اخبار   
 

 «ایران در زمینه‌ی فرونشست، در جهان رکورددار است»

رییس بخش زلزله‌ی مرکز تحقیقاتِ راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این مطلب که تهران در محاصره‌ی پنج مخاطره‌ی طبیعی قرار دارد، از احتمال تصویب تمهیداتِ مطالعه‌شده از سوی مرکز تحقیقات، در هیأت دولت خبر داد ... ادامه»

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  15:18   دوشنبه 14 مرداد 1398  

 برای نجات زمین فقط ۱۸ ماه فرصت داریم؟

افزایش گازهای گلخانه‌ای در جوّ زمین، تعادل طبیعی این کره را بر هم زده و دمای آن را بالا برده است. اکنون رسانه‌ها می‌نویسند که تنها ۱۸ ماه دیگر برای نجات کره‌ی زمین فرصت هست. این هشدار چه اندازه جدی است؟ ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  08:55   دوشنبه 14 مرداد 1398  

 ۳۰ هکتار از کشتزارها و چراگاه‌های زنجان در آتش سوخت

جانشین فرمانده‌ی انتظامی استان زنجان از رخ دادنِ آتش‌سوزی در ۳۰ هکتار از کشتزارها و چراگاه‌های روستای «دوران» شهرستان زنجان خبر داد. سرهنگ ایرج خانی‌پور گفت: به دنبال اعلام یک مورد آتش‌سوزی به پلیس، مأموران انتظامی شهرستان زنجان رهسپار محل حادثه شدند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  11:49   یکشنبه 30 تیر 1398  

 بیش از ۸ میلیارد دلار خسارت سالانه به اقتصاد ایران، در اثر تخریب محیط زیست

بر پایه‌ی گزارش تازه‌ی مرکز پژوهش‌های مجلس، بی‌توجهی به «اقتصاد محیط‌ زیست» در ایران، زمینه‌ساز و باعث خسارت‌های ۸.۵ میلیارد دلاریِ سالانه به اقتصاد کشور و ایجاد سرطان و بیماری‌های پوستی و تنفسی برای مردم بوده است. هشت‌میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار، میزان کل خسارت وارد بر محیط زیست ایران در سال ۲۰۰۲ برآورد شده است. شیوع سرطان به خاطر آلودگی‌های ریست‌محیطی در منطقه‌ی عسلویه نیز تنها یکی از هزینه‌های اجتماعی ناشی از توسعه‌ی صنعتی بدون توجه به اقتصاد محیط زیست بوده است ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  12:15   شنبه 29 تیر 1398  

 تبدیل دی‌‌اکسیدکربن به سوخت با کمک «طلای سیاه نانو»

پژوهشگران «مؤسسه‌ی پژوهش‌های بنیادی تاتا» (TIFR) هند در مطالعه‌ی اخیرشان موفق به بهره‌گیری از «طلای سیاه نانو» (black nano gold) برای تبدیل دی‌اکسیدکربن به سوخت و تصفیه‌ی آب دریا به آب آشامیدنی شدند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:59   سه شنبه 25 تیر 1398  

 درخواست بازگرداندن نام باستانی «هیرکانی» به استان گلستان

معاون سازمان میراث فرهنگی گفت که با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، پیشنهاد بازگرداندن نام استان گلستان به نام باستانی‌اش، «هیرکانی» را به اداره‌ی میراث‌ فرهنگی و استانداری این منطقه اعلام کرده است ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:15   دوشنبه 24 تیر 1398  

 کوه‌تراشی در لواسان، جلوی چشم مسئولان محلی!

رییس کارگروه راه و شهرسازی گفت: متأسفانه ویلاسازی، ساخت‌وساز غیرمجاز، تراشیدن کوه‌ها و دست‌اندازی به منابع طبیعی و محیط زیست در لواسان شدت گرفته و مقام‌های محلی و دستگاه‌های اجرایی، گامی جدی برای جلوگیری از این اقدامات برنمی‌دارند ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  09:06   دوشنبه 24 تیر 1398  

 برق گرفتن از پلاستیک‌های بازیافت‌نشدنی اقیانوس‌ها

پلاستیک‌های بازیافت‌نشدنی دارند اقیانوس‌ها را به‌شدت آلوده می‌کنند، اما پژوهشگران انگلیسی با روشی نوآورانه توانسته‌اند از این پلاستیک‌ها برق به دست بیاورند. به گزارش «دیلی‌میل»، دانشمندان به‌تازگی روشی نامور به «نخست جهان» (world first) را گسترش داده‌اند، که با آن می‌توانند پلاستیک‌های بازیافت‌نشدنی را به سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه و خانه‌ها تبدیل کنند ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:09   یکشنبه 23 تیر 1398  

 تعهد به جهان برای حفاظتِ بهتر از جنگل‌های هیرکانی

سرانجام پس از فراز و نشیب‌های بسیار، پرونده‌ی «جنگل‌های هیرکانی» ایران با تأیید کارشناسانِ اتحادیه‌ی جهانی حفاظت از طبیعت، در چهل‌وسومین نشست یونسکو، به‌عنوان دومین میراث طبیعی ایران، به ثبت جهانی رسید. متخصصان می‌گویند ثبت جنگل‌های هیرکانی در یونسکو، افزون بر این که بخش‌های بزرگی از جنگل‌های هیرکانی را زیر پوشش حفاظت بُرده است، جذب اعتبار مالی از این سازمان جهانی را نیز به دنبال خواهد داشت و باعث حفظ مطلوب‌تر این اندوخته‌های بزرگ طبیعی جهانی خواهد شد ... ادامه»

  منبع : وبگاه اسکان‌نیوز
  15:45   شنبه 15 تیر 1398  

 پیش‌بینی «توفانِ تندر» با یاری هوش مصنوعی

پژوهشگران «دانشگاه زارلند» (Saarland University) آلمان در مطالعه‌ی اخیرشان با کمک هوش مصنوعی سامانه‌ای را گسترش داده‌اند که می‌تواند زمان دقیق «توفان تندر» را پیش‌بینی کند. به گزارش «ساینس‌دیلی»، هر سال افراد بسیاری، با وجود هشدارهای پیشین، در توفان‌های تندری کشته شده یا آسیب می‌بینند. بنابراین، توسعه‌ی سامانه‌ای برای پیش‌بینی دقیق این پدیده می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد ... ادامه»

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:33   سه شنبه 11 تیر 1398  
1
2