اخبار   
 

 یکصدودوازدهمین شماره‌ی مجله‌ی «معمار» منتشر شد

یکصدودوازدهمین دوماه‌نامه‌ی «معمار» (آذر و دی ۱۳۹۷) دربردارنده‌ی مطالب و گزارش‌هایی مفصل در زمینه‌ی داوری و مراحل نهایی و نیمه‌نهاییِ «جایزه‌ی معمار ۹۷»، همراه با نام‌ها و ویژگی‌ها و تصاویر طرح‌های نامزد، برنده و تقدیرشده، به چاپ رسید ... ادامه»

  منبع : وبگاه معمارنیوز
  16:50   دوشنبه 17 دی 1397  

 خانه‌ی نیما در برزخ تخریب

۷۰ سال پیش نیما خانه‌ی خود را در محله‌ی تجریش، خیابان دزاشیب بنا نهاد؛ خانه‌ای که خشت‌خشتِ آن هزاران خاطره از نیما به‌ یادگار دارند؛ خانه‌ای که دل میلیون‌ها هنردوستِ ایرانی برای آن می‌تپد، اما متأسفانه وارثان نیما بی‌توجه به ارزش معنوی و تاریخی خانه، آن را فروختند. مالک نیز که از همان آغاز رویای برج‌سازی در سر می‌پروراند، در اندیشه‌ی تخریب خانه برآمد. اما از آن رو که دل دوستداران نیما تاب تخریب خانه را نداشت، دست‌به‌کار شدند و پرونده‌ی ثبت ملی آن را به‌ جریان انداختند. سرانجام در سال ۸۰ با پی‌گیری‌های فراوانِ دکتر سیمین دانشور، خانه‌ی نیما با شماره‌ی ۴۶۰۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «قانون»
  09:36   دوشنبه 17 دی 1397  

 ماجرای انتشار خبر تخریب خانه‌ی ۱۰۰ساله‌ی ابتهاج

چند روز پیش برخی از وبگاه‌های خبریِ استان گیلان از تخریب خانه‌ی شاعر پرآوازه‌ی ایران، «هوشنگ ابتهاج»، همزمان با جشن و آیینِ روز رشت که با حضور مسئولان شهری در میدان اصلی شهر برگزار شد، خبر دادند. اگرچه این اتفاق نیفتاد، اما این خبر واکنش‌های بسیاری بدی در میان مردم رشت داشت ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  16:14   یکشنبه 16 دی 1397  

 تشکیل نظام معماری مستقل از نظام مهندسی، در دست بررسی

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماریِ ایران ضمن اعلام واکاوی بایدها و نبایدهای تشکیل نظام معماری در دوازدهمین نشستِ کمیته‌ی اعتلای معماری، از بررسی شکل‌گیری اتحادیه‌ی معماری در نشست‌های آینده‌ی کمیته‌ی اعتلا خبر داد و گفت: در جلسه‌ی سیزدهم کمیته‌ی اعتلای معماری روی پیشنهاد تشکیل نظام معماری که در دستور کار و بررسی دولت است، تمرکز خواهیم کرد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  08:45   یکشنبه 16 دی 1397  

 بر سر خانه‌ی «نیما یوشیج» چه می‌آید؟

۱۳ دی‌ماه، سالروز درگذشت نیما یوشیج، بهانه‌ای شد تا وضعیت خانه‌ی «پدر شعر نوی ایران» را که در تهران قرار دارد، بررسی کنیم و از چرایی‌های نابه‌سامانی وضعیت آن سخن بگوییم ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  15:06   پنجشنبه 13 دی 1397  

 انتشار فراخوان سومین دوره‌ی جایزه‌ی ساختمان سال ایران

فراخوان سومین دوره‌ی جایزه‌ی ساختمان سال ایران ۹۷ با هدف افزایش عقلانیت در معماری معاصر ایران، با حمایت مؤسسه‌ی هنر معماری منتشر شد. جایزه‌‌ی ساختمان سال ایران، ضمن پاسداشت و احترام به دیگر جوایز و نشان‌های فرهنگ‌محورِ معماری در این سرزمین، حرکتی در راستای افزایش و ترویج و تعمیق عقلانیت در معماری معاصر ایران است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  13:26   یکشنبه 27 آبان 1397  

 طرح‎های شگفت‌انگیز معماران برای اَبرشهر هوشمند روسیه

گروه معماری «زاها حدید» در همکاری با معماران روسی (TPO Pride Architects) یکی از سه گروه طراحی هستند که برای طراحی مگاسیتی هوشمند مسکو برگزیده شده‌اند. روسیه نیز مانند بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته‌ی جهان برنامه‌ای عظیم برای گسترش شهر و ساخت امکانات هوشمند در مقیاس گسترده دارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  09:00   شنبه 26 آبان 1397  

 برگزاری چهار مسابقه در کیش / سنجش خلاقیت از المان‌ها تا پل روگذر

سازمان منطقه‌ی آزاد کیش فراخوانِ ۴ مسابقه در بخش‌های المان‌های شهری، طراحی مبلمان شهری، طراحی پل روگذر و نورپردازی شهری را منتشر کرد. در توضیح مسابقه‌ی «طراحی المان‌های شهری جزیره‌ی کیش» آمده است: نشانه‌شناسی و بهره‌گیری از عناصر نشانه‌ای یکی از بنیادی‌ترین مقولاتِ موتیف‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن است. نشانه‌شناسیِ شهری را می‌توان مطالعه‌ای بر نشانه‌ها و نمادها تعریف کرد، که یا به شهر تعلق دارند و یا به‌صورتی مستقیم با شهر در ارتباطند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  14:36   یکشنبه 6 آبان 1397  

 نگاهی نو به معماری نوین / بررسی پروژه‌های برتر ۲۰۱۷

با پشتیبانی انجمن علمی دانشکده‌ی فنی سمیه، چند پروژه‌ی برتر معماریِ سال ۲۰۱۷ همزمان با برگزاری نمایشگاه اسکیس از آثار دانشجویان، بررسی می‌شوند. این پروژه‌های برتر با حضور عادل خراسانی‌زاده و محسن خزدوز، دو چهره‌ی برجسته در مسابقات معماری، بررسی می‌شوند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  11:00   یکشنبه 6 آبان 1397  

 تمرکز بر معماری ایرانی در یزد

پس از هفت سال، بار دیگر همایش و مسابقه‌‌ی «طراحی مدرسه‌ی ایرانی، معماری ایرانی» برگزار می‌شود. به همت مدیریت جدید اداره‌ی کل نوسازی مدارس، بار دیگر این همایش و مسابقه با تمرکز بر معماری ایرانی پس از هفت سال وقفه و این بار به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  13:29   چهارشنبه 2 آبان 1397  
1
2
3
4
5