اخبار   
 

 خسارت ۲۰میلیاردی آتش به بازار جهانی تبریز

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌گوید: حدود ۱۱۳ مغازه‌ی تاریخی در سرای «دو دری» بازار تبریز طعمه‌ی آتش شدند و خسارتی افزون بر ۲۰میلیارد تومان به این بازار جهانی وارد شد. وی افزود: از ۲۷۰هزار مترمربع عرصه‌ی بازار، ۱۲۰۰ متر عرصه در معرض آتش قرار گرفته بود که به واسطه‌ی دوطبقه بودن بازار، زیربنای آن نزدیک به ۲۵۰۰ متر می‌شود. از پنج دالان وابسته به سرای «دو دری»، متأسفانه دو دالان «میانی» و «سقط‌فروشان» درگیر آتش‌سوزی شدند، حدود ۱۵درصد سقف‌ها ریزش کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  20:36   آدینه 20 اردیبهشت 1398  

 به تشخیصِ سازمان میراث فرهنگی، کاوش باستان‌شناسی در چهارباغ انجام نمی‌گیرد

به تشخیص کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، در حد فاصل دروازه‌دولتِ اصفهان تا خیابان آماده‌گاه در محور چهارباغ عباسی، به‌عنوان یک اثر ملی کاوش باستان‌شناسی انجام نمی‌گیرد. رییس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسیِ پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: به‌جز مجوز کاوش باستان‌شناسی برای ایستگاه مترو در چند سال گذشته، هیچ مجوزی برای کاوش باستان‌شناسی در محور چهارباغ عباسی به‌عنوان یک اثر ملی صادر نشده است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  09:36   سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  

 تخریب میراث ملی در اصفهان

با وجود ممنوعیتِ به‌کارگیریِ مش و بتن در محور میانی چهارباغ عباسی و تأکید مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی بر این موضوع که در جزییات طرح مصوب برای چهارباغ فقط استفاده از این روش برای جوی‌های آب و بخش زیرین حوض بزرگ مجاز اعلام شده است، و به‌رغم حضور ناظران میراث فرهنگی، سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و میراث استان، برخلاف طرح مصوب و بر پایه‌ی تشخیص شهرداری اصفهان، در محور میانی چهارباغ عباسی سرگرم کار است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  08:36   یکشنبه 8 اردیبهشت 1398  

 اجرای ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه در پل گیشا

رییس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده‌ی ایران یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس را افزایش ارتباطات جهانی در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر خواند و گفت: ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه‌ی نماد انرژی شهری که در مراکز تحقیقاتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی پیاده‌سازی شده، در طرح پل سبز زندگی (پل گیشا) اجرا خواهد شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:10   سه شنبه 27 فروردین 1398  

 باغ‌کُشی در تهران با متری یک‌میلیون

۲هزار و ۹۲ درخت در ۱۲ منطقه‌ی پایتخت، با موافقت نهایی مدیریت شهری برای تغییر کاربریِ ۶۲ قطعه زمین سبز، از محیط زیست تهران حذف می‌شود. جزییات مجوزی که اخیراً به شکل کلی برای احداث «برج‌باغ»‌ها در اراضی مشجر صادر شده است، نشان می‌دهد شهرداری تهران در ازای صدور پروانه‌ی ساختمانی روی ۱۶ هکتار از ذخایر سبز شهر ـ که در حالت بهینه باید از هر نوع ساخت‌وساز به نفع منافع آتی شهر و شهروندان محافظت شوند ـ درآمدی کم‌تر از یک درصد بودجه‌ی سالانه‌ی اداره‌ی پایتخت به دست آورده است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  14:52   سه شنبه 21 اسفند 1397  

 لیست ۶۲ باغی که به‌زودی برج می‌شوند

۶۲ باغ مجوز ساخت‌وساز دریافت کردند. برخی از اعضای شورای شهر تهران معتقدند تا زمانی که پیوست طرح جامع در این باره تغییر نکند، صاحبان باغ‌ها می‌توانند از طریق محاکم قضایی حکم تخریب باغ‌ها را بگیرند و برخی از اعضای شورای شهر هم معتقدند که مصوبه‌های شورای شهر تهران به دلیل تأیید در فرمانداری لازم‌الاجرا هستند ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  08:19   آدینه 17 اسفند 1397  

 آخوندی در اصفهان: رشته نشست‌های «دوباره نصف‌جهان»

با پشتیبانی اتحادیه‌ی انجمن‌های علمی معماری، مرمت و شهرسازی ایران، رشته نشست‌های «دوباره نصف‌جهان، سه‌شنبه‌ی همین هفته (۱۴ اسفندماه) با سخنرانی دکتر عباس آخوندی و در موضوع‌های گوناگون برگزار می‌شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  15:51   یکشنبه 12 اسفند 1397  

 متروی اصفهان «نقش‌جهان» را دور زد

مدیر اداره‌ی کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان خبر داد: پنج‌شنبه، ۹ اسفند، وضعیت خط دوی متروی اصفهان مشخص و مسیر میدان نقش‌جهان از نقشه‌ی مترو حذف شد. فریدون الهیاری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در نشست‌هایی که در تهران و با مسئولان مترو داشتیم، سرانجام مترو از خط دو که بخشی از آن قرار بود از زیر میدان نقش‌جهان اصفهان بگذرد، خارج و قرار شد تا مسیری دیگر برای آن طراحی شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  08:59   یکشنبه 12 اسفند 1397  

 «فرارِ قهرمانانه، جایگزین مدیریتِ اصولی شده است»

معاونِ توسعه‌ی منابع و پشتیبانیِ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌گوید: تا زمانی که در کشور با آزمون و خطا شهرها را اداره ‌کنیم، به توسعه نخواهیم رسید. او می‌افزید: شهرهایی که از مدل‌ و بومی‌سازیِ تجربه‌های موفق در جهان در زمینه‌های اقتصادی، محیط‌زیستی و ترافیکی بهره جُسته‌اند، از سیاهه‌ی ۱۰ شهر بحرانیِ جهان خارج شده‌ و به جایگاه ۱۰ شهر برتر رسیده‌اند ... ادامه»

  منبع : وبگاه صما
  11:16   چهارشنبه 8 اسفند 1397  

 «گذر آقانجفی» به آزمون دکتری راه یافت

درحالی‌که میراث فرهنگی و مدیریت شهریِ اصفهان، بارها و بارها کوشیده‌اند طرح «گذر آقانجفی» را رخدادی معمولی در سطح شهر جلوه دهند، این‌بار طراحانِ پرسش‌های آزمون دکتری سال ۱۳۹۸ در رشته‌ی مرمت و احیای بناهای تاریخی این پروژه‌ی مداخله‌گرایانه را در زمره‌ی پرسش‌ها قرار داده‌اند، تا نشان بدهند که اعضای جامعه‌ی علمی در سطوح بالای کارشناسی نیز همگام و همسو با پویش‌های همگانی همچون «نه به گذر آقانجفی»، با خودسری‌ها و کارهای غیراصولیِ مدیریت شهری مخالف‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:18   سه شنبه 7 اسفند 1397  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10