اخبار   
 

 گلایه‌ی مالکان از حضور کمرنگِ مهندسان ناظر در ساخت‌و‌ساز

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی گفت: در طول سال‌های اخیر با توجه به گسترش ساخت‌وسازها و بلندمرتبه‌سازی در کلان‌شهرها، نظارت و کنترلِ مهندسان در پروژه‌ها موفق نبوده و همواره مالکان از عدم حضور مهندسان ناظر در ساخت‌وساز گلایه‌مند هستند ...

گلایه‌ی مالکان از حضور کمرنگِ مهندسان ناظر در ساخت‌و‌ساز
■ «نظارت و کنترلِ مهندسان در پروژه‌ها، موفقیت‌آمیز نبوده است»


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی گفت: در طول سال‌های اخیر با توجه به گسترش ساخت‌وسازها و بلندمرتبه‌سازی در کلان‌شهرها، نظارت و کنترلِ مهندسان در پروژه‌ها موفق نبوده و همواره مالکان از عدم حضور مهندسان ناظر در ساخت‌وساز گلایه‌مند هستند.

حسین کامران دیسفانی در جمع روسا و اعضای هیئت رئیسه دفاتر نمایندگی شهرستان‌های نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: با گذشت ۲۶ سال از فعالیت سازمان‌های نظام مهندسی و اجرای قانون مقررات ملی ساختمان متأسفانه جای بازرسی و کنترل ساخت در شیوه‌نامه خالی است.

وی اظهار داشت: اجرای شیوه نامه نظارت و کنترل مهندسان ناظر در پروژه‌ها برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر بسیار خوب است، زیرا یک مهندس پاره وقت می‌تواند با حضور در پروژه ها مهندسان را در کارگاه رصد کنند و گزارش دهد.

کامران ادامه داد: در طول سال‌های اخیر با توجه به گسترش ساخت و سازها و بلند مرتبه سازی در کلان شهرها نظارت و کنترل مهندسین در پروژه ها موفق نبوده و همواره مالکان از عدم حضور مهندسان ناظر در ساخت و ساز گلایه‌مند هستند.

رئیس هیئت مدیره سازمان پیشنهاد داد، برای بهبود و بالا بردن کیفیت و نظارت در ساخت و سازها در شهرهای بزرگ مانند شهرداری‌ها دفاتر منطقه ای برای کنترل بیشتر ناظران حقوقی ایجاد کنیم.

مهندس کامران با اشاره به حوادث غیرمترقبه از جمله وقوع زمین لرزه در مناطق زلزله خیز در شهرها و روستاها گفت: بسیاری از ساختمان ها با سقف‌های سنگین ساخته شده که باید بار ساختمان ها را کم کنیم و از مصالح سبک، ستون های قوی استفاده نماییم و به سقف های مهندسی روی بیاوریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پایان به مسوولان وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیشنهاد کرد که درس اخلاق حرفه ای در واحد درسی دانشگاه به صورت یک واحد اجباری و اختیاری گنجانیده شود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : وبگاه صما
  19:51   سه شنبه 21 آذر 1396  
 نظرات