اخبار   
 

 ترَکِ مرمت‌شده‌ی گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله آیا شوره زده؟

یک مرمتگر و کاشی‌کار باسابقه که از زمستانِ پارسال تا کنون از او برای بازدید از گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله دعوتی نشده، بر پایه‌ی عکس و فیلم‌هایی که یکی از کوشندگانِ اینستاگرامی به‌تازگی از گنبد این مسجد گرفته و منتشر کرده، به وجود شوره بر روی ترکِ مرمت‌شده‌ی گنبد اشاره کرد و گفت: «شاید هم به همین خاطر است که از ما برای بازدید از گنبد دعوت نمی‌کنند. کسانی که متخصص نیستند، می‌روند؛ اما ما که متخصصیم، نه» ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:25   پنجشنبه 22 آبان 1399  

 نمونه‌ای برای تغییر سبک معماری مساجد در ایران

مسجد ثامن‌الائمه در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع، در سه طبقه با عنوان «مرکز بین‌المللی اسلامی کیش» دهه‌ی فجر امسال افتتاح می‌شود. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه‌ی آزاد کیش، مدیرعامل سازمان منطقه‌ی آزاد کیش در بازدید از طرح عمرانی این مسجد، در جریان امکانات تاسیساتی شامل سه سامانه‌ی هوای تازه، چیلر، سیستم‌های اعلام و اطفای آتش‌سوزی، طرح گچ‌بری‌ها و کتیبه‌هایی که از سوی استادان برجسته‌ی کشور به خط ثلث کار شده است، قرار گرفت ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  17:31   یکشنبه 30 شهریور 1399  

 سکوتی که بر خانه‌ی هنرمندان اصفهان حاکم شده ...

از روزی که شماری از هنرمندان پس از تملکِ خانه‌ی هنرمندان اصفهان از سوی بنیاد شهید، برای اعتراض نسبت به سرنوشت نامعلوم خانه‌ای که به نام آن‌ها بود در این محل دور هم گرد آمدند، بیش از یک ماه و نیم گذشته، اما نه حوزه‌ی هنری و نه بنیاد شهید، هنوز درباره‌ی نتیجه‌ی مذاکراتی که در آن بحبوحه از آن سخن می‌رفت، هیچ توضیحی نداده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  08:19   یکشنبه 30 شهریور 1399  

 معرفی برگزیدگان دومین جشنواره‌ی ملی معماران و کارفرمایان

بر پایه‌ی اعلام دبیرخانه‌ی دومین فستیوال ملی معماران و کارفرمایان، نتایج این جشنواره در اطلاعیه‌ای اعلام شد. در این اطلاعیه آمده است: نشستِ‌ کمیته‌ی‌ ارزیابی فنی نگارخانه‌ی معماران جوان در روز یک‌شنبه، بیست‌و‌سوم شهریور ۱۳۹۹، در محل گالری دومین فستیوال ملی معماران و کارفرمایان (نمایشگاه بین‌المللی تهران / سالن ۳۵) با حضور اعضای کمیته، مهرداد زواره‌محمدی، حبیبه مجدآبادی، سامان سیار، رضا نجفیان، محمدرضا نیکبخت و حمید ناصرخاکی برگزار شد و این نتایج به دست آمد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  18:30   شنبه 29 شهریور 1399  

 مرمت برج و باروی شهر یزد

برج و باوری تاریخی یزد مرمت می‌شود. به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌ی کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، علی اصغر صمدیانی با اعلام این خبر گفت: یکی از شاخصه‌های شهر یزد، برج و باروی محله‌ی فهادان و کوشک‌نو است. این برج و بارو دربرگیرنده‌ی بخشی از گستره‌ی بافت تاریخی و ثبتی یزد است، که ساخت آن در سال ۴۳۲ هجری و به دستور ابومنصور دیلمی انجام گرفته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  08:19   دوشنبه 24 شهریور 1399  

 انتشار فراخوان جایزه‌ی معماری تهران با موضوع جایگاه نما در معماری و شهر

فراخوان جایزه‌ی معماری تهران و نمایشگاه ایده‌های نما منتشر شد. منظر شهری به‌دلیل ماهیت عینی خود به گونه‌ای مستقیم با حواس انسان درگیر است و از آن رو که شهر به بازار ساخت‌وساز تبدیل شده و بیش‌تر ساختمان‌ها به‌صورت انفرادی و بر پایه‌ی سلیقه‌های شخصی طراحی می‌شوند، کم‌تر مجالی برای ارائه‌ی‌ کیفیت‌ معمارانه در بناها و سیمای شهری فراهم است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  07:38   یکشنبه 16 شهریور 1399  

 مرمت اضطراری گنبدهای بازار «شتربان» (دَوَچی) تبریز

مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز از مرمت اضطراری گنبدهای بازار «شتربان» (دَوَچی) خبر داد. حسین اسمعیلی سنگری با اعلام این خبر، گفت: بازار سرپوشیده‌ی تبریز، سند باشکوه فرهنگ، هنر، تاریخ و اقتصاد ایران و آذربایجان است که با توجه به چنین جایگاهی، مرمت و سامان‌دهی این بنای تاریخی همواره در اولویت‌های کاری پایگاه جهانی بازار و اداره‌ی کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان شرقی بوده و هست ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:41   شنبه 15 شهریور 1399  

 فرهاد احمدی، معمار فضاهای فرهنگی و هنری، در قطعه‌ی هنرمندان آرمید

مهندس فرهاد احمدی، پس از مدت‌ها مبارزه با سرطان، در سن ۷۰سالگی دار فانی را وداع گفت، تا یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین معمارانِ فضاهای فرهنگی کشور در چهار دهه‌ی گذشته، رخت از جهان ما بربندد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  07:29   شنبه 15 شهریور 1399  

 کاخ ثابت پاسال در فهرست آثار ملی می‌ماند

ابراهیم شقاقی، مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی گفت: با رأی شعبه‌ی سه‌ی تجدیدنظر دیوان عدالت اداری، «کاخ ثابت پاسال» در فهرست آثار ملی می‌ماند. به گزارش هنرآنلاین، ابراهیم شقاقی افزود: ساختمان موسوم به «کاخ ثابت پاسال» در سال ۱۳۴۰ در شمال بلوار آفریقا ساخته شد و ۱۱هزار و ۵۴۳ مترمربع مساحت دارد. این خانه پیش از انقلاب گران‌ترین خانه‌ی شهر تهران بود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  14:52   سه شنبه 7 مرداد 1399  

 جایزه‌ی جهانیِ نوآورترین دفتر معماریِ مدرن، به سه پروژه از ایران تعلق گرفت

جایزه‌ی حهانی نوآورترین دفتر معماری مدرن به سه پروژه‌ی «اُرسی‌خانه»، «پردیس‌خانه» و «کاشی‌خانه» اختصاص یافت. به گزارش هنرآنلاین، نیما و سینا کیوانی، امسال توانستند جایزه‌ی «نوآورترین دفتر معماری مدرن»‌ ( Most Innovative Modern Architecture Studio) در سال ٢٠٢٠ را از آنِ خود کنند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:36   دوشنبه 6 مرداد 1399  
1
2