اخبار   
 

 رویداد ساعت زمین سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود

با برگزاری رویداد ساعت زمین سال ۱۴۰۰ در روز ۷ فروردین‌ماه و خاموش کردن لامپ‌ها به مدت یک ساعت، تلاش می‌شود تا زمینیان متوجه چالش‌های زیست‌محیطی شوند. «ساعت زمین» یک رویداد جهانی سازمان‌دهی‌شده از سوی صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده‌ها و کسب‌وکارها با خاموش کردن چراغ‌ها و دیگر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت، اثرات تغییرات آب‌وهوایی و نیاز به مصرف محتاطانه‌ی انرژی در جهان را به یاد می‌آورند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری سینا
  23:16   آدینه 6 فروردین 1400  

 تغییر شیوه‌ی قاچاقچیان چوب جنگل‌های زاگرس

هرچند برخی معتقدند که قاچاق سازمان‌یافته و شبکه‌ایِ چوب از پهنه‌های منابع طبیعی و جنگلی استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد، واقعیت‌ها نشان می‌دهد روند کشفیات چوب و زغال قاچاق در این استان رو به افزایش است. چندی‌ست که از منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش‌هایی شگفت از کاهش قاچاق عمده‌ی چوب و افزایش قاچاق چوب به صورت خرده منتشر می‌شود، که عمده‌ی آن‌ها با استفاده از خودروهای سواری («شوتی») انجام می‌گیرد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:00   دوشنبه 27 بهمن 1399  

 پس از ۱۰ روز آلودگی پیاپی، هوای پایتخت قابل قبول شد

برابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت امروز (۲۷ دی‌ماه) پس از ۱۰ روز آلودگی هوای مستمر، در محدوده‌ی قابل قبول قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، آلاینده‌ی شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته، یعنی «ذرات معلق کم‌تر از ۲.۵ میکرون»، به‌طور میانگین ۱۲۵ بود و هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. این شاخص هم‌اکنون ۸۱ و کیفیت هوا در محدوده‌ی قابل قبول است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:49   شنبه 27 دی 1399  

 تهران، چشم‌انتظار مدیریت «بادی»

سال‌هاست که با بالا رفتن عدد شاخص آلایندگی، مسئولان در رده‌های گوناگون به یاد زیان‌های آلودگی و تأثیرش بر تندرستی می‌افتند و سخنرانی‌های متعددی در این باره قرائت می‌کنند، اما پس از چندی با پایین آمدن شاخص‌ها، دوباره روز از نو، روزی از نو! این بار اما داستان آلودگی هوای تهران با ادغام در ویروس کرونا، طولانی شده و علت بروز آن نیز تغییر کرده است و مسئولان در رویارویی با آن ناتوان جلوه می‌کنند؛ چرا که هر روز عدد آلایندگی بالاتر می‌رود و خبری هم از نجات‌دهنده‌ی همیشگی، یعنی باد و باران نیست ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:54   چهارشنبه 24 دی 1399  

 ‌آلودگی هوای مرگ‌آفرین و اجرا نشدن قانون

نعمت احمدی، حقوق‌دان، امروز در سرمقاله‌ی روزنامه‌ی «شرق» به بندها و ماده‌های قانونیِ مرتبط با آلودگی هوا و محیط زیست پرداخته و نوشته است: «قصه‌ی پرغصه‌ی آلودگی هوا هر سال تکرار می‌شود؛ تکراری که همه از آن آسیب می‌بینیم. مسئولان قانون را اجرا نمی‌کنند و مردمی که آسیب می‌بینند، هر سال متحمل هزینه‌های بالایی می‌شوند و سرانه‌ی فوت مردم در پی آلودگی هوا سال به سال بیش‌تر می‌شود. باور کنیم قانون برای اجراست، نه زینت‌الکتاب قانون» ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «شرق»
  07:29   یکشنبه 21 دی 1399  

 قضای حاجت ملوکانه و هوای آلوده‌ی کلان‌شهرها !

رضا رمضانی، کارشناس محیط زیست، دیروز در یادداشتی کوتاه در وبگاه «اسکان‌نیوز»، پس از نقل خاطره‌ای از قضای حاجتِ ناصرالدین‌شاه در اروپا، پرسیده: «حضرات مدیر و مدبر! عاجزانه درخواست داریم بفرمایید در شرایطی که ادارات نیمه‌دایرند و مدارس مجازی شده‌اند و رفت‌وآمدها محدود شده‌اند و ...، چگونه توانسته‌اید هوای شهرها را تا این حد به افتضاح بکشانید؟!» ادامه»

  منبع : اسکان‌نیوز
  13:26   سه شنبه 16 دی 1399  

 پایان مازوت‌سوزی غول‌ها؟

دیروز غلظت گاز مخرب ریه ـ دی‌اکسیدگوگرد ـ در پایتخت نصف شد و آبی آسمان برای ساعاتی از میان مه‌دود چندلایه در شهر رویت‌پذیر شد. ظاهراً گلایه‌های خفیف برخی مقامات به «آلودگی مازوتی» و اعتراض شهروندان به «سریالی شدن وضعیت قرمز شهر» باعث شد شیر مصرف مازوت در حومه‌ی تهران به سمت بسته شدن بچرخد ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  09:54   سه شنبه 16 دی 1399  

 «ملت یا قطع برق را بپذیرند، یا استفاده از سوخت مازوت را»

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت که ملت یا باید نبود برق را بپذیرند، یا این که ناچاریم برای مدت کوتاهی در نیروگاه‌ها از سوخت مازوت استفاده کنیم. رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با سرد شدن هوا مصرف گاز در میان خانواده‌ها افزایش یافته، که این مسأله موجب شده تا گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها به‌عنوان سوخت، کم شود ... ادامه»

  منبع : اسکان‌نیوز
  10:09   دوشنبه 15 دی 1399  

 مجهول معادله‌ی هوای سمی

شاخص آلایندگی «گاز دی‌اکسید گوگرد» در هوای تهران، ماه گذشته به ۲برابر بالاترین سطح در سال ۹۸ رسید و دیروز تا ۲.۸برابر پارسال جهش کرد. این ابرآلودگی به‌طور صریح بیانگر «مصرف مازوت و گازوییل» در برخی صنایع و نیروگاه‌هاست. بخش مجهول، «ماجرای استفاده از مازوت و گازوییل» است. تصور می‌شود با بخشنامه، مصرف مازوت متوقف خواهد شد، اما پشت‌صحنه‌ی عملیات تولید گاز «مخرب ریه»، دوراهی «تداوم مازوت‌سوزی» یا «قطع گاز و برق» را نشان می‌دهد ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  09:27   دوشنبه 15 دی 1399  

 فرونشست زمین زندگی ۶۳۵میلیون انسان را تهدید می‌کند

پژوهشی تازه نشان می‌دهد که فرونشست زمین می‌تواند زندگی ۶۳۵میلیون انسان را که بیش‌تر آن‌ها در آسیا ساکن هستند، تهدید کند. به گزارش «پرس‌ریپورتر»، اقدامات انسانی که به حذف آب‌های زیرزمینی می‌انجامند و همچنین دلایل گوناگون دیگر، می‌توانند به فرونشست بستر زمین منجر شوند. پژوهشگران هشدار می‌دهند که این پدیده، زندگی ۶۳۵میلیون انسان را تحت تأثیر قرار خواهد داد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:44   یکشنبه 14 دی 1399  
1
2
3