اخبار   
 

 در جست‌وجوی پاسخ معمای ۱۰ساله‌ی «فروش مقررات ساخت‌وساز در پایتخت»

ماشین «ساخت‌وسازهای ممنوعه» در پایتخت به جای آن که در دوره‌ی «مدیران شهری منتقد شهرفروشی» متوقف شود، همچنان در حال حرکت است. به باور کارشناسان، تهران زمانی می‌تواند به «شهری برای همه» تبدیل شود که نخست همه‌ی شهروندان به همه‌ی اطلاعات مربوط به مجوز ساخت‌وساز در منطقه‌ی محل سکونتشان دسترسی کامل و شفاف پیدا کنند و ثانیاً مسیرهای موازی صدور مجوزهای پراکنده و امضاهای طلایی مسدود شود ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  09:00   چهارشنبه 18 فروردین 1400  

 کرج: جنگلی از سیمان و آهن

یک پژوهشگر مدیریت شهری با بیان این که متأسفانه نگاهی گذرا به شهر کرج، جنگلی از رویش هندسی سیمان و آهن را به رخ می‌کشد، گفت: کیفیت پایین بناها شهر را به پدیده‌ای کلنگی و کوچه‌ها را به کارگاه دائمی تبدیل و آسایش شهروندان را سلب کرده است. محمدامین ابراهیم‌زاده افزود: از دیرباز معماری حاکم بر محیط‌های همگانی نقشی بی‌بدیل در فضای دیداری شهرها داشته‌اند، تا جایی که برخی روان‌شناسان، معماری شهری را عاملی برای انرژی فردی و ذهنی شهروندان می‌دانند دانسته‌اند ... ادامه»

  منبع : اسکان‌نیوز
  14:34   دوشنبه 18 اسفند 1399  

 جریمه‌ی ۳۵۰میلیاردتومانی تهرانی‌ها برای قطع درختان

نایب‌رییس شورای شهر تهران از جریمه‌ی ۳۵۰میلیارد تومانی تهرانی‌ها به دلیل قطع درختان از زمان فعالیت شورای پنجم خبر داد و گفت: با استفاده از پول جریمه‌ها ۱۷ باغ را به بوستان همگانی تبدیل کردیم ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  08:46   دوشنبه 18 اسفند 1399  

 نامه‌ی بی‌پاسخ آخوندی به قالیباف

عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازیِ دولت دوازدهم، به دلیل بی‌­پاسخ ماندن نامه‌نگاری انجام‌گرفته با رییس کنونی مجلس، برای دومین بار خطاب به محمدباقر قالیباف نامه نوشت. آن‌گونه که مشخص است، به‌دلیل طرح ابهامات و ایراداتی درباره‌ی سیاست­‌های اتخاذشده در بخش مسکن در صحن مجلس مربوط به دوره‌ی وزارت عباس آخوندی، وزیر راه پیشین دولت خواستار حضور در صحن یا کمیسیون­‌های تخصصی مجلس برای ارائه‌ی توضیحات شده است ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  07:29   دوشنبه 20 بهمن 1399  

 لزوم اجرا شدن مصوبه‌ی پایش ایمنی ساختمان‌های تهران

یک عضو شورای شهر تهران بر لزوم اجرایی شدنِ مصوبه‌ی پایش ایمنی ساختمان‌های تهران تأکید کرد. حجت نظری در دویست‌وهفتادمین جلسه‌ی علنی شورای شهر تهران گفت: پارسال مصوبه‌ی الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه‌ی برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود در شهر تهران در برابر خطر آتش‌سوزی تصویب شد و قرار بود شهرداری تهران ظرف مدت ۴ ماه نسبت به راه‌اندازیِ این سامانه اقدام کند؛ اما با گذشت یک سال هنوز اقدامی انجام نگرفته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:49   یکشنبه 19 بهمن 1399  

 بزرگراه «شهید همت» تهران، به نام شهرداری سند خورد

برای نخستین بار در کشور و تاریخ بلدیه، یکی از مهم‌ترین بزرگراه‌های کشور سنددار شد: بخشی از بزرگراه شهید همت به طول نزدیک به ۷۰هزار مترمربع به نام شهرداری تهران سند خورد. این در شرایطی است که تا پیش از این، هیچ سندی برای بزرگراه‌ها صادر نشده بود. آن‌گونه که مدیران شهری گفته‌اند، این کار در راستای مصوبات شورای حفظ حقوق بیت‌المال و پیگیری‌ها از سوی سازمان املاک و مستغلات شهرداری انجام گرفته است ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  07:20   سه شنبه 7 بهمن 1399  

 توقف ۴ساله‌ی بررسی «مصوبه‌ی بازنگری در ساخت‌وساز روی گسل‌ها» در وزارت مسکن

رییس سابق سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با اشاره به این که مصوبه‌ی بازنگری در ساخت‌وساز روی گسل‌های پایتخت چهار سال است در وزارت مسکن گیر کرده، تأکید کرد: باید از ساخت‌وساز روی گسل‌ها و نقاط حادثه‌ساز تهران جلوگیری کرد. احمد صادقی با تصریح این که مدیریت بحران در کشور ما تبدیل به مدیریت مقابله شده است، گفت: چرخه‌های مدیریت بحران شامل پیش‌بینی، پیشگیری، مقابله، بازسازی و بازتوانی است، اما در کشور ما این چرخه فقط در حوزه‌ی مقابله خلاصه شده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  07:29   شنبه 27 دی 1399  

 اما و اگرهای «مال»سازی در همدان

موضوع ساخت «مال» در همدان مدت‌هاست که نُقل محافل مختلف شده، به‌طوری‌که برخی نسبت به این پروژه جبهه‌گیری شدیدی دارند و این طرح را غیرکارشناسی می‌دانند و یکی از مباحثی که بسیاری از افراد بدان انتقاد دارند، بحث مکان‌یابی است. در این گزارش، خبرگزاری ایسنا پروژه‌ی «اسکای‌مال» همدان را از دیدگاه شهرسازی بررسی کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:15   یکشنبه 21 دی 1399  

 پشت پرده‌ی اصرار بر استقرار تله‌کابین در جنگل ناهارخوران

موافقت سازمان جنگل‌ها، شورای‌عالی جنگل و مرتع و شورای‌عالی معماری و شهرسازی با استقرار تله‌کابین در جنگل ناهارخورانِ گرگان، آن هم تنها چند روز پس از آن که خیال بسیاری از طبیعت‌دوستان کشور از تله‌کابین کبودوال در هیرکانی آسوده شده بود، شوک تازه‌ای را برای بسیاری به همراه داشت؛ طرحی که نزدیک به ۶ سال در کشمکش میان شهرداری گرگان و طرفداران آن و نیز کنشگران محیط زیست و منابع طبیعی کشور و دیگر شهروندان، می‌رفت تا به نقطه‌ای دیگر منتقل شود و جنگل ناهارخوران را نجات دهد ... ادامه»

  منبع : اسکان‌نیوز
  15:06   شنبه 20 دی 1399  

 نام‌نویسی مسکن ملی آغاز شد / اعلام نام‌های شهرها

مرحله‌ی سوم نام‌نویسی طرح اقدام ملی مسکن با ظرفیتی معادل ۴۱هزار و ۲۹۶ تن در ۱۸۳ شهر از ۱۹ استان کشور از ساعت ۱۰ بامداد امروز (۱۸ دی‌ماه) آغاز شده و به مدت یک هفته (تا ساعت ۲۴ روز ۲۵ دی‌ماه) ادامه خواهد داشت. برابر اعلام وزارت راه و شهرسازی، هم‌اکنون و در مرحله‌ی سوم ثبت‌نام، ۴۱هزار و ۲۹۶ ظرفیت تازه ایجاد شده است و متقاضیان می‌توانند در شهرهای محل سکونت خود که موفق به ثبت‌نام نشده‌اند و حائز شرایط هستند، نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:51   پنجشنبه 18 دی 1399  
1
2
3