اخبار   
 

 «توقف پروژه‌ی بن ـ بروجن به دلیل لابی‌گری مافیای آب است»

رییس کمیته‌ی صیانت از آبِ استان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به این که طرح بن ـ بروجن در دو جلسه‌ی هیأت وزیران مصوب شده و همه‌ی مجوزها را دارد، گفت: توقف این پروژه‌ی حیاتی به دلیل لابی‌گری مافیای آب بوده است ...

«توقف پروژه‌ی بن ـ بروجن به دلیل لابی‌گری مافیای آب است»

رییس کمیته‌ی صیانت از آبِ استان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به این که طرح بن ـ بروجن در دو جلسه‌ی هیأت وزیران مصوب شده و همه‌ی مجوزها را دارد، گفت: توقف این پروژه‌ی حیاتی به دلیل لابی‌گری مافیای آب بوده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری شامگاه شنبه در همایش بررسی بحران آب در استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان، اظهار کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی در روشنگری و تبیین مشکلات حوزه آب تأثیرگذار بوده و دیدگاه درستی در اذهان عموم مردم به ویژه دانشجویان مطالبه‌گر ایجاد می‌کند.

رئیس کمیته صیانت از آب استان با بیان اینکه مردم استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و همه شریف هستند، افزود: مشکلات آب در پی سوء مدیریت برخی از تصمیم سازان و دست‌اندرکاران است.

وی با اشاره به اینکه تمام طرح‌های برداشت آب در چهارمحال و بختیاری با مجوز همراه بوده و کاملاً قانونی هستند، اظهار کرد: متأسفانه پروژه‌های بسیاری در اصفهان بدون مجوز از آب زاینده‌رود استفاده می‌کنند.

حجت‌الاسلام جعفری با تأکید بر اینکه شورای عالی آب با توجه به ترکیب اعضا، دوپهلو قضاوت می‌کند، تصریح کرد: وزیر نیرو در جلسه دهم این شورا به صراحت تونل انتقال آب گلاب را غیرقانونی معرفی می‌کند اما در جلسه سیزدهم رای به بررسی تونل گلاب می‌دهند که هرگز هیچ‌گونه بررسی‌ نیز صورت نگرفت.

رئیس کمیته صیانت از آب استان عنوان کرد: دیوان محاسبات، وزارت نیرو و سازمان بازرسی ۹ کیلومتر از تونل گلاب یک و تونل گلاب ۲ را غیرقانونی می‌دانند اما این تونل‌ها با هزینه فراوان ساخته و تکمیل شدند.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در احداث تونل گلاب هزینه شد که چون غیرقانونی است باید قانون‌شکنان را جریمه کرد اما مسئولان اصفهان برای رساندن آب این تونل به ۱۴ شهر اصفهان در حال برنامه‌ریزی هستند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

حجت‌الاسلام جعفری با اشاره به اینکه شورای عالی آب ۲۳۷ میلیون مترمکعب از آب زاینده‌رود را به چهارمحال و بختیاری اختصاص داده است اما برای اصفهان؛ ۱۷۶ میلیون مترمکعب برای محیط زیست، ۴۱۹ میلیون مترمکعب برای حق آبه‌بران، ۶۵۵ میلیون مترمکعب برای سهمیه‌بران، ۳۰ میلیون مترمکعب برای شرب و ۴۰ میلیون مترمکعب برای صنعت در نظر گرفته و برای چهارمحال هیچ‌گونه حق آبه‌ای پیش‌بینی نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه مقرر شد وزارت نیرو کنتور هوشمند نصب کند تا مقدار آب برداشتی استان مشخص شود اما هرگز این اتفاق نیفتاد، افزود: منبع پروژه آبی بن-بروجن نیز همین میزان برداشت ۲۳۷ میلیون مترمکعبی است که هنوز تخصیص نیافته است.

رئیس کمیته صیانت از آب استان با اشاره به اینکه طرح بن-بروجن در دو جلسه هیئت وزیران مصوب شده و همه مجوزات را دارد، گفت: توقف این پروژه حیاتی به دلیل لابی‌گری مافیای آب بوده است.

حجت‌الاسلام جعفری عنوان کرد: به گفته استاندار اصفهان حدود ۱۵ هزار چاه غیرمجاز در اصفهان وجود دارد که پنج هزار چاه غیرمجاز در بستر زاینده‌رود هستند، چرا مقابل این تخلفات در اصفهان ایستادگی نمی‌شود.

رئیس کمیته صیانت از آب استان با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری در صدر استان‌هایی است که از آبیاری تحت فشار استفاده می‌کند، اظهار کرد: فضای سبز اصفهان دو برابر میانگین کشوری است که با وجود کم‌آبی در روستاها غیرمنطقی است.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه در مسائل آبی سوء مدیریت در کشور وجود دارد، گفت: یکی از مسئولان کشوری تونل گلاب را تعطیل می‌کند و یکی دیگر آن را دوباره راه‌اندازی می‌کند که این نشان از سوء مدیریت است.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  10:08   یکشنبه 12 آذر 1396  
 نظرات