روزنوشت ها    
 

 پل‌ها چگونه کار می‌کنند؟ ـ همه چیز درباره‌ی پل‌ها ـ بخش ۲ بخش عمران

1
 سهراب شیروانی‌فر

سهراب شیروانی‌فر در دنباله‌ی بخش نخست این مطلب، در این بخش به معرفی چند گونه‌ی مختلف از پل‌ها (مانند پل‌های خرپایی یا پل‌های ساده‌ی تیر ـ ستونی ) می‌پردازیم و مکانیسم و ساختار آن‌ها را بررسی می‌کنیم... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 13:09 ، نظر بدهید

 تکذیب شکسته شدن سد «جهرم» بخش عمران

2
 گروه رسانه‌ای دیرین

گروه رسانه‌ای دیرین محمد حاج‌رسولی‌ها، مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مادر‌تخصصی مدیریت منابع آب، شکسته‌شدن سد «جهرم» را رد می‌کند و در گفت‌‌وگو با روزنامه‌ی «شرق»، از آنچه در جریان سیلاب استان فارس رخ داده، می‌گوید و از عملکرد موفق سد «سلمان فارسی» ... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 12:59 ، نظر بدهید

 طراحی نما و معماری ساختمان مسکونی علوی، اثر محمدرضا نیکبخت بخش معماری

1
 ندا سیستانی

ندا سیستانی در این روزنوشت نگاهی انداخته‌ایم به آخرین پروژه‌ی مهندس محمدرضا نیکبخت، که اجرای آن در سال ۹۵ به پایان رسیده است. پروژه‌ی مسکونی علوی از نظر سبک معماری، متریال، کانسپت و … شباهت بسیاری به دیگر کارهای این معمار سرشناس دارد و در حال حاضر اطلاعات بیشتری راجع به این پروژه در دسترس نیست... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 12:49 ، نظر بدهید

 عکس تماشایی فضانورد فرانسوی از کوه سهند و کلاه ابری‌اش بخش نقشه برداری

1
 امیریاشار فیلا

امیریاشار فیلا توماس پسکی، فضانورد فرانسویِ حاضر در ایستگاه فضایی، نمایی خارق‌العاده از ایران گرفته است. او در توضیح این عکس نوشته است: به نظر می‌رسد کوهی در ایران کلاهی از ابر به سر دارد ... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 12:45 ، نظر بدهید

 آینه‌ی ۱۰هزار کیلومتری! بخش عمومی

1
 م افتخاری

م افتخاری بزرگ‌ترین دریاچه‌ی نمکی زمین (Salar de Uyuni) که به «بزرگ‌ترین آینه‌ی طبیعی جهان» نیز شهرت دارد، در مرز بولیوی با شیلی قرار دارد و سطح عظیم نمکی آن با ۱۰ هزار و ۵۸۲ کیلومتر مربع مساحت، در سراسر جهان بی‌مانند است... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 12:39 ، نظر بدهید

 بزرگ‌ترین هواپیمای جهان در تدارک آمادگی برای پرواز بخش عمومی

0
 مجتبی محمدی

مجتبی محمدی بزرگ‌ترین هواپیمای جهان با نام "ایرلندر ۱۰" تلفیقی از بالون و هواپیماست و طی هفته‌های آینده پرواز خود را آغاز خواهد کرد. ایرلندر ۱۰ تولید شرکت هوا و فضای بریتانیا است و با توجه به پرواز آزمایشی موفقیت‌آمیزش در سال گذشته، در بهار به هوا برخواهد خاست. این هواپیما هیبریدی است... ادامه»

سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 12:15 ، نظر بدهید

 زاها حدید و طراحی بیلبوردهای خیابانی بخش معماری

5
 آیدا شیرانی

آیدا شیرانی در جهان معماری، زاها حدید نامی شناخته‌شده و ارزشمند است، هر چند این بانوی خوش‌ذوق و فقید توجه خود را تنها معطوف به این حوزه ننموده و در شاخه‌های دیگر نیز فعالیت کرده و طراح‌های جدیدی ارائه کرده است. ظاهراً این بار نوبت به بیلبوردهای تبلیغاتی رسیده است... ادامه»

دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت 15:33 ، نظر بدهید

 قیمت سازه‌ی فضایی (سازه‌ی فضاکار) بخش عمران

3
 شرکت فضاسازه نقش جهان

شرکت فضاسازه نقش جهان یکی از نخستین پارامترهای مورد نظر در انتخاب یک سازه، قیمت تمام‌شده‌ی آن سازه می‌باشد و به همین لحاظ پیش از گفت‌وگو درباره‌ی دیگر پارامترهای موثر در انتخاب یک سازه‌ی مناسب، به بررسی پارامتر قیمتِ تمام‌شده‌ی سازه فضایی( سازه‌ی فضاکار) و آنالیز قیمت می‌پردازیم... ادامه»

دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت 15:24 ، نظر بدهید

 شباهت و تفاوت‌های مدیریت ساخت با مدیریت پروژه بخش عمران

4
 فرهاد صالحی راد

فرهاد صالحی راد به طور تئوری هم مدیریت پروژه (Project management) و هم مدیریت ساخت (Construction management) از سه طرف رابطه دارند: کارفرما، مشاور و پیمانکار. در این روزنوشت، نگاهی انداخته‌ایم به شباهت و تفاوت‌های مدیریت ساخت با مدیریت پروژه... ادامه»

دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت 15:09 ، نظر بدهید

 مروری بر کارنامه وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم بخش عمومی

4
 ایرج شاهسون

ایرج شاهسون دبیر هیات دولت در یادداشتی نوشته است: دوره مسئولیت آقای آخوندی با موفقیت‌های بزرگ و درخور اعتنایی در حوزه راه و شهرسازی همراه بوده است که به گمان من به شایستگی اطلاع‌رسانی نشده است. زیرساخت‌های حمل و نقل کشور با تلاش‌های انجام شده نوید از آینده درخشانی در این حوزه می‌دهد... ادامه»

دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت 14:45 ، نظر بدهید
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10