اخبار   
 

 خطر از بیخ گوش میدان نقش‌جهان گذشت ـ انفجار کپسول گاز در حیاط «سرای منجم»

معاون میراث فرهنگیِ اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اطمینان داد که حادثه‌ی انفجار کپسول گاز در حیاط «سرای منجم» میدان نقش‌جهان، آسیبی به این میراث جهانی وارد نکرده است. شامگاه ۲۰ بهمن‌ماه، رسانه‌ها به نقل از سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان خبر انفجار یک کپسول گاز در «سرای مخلص» میدان نقش‌جهان را منتشر کردند که پس از بررسی‌ها، آشکار شد که حادثه در «سرای منجم» رخ داده است، نه «سرای مخلص» ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:44   سه شنبه 21 بهمن 1399  

 خواهرخواندگی برج آزادی و کاخ ریاست‌جمهوری نیکاراگوئه

سفیر نیکاراگوئه در ایران، در دیدار با رییس مجموعه‌ی برج آزادی، بر توسعه‌ی روابط فرهنگی میان دو کشور تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی مجموعه‌ی برج آزادی، سفیر نیکاراگوئه در ایران، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در نماد ملی ایران، از ایرانیان به‌عنوان مظهر ایستادگی در برابر غرب یاد کرد و با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور به‌ویژه در روابط سیاسی، ابراز امیدواری کرد این دیدار بتواند راهگشای آشنایی دو ملت با فرهنگ و هنر هر دو کشور باشد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:33   سه شنبه 23 دی 1399  

 قطورتر شدن پرونده‌ی تخریب خانه‌های تاریخی اصفهان؛ این‌بار «سرای عطاری»

خانه‌ی صفویِ «عطاری» در محله‌ی جلفای اصفهان به‌تازگی با استناد به رأی دیوان عدالت اداری تخریب شد؛ رخدادی که این سال‌ها خانه‌های تاریخی ارزشمند را نشانه گرفته است، تا افزون بر سود کلان از زمین‌های بایرشده،حریم آثار بافت تاریخی بیش از پیش با ارتفاع گرفتن ساخت‌وسازهای مخدوش، تهدید شود ... ادامه»

  منبع : رخداد شهر
  13:08   دوشنبه 22 دی 1399  

 برگزاری وبینار تخصصی «آجرتراشی و تیشه‌داری معماری سنتی ایران»

همزمان با نخستین سالروز درگذشت هنرمند پیشکسوت آجرتراش و تیشه‌دار زبردست، استاد محمدقاسم اخویان، نشست تخصصی «آجرتراشی و تیشه‌داری معماری سنتی ایران» به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:15   یکشنبه 21 دی 1399  

 کف‌پوش موزاییکی روم باستان، یافته‌ی تازه‌ی دیگری در ایتالیا

گروه باستان‌شناسان ایتالیا در یک منطقه‌ی بِکر در «ورونا»، جایی‎‌که در حال حفاری یک تاکستان خصوصی هستند، بخش‌هایی از کف‌پوشی موزاییکی مربوط به دوران روم باستان را یافتند. با توجه به تاریخ غنیِ ایتالیا، کشف میراث فرهنگی در شرایط کنونی، چندان دور از تصور نیست و هنوز هم باستان‌شناسان به کشف آثار ارزشمند بیش‌تری امیدوارند. قدمت این کف‌پوش موزاییکی به قرن یکم میلادی بازمی‌گردد ... ادامه»

  منبع : اسکان‌نیوز
  09:18   سه شنبه 9 دی 1399  

 ترَکِ مرمت‌شده‌ی گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله آیا شوره زده؟

یک مرمتگر و کاشی‌کار باسابقه که از زمستانِ پارسال تا کنون از او برای بازدید از گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله دعوتی نشده، بر پایه‌ی عکس و فیلم‌هایی که یکی از کوشندگانِ اینستاگرامی به‌تازگی از گنبد این مسجد گرفته و منتشر کرده، به وجود شوره بر روی ترکِ مرمت‌شده‌ی گنبد اشاره کرد و گفت: «شاید هم به همین خاطر است که از ما برای بازدید از گنبد دعوت نمی‌کنند. کسانی که متخصص نیستند، می‌روند؛ اما ما که متخصصیم، نه» ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:25   پنجشنبه 22 آبان 1399  

 نمونه‌ای برای تغییر سبک معماری مساجد در ایران

مسجد ثامن‌الائمه در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع، در سه طبقه با عنوان «مرکز بین‌المللی اسلامی کیش» دهه‌ی فجر امسال افتتاح می‌شود. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه‌ی آزاد کیش، مدیرعامل سازمان منطقه‌ی آزاد کیش در بازدید از طرح عمرانی این مسجد، در جریان امکانات تاسیساتی شامل سه سامانه‌ی هوای تازه، چیلر، سیستم‌های اعلام و اطفای آتش‌سوزی، طرح گچ‌بری‌ها و کتیبه‌هایی که از سوی استادان برجسته‌ی کشور به خط ثلث کار شده است، قرار گرفت ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  17:31   یکشنبه 30 شهریور 1399  

 سکوتی که بر خانه‌ی هنرمندان اصفهان حاکم شده ...

از روزی که شماری از هنرمندان پس از تملکِ خانه‌ی هنرمندان اصفهان از سوی بنیاد شهید، برای اعتراض نسبت به سرنوشت نامعلوم خانه‌ای که به نام آن‌ها بود در این محل دور هم گرد آمدند، بیش از یک ماه و نیم گذشته، اما نه حوزه‌ی هنری و نه بنیاد شهید، هنوز درباره‌ی نتیجه‌ی مذاکراتی که در آن بحبوحه از آن سخن می‌رفت، هیچ توضیحی نداده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  08:19   یکشنبه 30 شهریور 1399  

 معرفی برگزیدگان دومین جشنواره‌ی ملی معماران و کارفرمایان

بر پایه‌ی اعلام دبیرخانه‌ی دومین فستیوال ملی معماران و کارفرمایان، نتایج این جشنواره در اطلاعیه‌ای اعلام شد. در این اطلاعیه آمده است: نشستِ‌ کمیته‌ی‌ ارزیابی فنی نگارخانه‌ی معماران جوان در روز یک‌شنبه، بیست‌و‌سوم شهریور ۱۳۹۹، در محل گالری دومین فستیوال ملی معماران و کارفرمایان (نمایشگاه بین‌المللی تهران / سالن ۳۵) با حضور اعضای کمیته، مهرداد زواره‌محمدی، حبیبه مجدآبادی، سامان سیار، رضا نجفیان، محمدرضا نیکبخت و حمید ناصرخاکی برگزار شد و این نتایج به دست آمد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  18:30   شنبه 29 شهریور 1399  

 مرمت برج و باروی شهر یزد

برج و باوری تاریخی یزد مرمت می‌شود. به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌ی کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، علی اصغر صمدیانی با اعلام این خبر گفت: یکی از شاخصه‌های شهر یزد، برج و باروی محله‌ی فهادان و کوشک‌نو است. این برج و بارو دربرگیرنده‌ی بخشی از گستره‌ی بافت تاریخی و ثبتی یزد است، که ساخت آن در سال ۴۳۲ هجری و به دستور ابومنصور دیلمی انجام گرفته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  08:19   دوشنبه 24 شهریور 1399  
1
2