اخبار   
 

 فراخوان مسابقه‌ی طرح معماری و احیای ضلع شمال‌غربی میدان حسن‌آباد

فراخوان مسابقه‌ی «طرح معماری و احیای ضلع شمال‌غربی میدان حسن‌آباد» از سوی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران منتشر شد. میدان حسن‌آباد از جمله میدان‌های شاخص تاریخی کشور و تهران است، که متأثر از سبک معماری ابتدای دوره‌ی پهلوی ساخته شده است. این میدان در دوره‌‍‌های بعد، دستخوش تحولات بسیاری در فضا و فعالیت‌های خود شد و متحمل آسیب‌های فراوان گردید که آخرین آن‌ها، آتش‌سوزی در ضلع شمال‌غربی میدان در تابستان امسال بود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  10:09   دوشنبه 30 دی 1398  

 بخش‌های به‌جامانده از کف‌سازی‌های تاریخیِ چهارباغ، یافته شد

سرپرست هیأت باستان‌شناسی خیابان تاریخی چهارباغِ اصفهان، از هویدا شدنِ بخش‌های به‌جامانده از کف‌سازیِ تاریخیِ آجرفرش و سنگ‌فرش دوره‌های صفوی و قاجار در این خیابان خبر داد و گفت: برای مستندسازیِ داده‌های احتمالیِ باستان‌شناختی، پیش از مدفون شدنِ کفِ تاریخیِ این خیابان زیر لایه‌ی کف‌سازیِ در حال اجرا، پیشنهاد انجام یک کاوش باستان‌شناسی به پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی ارائه و با صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی، این برنامه آغاز شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  15:00   یکشنبه 29 دی 1398  

 با عاشقانه‌ترین سنگ‌نگاره ساسانی چه می‌کنند؟

یک کنشگر میراث فرهنگی استان فارس، از ایجاد گودالی در حریم یکی از عاشقانه‌ترین سنگ‌نگاره‌های ساسانی با نام «تنگ‌قندیل» از سوی اداره‌ی آب و فاضلاب استان فارس در روستای تنگ‌قندیل کازرون خبر می‌دهد. فرماندهِ یگان حفاظت میراث فرهنگی کازرون با تایید ایجاد این گودالِ حفاری‌شده، اعلام کرد که گویا اداره‌ی آبفا با هدف ساخت آب‌انبار در حریم این سنگنگاره، خاک‌ریزی کرده و گودال کوچک و پهنی در این محوطه پدید آورده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:42   یکشنبه 29 دی 1398  

 کتاب «درآمدی بر مبانی نظری منظر» منتشر شد

کتاب «درآمدی بر مبانی نظری منظر» تالیف دکتر علی اسدپور، از سوی انتشارات فکر نو منتشر شد. این کتاب به موضوعات پایه‌ای و کلیدی در درک و فهم درست منظر برای معماران، معماران منظر، طراحان محیط و مرمتگران منظر اختصاص دارد و موضوعات نظری حوزه‌ی منظر را می‌کاود و در این رهگذر به کلیدی‌ترین مباحث منظر، همچون مفهوم منظر، ادراک و ارزیابی منظر، بازنمایی منظر در دیگر هنرها و رسانه‌های هنری در تاریخ، روش‌ها و راهبردهای پژوهش در منظر و...، نگاهی تحلیلی ولی مختصر و ژرف دارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  11:25   یکشنبه 29 دی 1398  

 کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین» منتشر شد

کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین؛ نمونه‌هایی از هنر معماری اویغوری»، نوشته‌ی «جوری قدیر» و «خالق داوود» با ترجمه‌ی «نادره بدیعی» از سوی انتشارات علمی ـ فرهنگی منتشر شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:09   یکشنبه 22 دی 1398  

 اَخَوی‎یان، استاد آجرتراش نیشابوری درگذشت

رییس اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: استاد محمدقاسم اَخَوی‎یان، پیشکسوت معماری سنتی که سال ۱۳۰۵ در این شهرستان زاده شده بود، به دلیل کهولت سن در ۹۳سالگی درگذشت. محمداسماعیل اعتمادی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اخوی‎یان جزء معدود استادان تیشه‌داری و آجرتراشی در ایران بود که بیش از نیم قرن از عمر خود را در زمینه هنر آجرتراشی و مرمت بناهای تاریخی صرف نمود و تاکنون آثار بسیاری از این هنرمند به عنوان آثار ملی از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  19:29   شنبه 21 دی 1398  

 نشست «مرز تقلید و تغییر در معماری مساجد» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین نشست معماری معاصر مساجد با عنوان «مرز تقلید و تغییر در معماری مساجد» فردا، یک‌شنبه، ۲۲ دی‌ماه از سوی گروه معماری و شهرسازیِ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی در محل آن فرهنگستان برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  12:15   شنبه 21 دی 1398  

 نگاهی به تجربیات حرفه‌ایِ مهندس فرهاد احمدی در یزد

سازمان نظام مهندسی ساختمان و انجمن صنفی مهندسان معمار استان یزد، در دنباله‌ی رشته نشست‌های معماری و شهرسازیِ معاصر یزد، بیست‌وهشتم آذرماه نشست «مروری بر تجربیات حرفه‌ای فرهاد احمدی» را با حضور این آرشیتکت نوآور و سرشناس برگزار می‌کنند ... ادامه»

  منبع : وبگاه معمارنیوز
  12:36   شنبه 23 آذر 1398  

 نشست روش‌شناسی تاریخ مطالعات هنر و معماری ایران در فرهنگستان هنر

یک‌شنبه، بیست‌چهارم آذرماه، نشست «روش‌شناسی تاریخ هنر؛ مطالعات هنر و معماری ایران» در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. به گزارش هنرآنلاین، این نشست را «کمیته‌ی هنر ایران در دوره‌ی اسلامی» پژوهشکده‌ی هنر در فرهنگستان هنر، به مناسبت هفته‌ی پژوهش برگزار می‌کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  08:54   شنبه 23 آذر 1398  

 نشست تهران‌شناسی با موضوع «معماری مسجد و مدرسه‌ی سپهسالار»

چهارشنبه، ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸، از ساعت ۱۵ هشتادمین نشست تهران‌شناسی و تهران‌پژوهی و سی‌وششمین نشست «گنج‌های نهان تهران»، با موضوع «مسجد و مدرسه‌ی سپهسالار؛ تاریخچه‌ی وقایع، معماری و معماران» در سینما آستارا (تجریش تهران) برگزار می‌شود. حضور در این نشست، برای همگان آزاد و رایگان است ... ادامه»

  منبع : وبگاه معمارنیوز
  12:15   سه شنبه 19 آذر 1398  
1
2
3
4