اخبار   
 

 وعده‌هایی برای تشنه ماندن زاینده‌رود

یک کارشناس حوزه‌ی آب می‌گوید: در خوزستان نیز همچون دیگر استان‌های کشور، حقآبه‌ی محیط‌زیستی رودخانه‌ها رهاسازی نمی‌شود و طرح‌های آبرسانی به روستاها به سرانجام نمی‌رسد؛ درحالی که میلیاردها مترمکعب آب پشت سدها وجود دارد. منیره کرباسچی افزود: کشاورزان اصفهان معتقدند آورد طبیعی زاینده‌رود و تونل اول کوهرنگ حقآبه‌ی محیط‌زیست است و قوانین و مصوبات شورای عالی آب نیز این حق را به رسمیت شناخته است. ولی سال‌ها به دلیل تخصیص‌‌های بی‌رویه از زاینده‌رود، این حقآبه تأمین نشده ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  10:44   دوشنبه 26 آبان 1399  

 زخم تله‌کابین بر تن جنگل‌های هیرکانی

تخریب و تصرف منابع ملی و جنگل‌های ایران هر روز با بهانه‌های مختلف و تحت عناوین و طرح‌های گوناگون ادامه دارد. به‌تازگی برخی به بهانه‌ی توسعه‌ی گردشگری به دنبال نصب تله‌کابین در بخشی از جنگل‌های هیرکانی هستند، که به ثبت جهانی رسیده است. این در حالی است که کارشناسان محیط‌زیست معتقدند ساخت تله‌کابین، افزون بر این‌که باعث خارج شدن این جنگل‌ها از فهرست یونسکو‌ می‌شود، زوال و مرگ جنگل‌ها را نیز رقم‌ می‌زند ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «همدلی»
  09:18   شنبه 24 آبان 1399  

 خطر کوویدـ۱۹ دلفین‌ها و نهنگ‌ها را هم تهدید می‌کند

پژوهشگران کانادایی در بررسی تازه‌ای دریافتند که نهنگ‌ها و دلفین‌ها هم در برابر کوویدـ۱۹ آسیب‌پذیر هستند و امکان ابتلای آن‌ها به این بیماری وجود دارد. بررسی پژوهشگران دانشگاه «دالهاوزی» کانادا نشان می‌دهد که احتمال دارد فاضلاب‌های انسانی نهنگ‌ها و دلفین‌ها را هم در معرض خطر ابتلا به کوویدـ۱۹ قرار دهند. گفته شده که این ویروس‌ در اصل از خفاش به انسان منتقل شده و احتمال انتقال آن به راسو، سگ و دیگر جانوران ساکن خشکی نیز وجود دارد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  08:10   آدینه 23 آبان 1399  

 بارش‌های بی‌سابقه هم نتوانست «گاوخونی» را زنده کند

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این که با وجود بارش‌های خوب دو سال اخیر تالاب گاو خونی همچنان در وضعیت خوبی نیست، افزود: به دلیل حجم بارگذاری‌ها در بالادستِ تالاب، اگر سه‌برابر میانگین بارش سالانه نیز بارندگی داشته باشیم، باز هم آب به تالاب گاوخونی نمی‌رسد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:25   شنبه 29 شهریور 1399  

 «بام‌های خنک»، راهکاری برای خنک کردن و بهبود بخشیدن به هوای تهران

یافته‌های یک شبیه‌سازی نشان داد که به‌کارگیریِ بام خنک در تهران به دلیل عملکرد بهتر، هزینه‌های کم‌تر و نیاز نداشتن به زیرساخت‌های ویژه، بهتر از بام سبز است. به گزارش سازمان کنترل کیفیت هوای شهر تهران در سال ۱۳۹۶، «به علت جمعیت بیش از ظرفیت شهر و جغرافیای آن و همچنین افزایش بی‌رویه‌ی وسایل نقلیه، کیفیت هوا در بسیاری از روزها در این کلان‌شهر به شرایط نامطلوب می‌رسد. بیش‌ترین عامل این امر در سالیان گذشته، انتشار آلودگی وسایل نقلیه‌ی موتوری بوده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  18:30   شنبه 15 شهریور 1399  

 آتش‌سوزی گسترده در کالیفرنیا صدها واحد مسکونی را ویران کرد

آتش‌سوزی‌های جنگلی در شمال ایالت کالیفرنیای آمریکا روز آدینه افزون بر ویران کردنِ صدها واحد مسکونی، هزاران تن را ناچار را به ترک محل زندگی‌شان کرد. این آتش‌سوزی‌ها که پهنه‌ی گسترده‌ای را دربرگرفته است، اکنون به یکی از بزرگ‌ترین حریق‌های تاریخ ایالت کالیفرنیا تبدیل شده است. بیش از ۱۲هزار آتش‌نشان با کمک بالگرد و هواپیمای آب‌پاش برای مهار و فرونشاندن این آتش‌سوزی‌ها می‌کوشند ... ادامه»

  منبع : یورونیوز
  18:30   شنبه 1 شهریور 1399  

 جنگل‌های شمال از نقشه‌ی ایران پاک می‌شوند؟

خیالِ قاچاقچیان چوب این روزها با برداشته شدنِ تدریجیِ محدودیت‌های تردد «کرونایی» آسوده‌تر شده و جبران روزهای بیکاری‌شان را کرده‌اند؛ تا آن‌جا که به مانند مورچه‌هایی که دسته‌جمعی به یک تکه استخوانِ کوچک یورش می‌برند، این بار با بی‌رحمی هر چه بیش‌تر به جنگل بازگشته‌اند و مانند موریانه به جانِ درختانِ جنگل افتاده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:32   چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399  

 استقرار فعالانِ پهنه‌ی انرژی در ساختمانِ «انرژی نزدیک‌به‌صفر»

در ناحیه‌ی نوآوری شریف، ساختمان انرژی نزدیک به صفر احداث خواهد شد که تا بهمن‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است فعالانِ حوزه‌ی انرژی در آن مسقر شوند. زینب حمیدزاده، دستیار توسعه‌ی زیست‌بوم نوآوریِ حوزه‌ی انرژی معاون علمی و فن‌آوریِ رییس‌جمهور، با اشاره به اجرای این پروژه، گفت: این پروژه با حمایت مالی و کارفرمایی معاونت علمی، صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و برنامه‌ی عمران سازمان ملل متحد اجرا خواهد شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:00   شنبه 20 اردیبهشت 1399