اخبار   
 

 شهر یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

شهر تاریخی یزد، به‌عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. به گزارش ایسنا، پس از گذشت ۹ سال از قرار گرفتن پرونده‌ی این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی، امروز، (یک‌شنبه، ۱۸ تیر) «شهر تاریخی یزد» به‌عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان در چهل‌ویکمین اجلاس کمیته‌ی میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید ...

شهر یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

شهر تاریخی یزد، به‌عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. به گزارش ایسنا، پس از گذشت ۹ سال از قرار گرفتن پرونده‌ی این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی، امروز، (یک‌شنبه، ۱۸ تیر) «شهر تاریخی یزد» به‌عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان در چهل‌ویکمین اجلاس کمیته‌ی میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید.

هرچند پیش از آغاز این اجلاس محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نگرانی‌هایی درباره ایراداتی داشت که یونسکو نسبت به برخی ساخت‌وسازها در بافت تاریخی یزد گرفته بود.

احتمالاتی که یونسکو برای رد شدن این پرونده مطرح کرد، به سال‌های گذشته و ساخت‌وسازهای غیراصولی برمی‌گشت که به معضلی جدی برای ثبت جهانی یزد تبدیل شده بودند و این شهر تاریخی را نیازمند مدیریت یکپارچه، برنامه‌ریزی گسترده شهری، رعایت اصول معماری و تجدیدنظر در ضوابط نظام مهندسی و ساخت و ساز می‌کرد.

چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو که از یک‌شنبه‌ی گذشته (۱۱ تیر) به میزبانی شهر کراکوف لهستان آغاز شده است.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:42   یکشنبه 18 تیر 1396  
 نظرات