اخبار   
 

 توضیحات رییس سازمان جنگل‌ها در مورد ساخت جاده «حیران»

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره‌ی ساخت جاده‌ی «حیران» و همچنین طرح بهداشتی جنگل توضیحاتی ارائه داد. به‌ گزارش ‌ایسنا، خلیل آقایی در حاشیه‌ی آیین گرامی‌داشت هفته‌‌ی «منابع طبیعی و درخت‌کاری» که امروز (۲۱ اسفند) در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با حضور محمود حجتی ـ وزیر جهاد کشاورزی ـ برگزار شد، در پاسخ به پرسشی درباره‌ی کارکرد یگان حفاظت منابع طبیعی در تعطیلات نوروز، گفت‌: در تعطیلات سال نو، یگان حفاظت منابع طبیعی به‌طور ویژه‌ مأموریت دارد و برای این کار برنامه‌ریزی شده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:06   سه شنبه 21 اسفند 1397  

 در تعطیلات نوروز چگونه زمین‌خواران را کنترل کنیم؟

در تعطیلات نوروز که معمولاً فرصت مناسبی برای سودجویان به شمار می‌رود، هم‌میهنان از طریق سامانه‌ی cppl.ir موارد مشکوک به زمین‌خواری را گزارش کنند. هر سال در آستانه‌ی نوروز و با کاهش نظارت و حفاظت‌های لازم، افراد فرصت‌طلب مبادرت به تجاوز به اراضی ملی و دولتی و تصرف در آن‌ها می‌کنند؛ که در سال‌های گذشته بحث پیشگیری از وقوع این رخداد مطرح می‌شد و پس از تعطیلات نیز با تخریب شمار زیادی ویلا و خانه‌های ساخته‌شده در اراضی ملی مواجه بودیم ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:54   سه شنبه 21 اسفند 1397  

 نابودی باغ‌ها، تهدیدی جدی پیش روی شیراز

شیراز که زمانی به «شهر گل و بلبل» مشهور و آب‌وهوای مطلوبش در کنار دیگر داشته‌هایش، از جذابیت‌های آن به شمار می‌رفت، در سال‌های اخیر به دلیل سوءمدیریت در بخش‌های گوناگون به سویی سوق داده شده که در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، آلودگی هوا بزرگ‌ترین مشکلش خواهد بود. در همین باره، ایسنا با داریوش مختاری، کارشناسی که همواره منتقد سیاست‌‏ها و برنامه‏‌های توسعه‏‌ایِ استان فارس بوده، گفت‌وگویی کرده، که بخش نخست آن پیش روی مخاطبان ارجمند است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  07:38   یکشنبه 12 اسفند 1397  

 «پتانسیل‌یابیِ معادنِ شن و ماسه» یا تخریب محیط زیست؟

پژوهش «پتانسیل‌یابی معادن جدید شن و ماسه در رودخانه‌ها و آب‌راهه‌های استان خراسان جنوبی» از سوی پژوهشگران دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین انجام گرفت و به‌عنوان یکی از طرح‌های برگزیده‌ی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور معرفی شد. به گزارش ایسنا، بحث برداشت شن و ماسه‌ی رودخانه‌ای، نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان نیز به‌صورت یک موضوع پیچیده مطرح می‌شود؛ چرا که هنوز اصول و ضوابط دقیق علمی در این زمینه تدوین نشده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  20:10   شنبه 11 اسفند 1397  

 ردیف «طرح انتقال آب دریای مازندران به سمنان» را در بودجه‌ی ۹۸ حذف کنید

«طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریای مازندران» که با مخالفت‌های بسیار از سوی کنشگران محیط زیست و منابع طبیعی، صاحب‌نظران رشته‌های گوناگون، دانشگاهیان و اندیشمندان و حتی بخش بزرگی از شهروندانِ عادی استان‌های شمالی و مرکزی روبه‌رو شده است، اکنون با نامه‌ای که از سوی «شورای هماهنگی شبکه‌ی سازمان‌های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور» برای نمایندگان مجلس فرستاده شده، ابعاد تازه‌ای یافته است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  10:26   چهارشنبه 8 اسفند 1397  

 تا چند روز آینده آب به سی‌وسه‌پل می‌رسد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از رهاسازی آب از سد زاینده‌رود برای کشت پاییزه‌ی کشاورزانِ شرق در بامداد هشتم بهمن‌ماه خبر داد. حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی زمان دقیق بازگشایی زاینده‌رود، گفت: با توجه به نشست صبح امروز (شنبه، ششم بهمن‌ماه) که با حضور کمیته‌ی ۱۵نفره‌ی کشاورزان و جهاد کشاورزی برگزار شد، مقرر شد بامداد هشتم بهمن‌ماه خروجی سد زاینده‌رود برای کشت پاییزه‌ی کشاورزان اصفهان افزایش یابد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:53   شنبه 6 بهمن 1397  

 جولان بیل مکانیکی در کوهستان کیاسر

این روزها فضای امنیتی دوباره سازمان‌های متولیِ طبیعت ایران را فراگرفته است و کم‌تر پیش می‌آید که مدیر یا معاونی در دو سازمانِ جنگل‌ها و محیط زیست، پاسخ‌گوی رسانه‌ها باشد؛ معلوم نیست در این دو سازمان چه اتفاق‌هایی رخ داده که اکنون در دولتی که دم از پاسخ‌گویی و حقوق شهروندی می‌زند، روش‌های امنیتیِ دولتِ تک‌صداییِ نهم و دهم در حوزه‌های محیط زیست و منابع طبیعی دوباره جان گرفته است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  18:00   دوشنبه 17 دی 1397  

 آیا باغ سیب کرج از بیل‌وکلنگ‌به‌دست‌ها رها شده است؟

رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج در خصوص آخرین وضعیت باغ سیب مهرشهر گفت: روند احیای این باغ انجام گرفته و خطری آن را تهدید نمی‌کند. حسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که در ۳۰ سال گذشته نزدیک به ۵۰درصد از فضای سبز شهری کرج از میان رفته است، گفت: طرح‌هایی چون کمربند سبز در بهبود وضعیت فضای سبز کرج مؤثر است، اما دیگر امکان بازگشت به شرایط گذشته وجود ندارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:18   یکشنبه 16 دی 1397  

 بوی بد تهران آیا از «گوگرد» است؟

مدیر واحد پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به این که هنوز منبع بوی نامطبوع تهران شناسایی نشده است، افزود: با توجه با افزایش غلظت آلاینده‌های گوناگون تهران، همچون دی‌اکسیدگوگرد، می‌توان نتیجه گرفت که یک منبع گوگرددار باعث افزیش شاخص آلاینده‌های تهران شده ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:29   پنجشنبه 13 دی 1397  

 «آتشفشان دماوند آنچنان هم خاموش نیست»

سونامی اخیر در اندونزی بهانه‌ای شد تا افزون بر بررسیِ این حادثه‌ی طبیعی، پرسش‌هایی را درباره‌ی آتشفشان‌ دماوند و چگونگی وضعیت آن با مهدی معتق، استاد مرکز علوم تحقیقات زمین و دانشگاه «لایبنیتز» هانوفر آلمان مطرح کنیم. آقای معتق نخست با تحلیل و توضیحِ آنچه به‌تازگی در اندونزی رخ داده به وضعیت آتشفشان دماوند در ایران اشاره کرد و گفت: آتشفشان دماوند آنچنان که باید هم خاموش نیست و بررسی و پایش رفتار این آتشفشان ضروری است ... ادامه»

  منبع : یورونیوز
  16:50   سه شنبه 11 دی 1397  
1
2
3