اخبار   
 

 ایران و جمهوری آذربایجان : تأکید بر ضرورت اجرای سریع‌تر توافقات

رییس‌جمهور، روابط ایران و جمهوری آذربایجان را صمیمی و رو به توسعه دانست و تأکید کرد: دو کشور برای گسترش روابط و تعاملات در عرصه‌های اقتصادی، علمی، فن‌آوری، تحقیقاتی و تجاری، ظرفیت‌های فراوانی دارند که باید از همه‌ی این ظرفیت‌ها به سود منافع دو ملت بهره گرفت ...

ایران و جمهوری آذربایجان : تأکید بر ضرورت اجرای سریع‌تر توافقات
■ سودمندی اتصال ریلی دو کشور در کنار دیگر خطوط ترانزیتی


رییس‌جمهور، روابط ایران و جمهوری آذربایجان را صمیمی و رو به توسعه دانست و تأکید کرد: دو کشور برای گسترش روابط و تعاملات در عرصه‌های اقتصادی، علمی، فن‌آوری، تحقیقاتی و تجاری، ظرفیت‌های فراوانی دارند که باید از همه‌ی این ظرفیت‌ها به سود منافع دو ملت بهره گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه و در حاشیه اولین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در آستانه قزاقستان؛ در دیدار الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان، اهمیت تکمیل پروژه ریلی مشترک بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: این پروژه در کنار سایر خطوط ترانزیتی شمال به جنوب، نه تنها در روابط و همکاری های دو کشور بلکه برای کل منطقه سودمند است. همچنین دو طرف باید همکاری های خود را در زمینه انرژی و تلاش مشترک برای بهبود پایدار وضعیت بازار نفت، تقویت کنند.

دکتر روحانی به موضوع تروریسم به عنوان یک معضل منطقه ای و جهانی اشاره کرد و افزود: تروریسم در منطقه در مسیر شکست قرار گرفته و برای ریشه کنی آن باید در کنار اقدامات اطلاعاتی، اقدامات اقتصادی و فرهنگی و همکاری و رایزنی های مشترک را بیش از گذشته در دستور کار قرار داد.
رییس جمهور اظهار امیدواری کرد که گامهای بلندتر و جدی تر برای اجرایی شدن سریع توافقات دو کشور برداشته شود.

الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار رای دوباره مردم ایران به دکتر روحانی را گواه آن دانست که مردم برنامه ها و اقدامات دولت خود را ارزشمند می دانند و گفت: به عنوان دوست و برادر از توفیقات دولت و ملت ایران عمیقا خوشحال هستیم. وی اضافه کرد: روابط دو کشور در حال حاضر در بالاترین و دوستانه ترین سطح است. ۹ دیدار روسای جمهوری دو کشور طی چهارسال گذشته، تاثیر مثبتی بر روابط تهران – باکو داشته و اطمینان دارم آینده روابط دو کشور بهتر از امروز خواهد بود.

رییس جمهور آذربایجان اظهار داشت: باکو علاقمند به ارتقای سطح روابط و تعاملات با ایران در عرصه های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری متقابل، تجارت و دیگر عرصه هاست. همچنین فعال تر کردن و گسترش کریدور شمال – جنوب نیز از دیگر موضوعات مشترک مورد علاقه طرفین است که تلاش داریم به لحاظ جغرافیایی نیز حوزه آن را به کشورهای گرجستان و اوکراین و فراتر از آن توسعه دهیم.

علی اف تصریح کرد: آذربایجان تروریسم را تهدید مشترک برای همه کشورهای منطقه می داند و علاقمند به هماهنگی و همکاری بیشتر و موثرتر با ایران در مبارزه با این پدیده شوم است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : وبگاه اقتصادآنلاین
  05:22   دوشنبه 20 شهریور 1396  
 نظرات