اخبار   
 

 مونسان نمی‌گذارد قدمِ کجی برای «بزرگ‌ترین خانه‌ی تهران» بردارند

می‌گویند «بزرگ‌ترین خانه‌ی تهران» است، اما به اندازه‌ای که عظمت دارد، برایش ارزش قائل نیستند. چون هر گاه از یادش غافل می‌شوند، شایعه‌های گوناگونی درباره‌ی خروج از ثبت، تخریب یا تهیه‌ی طرح‌هایی تازه که می‌تواند به‌راحتی عرصه و حریم این بنای نفیس در تهران را از بین ببرد، منتشر می‌شود؛ مانند آخرین زمزمه‌ها مبنی بر احتمال خروج از ثبت خانه‌ی «ثابت پاسال» ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:32   سه شنبه 21 اسفند 1397  

 پایان ساخت مستند «ساختمان سال»

مبین شعبانی‌زاده، درباره‌ی ساخت مستند «جایزه‌ی ساختمان سال» به رسانه‌ها گفت: با توجه به این که رشته‌ی تحصیلی‌ام معماری است و سال‌هاست که در کنار پدرم کار مستندسازی نیز انجام می‌دهم، تصمیم گرفتم که بر روی پروژه‌ی «ساختمان سال»، به‌عنوان یکی از جوایز معتبر و اثرگذار ملی در حوزه‌ی معماری کار کنم؛ زیرا باور دارم که رویدادهای این جایزه باید در تاریخ ثبت شوند، که البته با استقبال برگزارکنندگانِ این رویداد نیز روبه‌رو شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  10:44   سه شنبه 21 اسفند 1397  

 جایزه‌ی پریتزکر ۲۰۱۹ به معمار ژاپنی رسید

«آراتا ایسوزاکی»، معمار و نگره‌پرداز ۸۷ساله‌ی ژاپنی توانست جایزه‌ی پریتزکر سال ۲۰۱۹ را که مهم‌ترین جایزه‌ی معماری به شمار می‌رود و از آن با عنوان «نوبل معماری» یاد می‌شود، از آنِ خود کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  11:43   چهارشنبه 15 اسفند 1397  

 آغاز پخش برنامه‌ی معماری از رسانه‌های اینترنتی

محمدرضا قانعی، معمار پیشکسوت و مدیر شرکت مهندسی «پلشیر» از اجرای برنامه‌ای رسانه‌ای در راستای ارائه‌ی تعریفی تازه از معماری خبر داد و در این باره به «هنرآنلاین» گفت: با توجه به تجربه‌ی چهل‌ساله‌ای که در زمینه‌ی معماری، هم در حوزه‌ی آکادمیک و هم در حوزه‌ی اجرا داشته‌ام. هم‌اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که متأسفانه با معمار و هنر معماری درست رفتار نمی‌شود. زیرا بستر و الگوی درستی برای معماران وجود ندارد. این مسئله همیشه دغدغه‌ی من بوده و هست و به آن می‌اندیشم ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:31   یکشنبه 12 اسفند 1397  

 سامان‌دهی ساخت‌وسازهای عمومی و دولتی، در دستور کار کمیته‌ی اعتلای معماری

معاون معماری و شهرسازیِ وزیر با اعلام این که نشست‌های کمیته‌ی اعتلای معماری به روال پیشین پی گرفته خواهد شد، از احتمال تغییر در برخی از اعضای آن کمیته که البته مصوبه‌ی شورای عالی شهرسازی و معماری را نیز ندارد، خبر داد و گفت: کمیته‌ی اعتلای معماری، هم در سیاست‌گذاری، هم در محتوا و هم در رویه، سامان‌دهیِ ساختمان‌های عمومی و دولتی را در دستور کار قرار می‌دهد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  21:18   شنبه 11 اسفند 1397  

 مسابقه‌ی طراحی سردر مرکز علوم مغز و اعصاب ایران

مؤسسه‌ی خیریه‌ی «متوسلین به امام رضا» از طریق فراخوان همگانی، طراحی سردر مجموعه‌ی یادشده را به مسابقه گذاشت. بیمارستان و مرکز بین‌المللی تحقیقاتی مغز و اعصاب ایران در زمین‌های شمالی منطقه‌ی ۲۲ تهران و در سایتی مشرف به دریاچه‌ی خلیج‌فارس واقع شده است. طراحی مجموعه در سال ۱۳۸۹ انجام گرفت و عملیات اجرایی ساخت آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شد. هم‌اکنون عملیات سفت‌کاری و اجرای نمای ساختمان‌های اصلی به پایان رسیده و نازک‌کاری بخش‌های داخلی ساختمان‌ها رو به پایان است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  07:29   شنبه 4 اسفند 1397  

 «میراث فرهنگی اصفهان را جدی نمی‌گیریم»

اجرای طرح‌های توسعه‌ی شهری بی‌توجه به میراث فرهنگی، آثار نامطلوبی برجا می‌گذارد و سازمان میراث فرهنگی هم به‌عنوان متولی اصلی این حوزه، در این زمینه انفعالی برخورد می‌‎کند. علی بختیار، نماینده‌ی مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در سال‌های گذشته مسائل زیست‌محیطی جدی گرفته نشده و امروز شهر اصفهان دچار آسیب‌های فراوانی شده، می‌گوید: امروز هم موضوع میراث فرهنگی اصفهان را که بسیار گران‌بهاست، جدی نمی‌گیریم ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  10:54   سه شنبه 23 بهمن 1397  

 ریاضیات گسسته و روش‌های مقداری در تحلیل فضای معماری

به همت انجمن مفاخر معماری ایران، سیصدونهمین نشست گفتمان هنر و معماری با موضوع «ریاضیات گسسته و روش‌های مقداری در تحلیل فضای معماری»، در موزه‌ی هنرهای دینی امام علی برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  10:08   یکشنبه 21 بهمن 1397  

 نشستی با موضوع برقراری دیالوگ معمارانه با فضا

در دنباله‌ی رشته برنامه‌های پلتفرم ۲۸، برش دوم از موضوع خانه با هدف بررسی معماری خانه و ارتباط آن با شهر، بررسی خواهد شد. در تعریف این کارگاه آمده است: ما اغلب از فضاى خانگى به‌عنوان محیطى پنهان و خصوصى یاد می‌کنیم، جایى که صاحب خانه نهایت کنترل را بر اعمال، عادات روزانه و متعلقات شخصی‌اش دارد. اما این فضاى خصوصى به‌شدت تحت تاثیر عواملى خارجى و از اذهان ما پنهان است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  08:46   یکشنبه 21 بهمن 1397  

 «باید میان سازه و معماری آشتی برقرار کنیم»

پژمان سخاوتی، مدرس دانشگاه بر لزوم توجه به ابعاد مهندسی در رشته‌ی معماری تأکید کرد و گفت: برخی از دانشجویانِ امروزِ ما دیدگاه خوبی نسبت به سازه ندارند. این سبب شده که برخی از معماران، به ابعاد و جزییات سازه‌ای بی‌توجهی کنند که در نهایت برای شهر و اقتصاد کشور آسیب‌زا و خطرآفرین است. زیرا معماری در بدو امر یک مسأله‌ی مهندسی به شمار می‌رود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:29   چهارشنبه 17 بهمن 1397  
1
2
3
4
5