اخبار   
 

 شمار ناپدیدشدگان و قربانیان احتمالی آتش‌سوزی کالیفرنیا به ۶۰۰ تن رسید

با ادامه‌ی آتش‌سوزی مرگبار کالیفرنیا، شمار افراد ناپدیدشده و قربانیان احتمالیِ آن به ۶۰۰ تن افزایش یافته است؛ رقمی که نسبت به آنچه پیش از این برآورد می‌شد، دو برابر شده است. انتظار می‌رود که با ادامه‌ی جستجوهای تیم‌های یاری و نجات، شمار قربانیان این حادثه که به‌طور رسمی تا کنون ۵۶ نفر اعلام شده، افزایش یابد ... ادامه»

  منبع : یورونیوز فارسی
  14:25   شنبه 26 آبان 1397  

 تبریز، تحت تأثیر ریزگردهای نمکیِ دریاچه‌ی ارومیه

معاون پایش و نظارتِ اداره‌ی کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز و شهرهای پیرامونش تحت تأثیر ریزگردهای نمکیِ دریاچه ارومیه هستند. به گزارش ایسنا، حسن عباس‌نژاد در صحن علنی شورای شهر تبریز، افزود: رسوبات، کفِ دریاچه‌ی ارومیه را از حالت کاسه‌ای به شکل بشقابی تبدیل کرده و با کوچک‌ترین باد، ریزگردهای دریاچه به حرکت درآمده و باعث آلودگی در شهرهای اطراف می‌شود؛ و این درحالی‌ست که مطالعاتی هم درباره‌ی شعاع حرکتی ریزگردها انجام نگرفته است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:16   یکشنبه 6 آبان 1397  

 ساختمانی که اکسیژن تولید می‌کند

یک معمار ایتالیایی طرح اولیه‌ی سه ساختمان آپارتمانی در ساحل رودخانه را ارائه کرده، که در آن ۱۲۰ درخت و ۴۰۰ بوته کاشته می‌شود و می‌تواند سالانه ۲.۷ تن اکسیژن تولید کند. به گزارش «نیواطلس»، طرح‌های «استفانو بوئری»، معمار ایتالیایی، از جنگل‌های عمودی اکنون در میلان، سوییس، فرانسه و چین در دست اجرا هستند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری مهر
  14:09   دوشنبه 30 مهر 1397  

 وضعیت زاینده‌رود قرمز شد

چندین سال است که زاینده‌رود با چالش‌های آبی روبه‌رو شده و تأمین آب چند شهر و روستا به مخاطره افتاده است. این شرایط تا جایی پیش رفته که برابر گفته‌های ‌مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، کل آورد در سد زاینده‌رود امسال تنها ۵۴۵ میلیون مترمکعب بود، که این عدد نسبت به سال‌های گذشته بسیار پایین‌تر است و عملاً یک رکورد را در این بخش پشت سر گذاشته‌ایم ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:07   یکشنبه 29 مهر 1397  

 پاسداری از طبیعت، بهترین راه برای خنک نگه‌داشتن زمین

کارشناسان مطالعات آب‌وهوایی در گزارشی اعلام کردند که حفاظت از طبیعت بهترین روش برای خنک نگه‌داشتن زمین است. به گزارش ایسنا، گروهی از سازمان‌های مردم‌نهاد بر پایه‌ی بررسی‌های اخیر اعلام کردند: بهترین و منطقی‌ترین روش برای مقابله با گرمایش جهانی، نیرومندسازیِِ ساکنانِ بومی جنگل‌ها، کاهش ضایعات مواد خوراکی و کاهش مصرف گوشت است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:30   سه شنبه 24 مهر 1397  

 «خوش‌نشین‌ها» بلای جانِ جنگل‌ها شده‌اند

مدیر کل حفاظت محیط زیستِ استان مازندران با بیان این که اندک‌اندک با افزایش مهاجرت‌ها به مناطق شمالی کشور روبه‌رو هستیم، گفت: آنچه باعث از میان رفتنِ جنگل‌ها شده، خوش‌نشینیِ عده‌ای متمول در مناطق شمالی کشور است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  19:47   دوشنبه 23 مهر 1397  

 «مازندران سرسبز است، اما خانه‌ی سبز ندارد»

عضو هیأت علمی دانشکده‌ی فنی هرمزگان با اشاره به این که طراحی خانه‌های سبز به گونه‌ای است که با محیط زیست سازگار و پایدار باشد و تأثیری بر روی انرژی آب و مصالح ساختمانی بگذارد، افزود: آن چیزی که در طراحی خانه‌های سبز مطرح می‌شود، حرکت به سوی صفر شدنِ مصرف کربن در راستای حفظ، نگه‌داری و بهبود انرژی و منابع آب و کیفیت فضای درون ساختمان و استفاده از مواد بازیافتی و تولید زباله‌ی کمتر در فرآیند ساخت است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:49   یکشنبه 22 مهر 1397  

 راهی برای غارت دوباره‌ی جنگل‌های هیرکانی

سرانجام «مافیای چوب» کار خودش را کرد و پس از تنها یک سال و نیم از اجرای قانون موسوم به «تنفس» و توقف برداشت چوب از جنگل‌های شمال ایران، با گرفتن یک نامه از وزیر، چوب لای چرخ تنفس گذاشت. هفتم مهرماه امسال، وزیر جهاد کشاورزی با برداشت درختان شکسته ـ افتاده در کف جنگل توسط بهره‌برداران موافقت کرد. این موافقت در پاسخ به درخواست علی‌محمد شاعری، نماینده‌ی بهشهر، نکا و گلوگاه رخ داد ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  08:19   شنبه 21 مهر 1397  

  ۲۵ چاه آرتیزینِ شرکت استحصال یُد گلستان در منطقه‌ی ریزگرد و فرونشست

درست در روزهایی که کشور از کم‌آبی دارد به خاک سیاه می‌نشیند و عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور دائم از بحران بی‌آبی خبر می‌دهد، یک کارخانه‌ی استحصال یُد در گلستان با حفر ۲۵ حلقه چاه آرتیزین در منطقه‌ای خشک و کانون ریزگرد، موجب تشدید مشکلات آبی در شمال شرق استان شده و بروز پدیده‌های ریزگرد و فرونشست زمین را شدت خواهد بخشید ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  16:05   دوشنبه 2 مهر 1397  

 «پلاستیک‌جمع‌کن» غول‌پیکر راهی اقیانوس آرام شد

چرخه‌ی طبیعی آب، مجموعه‌هایی بزرگ از زباله را با عمری دراز گرد می‌آورد، که گاهی به آن‌ها «قطعه‌ی عظیم زباله‌ی پلاستیکی شناور» می‌گویند. یکی از بزرگ‌ترینِ این قطعه‌ها در اقیانوس آرام و میان هاوایی و کالیفرنیا قرار دارد ... ادامه»

  منبع : وبگاه فرارو
  08:10   یکشنبه 1 مهر 1397  
1
2
3