اخبار   
 

 لرستان در آستانه‌ی سیل دوباره

هشدار رخ دادنِ سیل چند روز است که در استان لرستان دست به دست می چرخد؛ پیش‌بینی شده بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران در زمانی کوتاه بر سر لرستانی‌ها ببارد و این یعنی افزایش ناگهانی و خارج از گنجایش رودخانه‌ها، رخ دادنِ دوباره‌ی سیل و احتمال به بار آمدنِ ویرانی در شهرستان‌هایی همچون کوهدشت، پلدختر، خرم‌آباد و بروجرد. تا به امروز ستادهای بحران شهرستان‌ها تشکیل جلسه داده‌اند و به مردم هشدار داده شده ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:53   دوشنبه 5 اسفند 1398  

 دشت مهیار اصفهان، کلکسیونی از مخاطرات فرونشست زمین

فرونشست زمین در بیش از ۱۵۰ کشور جهان گزارش شده است. با این همه، در برخی کشورها از جمله ایران، مناطقی گسترده درگیر این پدیده شده‌اند و زیرساخت­ ها و سکونتگاه‌های گوناگون در معرض خطرات ناشی از آن قرار گرفته‌اند. درحالی‌که برابر برخی استاندارهای جهانی میزان ۴ میلی‌­متر فرونشست زمین در سال به‌عنوان حد بحران شناخته می­‌شود، این مقدار در برخی دشت­‌های مناطق جهرم و فسا به حدود ۵۴ سانتی‌­متر در سال، یعنی بیش از ۱۳۰ برابر حد بحران رسیده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:54   شنبه 28 دی 1398  

 در جریان سیل استان سیستان و بلوجستان، «کوه خواجه» آسیب دید

معاون میراث فرهنگیِ اداره‌ی کل میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: به دنبال وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان، آسیب‌هایی به کوه خواجه وارد شد، اما میزان آسیب به شهر سوخته، به‌واسطه‌ی محوطه بودنش بسیار کم‌تر است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:32   یکشنبه 22 دی 1398  

 دلیل آتش‌سوزی‌های استرالیا چیست؟

استرالیا با شدیدترین آتش‌سوزی در دهه‌های اخیر مواجه شده است و بسیاری از مناطق این کشور در معرض این فاجعه قرار گرفته‌اند. برآوردها حاکی از آن است که این آتش‌سوزی بزرگ، بیش از یک‌میلیارد جاندار و بیش از ۳۰ گونه‌‌ی گیاهی را از میان برده و ۲۷ قربانی انسانی گرفته است. بیش از دوهزار خانه در این حادثه آسیب دیده و یا ویران شده‌اند. مقامات دولتی استرالیا تا کنون کوشیده‌اند با کمک آتش‌نشان‌ها و نیروهای داوطلب کشورهای دیگر، این آتش‌سوزی را پایان دهند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:54   شنبه 21 دی 1398  

 تهران در دود / آلودگی هوا ادامه دارد / مدرسه‌های استان بار دیگر تعطیل شدند

شرکت کنترل کیفیت هوا، وابسته به شهرداری تهران، شاخص کیفیت هوای تهران را تا ساعت ۲۲ دوشنبه، ۲۵ آذرماه، ۱۸۲ اعلام کرد و برای همه‌ی گروه‌های سنی ناسالم خواند. دمای هوا نیز هم‌اکنون هفت درجه‌ی سانتی‌گراد و سرعت باد سه متر بر ثانیه است. در پی تداوم آلودگی هوا، استانداری تهران مدرسه‌های مقاطع گوناگون تحصیلیِ این استان‌ را فردا، سه‌شنبه، ۲۶ آذرماه جز سه شهرستان دماوند، فیروزکوه و پردیس، تعطیل اعلام کرد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  07:02   سه شنبه 26 آذر 1398  

 خودروهای برقی فولکس‌واگن در قطر آزمایش می‌شوند

گروه خودروسازی فولکس‌واگن با همکاری مقامات قطری یک سامانه‌ی حمل‌ونقل همگانیِ استوار بر به‌کارگیریِ شاتل‌ها و اتوبوس‌های خودران را برای شهر دوحه طراحی خواهند کرد. به گزارش «تِک‌کرانچ»، قرار است از این سامانه‌ی حمل‌ونقل همگانی پیشرفته در پایتخت قطر تا سال ۲۰۲۲ بهره‌گیری شود ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  14:16   یکشنبه 24 آذر 1398  

 وزارت نیرو از کاهش ۲۵درصدیِ ورودی آب به سدها خبر داد

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) نوشت: کاهش ۲۳درصدیِ بارندگی‌های امسال نسبت به بارش‌های بی‌سابقه‌ی پارسال موجب شده است که میزان ورودیِ آب به سدهای کشور نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته و کاهش ۲۵درصدی را نسبت به پارسال تجربه کنند. میزان بارندگی‌های کشور از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۶۶ میلی‌متر رسیده است، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش ۲۳درصدی و در مقایسه با مدت میانگین ۵۱ساله افزایش ۲۵درصدی داشته است ... ادامه»

  منبع : روزنامه‌ی «دنیای اقتصاد»
  10:26   یکشنبه 24 آذر 1398  

 درخواست سازمان محیط زیست برای توقف پیش‌فروش خودروهای یورو۴

سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت ایران‌خودرو، توقف پیش‌فروش ۴ خودروی این شرکت را خواستار شد. به گزارش ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پیش‌فروش چهار محصول یورو۴، نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو فرستاده و تأکید کرده است که در صورت پیش‌فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پی‌گیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:52   شنبه 23 آذر 1398  

 رتبه‌ی دهم ایران در تولید کربن

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به این که ایران دهمین کشور تولیدکننده‌ی کربن در جهان است، گفت: توسعه‌ی پایدار در کنار حفظ محیط زیست باید در نظر گرفته شود، تا بیش از این شرمنده نسل‌های آینده نشویم. سعید محمودی در نشست تخصصی هماهنگی سند همکاری در حوزه‌ی آموزش حفاظت از محیط زیست و مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس، افزود: گسترش مسائل زیست‌محیطی در جهان، اعم از افزایش دمای زمین و تغییر الگوی بارش‌ها، پیامد کنش‌های غیرمسئولانه‌ی بشر است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:06   یکشنبه 17 آذر 1398  

 بوی بد تهران و ضرورت پایش رخداد

رییس بخش زلزله‌ی مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و شهرسازی، در یادداشتی کوتاه درباره‌ی بوی بدی که این روزها در شهر تهران به مشام می‌رسد، نوشت: پارسال برای نخستین بار بوی نامطبوعی در گستره‌ای وسیع از شهر تهران احساس شد. مسلم بود که این حادثه یک رخدادِ نقطه‌ای نبود، چرا که در آن صورت، ساکنانِ پیرامونِ آن نقطه را کلافه می‌کرد و با دور شدن از کانون، اثراتش نامحسوس می‌شد. هر چه بود، قضیه به بوته‌ی فراموشی سپرده شد و به‌طور علمی نتوانستیم فرضیه‌ای را حتی نزدیک به واقع تصور و طرح کنیم ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  18:30   سه شنبه 12 آذر 1398  
1
2