اخبار   
 

 واکنش اقتصاد ایران به بازگشت تحریم‌ها؛ افت شاخص بورس همزمان با صعود نرخ ارز

ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از سوی آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یک‌شنبه، ۲.۸درصد افت کرد و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه‌ی دلار را ۷۵۰ تومان افزایش داد ...

واکنش اقتصاد ایران به بازگشت تحریم‌ها؛
■ اُفتِ شاخص بورس همزمان با صعود نرخ ارز


ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از سوی آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یک‌شنبه، ۲.۸درصد افت کرد و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه‌ی دلار را ۷۵۰ تومان افزایش داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، رسما از اعمال دوبارۀ «همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران» خبر داد. هر چند این اقدام آمریکا تاکنون با مخالفت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه مواجه شده ولی ایالات متحده به تمامی اعضای سازمان ملل هشدار داده که در صورت نقض این تحریم‌ها که شامل «تمدید دائمی» تحریم تسلیحاتی ایران نیز می‌شود، با پیامدهای تنبیهی روبرو خواهند شد.

در پی انتشار این خبر، بورس اوراق بهادار تهران داد و ستدهای روز یکشنبه خود را با سیر نزولی شاخص کل آغاز کرد؛ به طوری که شاخص کل بازار سهام ۴۷ هزار و ۲۵۱ واحد کاهش یافت و به یک میلیون ۶۵۲ هزار و ۲۴۲ واحد رسید. همزمان بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را با ۷۵۰ تومان افزایش به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش داد که بالاترین سطح نرخ رسمی عرضه دلار محسوب می‌شود. با وجود آغاز عرضه بانک مرکزی ایران برای مهار صعود نرخ ارز، در بازار آزاد تهران نیز قیمت فروش هر دلار آمریکا با ۴۵۰ تومان افزایش در مقایسه با نرخ پایانی معاملات روز شنبه به ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. هر یورو نیز روز یکشنبه از بانک مرکزی ایران ۳۲ هزار تومان فروخته شد که ۲۵۰ تومان پایین‌تر از نرخ آزاد آن بود. ساعاتی پس از اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران توسط آمریکا، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه ۲.۸ درصد افت کرد و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی عرضه دلار را ۷۵۰ تومان افزایش داد.

در همین حال، عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ارزی این بانک در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی بوده و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته است. او بر این اساس تاکید کرد که تلاش‌های آمریکا تنها برای به راه انداختن یک جنگ روانی و فشار تبلیغاتی علیه ایران است.

رشد نرخ ارز در بازار ایران با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا بار دیگر به اوج تاریخی ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بازگردد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار تهران یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان مبادله شد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : یورونیوز
  13:17   یکشنبه 30 شهریور 1399  
 نظرات