اخبار   
 

 بی‌توجهی شهرداری و نظام مهندسی به اجرای مقررات ملی

ساختمان‌ها یکی از بخش‌هایی هستند که اتلاف انرژی در آن‌ها به‌شدت بالاست. بر همین اساس، به عقیده‌ی نمایندگان مجلس، توجه به این موضوع مهم نخست باید از سوی طراحان، مهندسان و سازندگان در جریان ساخت و اجرای ساختمان‌ها مورد توجه قرار گیرد. اعضای کمیسیون عمران مجلس همچنین می‌گویند: درباره‌ی ساختمان‌های موجود مسکونی و اداری نیز باید ملاحظات فنی برای کاهش مصرف انرژی اجرایی شود ... ادامه»

  منبع : وبگاه صما
  07:59   سه شنبه 15 اسفند 1396  

 ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد شدند. دکتر رضا میراسماعیلی، عضو هیأت علمی بخش مهندسی مواد دانشکده‌ی فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس و از پژوهشگرانِ طرح تصریح کرد: فن‌آوری‌های نانو و میکرو از اولویت‌های الفِ فن‌آوری در «سند نقشه‌ی جامع علمی کشور» و از جمله روش‌های بهبود خواص وابسته به سطح، ایجاد لایه‌ی سطحی نانوبلوریِ سخت به همراه پروفیل تنشی مساعد و همچنین شیب ملایم سخت هستند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  19:29   سه شنبه 12 دی 1396  

 برای افزایش عمر ساختمان‌ها، راهی به‌جز اجرای مبحث ۲۲ نداریم

مهندسان مکانیک معتقدند که طول عمر ساختمان‌ها ارتباط مستقیمی با وضعیت سیستم‌های تأسیساتیِ به‌کاررفته در آن‌ها دارد؛ به طوری که فرسودگی بخش تأسیسات، مهم‌ترین عامل فرسودگی یک ساختمان است و با توجه به این که بخش عمده‌ای از مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به تأسیسات مکانیکی اختصاص دارد، بنابراین برای افزایش عمر ساختمان‌ها، راهی به‌جز اجرای مبحث ۲۲ نداریم ... ادامه»

  منبع : وبگاه صما
  06:49   دوشنبه 11 دی 1396  

 دست‌یابی پژوهشگران کشور به دانش فنی دستگاه آزمایش محفظه‌ی احتراق توربین‌های گازی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای آزمودنِ محفظه‌ی احتراق توربین‌های گاز شدند، که تواناییِ آزمایش ۷ پارامتر در این بخش از موتورهای گازی را دارد. بنیامین کنکاشور، از پژوهشگرانِ طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، محفظه‌ی احتراق را قلب تپنده‌ی موتورهای توربینی خواند و گفت: از اجزای اصلی توربین گاز، محفظه‌ی احتراق آن است و طراحی محفظه‌ی احتراق نیازمند ملاحظاتِ ویژه‌ی مدل‌سازی و آزمون‌های تجربی است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:32   دوشنبه 4 دی 1396  

 مهار آتش با آب درون شوفاژ!؟

یک مهندس شیمی انگلیسی، وسیله‌ی تازه‌ای برای جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی در برج‌های بلند ابداع کرده است. به گزارش «دیلی‌میل»، یک وسیله‌ی کوچک که روی رادیاتورهای خانگی کار گذاشته می‌شود، می‌تواند از گسترش ویرانگر آتش‌سوزی در بلوک‌های بلندی مانند برج «گرنفل» (Grenfell) لندن جلوگیری کند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  17:04   چهارشنبه 22 آذر 1396  

 اتلاف انرژی در ساختمان‌های مسکونی به نقطه‌ی هشدار رسید

هشدار روز گذشته‌ی رییس مرکز تحقیقاتِ راه و مسکن مبنی بر این که با ادامه‌ی روند کنونی، ایران به واردکننده‌ی انرژی تبدیل می‌شود، لزوم ساخت‌وسازهای ایمن، استاندارد و پاک را بیش از پیش گوشزد کرد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:36   سه شنبه 14 آذر 1396