اخبار   
 

 این آمار تکان‌دهنده است!

می‌گویند پاییز امسال رکورد زده، آن هم رکوردی ۶۷ساله: رکورد کم‌ترین بارندگی ثبت‌شده طی ۷ دهه‌ی گذشته. بارندگی‌های پاییز امسال نسبت به مدت همانند بلندمدت ۵۶درصد کاهش داشته ‌است. امیدمان به پاییز بود که اگر کاری برای سفره‌های زیرزمینی نکرد، دست‌کم کمی زمین زیر پایمان و اندکی از حجم سدهای تشنه‌ی تهی را سیراب کند، که این امید هم بر باد رفت ...

این آمار تکان‌دهنده است!
■ رکورد کم‌ترین بارندگیِ ثبت‌شده طی ۷ دهه‌ی گذشته به ثبت رسید


می‌گویند پاییز امسال رکورد زده، آن هم رکوردی ۶۷ساله: رکورد کم‌ترین بارندگی ثبت‌شده طی ۷ دهه‌ی گذشته. بارندگی‌های پاییز امسال نسبت به مدت همانند بلندمدت ۵۶درصد کاهش داشته ‌است. امیدمان به پاییز بود که اگر کاری برای سفره‌های زیرزمینی نکرد، دست‌کم کمی زمین زیر پایمان و اندکی از حجم سدهای تشنه‌ی تهی را سیراب کند، که این امید هم بر باد رفت.

به گزارش ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: اگر به جدول آماری سال‌های گذشته نگاهی بیندازیم، حتما عرق سردی بر تنمان خواهد نشست. ارتفاع کل بارندگی در پاییز سال ۹۴ چیزی نزدیک به ۸۹ میلیمتر است و در سال آبی ۹۶-۹۵ حدود ۴۰ که حالا به ۲۹ میلیمتر رسیده‌. بررسی ۶ حوضه آبریز اصلی کشور نشان می‌دهد جز حوضه «قره قوم» در شمال شرق که نسبت به مدت مشابهش ۳ درصد افزایش بارندگی داشته‌، بقیه حوضه‌ها کاهش ۲۰ تا ۵۵ درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده‌اند.

به عنوان مثال، در حوضه دریای خزر که استان‌های گیلان و مازندران و گلستان و بخشی از نواحی شمالی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی را در بر می‌گیرد، ارتفاع بارش‌های پاییز امسال ۱۱۵ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و در مقایسه با ۵۰ سال گذشته با ۱۵ درصد افت روبه‌روست.

در حوضه خلیج فارس و دریای عمان که استان‌های کردستان، ایلام، همدان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان را در دل خود جای داده ‌است، ارتفاع ‌بارش‌ها از ۵۰ به ۳۸ میلیمتر کاهش یافته‌ و این یعنی تنزل ۲۳ درصدی نسبت به سال گذشته و ۶۱ درصدی در مقایسه با ۵۰ سال پیش.

اما وضعیت در حوضه فلات مرکزی که استان‌‌های تهران، البرز، اصفهان، فارس، کرمان، یزد، خراسان‌های شمالی و رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان را دربرمی‌گیرد، وخیم‌تر از سایر حوضه‌های آبریز است. ارتفاع بارش‌ها در این نواحی فقط ۸ میلیمتر بوده و در مقایسه با سال آبی گذشته ۵۵ و نسبت به ۵۰ سال گذشته ۷۷ درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.

بررسی میزان بارندگی‌ها به‌خصوص در پاییز که بنا به گفته کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای باید پر بارش باشد، آنقدر ناامیدکننده است که حتی در خوشبینانه‌ترین حالت اگر نیمی از روزهای زمستان هم یکریز ببارد، نمی‌تواند کم‌بارشی‌های چند ماهه گذشته را جبران کند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

بر اساس نظر کارشناسان مرکز خشکسالی کشور و اسناد قدیمی، خشکسالی که در کشورمان از قرن‌ها پیش و در مناطق مختلف به‌ویژه شرق کشور آغاز شده‌ است ۴ مرحله دارد؛ خشکسالی هواشناسی، خشکسالی کشاورزی، خشکسالی منابع آب و در نهایت خشکسالی اقتصادی و اجتماعی. آنها می‌گویند خشکسالی ایران از مرحله منابع عبور کرده و در حال حاضر تأثیر آن در اقتصاد و اجتماع قابل رصد است.

بحران آب در مرحله فعلی که بیش از ۳۰ سال است با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مردم برخی از مناطق کشور را مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ کرده‌ و آسیب‌های زیادی حول این کوچ اجباری به بار آورده است.

طالب حیدری، رئیس اداره هواشناسی کردستان می‌گوید: «پاییز امسال ما را ناامید کرد. بارندگی در شرق ایران بسیار نگران‌کننده بود و حتی مناطقی را داریم که هیچ بارشی نداشته. در ۱۲ -۱۰ سال گذشته بارندگی جز یکی دو سال که مطلوب بود روال نزولی به خود گرفته و در این زمینه صاحب‌نظران فرضیه‌های مختلفی ارائه کرده‌اند. برخی تئوری تغییر اقلیم را به میان می‌کشند و عده‌ای افزایش انتشار گاز دی‌اکسید کربن را علت کاهش بارش‌ها عنوان می‌کنند. به نظرم نمی‌شود به این راحتی به این سؤال پاسخ داد و گفت که واقعا شاهد تغییر اقلیم هستیم. البته گاهی شاهد قهر طبیعت و رفتارهای غیرعادی اقلیم هستیم و در این شرایط گذشته از مدیریت منابع آبی که در اختیار داریم، باید منتظر بمانیم تا وضعیت اقلیم‌ چطور می‌شود!»

حیدری درباره وضعیت اقلیمی کشورمان هم چنین می‌گوید: «هزاران سال است که شرق کشورمان به دلیل وجود کویر و نبود رشته‌ کوه‌هایی با ارتفاع زیاد برخلاف زاگرس و البرز، بارندگی‌های مطلوبی ندارد و خشکسالی و استفاده بیش از حد از منابع زیرزمینی بر مشکلات دیگر این منطقه افزوده ‌است. اما نکته‌ای که عجیب به نظر می‌رسد، این است که دچار تأخیر تغییر فصول هستیم. یعنی فصول مختلف با تأخیر فرا می‌رسند. به عنوان مثال، دی‌ماه در فصل زمستان بهترین زمان بارش برف است ولی ۱۵ روز ابتدایی دی‌ماه بارش‌های تأثیرگذاری نداشتیم. در طول چند سال گذشته از جمله سال پیش، بهمن و حتی اسفندماه بارش‌های خوبی داشتیم و سرمای زمستان حتی تا فروردین‌ماه هم ادامه داشت. این تغییرات نگران کننده‌اند ولی من به شخصه امیدوارم وضعیت اقلیم کشورمان به گذشته بازگردد. کما اینکه این اتفاقات در دوره‌های مختلف تاریخی کشور نیز رخ داده ‌است.»

اگر نگاهی بیندازیم به آخرین نقشه ۷ ساله مرکز ملی خشکسالی کشور، کاملا پیداست که ۷ سال است از وضعیت قرمز گذشته است:

حوضه قره قوم دچار ۲۵ درصد خشکسالی بسیار شدید، ۴۰ درصد خشکسالی شدید و ۳۰ درصد خشکسالی متوسط شده ‌است.

حوضه مرزی شرق کشور ۱۰ درصد خشکسالی بسیار شدید، ۵۰ درصد خشکسالی شدید و ۴۰ درصد خشکسالی متوسط.

حوضه خلیج فارس، ۱۰ درصد خشکسالی بسیار شدید، ۳۰ درصد خشکسالی شدید و ۶۰ درصد خشکسالی متوسط.

حوضه دریاچه ارومیه، ۱۵ درصد خشکسالی بسیار شدید، ۷۰ درصد خشکسالی متوسط.

حوضه فلات مرکزی، ۱۵ درصد خشکسالی شدید، ۶۵ درصد خشکسالی شدید و ۲۵ درصد خشکسالی متوسط.

حوضه دریای مازندران، ۵ درصد خشکسالی شدید، ۱۵ درصد خشکسالی شدید، ۴۰ درصد خشکسالی متوسط.

با یک حساب سرانگشتی باید گفت ۱۰ درصد از کشورمان دچار خشکسالی بسیار شدید، ۴۰ درصد خشکسالی شدید و ۳۸ درصد خشکسالی متوسط است.

چندی پیش مهندس علی نظری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان عنوان کرد جریان رودخانه‌های این استان از مهر تا پایان آذرماه نسبت به دوره شاخص حدود ۸۲ درصد و در سرشاخه‌ها حدود ۶۸ درصد کاهش داشته است. ذخیره آبخوان‌های کم‌عمق استان در آذرماه سال جاری در مقایسه با آذر سال گذشته ۱۲۵ میلیون مترمکعب و در مقایسه با متوسط ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۹۳ میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.

کاهش بارندگی بالای ۵۰ درصد فصل پاییز ۲۲ استان کشور این هشدار را می‌دهد که حالا حالاها خشکسالی میهمان‌ عزیز ماست و عرصه را برای کشاورزان و دامداران و باغداران تنگ و تنگ‌تر خواهد کرد. بسیاری از روستاهای کشور درگیر تأمین آب شرب هستند و حتی شهرهای شمالی کشور نیز با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند.

سیرجانی‌ها نخستین قربانی خشکسالی طولانی مدت هستند و آنها مجبورند آب تصفیه‌شده بخرند، منابع آبی‌شان به آرسینک خورده‌. مشکل سیرجانی‌ها و شهرهای دیگری که آب سالم ندارند مشکل همه ماست و دیر یا زود گریبان همه را خواهد گرفت. حالا دامنه خشکسالی و کم‌آبی به شمال غرب کشور یعنی پرآب‌ترین و پربارش‌ترین منطقه کشور نیز رسیده است. هم دست به دعا برداریم و هم منابع باقی مانده را هدر ندهیم.

ـ در همین زمینه :
(با کلیک بر روی هر عنوان، صفخه‌ی مطلب مربوطه برای شما گشوده خواهد شد.
آژیر ناترازی مصرف آب
آیا خشکسالی با بارورسازی ابرها از بین می‌رود؟
وضعیت تکان‌دهنده‌ی بارش‌ها ـ زنگ خطری که باید شنید
مهاجرت بزرگ‌ترین استان کشور را تهدید می‌کند
سرانجام نامعلوم بزرگ‌ترین پروژه‌ی صنعت آب غرب کشور
کاهش نگران‌کننده‌ی حجم آب ورودی به مخزن سد کرخه
آژیر وضعیت قرمز برای آب اصفهان و کرمان به صدا در آمد
شمارش معکوس برای اتمام ذخایر آب تهران
آیا مشعل‌های افروخته‌ی عسلویه خشکسالی می‌آورند؟
کتاب الکترونیک «ارزیابی خشکسالی»
بحران آب به روایت آمار
تشنگی ایران به گواه آمار
«خشکیدگی سرزمین» ایران‌مان را تهدید می‌کند
بحران آب، پیش‌زمینه‌ی بروز بحران‌های اجتماعی
بولدوزرها در چشمه‌علی / «انتقال آب ضروری است؛ مجوز نیاز نداریم»!
تراژدی «نصف جهان» در سال‌های تلخ کم‌آبی
چاه‌های آبیاری فضای سبز اصفهان در معرض خشک شدن‌اند
استفاده‌ی غیرمجاز شهرداری تهران از آب‌های زیرزمینی
پروفسور کردوانی: بحران آب تنها با صرفه‌جویی برطرف نمی‌شود
تمدن اصفهان با خشکی زاینده‌رود در معرض نابودی است
گورالعظیم ماهی‌ها و گاومیش‌ها
خطر کم‌آبی و جیره‌بندی جدی است
وعده‌هایی برای تشنه ماندن زاینده‌رود
۱۵ سال دیگر، ایران آب ندارد
باید منتظر فاجعه باشیم : نابودی تالاب‌ها برخی شهرها را تهدید می‌کند
تالاب‌ها ؛ تعاریف و معاهده‌ها
برشمردن ۱۷ عامل اصلی «ورشکستگی آبی» ایران در یک مقاله‌ی علمی
بررسی فضایی خشکسالی اقلیمی
پیش‌بینی استوکستیکی احتمالات وقوع خشکسالی
ارزیابی ریسک محیط‌زیستی تالاب‌ها
سیستان، آب، تاریخ
در برخی استان‌ها زنان کولبری آب می‌کنند
قربانیان سدسازی
بحران کم‌آبی در تهران و کلان‌شهرها جدی‌تر است
راه‌هایی برای مصرف بهینه‌ی آب
تجربه‌ی استرالیایی مدیریت بحران آب
۱۲۰میلیارد مترمکعب آب استراتژیک در کشور برداشت شده است
بحران زاینده‌رود ناشی از خشکسالی نیست
آلودگی هوا، دگرگونی‌های اقلیمی و آینده‌ی پرمخاطره‌‌ی ایران


  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:27   یکشنبه 24 دی 1396  
 نظرات