اخبار   
 

 دلار افسار گسیخته / مسئولان کجا هستند!؟

امروز دلار در ادامه‌ی روند افزایشی خود، افسار گسیخت و قیمت ۵۴۸۰ تومان را هم رد کرد. در این میان خبری از مسأولانی که متولی حفظ ارزش پول ملی هستند، نیست!. به گزارش ایسنا، افزایش نرخ دلار از میانه‌های سال گذشته آغاز شد، به‌گونه‌ای که نرخ آن از حدود ۳۷۰۰ تومان در اوایل ۱۳۹۶ به حدود ۵۰۰۰ هزار تومان در اواخر این سال رسید ...

دلار افسار گسیخته / مسئولان کجا هستند!؟

امروز دلار در ادامه‌ی روند افزایشی خود، افسار گسیخت و قیمت ۵۴۸۰ تومان را هم رد کرد. در این میان خبری از مسأولانی که متولی حفظ ارزش پول ملی هستند، نیست!. به گزارش ایسنا، افزایش نرخ دلار از میانه‌های سال گذشته آغاز شد، به‌گونه‌ای که نرخ آن از حدود ۳۷۰۰ تومان در اوایل ۱۳۹۶ به حدود ۵۰۰۰ هزار تومان در اواخر این سال رسید.

افزایش قابل توجه نرخ ارز در سال گذشته در حالی بود که مسوولان دولتی مربوطه بارها رشد نرخ ارز را حبابی دانسته و وعده کاهش قیمت‌ها را دادند تا جایی که سخنگوی دولت نیز از تکدر خاطر رییس‌جمهوری از افزایش نرخ دلار خبر داد.

با این صحبت‌ها بود که انتظار می‌رفت با سپری شدن ایام پایانی سال گذشته که مصادف با افزایش تقاضای ارز برای سفرهای نوروزی بود قیمت‌ها در این بازار نزولی شود.

با این حال این انتظارات برآورده نشد و اولین روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با افزایش نرخ دلار و دیگر ارزها آغاز شد. به دنبال همین افزایش‌ها بود که امروز نرخ دلار با افزایش یکباره ۳۰۰ تومانی به حدود ۵۴۸۰ تومان نیز رسید.

این وضعیت در حالی است که خبری از مسوولان مربوطه نیست و مشخص نیست که سیاست‌گذاران مالی و پولی چه برنامه‌ای برای حفظ ارزش پول ملی و تعدیل نرخ ارزهای خارجی دارند.

بسیاری از کارشناسان به رشد افسار گسیخته نرخ ارزهای خارجی انتقاد کرده و معتقدند که با توجه به اثر منفی رشد نرخ ارز بر قیمت سایر کالاها و خدمات، دولت تدبیر و امید نباید اجازه دهد دستاورد بزرگ این دولت در کنترل تورم از دست برود.

در این میان در آخرین لحظات تنظیم این گزارش‌ خبرهایی از رشد مجدد نرخ دلار نسبت به قیمت قید شده در بالا (۵۴۸۰ تومان) به گوش می‌رسد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.
سکه هم رکورد زد

اما اولین تبعات افزایش بی‌ضابطه نرخ دلار، رشد قابل توجه قیمت طلا و سکه است که قیمت آن تناسب مستقیم با قیمت ارز دارد. امروز با افزایش ۳۰۰ تومانی نرخ دلار، سکه نیز رکورد زد و با رشد قیمت ۶۶ هزار تومانی به بیش از یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۷۰ هزار تومان رسید که هر دو نرخ بی‌سابقه هستند.

در این رابطه عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرده که افزایش تقاضا و بالا رفتن نرخ دلار مهمترین تاثیر را در جهش قیمت سکه داشته و تورم به وجود آمده، باعث شده مردم نقدینگی خود را به طلا و سکه تبدیل کنند.

در این شرایط مسوولان مربوطه باید قبل از آنکه افزایش شدید نرخ ارز به سایر کالاها سرایت کند نسبت به کنترل و تعدیل نرخ آن اقدام کنند.

پیش‌بینی قیمت ۲میلیون تومانی برای سکه!؟

در شرایطی که قیمت سکه در بازار به مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده در بازار معاملات آتی امروز، قیمت سکه تحویل دی ماه ۱۳۹۷ مرز ۲ میلیون تومان را رد کرد به‌طوری که هر عدد سکه در بالاترین قیمت به رقم ۲ میلیون و ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در بازار آتی، معامله‌گران به معامله مجازی سکه پرداخته و این محصول را برای تحویل روزها و ماه‌های آینده، خرید و فروش می‌کنند. درواقع قیمت سکه در بازار آتی برآمده از تحلیل معامله‌گران از قیمت فعلی و آینده این محصول است.

در این وضعیت در صورت اقدام مسوولان پولی و بانکی در کنترل و کاهش نرخ ارز شاهد کاهش نرخ سکه در بازار معاملات آتی خواهیم بود.

خودرو هم گران شد!

اما امروز در کنار خبر افزایش قیمت ارز و سکه خبر افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی نیز مخابره شد.

طبق آنچه که اعلام شده به دنبال افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال جدید قیمت محصولات سایپا به طور میانگین ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

ابتدای هر سال نرخ بیمه شخص ثالث خودرو افزایش یافته و قیمت جدیدی برای آن تعیین می‌شود.

یک خبر خوب؛ قیمت چغاله‌بادام کنترل شد!

اگرچه اخبار خوبی از بازار ارز و سکه نمی‌رسد اما امروز خبر جالبی از بازار میوه و تره‌بار رسید که همان کنترل قیمت چغاله‌بادام و وعده ارزان شدن گوجه سبز بود.

به گفته رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، "محصولات نوبرانه با افزایش قیمت‌های غیرمنطقی و البته مقطعی روبرو می‌شوند که البته برای چغاله بادام می‌توان گفت که بازارش کنترل شده و قیمت آن به کیلویی حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان رسیده است".

اسدالله کارگر وعده داده که اگرچه هم‌اکنون هر کیلوگرم گوجه سبز ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود اما این قیمت به زودی و در روزهای آینده متعادل خواهد شد. بنابراین فعلا گوجه سبز نخورید تا وعده کاهش قیمت محقق شود.

قیمت وام مسکن هم کاهش یافت

اما در میان اخبار امروز، کاهش قیمت‌ها تنها منحصر به چغاله‌بادام نبود بلکه قیمت وام مسکن نیز کاهش یافت. طبق اخبار رسیده با کاهش تقاضا در اوراق تسهیلات مسکن، قیمت هر برگ از این اوراق روند نزولی را طی کرده به‌طوری که تعدادی از تسه‌ها کاهش قیمت حدود ۷ تا ۱۰ هزار تومانی را تجربه کرده‌اند.

در حال حاضر تهرانی‌ها برای اخذ وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه کنند. اگر قیمت اوراق ۶۰ هزار تومانی را مبنا قرار دهیم با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، باید ۱۲ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن به علاوه جعاله حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان‌ می‌شود.

کاربران تلگرام بخوانند

اندکی از اخبار مرتبط با قیمت‌ها فاصله بگیریم و به دیگر اخبار قابل توجه امروز بپردازیم. در گزارش تحلیلی امروز راهکار حذف اکانت تلگرام اعلام شد. پیام‌رسان تلگرام گزینه حذف حساب کاربری به صورت پیش‌فرض ندارد و برای حذف حساب کاربری خود باید ابتدا وارد سایت تلگرام شده و از طریق وب‌سایت اقدام به حذف حساب کاربری (اکانت) تلگرام خود کنید.

مراحل حذف اکانت‌ تلگرام Delete Telegram account یک مسیر شش گانه است که بلافاصله و پشت سر هم انجام می‌پذیرد. روش کار بدین صورت است:

۱-ابتدا باید به آدرس اینترنتی my.telegram.org/deactivate رجوع کنید.

۲-پس از ورود به آدرس بالا که مربوط به سرویس تلگرام می‌باشد، از شما شماره موبایل خواسته می‌شود که باید شماره موبایلی که با آن درحال حاضر در تلگرام فعالیت دارید را وارد کرده و گزینه Next را بزنید.

۳-در صفحه بعد باید رمز عبوری که برایتان در تلگرام فرستاده شده است را در کادر مربوط به password وارد کنید و گزینه sign in را بزنید.

۴- در صفحه بعد روی گزینه Done کلیک کنید.

۵: در مرحله پایانی از شما تایید حذف اکانت را می‌خواهد که برای این کار با زدن بر روی گزینه قرمز رنگ Yes, delete my account اکانت شما پاک خواهد شد.

۶: درصورت موفقیت‌آمیز بودن عملیات حذف‌اکانت، پیغامی به شکل زیر نمایش داده خواهد شد که به منزله تایید و موفقیت آمیز بودن عملیات است.

امن‌ترین پیام‌رسان‌ها را بشناسید

اما تا بحث پیام‌رسان‌ها است به گزارش اقتصادی جالب توجه دیگری اشاره کنیم که امروز در رابطه با امن‌ترین پیام‌رسان‌های رمزنگاری شده جهان منتشر شد.

این روزها که بحث حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات خصوصی کاربران در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها بالا گرفته است، آگاهی از تعداد اپلیکیشن‌های پیام‌رسان رمزنگاری شده با ضریب امنیت بالا مفید و کاربردی محسوب می‌شود.

طبق این گزارش، سیگنال (Signal)، واتس اپ (whatsapp )، تلگرام (telegram)، تریما (Threema)، ویکر می (Wickr Me)، سایلنس (Silence)، وایبر (Viber) و داست (Dust) امن‌ترین پیام‌رسان‌های جهان هستند.

مراقب گوشی اندروید خود باشید

تا خبرها مربوط به دنیای تکنولوژی است به خبر دیگری اشاره کنیم که مربوط به حمله یک بدافزار به گوشی‌های اندروید است.

گروهی از پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که یک بدافزار خطرناک تحت پوشش یک آنتی ویروس تقلبی به گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل اندروید حمله کرده و به اطلاعات تماس، پیام‌ها و حریم شخصی کاربران نفوذ و دسترسی یافته است.

نام این بدافزار که KevDroid عنوان شده است، ابزار پیشرفته‌ای برای هکرها و مجرمان سایبری است که از این طریق می‌توانند از راه دور، به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی یابند. یکی دیگر از قابلیت‌های خطرناک این بدافزار آن است که می‌تواند تماس‌های تلفنی و صوتی کاربران با مخاطبانشان را ثبت و ضبط کند تا در صورت نیاز، هکرها از آن‌ها سوءاستفاده کنند.

در این رابطه بر اساس اطلاعات سایت مرکز مدیریت راهبردی افتا، به کاربران گوشی‏‌های اندروید توصیه می‏‌شود که به‏‌طور مرتب برنامه‌‏‏های نصب شده بر روی گوشی‏‌های خود را بررسی و برنامه‌‏های مخرب، ناشناخته یا غیرضروری که بدون اطلاع یا رضایت کاربر در لیست برنامه‏‌ها وجود دارد را پیدا و حذف کنند.
همچنین به کاربران گوشی‏‌های هوشمند توصیه می‌‏شود مراحل زیر را برای امن ماندن در مقابل این اتفاقات رعایت کنند:
۱. هرگز اپلیکیشن‏‌ها را از فروشگاه‏‌های شخص ثالث نصب نکنند.
۲. ویژگی ‘verify apps’ را در قسمت تنظیمات فعال کنند.
۳. "unknown source" را هنگامی که از آن استفاده نمی‏‌کنند غیرفعال کنند.
۴. آنتی ویروس معتبر و شناخته شده نصب کنند.
۵. به‏‌طور منظم از گوشی خود back up بگیرند.

احتمال واردات آب از ترکیه

در خبر جالب توجه دیگری امروز اعلام شد که امکان واردات آب از ترکیه وجود دارد. چندی پیش معاون اول رییس‌جمهوری صراحتا اعلام کرد که برای احیای دریاچه ارومیه کارهای مطالعاتی انتقال آب از کشورهای خارجی و دریای خزر کلید خورده است. اکنون بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که دریاچه وان ترکیه یکی از گزینه‌های احیای مشخص شده است.

گزینه‌ انتقال آب از دریای خزر و دریاچه وان به دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۵ مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته و در این بین بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران معتقدند که باتوجه به اینکه دریاچه ارومیه بیش از ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد قرار گرفته، انتقال آب از دریاچه وان که حدود ۲۰۰ متر بالاتر از دریاچه ارومیه است ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از دریای خزر است که بیش از ۲۰ متر پایین‌تر از دریای آزاد است.

چندی پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع احیاء دریاچه ارومیه به هیچ وجه نمی‌تواند از دستور کار دولت خارج شود اعلام کرد که "حتی اگر نیاز باشد که میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای این کار اختصاص دهیم که طرح‌های انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه را اجرا کنیم حتما این کار را انجام خواهیم داد".

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  18:36   یکشنبه 19 فروردین 1397  
 نظرات