اخبار   
 

 «مهندسانِ غیرمقیم، سنگ بنای ضعف کنترل‌ها را گذاشته‌اند»

رییس کمیسیون عمران مجلس، از تلاش کمیسیون متبوعش برای ضابطه‌مند کردنِ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با هدف افزایش کیفیت ساخت‌وسازها خبر داد و گفت: نظارت‌های مقطعیِ مهندسانِ غیرمقیم بر سازه‌ها، یکی از عوامل پیدایش ساختمان‌های نوساز فرسوده است ...

«مهندسانِ غیرمقیم، سنگ بنای ضعف کنترل‌ها را گذاشته‌اند»
■ تلاش کمیسیون عمران مجلس برای ضابطه‌مند شدنِ قانون نظام مهندسی


رییس کمیسیون عمران مجلس، از تلاش کمیسیون متبوعش برای ضابطه‌مند کردنِ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با هدف افزایش کیفیت ساخت‌وسازها خبر داد و گفت: نظارت‌های مقطعیِ مهندسانِ غیرمقیم بر سازه‌ها، یکی از عوامل پیدایش ساختمان‌های نوساز فرسوده است.

محمدرضا رضایی، با اشاره به عوامل ایجاد ساختمان های نوساز غیر ایمن و سست در کشور، گفت: متاسفانه استفاده از مصالح بی کیفیت و همچنین بی توجهی به رعایت استانداردها در ساخت وسازها بیشترین تخریب ها در زمان بروز حوادثی چون زلزله را رقم می زند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از ساختمان های نوساز فرسوده، افزود: غیر مقیم بودن مهندسان ناظر و عدم نظارت دقیق بر روند ساخت ساختمان از دیگر عواملی است که عمر سازه ها را کاهش داده است.

وی با بیان اینکه عوامل اجرایی پروژه های عمرانی باید صلاحیت کافی داشته و از مهارت لازم برخوردار باشند، تصریح کرد: توجه بیشتر به دانش فنی کارگران و رشد مراکز فنی و حرفه ای در این راستا یکی از ملزوماتی است که می تواند به ایجاد سازه های ایمن و مستحکم در کشور کمک کند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خانه ملت، از تلاش کمیسیون عمران مجلس برای ضابطه مند کردن قانون نظام مهندسی با هدف افزایش کیفیت ساخت و سازها خبر داد و گفت: با مقیم شدن مهندسان ناظر و افزایش نظارت ها به طور حتم کیفیت ساخت و سازها افزایش سافته و سازه های نوساز فرسوده در کشور کاهش خواهد یافت.

رضایی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از مهندسان ناظری که مقیم نیستند تنها پایان هر هفته یا هر ماه نظارت از ساختمان ها را انجام می دهند که این موضوع خود به برخی مشکلات در نتیجه ضعف کنترل ها دامن می زند؛ از این رو مهندسان ناظر باید مقیم بوده و تمام مراحل ساخت سازه ها را رصد کنند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس با جدیت بسیار، پیگیر رشد کیفیت ساخت و سازها در کشور است، تصریح کرد: این کمیسیون با تشکیل کمیته ای تخصصی و برگزاری نشست های مستمر راهکارهای افزایش کیفیت ساخت و سازها را پیگیری می کند تا در نتیجه شاهد بروز حوادثی همچون زلزله کمترین خسارت ها به کشور وارد شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ارتقاء کیفی سازه ها ضرورتی انکار ناپذیر است که تعلل در آن خسارت های جبران ناپذیری را در پیش دارد؛ از این رو در این رابطه تعامل دستگاه های اجرایی باید بیش از پیش دیده شود.

  منبع : وبگاه صما
  12:47   چهارشنبه 1 آذر 1396  
 نظرات