روزنوشت ها    
 

 آیا با خوردن غذای بیرون کرونا می‌گیریم؟ بخش عمومی

3
 کورش نیکزاد

کورش نیکزاد با شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن شمار قربانیان این ویروس، بازار شایعات داغ شده و تشخیص درست از نادرست را دشوار کرده است. یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح‌شده در این زمینه، سفارش خوردنی از رستوران‌هاست. در این روزنوشت می‌خواهیم ببینیم پژوهشگران در مورد سفارش غذا از رستوران‌ها چه نظری دارند؟ ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 12:06 ، نظر بدهید

 از آخرین زمین‌لرزه‌ی مهم تهران ۱۹۰ سال گذشته است بخش عمران

4
 مهرداد میاندوآبی

مهرداد میاندوآبی از آخرین زلزله‌ی مهم کلان‌شهر تهران و ری باستان با بزرگای ۷.۲ نزدیک به ۱۹۰ سال می‌گذرد و زمین‌لرزه‌ی ۵.۱ ریشتری رخ‌داده در بامداد ۱۹ اردیبهشتِ امسال درست در محل آخرین زلزله مهم تهران، در محل اتصال گسل‌های «مشا» و «شمال تهران» به ثبت رسیده است ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 11:49 ، نظر بدهید

 معرفی کتاب: مکان‌های مردمی (راهنمای طراحی فضاهای باز همگانی) بخش معماری

3
 ندا سیستانی

ندا سیستانی ایـن کتاب دستاورد تلاش چنـد تن از اسـتادانِ دانشگاه برکلی، دانشـجویان و دانش‌آموختگان دپارتمان معمـاری و معماری منظـر این دانشـگاه در چند سـال پیاپی است و طیف گسترده‌ای از فضاهای باز دارای کاربرد جمعی و همگانی در آن مـورد بحث قـرار گرفته‌اند ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 10:26 ، نظر بدهید

 «انسان‌ها نیازی به سخن گفتن نخواهند داشت»؟ بخش دانش و فن‌آوری

3
 امیریاشار فیلا

امیریاشار فیلا «ایلان ماسک» به‌تازگی در بخشی از پادکست «The Joe Rogan Experience» گفته است که انسان‌ها از ۵ یا ۱۰ سال آینده، با هم به‌صورت غیرکلامی ارتباط برقرار خواهند کرد و دیگر با یکدیگر گفت‌وگو و همسخنی نخواهند کرد ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 09:18 ، نظر بدهید

 آیا میراث «به‌آذین» نجات می‌یابد؟ بخش شهرسازی

4
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور فرزند «م.ا. به‌آذین»، مترجم نامدار درحالی از تلاش برای تبدیل کردنِ خانه‌ی پدری‌اش به موزه سخن می‌گوید که ۶۰درصدِ این ملک سهم بسازبفروش است. کاوه اعتمادزاده، فرزند محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذین)، نویسنده و مترجم فقید در گفت‌وگو با ایسنا، به تشریح وضعیت کنونی خانه‌ی پدری‌اش پرداخت ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 08:28 ، نظر بدهید

 ورکشاپ آنلاین پاسخگویی به پرسش‌ها در زمینه‌ی اجرا و بهینه‌سازی دیتیل‌های ساختمانی بخش عمران

4
 سید مهدی  میرابیانه

سید مهدی میرابیانه به همت وبگاه civil808، قرار است پنج‌شنبه، یازدهم اردیبهشت‌ماه، ورکشاپ آنلاین پاسخگویی به پرسش‌ها در زمینه‌ی اجرا و بهینه‌سازی دیتیل‌های ساختمانی از ساعت ۱۹ تا ۲۰ برگزار شود ... ادامه»

سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 ساعت 09:36 ، نظر بدهید

 سخت مثل روزگار سیمان بخش عمران

6
 فرزاد وفادار

فرزاد وفادار صنعت سیمان «مظلوم» است و به بهانه‌ی کنترل قیمت مسکن، سال‌هاست بهای سیمان با دستور دولتی‌ها تعیین می‌شود و سودش نه به کارخانه و تولیدکنندگان، بلکه به جیب دلال‌ها و پدرخوانده‌های سیمان می‌رود. بهای سیمان فقط ٢ تا ٣‌درصدِ بهای تمام‌شده‌ی مسکن را تشکیل می‌دهد ... ادامه»

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 16:50 ، نظر بدهید

 نگاهی به کتاب «طبیعت و تکنولوژی در معماری اکوتک» بخش معماری

5
 ندا سیستانی

ندا سیستانی کتاب «طبیعت و تکنولوژی در معماری اکوتک»، پیوند معماری مدرن را با طبیعت و عناصر آن برای استفاده‌ی حداکثری از منابع انرژی برای افزایش کیفیت زندگی به تصویر می‌کشد. این کتاب از رشته کتاب‌های «فناوری‌های آینده در معماری و شهرسازی« است و آن را هادی محمودی‌نژاد تألیف کرده است ... ادامه»

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 14:16 ، نظر بدهید

 کمبود سوخت نیروگاه‌ها چالش‌برانگیز شد بخش برق

5
 رامتین جواهریان

رامتین جواهریان کمبود سوخت نیروگاه‌ها در زمستان چالش‌برانگیز شد. روز گذشته تهران و چند استان شاهد خاموشی‌های اضطراری برق بودند. متولیان، مصرفِ بیش از انتظار گاز را عامل کمبود سهمیه‌ی گاز نیروگاه‌ها اعلام کردند، که در نهایت منجر به اعمال خاموشی شد ... ادامه»

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 13:35 ، نظر بدهید

 نقش دست‌ها در انتقال بیماری‌های عفونی بخش عمومی

6
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که عفونت بیمارستانی یکی از معضلات قرن حاضر به شمار می‌رود، گفت: براساس آمار اعلام‌شده، سالانه نزدیک به دومیلیون مورد عفونت بیمارستانی در آمریکا رخ می‌دهد. میزان مرگ‌ومیر به‌دنبال عفونت بیمارستانی نیز از ۱۴.۸ تا ۷۱درصد متغیر بوده است ... ادامه»

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 13:11 ، نظر بدهید
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10