روزنوشت ها    
 

 سیستان و بلوچستان، تشنه‌ی صنعت یا آب؟ بخش محیط زیست

3
 حسین‌علی واعظی‌پور

حسین‌علی واعظی‌پور در شرایطی که در شمال استان سیستان و بلوچستان، زندگی بیش از نیم‌میلیون تن از مردم شهرهای سیستان و زاهدان به آب رودخانه‌ی هیرمند گره خورده و تامین آن در گرو تصمیم دولت مستقر در کشور افغانستان است، در جنوب این استان نیز در چند قدمی دریای عمان، مردم حال و روز خوشی ندارند ... ادامه»

شنبه 1 آبان 1400 ساعت 08:51 ، نظر بدهید

 قیمت سیمان آیا دوباره اوج می‌گیرد؟ بخش عمران

3
 فرزاد وفادار

فرزاد وفادار بررسی‌ها حکایت از آن دارد که زمستان امسال شاهد کمبود قابل‌توجه گاز خواهیم بود؛ این روند به منزله‌ی تحت فشار قرار گرفتن صنایع مادر؛ همچون واحدهای تولید سیمان خواهد بود. این در حالی است که روند تولید سیمان طی ماه‌های گذشته نیز به دلیل کمبود برق با افت قابل‌توجهی روبه‌رو شد ... ادامه»

یکشنبه 25 مهر 1400 ساعت 21:18 ، نظر بدهید

 کدام تیپ سیمان را بخریم؟ بخش عمران

3
 فرزاد وفادار

فرزاد وفادار همان‌گونه که می‌دانیم، سیمان یکی از مصالح ساختمانی مهم در ساختمان‌سازی‌های مسکونی و تجاری است. از این رو، آشنایی با انواع تیپ سیمان‌ها و آگاهی از آخرین قیمت سیمان برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، امری ضروری است ... ادامه»

سه شنبه 20 مهر 1400 ساعت 00:00 ، نظر بدهید

 رفع نیازهای فناورانه‌ی صنعت ساختمان با ایده‌های مخترعان ایرانی بخش دانش و فن‌آوری

7
 م. عمرانی

م. عمرانی قرار است رفع نیازهای فناورانه‌ی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت ساختمان، از میان اختراعات ثبت‌شده‌ی ایرانی مرتفع شود؛ این رویداد ۲۶ آبان‌ امسال برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا ۱۵ آبان‌ماه مهلت دارند نام‌نویسی کنند ... ادامه»

دوشنبه 19 مهر 1400 ساعت 15:00 ، نظر بدهید

 برندگان جایزه‌ی معمار ۱۴۰۰ بخش معماری

7
 آیدا شیرانی

آیدا شیرانی جایزه‌ی معمار ۱۴۰۰ هم به ایستگاه پایانی‌اش رسید و برندگان نهایی این مسابقه مشخص شدند. در این روزنوشت، پروژه‌ها و طراحانی که در بخش‌های گوناگون این رقابت رتبه‌های یکم تا سوم را به دست آوردند، معرفی شده‌اند ... ادامه»

دوشنبه 19 مهر 1400 ساعت 14:25 ، نظر بدهید

 ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رشته‌ی مهندسی عمران بخش عمران

6
 کورش نیکزاد

کورش نیکزاد رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان برای رشته‌ی مهندسی عمران، از سوی نظام‌ رتبه‌بندی شانگهای منتشر شد. نظام رتبه‌بندی شانگهای از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن را دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌­کند. این رتبه‌بندی نخستین بار در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی منتشر شد ... ادامه»

دوشنبه 19 مهر 1400 ساعت 13:49 ، نظر بدهید

 «پشت به سیتی‌سنتر کرمان، رو به گنجعلی‌خان» بخش شهرسازی

6
 ندا سیستانی

ندا سیستانی در حالی که ارزیابان یونسکو شهر به شهر کاروان‌سراهای معرفی‌شده در پرونده‌ی «کاروان‌سراهای ایران» را به عنوان کاندیدای تازه‌ی ایران برای ارائه در اجلاسِ جهانی سال آینده بررسی می‌کنند، فعالان میراث فرهنگیِ برخی از استان‌ها درباره‌ی ساخت‌وسازهای اطرافِ این کاروان‌سراها هشدار می‌دهند ... ادامه»

دوشنبه 19 مهر 1400 ساعت 09:45 ، نظر بدهید

 تأثیر کاهش قیمت سیمان بر قیمت مسکن چگونه است؟ بخش عمران

7
 فرزاد وفادار

فرزاد وفادار هرگاه بحث روی گرانی خانه و آپارتمان است، پای سیمان و مصالح ساخت‌وساز به میان می‌آید. بسیاری بر این باورند که هر چه بهای سیمان بالاتر برود، قیمت خانه نیز بیشتر می‌شود. اما این موضوع تا چه اندازه درست است؟ ... ادامه»

یکشنبه 18 مهر 1400 ساعت 23:59 ، نظر بدهید

 داروخانه‌ها ورشکسته؛ داروی کرونا و قارچ سیاه کمیاب بخش عمومی

6
 رامتین جواهریان

رامتین جواهریان به گفته‌ی نایب‌رییس انجمن داروسازان، داروهای کرونا کمیاب‌اند، داروی اصلی قارچ سیاه نایاب است؛ مسئولان توصیه کرده‌اند که از داروهای جایگزین استفاده شود و ۶۰درصد داروخانه‌ها در آستانه‌ی ورشکستگی هستند ... ادامه»

سه شنبه 9 شهریور 1400 ساعت 16:50 ، نظر بدهید

 ویدئو ـ «قارچ سیاه»: تهاجمی، خطرناک، قابل پیشگیری بخش عمومی

6
 کورش نیکزاد

کورش نیکزاد «قارچ سیاه» یک عفونت قارچی وخیم اما نادر است و از سوی گروهی از کپک‌هاست که در سراسر محیط زیست یافت می‌شوند. این عفونت زمانی نگران‌کننده‌تر شد که پس از افزایش موارد شیوع کرونای دلتا در هندوستان، موارد بسیاری از ابتلا به قارچ سیاه دیده شد؛ مواردی که گاه به تخلیه‌ی چشم بیماران هم انجامید. این عفونت چه ارتباطی به کرونا دارد؟ ... ادامه»

سه شنبه 9 شهریور 1400 ساعت 16:23 ، نظر بدهید
1
2
3
4
5
6
7
8