اخبار   
 

  ۲۵ چاه آرتیزینِ شرکت استحصال یُد گلستان در منطقه‌ی ریزگرد و فرونشست

درست در روزهایی که کشور از کم‌آبی دارد به خاک سیاه می‌نشیند و عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور دائم از بحران بی‌آبی خبر می‌دهد، یک کارخانه‌ی استحصال یُد در گلستان با حفر ۲۵ حلقه چاه آرتیزین در منطقه‌ای خشک و کانون ریزگرد، موجب تشدید مشکلات آبی در شمال شرق استان شده و بروز پدیده‌های ریزگرد و فرونشست زمین را شدت خواهد بخشید ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  16:05   دوشنبه 2 مهر 1397  

 «پلاستیک‌جمع‌کن» غول‌پیکر راهی اقیانوس آرام شد

چرخه‌ی طبیعی آب، مجموعه‌هایی بزرگ از زباله را با عمری دراز گرد می‌آورد، که گاهی به آن‌ها «قطعه‌ی عظیم زباله‌ی پلاستیکی شناور» می‌گویند. یکی از بزرگ‌ترینِ این قطعه‌ها در اقیانوس آرام و میان هاوایی و کالیفرنیا قرار دارد ... ادامه»

  منبع : وبگاه فرارو
  08:10   یکشنبه 1 مهر 1397  

 «هورالعظیم را آتش می‌زنند تا پول برق ندهند»

عیسی کلانتری که روز سه‌شنبه در پانزدهمین کنگره‌ی ملی «علوم زراعت و اصلاح نباتات» در مؤسسه‌ی تحقیقات و اصلاح نهال و بذر در کرج سخن می‌گفت، درباره‌ی آتش‌سوزی‌های هورالعظیم در خوزستان مدعی شد که «هورالعظیم را آتش می‌زنند تا پول برق ندهند و این‌گونه برای ما گرفتاری ایجاد و به ما جفا می‌کنند.» کلانتری در این باره توضیح بیش‌تری نداد و سپس به وضعیت کشور در حوزه‌ی آب و کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی کشور باید در این حوزه‌ها تجدیدنظر کنند ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  17:22   سه شنبه 13 شهریور 1397  

 زباله، بلای جان پاسارگاد

پس از نصب تیرهای برق در عرصه و حریم پاسارگاد، این بار نوبت زباله‌هاست که در میان حریم این محوطه‌‌ی جهانی، پل تاریخی «پاسارگاد» و بستر رود «پلوار» را بدمنظر کنند! ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:08   سه شنبه 13 شهریور 1397  

 بریدن درختان و تخریب خاک در جاده‌سازیِ بیش از مجوز «پرا»ی مازندران

جاده‌های غیرضروری و بی‌استاندارد، هنوز هم جنگل‌ها و زمین‌ها و کوه‌ها را می‌خورند؛ این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها بر مقابله‌ی دستگاه‌های متولی و دیگر دستگاه‌ها با زمین‌خواری، جنگل‌خواری و کوه‌خواری تأکید کرده و به تخریب‌کنندگان جنگل و طبیعت هشدار داده‌اند. این بار ساخت جاده در روستایی انجام گرفته که دو جاده‌ی شوسه برای رفت‌وآمد داشته و با این همه، با لابی‌گری و همراهی مسئولان پیشین منابع طبیعی استان مازندران (ساری)، مجوز ساخت آن را گرفته است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  10:30   دوشنبه 12 شهریور 1397  

 آیا ساحل‌خواریِ ۴۰۰هکتاری در گمیشان کلید می‌خورد؟

درحالی‌که بر پایه‌ی ماده‌ی یکم «قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور»، «هرگونه بهره‌برداری و اقدامی که به تخریب و آلودگی جبران‌ناپذیر تالاب‌ها بینجامد، ممنوع است»، محمدسعید صافی، مشاور و مدیرکل دفتر ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور، نامه‌ای را به تاریخ ۹۷/۰۲/۱۶ و به شماره‌ی ۹۷/۵۲۰۱ خطاب به امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان امضا کرده و خواسته با درخواست بخشی از اراضی تالاب بین‌المللی گمیشان برای ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری مساعدت کند ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  20:19   پنجشنبه 25 مرداد 1397  

 ۲۰۰ هکتار بلوطزار «منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دنا» سوخت

آتش‌سوزی بلوط‌های «منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی دنا» که از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه آغاز شده بود و تا دیشب ادامه داشت، امروز مهار شد؛ با این همه، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهکیلویه و بویراحمد می‌گوید: نه امکانات کافی برای عملیاتی از این دست داریم و نه پشتیبانی‌های لازم همچون بیمه‌ی حوادث و کمک‌رسانی‌های مورد نیاز در خط آتش ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  16:14   پنجشنبه 25 مرداد 1397  

 بیش‌ترین زباله‌ی پلاستیکی از طرف ایران به دریای کاسپین ریخته می‌شود

معاون محیط زیستِ دریاییِ سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختلاف‌نظرهای مطرح در مورد پیش‌بینی تراز آب دریای مازندران گفت: باید با توجه به آمارهای گذشته، کمینه و بیشینه‌ی تراز را برای برنامه‌های توسعه‌ای محور قرار دهیم. پروین فرشچی در نشست تخصصی بررسی نوسانات تراز سطح آب دریای مازندران گفت: طی سال‌های اخیر، افزایش و کاهش نوسانات تراز آب دریای مازندران، اثرات اجتماعی بسیاری روی منطقه داشته است ... ادامه»

  منبع : وبگاه «عصر ایران»
  10:17   چهارشنبه 17 مرداد 1397  

 «شیروان‌دره» در مشکین‌شهر به عنوان ژئوپارک معرفی شود

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشکین‌شهر خواستار معرفی «شیروان‌دره» در مشکین‌شهر به عنوان ژئوپارک شد. ایمانعلی ایمانی نیمروز دوشنبه با اعلام این خبر، تصریح کرد: این اقدام به صیانت ویژه از این منطقه و میراث فرهنگی، گونه‌های طبیعی و تاریخی و بافت زمین‌شناسی آن خواهد انجامید ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  14:09   سه شنبه 16 مرداد 1397  

 ۹۷درصد مساحت ایران دچار خشکسالیِ بلندمدت است

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحرانِ سازمان هواشناسی گفت: در بازه‌ی ۱۲۰ ماه اخیر منتهی به تیرماه امسال، ۹۷درصد مساحت ایران به خشکسالیِ انباشته و بلندمدت دچار شده است و همین موضوع، وضعیتِ اندوخته‌ی آبیِ کشور را در مناطق گوناگون نشان می‌دهد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:06   دوشنبه 8 مرداد 1397  
1
2
3