اخبار   
 

 آغاز به کارِ بلندترین سد آبی جهان در تاجیکستان

تاجیکستان روز آدینه (۲۵ آبان) با حضور شماری از خبرنگاران و نمایندگانِ هیأت‌های خارجی، نخستین توربین نیروگاهی برای تولید برق در این کشور را که بر روی بلندترین سد آبی جهان نار گذاشته شده، افتتاح کرد. این سد که در منطقه‌ی «راغون» واقع شده، یکی از پروژه‌های مهم و پُرسروصدای عمرانی است که مقامات دولتی در این کشور آسیای مرکزی به‌رغم ملاحظات اقتصادی، زیست‌محیطی و ژئوپلتیک بر ساخت آن تاکید داشتند ... ادامه»

  منبع : یورونیوز فارسی
  11:25   شنبه 26 آبان 1397  

 ۸ فروریزش زمین در­ ۲ سال گذشته در تهران

رییس بخش­ زلزله‌ی ­مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و ساختمان گفت: در­ ۲ سال گذشته، ­ ۸ فروریزش زمین در تهران رخ داده، ­­که ­در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  13:00   چهارشنبه 23 آبان 1397  

 یک سال از زمین‌لرزه‌ی کرمانشاه گذشت / آیا درسی آموختیم؟

پس از زمین‌لرزه‌ی ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار و منجیل، در تقویم کشورمان روز ۲۱ آبان ۱۳۹۶ که زلزله‌ی کرمانشاه رخ داد، به‌عنوان سالروز رخ نمودنِ یکی از ناگوارترین حوادث طبیعی ثبت شده است. مواردی همچون بی‌توجهی به پیش‌لرزه‌ها، فرسوده بودنِ ایستگاه‌های شتاب‌نگاری و ضعف مدیریت بحران، از دلایل کشته شدن بیش از ۶۰۰ تن از هم‌میهنانمان در زمین‌لرزه‌ی ۲۱ آبان‌ماه ۹۶ کرمانشاه بودند، که دبیر کارگروه ملی زلزله آن‌ها را در سیاهه‌ای ۱۵موردی گرد آورده و تشریح کرده است ... ادامه»

  منبع : تحریریه‌ی سازه‌نیوز
  11:07   دوشنبه 21 آبان 1397  

 نگاهی به فرآیند بازسازی و آموزه‌های زمین‌لرزه‌ی سرپل‌ذهاب

به مناسبت نخستین سالگرد زمین‌لرزه‌ی سرپل‌ذهاب کرمانشاه، نشست «مروری بر فرآیند بازسازی و بهسازی و درس‌های زلزله‌ی سرپل‌ذهاب در یک سال گذشته» برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  09:59   دوشنبه 14 آبان 1397  

 گزارشی از زمین‌لرزه‌ی ایذه با بزرگای ۴.۵ ریشتر

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گزارشی از زمین‌لرزه‌ی ایذه که به بزرگای ۴.۵ ریشتر در استان خوزستان رخ داد، ارائه کرد. این زمین‌لرزه پنج‌شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷، ساعت ۲۰:۱۷:۲۱ به وقت ایران رخ داد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  12:15   یکشنبه 13 آبان 1397  

 ادامه‌ی فروریزش‌های سریالی در پُرخطرترین مسیر تهران

در ادامه‌ی فروریزش‌های سریالیِ محدوده‌ی خیابان مولوی، بار دیگر این خیابان شاهد فروریزش و غرونشست زمین شد و بررسی‌های میدانیِ کارشناسانان نشان داد که پس از این حادثه، شهرداری منطقه به پر کردن حفره‌ی ۸متری ناشی از این فروریزش اقدام کرد، که به دلیل به کار نبردنِ مصالح مناسب برای خاک سست منطقه، نشست دیگری در همان محل رخ داد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:00   شنبه 12 آبان 1397  

 احتمال افزایش ۲۰درصدیِ بهای سیمان

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از احتمال افزایش ۲۰ تا ۲۵درصدیِ بهای سیمان خبر داد. عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با ایسنا،‌ گفت:‌ با این که ارزبریِ صنعت سیمان زیاد نیست، اما بالا رفتن نرخ ارز از آغاز امسال، باعث شده هزینه‌ی تأمین مصالح، قطعات و پیمانکاری افزایش چشمگیری داشته باشد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:28   یکشنبه 6 آبان 1397  

 ساخت آجر از ادرار انسان

دانشمندان با بهره‌گیری از یک فن‌آوری توانسته‌اند با ادرار انسان آجری بسازند، که پتانسیل تولید مواد ساختمانیِ سازگار با محیط زیست را دارد. به گزارش «گیزمگ»، دانش‌های نوین در حال یافتن راه‌هایی هستند که از مواد زائد بدن انسان استفاده کنند. پژوهشگران به‌تازگی ادرار انسان را برای شارژ تلفن‌های همراه، وسایل نقلیه‌ی هیدروژنی و حتی آجرهای بیولوژیکی به کار برده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  01:26   شنبه 5 آبان 1397  

 «الگوی اقتصاد مقاومتی»: مسیر مد نظر اسلامی برای گذر وزارت راه از مشکلات

وزیر پیشنهادیِ راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت‌های شایان توجه در حوزه‌ی مادی و معنویِ کشور، به‌ویژه نیروی انسانی متعهد و کارآمد، راهکار چیره شدن بر مشکلاتِ آن وزارتخانه را «اجرای سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی و تطبیق فعالیت‌ها بر اساس رئوس ابلاغی» دانست ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  14:54   چهارشنبه 2 آبان 1397  

 طولانی‌ترین پل دریایی جهان در چین (ویدئو)

ساخت طولانی‌ترین پل دریایی جهان در چین به پایان رسید. این پل ۵۵کیلومتری، هنگ‌کنگ و ماکائو را به چین پیوند می‌دهد. برای ساخت این پل ۲۰میلیارد دلار آمریکا هزینه شده و ساخت آن ۹ سال طول کشیده است. ساختار بتنی این پل به‌گونه‌ای است که می‌تواند در برابر بادهایی با سرعت ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت مقاومت کند. رفت‌وآمد روی پل بیش‌تر با اتوبوس انجام می‌گیرد و خودروهای شخصی برای گذر از آن، نیاز به مجوز ویژه دارند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:36   سه شنبه 1 آبان 1397  
1
2
3
4
5
6