روزنوشت ها    
 

 آیا «بیل گیتس» ناجی زمین است؟ بخش محیط زیست

12
 امیریاشار فیلا

امیریاشار فیلا چهارمین فرد ثروتمند جهان، برنامه‌ای برای نجات سیاره‌ی زمین از تغییرات فاجعه‌بار آب‌وهوایی دارد که بسیار ارزان‌تر از تصورهاست. «بیل گیتس» می‌خواهد شما دو عدد را در نظر داشته باشید: ۵۱میلیارد و صفر؛ اولی برحسب تن میزان گازهای گلخانه‌ای تولیدی‌مان در هر سال است و دومی میزانی است که باید تا سال ۲۰۵۰ به آن برسیم ... ادامه»

پنجشنبه 28 اسفند 1399 ساعت 18:30 ، نظر بدهید

 شاخص کیفیت هوا، بیانگر برآیند عملکرد متولیان بخش محیط زیست

12
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور یک کارشناس محیط زیست می‌گوید: قانون هوای پاک به‌درستی اجرا نشده‌ است. آلودگی هوا افزون بر داشتن تأثیرات منفی بر فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی، بر روح و روان و اعصاب و کارکرد قلب و عروق و ریه و دیگر اعضای بدن هم تأثیر بسیار نامطلوبی دارد ... ادامه»

شنبه 27 دی 1399 ساعت 14:22 ، نظر بدهید

 پرسش‌های بی‌پاسخ کنشگران در انتظار پاسخ رییس سازمان جنگل‌ها بخش محیط زیست

11
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور الهام فریدونی، از کنشگران محیط زیست، بر اظهارات اخیر رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست مورخ ۳۰ آذر ۱۳۹۹ با فعالان و پژوهشگران منابع طبیعی و محیط زیست کشور، نقدی نوشته، که در این روزنوشت متن کامل آن از نظر علاقه‌مندان می‌گذرد ... ادامه»

شنبه 20 دی 1399 ساعت 16:14 ، نظر بدهید

 در برخی استان‌ها زنان کولبری آب می‌کنند بخش محیط زیست

12
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور یک پژوهشگر حوزه‌ی آب می‌گوید متاسفانه در بسیاری استان‌ها زنان و کودکان کولبری آب می‌کنند و برای آب آشامیدنی باید مسافت‌های بسیاری بروند و ظرف آب را بر دوش بگیرند و به خانواده برسانند، که علت همه‌ی این مشکلات این است که در بخش حکمرانی آب، با بی‌تعادلی عجیبی روبه‌رو هستیم ... ادامه»

سه شنبه 16 دی 1399 ساعت 09:36 ، نظر بدهید

 هشدار درباره‌ی پیامدهای دستکاری در طبیعت در پی انتقال آب بخش محیط زیست

12
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور مدت‌هاست که سخن از انتقال آب از دریای مازندران، خلیج فارس و دریای عمان به نقاط گوناگون کشور به گوش می‌رسد. در هفته‌ی اخیر برخی کارشناسان بار دیگر درباره‌ی پیامدهای ویرانگر اجرای طرح‌هایی همچون طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی بر تنوع زیستی، اکوسیستم‌ها، آلودگی آب و خاک و... هشدار داده‌اند ... ادامه»

شنبه 24 آبان 1399 ساعت 09:18 ، نظر بدهید

 تخم اژدها روی دماوند؟! بخش محیط زیست

10
 ایرج شاهسون

ایرج شاهسون یک گوی سبزرنگ در ارتفاع بالای ۴۲۰۰متری دماوند دیده می‌شود. کوهنوردان خارجی که پیش‌تر به کوه دماوند آمده‌اند، آن را به تخم‌اژدهایی سبزرنگ تشبیه کرده‌اند. در تصاویر تازه‌منتشرشده از کوه دماوند دیده می‌شود، یک گوی فلزی دیگر همردیف با نمونه‌ی قدیمی‌تر درحال ساخت است ... ادامه»

سه شنبه 1 مهر 1399 ساعت 10:53 ، نظر بدهید