اخبار   
 

 سازوکار زمین‌لرزه‌ی دیروز با ۲ زلزله‌ی مهم پیشینِ کرمانشاه متفاوت است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با اشاره به جزییات زمین‌لرزه‌های روز گذشته‌ی گیلان‌غرب استان کرمانشاه گفت: سازوکار این زلزله با دو زمین‌لرزه‌ی ۲۱ آبان پارسال و ۴ آذر امسال متفاوت بوده است ...

سازوکار زمین‌لرزه‌ی دیروز با ۲ زلزله‌ی مهم پیشینِ کرمانشاه متفاوت است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با اشاره به جزییات زمین‌لرزه‌های روز گذشته‌ی گیلان‌غرب استان کرمانشاه گفت: سازوکار این زلزله با دو زمین‌لرزه‌ی ۲۱ آبان پارسال و ۴ آذر امسال متفاوت بوده است. دکتر مهدی زارع در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به زمین‌لرزه روز گذشته یکشنبه ۱۶ دی ماه افزود: این زلزله با بزرگای ۵.۷ در گیلانغرب استان کرمانشاه رخ داده است.

وی افزود: سازوکار این زلزله کاملا "فشاری" و گسلش از نوع "راندگی" بوده و به نظر می‌رسد این زلزله رخدادی مستقل است.

این محقق حوزه زلزله شناسی خاطر نشان کرد: سازوکار کاملا فشاری این زلزله نشانگر این نکته احتمالا مهمی است که زلزله روز گذشته گیلانغرب مکانیسم متفاوتی هم با زلزله ۲۱ آبان سال ۹۶ ازگله و هم با زلزله ۴ آذر ماه سال جاری داشته است.

زارع اضافه کرد: بر این اساس می‌توان گفت به احتمال زلزله روز یکشنبه ۱۶ دی ماه پس‌لرزه هیچ کدام از دو رخداد لرزه‌ای استان کرمانشاه نبوده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله در عین حال با تاکید بر اینکه کلمه "پس‌لرزه" به زمین‌لرزه‌ای که از اهمیت خاصی برخوردار نیست اطلاق می‌شود، ادامه داد: آنچه که در زمین‌لرزه‌ها مهم است، "گشتاور" لرزه‌ای باقی مانده در این پهنه است؛ چراکه این گشتاور به تدریج به صورت رخدادهای لرزه‌ای ثانویهٰ آزاد می‌شود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:09   دوشنبه 17 دی 1397  
 نظرات