیست داشته و تا اندازه‌ای مخاطره‌آمیز تعادل و پایداریِ محیط زیست را تحت تأثیر قرار داده است. بهره‌برداریِ بیش‌از اندازه از منابع طبیعی تجدیدناپذیر به‌منظور گسترش زیرساخت‌های صنعتی و مدنی، به مصرف میلیون‌ها تُن از منابع طبیعی می‌انجامد و از سوی دیگر، تخریب ساختمان‌های قدیمی و نامنطبق با نیازهای بشر مدرن نیز منجر به تولید زباله‌های ساختمانی و صنعتیِ بسیار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:00   یکشنبه 6 بهمن 1398  

 به پیشواز روز مهندسی: برترین‌های علوم مهندسی کشور تجلیل می‌شوند

نکوداشت شانزدهمین دوره‌ی روز مهندسی و مراسم هشتمین دوره‌ی تجلیل از چهره‌های برگزیده‌ی مهندسی کشور، ۵ اسفند ۱۳۹۸ در فرهنگستان علوم برگزار می‌شود. دکتر مجیدرضا آیت‌الهی، نامزد شاخه‌ی مهندسی مکانیک،‌ دکتر امیرحسین کوکبی، نامزد شاخه‌ی مهندسی مواد و معدن، دکتر داریوش مولا، نامزد شاخه‌ی مهندسی شیمی و دکتر فریدون کیانفر، نامزد شاخه مهندسی صنایع، از سوی فرهنگستان علوم به عنوان استادان برجسته‌ی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم تقدیر می‌شوند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:16   یکشنبه 6 بهمن 1398  

 بررسیِ رخدادهای لرزه‌ایِ هفته‌ی گذشته ـ تا چهارم بهمن ۹۸

بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ی هفته‌ی گذشته در «سرگز» استان هرمزگان با بزرگای ۵.۲ ریشتر بین استان‌های کرمان و هرمزگان رخ داد. رومرکز این زلزله در گسل اصلی جوان زاگرس در شمال تنگه‌ی هرمز بود. افزون بر آن، در جزیره‌ی خارکِ استان بوشهر نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۱ ریشتر و همچنین زلزله‌های ۳.۶ و ۲.۹ به ثبت رسید و به اعتقاد پژوهشپرانِ این حوزه، این زمین‌لرزه در بستر دریا رخ داده، ضمن آن که در پای ارتفاعات شمالی استان بوشهر نیز گسل "عسلویه" کشیده شده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  18:09   شنبه 5 بهمن 1398  

 پیشنهاد مقاوم‌سازیِ روکش آسفالت با PVC

سلامت و بی‌عیب‌ونقص بودنِ روکش آسفالت خیابان‌ها، یکی از عوامل مهمی است که افزون بر بهبود وضعیت ترافیک و کاهش حوادث رانندگی، نقشی شایان‌توجه در زیبا به نظر آمدنِ محیط‌های شهری دارد. اما اغلب به دلیل نفوذ آب به ساختار آسفالت، مشکلاتی در این روکش‌ها پدید می‌آید. پژوهشگران کشور برای این مشکل، راه‌کاری ارائه داده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:45   یکشنبه 29 دی 1398  

 ساخت بتن از باکتری

پژوهشگران دانشگاه «کلرادو بولدر» (University of Colorado Boulder) آمریکا اخیراً با کمک باکتری‌ها توانسته‌اند دانش ساخت بتن را کسترش دهند. در این مطالعه پژوهشگران باکتری‌ها را با ژلاتین، ماسه و مواد مغذی در یک مخلوط مایع ترکیب کردند، سپس این ترکیب را در قالب قرار دادند و سپس آن‌ها را در کنار گرما و زیر نور خورشید گذاشتند، که این کار سبب شد تا باکتری‌ها در فرآیندی همانند تشکیل صدف در اقیانوس، در پیرامون ذرات ماسه کریستال‌های کربنات‌کلسیم تولید کنند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:44   شنبه 28 دی 1398  

 پس‌لرزه با بزرگای ۴.۵ سنگان خسارتی نداشت

علی بیت‌اللهی، رییس بخش زلزله‌ی مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و شهرسازی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جزییات زمین‌لرزه با بزرگی ۴.۵ را که ساعت ۷:۲۳ بامداد روز آدینه (بیست‌وهفتم دی‌ماه) در سنگانِ استان خراسان و در ژرفای ۸کیلومتری رخ داد، اعلام کرد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  07:29   شنبه 28 دی 1398  
1
2
3
4