اخبار   
 

 موزه‌ی مجموعه‌ی جهانی تخت‌جمشید تا دو هفته تعطیل شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به دلیل سمپاشی و انجام اقدامات حفاظتی از ویترین‌ها و ستون‌های چوبی، موزه‌ی مجموعه‌ی جهانی تخت‌جمشید از تاریخ ۲۴ تیر تا ۷ مرداد ۹۸ تعطیل است ...

موزه‌ی مجموعه‌ی جهانی تخت‌جمشید تا دو هفته تعطیل شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، به دلیل سمپاشی و انجام اقدامات حفاظتی از ویترین‌ها و ستون‌های چوبی، موزه‌ی مجموعه‌ی جهانی تخت‌جمشید از تاریخ ۲۴ تیر تا ۷ مرداد ۹۸ تعطیل است.

این موزه هخامنشی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی و در یکی از کاخ های تخت جمشید افتتاح شد. این بنا در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی بازسازی و از آن به عنوان موزه استفاده می شود و امروزه علاوه بر آثار باز یافته در تخت جمشید، آثاری از دو دوره ما قبل تاریخ و دوره اسلامی در آن به نمایش گذاشته شده است. این موزه به سه بخش جداگانه تقسیم شده است که در اصلی ترین بخش موزه، اشیایی که از کاوش ها به دست آمده به نمایش گذاشته شده است. این اشیا عمدتاً آثار گلی - سنگی و فلزی شامل لوح های منقوش به خط میخی، سرواندام سنگی حیوانات، سر نیزه، پیکان، شمشیر، دهنه اسب وظروف مختلف شامل: بشقاب، سینی، لیوان، گلدان و هاون است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری مهر
  15:15   شنبه 22 تیر 1398  
 نظرات