اخبار   
 

 «گذر آقانجفی» اصفهان در پاسکاری میان تخریب و مرمت

سه تن از ساکنانِ بافت تاریخی میدان نقش‌جهان که هنوز خانه‌هایشان تخریب نشده، اما بیش از ۱۰ سال است که میان انبوهی از خرابه‌ها گرفتار شده‌اند، به همراه شماری از اعضای سمن‌ها و کنشگران میراث فرهنگی، در یک نشست، از مشکلاتی گفتند که ایجاد «گذر آقانجفی» باعث و بانی آن شده است. نشست فانوس، با موضوع «روشنگری پیرامون دو پروژه‌ی مهم شهر؛ گذر آقانجفی و مرمت مسجد شیخ‌لطف‌الله» در سالن اجتماعات سرای ورزشکاران برگزار شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:18   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 کوچ سازنده‌ها به تهران قدیم

اختلاف درجه‌ی رکود ساختمانی در محدوده‌ی «تهرانِ قدیم» و دیگر مناطق شهریِ تهران، از مهاجرتِ سرمایه‌گذارانِ ساختمانی به محله‌های فرسوده‌ی جنوب شهر حکایت دارد. طی ۹ ماهِ نخستِ امسال، تیراژ ساخت‌وساز در بافت‌ فرسوده‌ی پایتخت در حد ۵درصد کاهش پیدا کرد؛ اما این شاخص در بیرون از مناطق فرسوده با اُفتِ بیش از ۲۰درصدی روبه‌رو شد. چهار عامل در هدایت نسبی سازنده‌ها به محله‌های واقع در تهران‌ قدیم مؤثر بوده است: قدرت خرید وام مسکن و اختلاف قیمت زمین، عوامل کلیدی هستند ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  08:30   چهارشنبه 30 بهمن 1398  

 همگرایی در طراحی و تمرکز بر سودمندی / نگاهی به کتاب «طراحی فراگیر»

«طراحی فراگیر، دستیابی به محیط‌های همه‌شمول» عنوان کتابی است که انتشارات دانشگاه عدالت آن را منتشر کرده است. طراحی فراگیر به‌عنوان یک الگو، سبب تکامل طراحی برای بهبود کیفیت زندگی شهروندانِ جهان می‌شود. به گزارش هنرآنلاین، انتشارات دانشگاه عدالت این کتاب نوشته‌ی «ادوارد استاینفلد» و ـجردانا. ال مایسل»، با ترجمه مشترک مریم پیرهادی، مانا پیرهادی، سعید کاردار و علی سروش‌راد را با شمارگان هزار نسخه، ۵۱۴ صفحه و بهای ۸۵هزار تومان منتشر کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  13:44   یکشنبه 20 بهمن 1398  

 اعتراض به جابه‌جایی نخستین موزه‌ی کاریکاتور آسیا

موزه‌ی کاریکاتور تبریز نخستین موزه‌ی کاریکاتور آسیا و بزرگ‌ترین موزه‌ی کاریکاتور جهان پس از موزه‌ی «گابرو» در بلغارستان به شمار می‌رود، که سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شده و بیش از ۲۵هزار اثر اصل از کارتونیست‌های مطرح جهان در این موزه نگه‌داری ‌می‌شود. مدیر موزه‌ی کاریکاتور تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، با معرفی آثار نگه‌داری‌شده در این موزه، گفت: این آثار را اغلب کارتونیست‌هایی که به تبریز سفر کرده و از موزه بازدید کرده‌اند و یا مهمانان، داوران و یا برگزیدگانِ جشنواره‌ها به این موزه اهدا کرده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  07:56   دوشنبه 14 بهمن 1398  

 نشست «پیاده‌محوری در شهر کرمان»، هفتم بهمن ۹۸

نشست «پیاده محوری در شهر کرمان» روز دوشنبه، ۷ بهمن‌ماه ۹۸، ساعت ۱۷ در کرمان، خیابان شهید ایران‌منش، روبه‌روی موزه‌ی باهنر، خانه‌ی گفتمان شهر کرمان (خانه‌ی تاریخی کریم‌نژاد) برگزار می‌شود و ورود برای همه‌ی دوستداران آزاد است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  11:39   یکشنبه 6 بهمن 1398  

 نشست «مناسب‌سازی معابر، پیاده‌روها و ساختمان‌های شهری» در کرج

نشست «مناسب‌سازی معابر، پیاده‌روها و ساختمان‌های شهری» ۳۰ دی‌ماه در کرج برگزار می‌شود. این نشست را سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با محوریت طراحی شهری برگزار می‌کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  12:15   یکشنبه 29 دی 1398  

 میزگرد «سکونت در بافت تاریخی؛ مرمت بافت: موانع و راهکارها»

میزگرد «سکونت در بافت تاریخی؛ مرمت بافت: موانع و راهکارها» ۲۷ آذر در دانشگاه آزاد تهران مرکز برگزار می‌شود. گروه شهرسازیِ دانشکده‌ی معماری و شهرسازی با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، این میزگرد را به مناسبت روز پژوهش برگزار می‌کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  09:59   یکشنبه 24 آذر 1398  

 «احیای کریدور باد» بایگانی شد

نسخه‌ی احیای کریدور باد تهران که نیمه‌ی تابستان امسال در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسید، بی آن که از سوی مدیریت شهری پایتخت به اجرا دربیاید، وارد بایگانیِ مصوبه‌ها شده است. منطقه‌ی ۲۲ تهران که منطقه‌ی استراتژیکِ شهر تهران به شمار می‌رود، قرار بود با اجرای طرح تفصیلی ویژه، از روند پُرشتابِ ساخت‌و‌سازهای مرتفع و تغییر کاربری‌های ضدمحیط‌زیست فاصله بگیرد. این منطقه همچُنین محدوده‌ی ورود هوای تازه به شهر محسوب می‌شود؛ اما برج‌سازی‌های توافقی در آن، مانع باد شده است ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  07:29   یکشنبه 24 آذر 1398  

 نامه‌ی محرمانه به حناچی درباره‌ی «بام‌لند»

معاون نظارتِ شورای شهر تهران از فرستادنِ نامه‌ای محرمانه به شهردار تهران درباره‌ی وضعیت «بام‌لند» خبر داد. افشین حبیب‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی فعالیت مجتمع «بام‌لند» گفت: مدتی پیش نامه‌ای محرمانه در مورد پروژه‌ی بام‌لند و نوع قرارداد آن به شهردار تهران ارسال کردیم. جرا که کارشناسان این قرارداد را به لحاظ حقوقی و همچنین سطح و سطوحی که در قرارداد آمده، با آن چیزی که اجرا شده و احصا کرده‌اند، و در مورد شرایطی که امروز این پروژه دارد و آیا این که قرارداد نیاز به اصلاح دارد یا نه، بررسی کرده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  19:02   دوشنبه 18 آذر 1398  

 «تهران جزو ۵۰ شهر خلاقِ جهان است»

معاون علمی و فن‌آوریِ رییس‌جمهور گفت: شهرداری اکنون صاحب شهر و اتفاقاتی که درونِ آن رخ می‌دهد، نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، سورنا ستاری در آیین گشایش سومین نمایشگاه شهر هوشمند گفت: خوشحالم که شهرداری تهران حرکتی جدی در این حوزه ایجاد کرد است. از نظر ما، شهر هوشمند سیستم عامل جدیدی است که قرار است روی سخت‌افزار تهران قرار گیرد و کاربریِ شهر را تغییر دهد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  18:30   دوشنبه 18 آذر 1398  
1
2