اخبار   
 

 «بام‌های خنک»، راهکاری برای خنک کردن و بهبود بخشیدن به هوای تهران

یافته‌های یک شبیه‌سازی نشان داد که به‌کارگیریِ بام خنک در تهران به دلیل عملکرد بهتر، هزینه‌های کم‌تر و نیاز نداشتن به زیرساخت‌های ویژه، بهتر از بام سبز است. به گزارش سازمان کنترل کیفیت هوای شهر تهران در سال ۱۳۹۶، «به علت جمعیت بیش از ظرفیت شهر و جغرافیای آن و همچنین افزایش بی‌رویه‌ی وسایل نقلیه، کیفیت هوا در بسیاری از روزها در این کلان‌شهر به شرایط نامطلوب می‌رسد. بیش‌ترین عامل این امر در سالیان گذشته، انتشار آلودگی وسایل نقلیه‌ی موتوری بوده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  18:30   شنبه 15 شهریور 1399  

 آتش‌سوزی گسترده در کالیفرنیا صدها واحد مسکونی را ویران کرد

آتش‌سوزی‌های جنگلی در شمال ایالت کالیفرنیای آمریکا روز آدینه افزون بر ویران کردنِ صدها واحد مسکونی، هزاران تن را ناچار را به ترک محل زندگی‌شان کرد. این آتش‌سوزی‌ها که پهنه‌ی گسترده‌ای را دربرگرفته است، اکنون به یکی از بزرگ‌ترین حریق‌های تاریخ ایالت کالیفرنیا تبدیل شده است. بیش از ۱۲هزار آتش‌نشان با کمک بالگرد و هواپیمای آب‌پاش برای مهار و فرونشاندن این آتش‌سوزی‌ها می‌کوشند ... ادامه»

  منبع : یورونیوز
  18:30   شنبه 1 شهریور 1399  

 جنگل‌های شمال از نقشه‌ی ایران پاک می‌شوند؟

خیالِ قاچاقچیان چوب این روزها با برداشته شدنِ تدریجیِ محدودیت‌های تردد «کرونایی» آسوده‌تر شده و جبران روزهای بیکاری‌شان را کرده‌اند؛ تا آن‌جا که به مانند مورچه‌هایی که دسته‌جمعی به یک تکه استخوانِ کوچک یورش می‌برند، این بار با بی‌رحمی هر چه بیش‌تر به جنگل بازگشته‌اند و مانند موریانه به جانِ درختانِ جنگل افتاده‌اند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  16:32   چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399  

 استقرار فعالانِ پهنه‌ی انرژی در ساختمانِ «انرژی نزدیک‌به‌صفر»

در ناحیه‌ی نوآوری شریف، ساختمان انرژی نزدیک به صفر احداث خواهد شد که تا بهمن‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است فعالانِ حوزه‌ی انرژی در آن مسقر شوند. زینب حمیدزاده، دستیار توسعه‌ی زیست‌بوم نوآوریِ حوزه‌ی انرژی معاون علمی و فن‌آوریِ رییس‌جمهور، با اشاره به اجرای این پروژه، گفت: این پروژه با حمایت مالی و کارفرمایی معاونت علمی، صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و برنامه‌ی عمران سازمان ملل متحد اجرا خواهد شد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:00   شنبه 20 اردیبهشت 1399  

 لرستان در آستانه‌ی سیل دوباره

هشدار رخ دادنِ سیل چند روز است که در استان لرستان دست به دست می چرخد؛ پیش‌بینی شده بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران در زمانی کوتاه بر سر لرستانی‌ها ببارد و این یعنی افزایش ناگهانی و خارج از گنجایش رودخانه‌ها، رخ دادنِ دوباره‌ی سیل و احتمال به بار آمدنِ ویرانی در شهرستان‌هایی همچون کوهدشت، پلدختر، خرم‌آباد و بروجرد. تا به امروز ستادهای بحران شهرستان‌ها تشکیل جلسه داده‌اند و به مردم هشدار داده شده ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  11:53   دوشنبه 5 اسفند 1398  

 دشت مهیار اصفهان، کلکسیونی از مخاطرات فرونشست زمین

فرونشست زمین در بیش از ۱۵۰ کشور جهان گزارش شده است. با این همه، در برخی کشورها از جمله ایران، مناطقی گسترده درگیر این پدیده شده‌اند و زیرساخت­ ها و سکونتگاه‌های گوناگون در معرض خطرات ناشی از آن قرار گرفته‌اند. درحالی‌که برابر برخی استاندارهای جهانی میزان ۴ میلی‌­متر فرونشست زمین در سال به‌عنوان حد بحران شناخته می­‌شود، این مقدار در برخی دشت­‌های مناطق جهرم و فسا به حدود ۵۴ سانتی‌­متر در سال، یعنی بیش از ۱۳۰ برابر حد بحران رسیده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:54   شنبه 28 دی 1398