اخبار   
 

 طرح مرمت و بازسازی حریم بازار تبریز ارائه شد

دانشگاه تهران طرح مرمت محدوده‌ی حریم بازار تبریز را که بزرگ‌ترین اثر ثبتی کشور و نیز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان به شمار می‌رود، با حفظ نماد‌های سنتی، به شیوه‌ی معماری مدرن ارائه داد...

طرح مرمت و بازسازی حریم بازار تبریز ارائه شد

دانشگاه تهران طرح مرمت محدوده‌ی حریم بازار تبریز را با حفظ نماد‌های سنتی، به شیوه‌ی معماری مدرن ارائه داد.

به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، مهرداد عظیمی دانشجوی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در طرحی به سرپرستی پیروز حناچی و محمدحسن طالبیان، مرمت محدوده حریم میراث جهانی بازار تبریز را بررسی کرده و آن را در قالب طرح پژوهشی ارایه داده است.

example-image

در این طرح، ایجاد فصل مشترک بین دو نوع معماری متفاوت سنتی (بازار تبریز) و مدرن (آنچه به واسطه ساخت و سازهای جدید به این مجموعه الحاق شده است) مورد بررسی قرار گرفته است. بازار تبریز، روزگاری به واسطه دارالتجاره‌ای معروف و کاروانسراهایش و نیز قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، پیونددهنده شرق و غرب بود.

آنچه به عنوان نتیجه از مرمت بازار تبریز در این طرح به‌ دست آمده، این است که موضوع بازآفرینی شهری، صرفاً یک مسئله فنی و کالبدی و معادله‌ای تک مجهولی نیست، بلکه ابعاد دیگری هم‌چون مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز در آن دخالت دارد که مسئله بازآفرینی را به معادله‌ای چند مجهولی تبدیل می‌کند و مرمتگر، زمانی می‌تواند بازآفرینی را تمام‌شده بخواند که برای هر یک از مسایل پیش رو راه حلی بیابد.

example-image

بازار تبریز، با آثار تاریخی بی‌نظیر در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی از طرف سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و بزرگ‌ترین اثر ثبتی کشور به شمار می‌رود. این مجموعه، هم‌چنین به عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان، با بررسی و پیگیری‌های مستمر سازمان میراث فرهنگی و با تشکیل کارگروه‌های ویژه جهت تدوین پرونده ثبت جهانی، به عنوان دوازدهمین اثر کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  15:40   چهارشنبه 7 بهمن 1394  
 نظرات