مقالات   
 

 پیشگیری از تأخیرات پروژه‌ها با تصمیم‌گیری پویا

عنوان مقاله: مدلی برای پیشگیری از تأخیرات پروژه‌ها با رویکرد تصمیم‌گیری پویا / نویسندگان: ابوالفضل مومنی، امیرسامان خیرخواه ...

ارسال کننده: احسان درفشی
تاریخ ارسال: پنجشنبه 22 مهر 1400
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)
عنوان مقاله: مدلی برای پیشگیری از تأخیرات پروژه‌ها با رویکرد تصمیم‌گیری پویا
نویسندگان: ابوالفضل مومنی، امیرسامان خیرخواه
ارائه‌شده در: دومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه، سال ۱۳۸۴.

چکیده :
یکی از متداولترین مسایل در مدیریت پروژه مشکل تاخیرات پروژه ها است . تاخیر در پروژه ها می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که بسیاری از آنها را می توان با مدیریت مناسب کنترل کرد. یکی از مهمترین شاخص های موفقیت پروژه ها عملکرد زمانبندی آنها است . ابزارهای متعددی برای برنامه ریزی مناسب پروژه ها وجود دارند که هرکدام از آنها در سطح کنترل و مدیریت پروژه های انفرادی بمنظور بهبود عملکرد زمانبندی پروژه ها بکار می روند . اگرچه برای کنترل تاخیر پروژه ها تلاشها و مطالعات فراوانی در سطح مدیریت پروژه صورت گرفته است اما بنظر میرسد که مشکل اصلی تاخیر پروژه ها عمدتاً به ماهیت خود پروژه ها مربوط نمی شود بلکه باید از یک سطح بالاتر یعنی از طریق برنامه ریزی در سطح مدیریت پروژه های چندگانه هدا یت شود. در واقع اگر یک الگوی تصمیم گیری مناسب برای کنترل مجموعه ای از پروژه ها موجود باشد می توان تا حد زیادی از تاخیرات تک تک آنها جلوگیری نمود.تواناییها و محدودیت های سازمان در اجرای پروژه ها بطور پیوسته و پویا در حال تغییر و تحول هستند . بعلاوه تغییرات محیطی و تکنولوژیکی پیش آمده با گذشت زمان ممکن است استراتژی های سازمان را دچار تغییر و تحول نماید . این مساله ایجاب می کند تا روشهای پویاتر، انعطاف پذیرتر و موثرتری برای زمانبندی و کنترل پروژه ها طراحی شوند.این مقاله روش نیرومند و نسبتاً ساده ای را برای زم انبندی سیستم پروژه های چندگانه ارایه می کند که شامل الگوریتم های مفیدی در رابطه با اولویت بندی ، انتخاب و بودجه بندی بهینه پروژه ها است و امکان کنترل انعطاف پذیر و پویا ی برنامه زمانبندی و بودجه بندی پروژه ها را در هر زمان فراهم می کند و در کلیه سازمان هایی که درگیر انجام پروژه های چندگانه هستند قابل استفاده می باشد.

کلیدواژگان :
برنامه‌ریزی، زمان‌بندی پروژه، بودجه‌بندی پروژه، پروژه‌های چندگانه، تأخیر.

 
 نظرات    
 
ثنا نعمتی 16:05 پنجشنبه 7 آبان 1394
1
 ثنا نعمتی
انصافن تاریخ مقاله و کنفرانس رو نگاه کردین؟ سال 1384 ینی ده سال پیش!!!!!!! یکم واسه عنوان مقاله ای با رویکرد "پویایی" قدیمی به نظر میاد!