مقالات   
 

 شش مقاله درباره‌ی ساختمان‌های بلند

رشته نوشتارهایی در شش بخش، با نام «همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند» / پدیدآورنده: محمودرضا معینی ...

ارسال کننده: گروه رسانه‌ای دیرین
تاریخ ارسال: یکشنبه 6 آبان 1397
با کلیک بر روی تصویر، بخش نخست از رشته‌نوشتارهای «همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند»
در دسترس شما خواهد بود.


رشته‌نوشتارهایی در شش بخش، با نام «همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند»
پدیدآورنده: محمودرضا معینی
انتشاریافته در: ماه‌نامه‌ی «راه و ساختمان» (از آبان ۱۳۹۳ تا خرداد ۱۳۹۴).

چکیده :
گسترش ساختمان‌های بلند از هر دیدی که به آن بنگریم، پیامد رشد شهر‌ها و توسعه‌ی تکنولوژی ساخت و پیشرفت شهرنشینی است. دگرگونی شهرسازی که با فرآیند صنعتی کردنِ شهرها آغاز شد، هنوز در بسیاری نقاط پی گرفته می‌شود. تراکم انبوه جمعیت در شهرها و بهای بالای زمین، ساختمان‌سازان و سرمایه‌گذاران را بر آن داشته تا به ساختن برج‌ها و ساختمان‌های بلند روی‌ آورند. تکنولوژی با ارائه‌ی سازه‌های فولادی سبک‌وزن، آسانسورها و سامانه‌های تأمین انرژی لازم برای این آسمان‌خراش‌ها با تراکم زیاد، به این تراکم بالا واکنش نشان داد. هدف عمده از ساختن آسمان‌خراش‌ها، جای دادن بیش‌ترین شمار ساکمتم در کم‌ترین مساحت زمین بود که در بسیاری از شهرها راهکاری مناسب شمرده می‌شود. در گذشته برای طراحی این ساختمان‌ها آرشیتکت‌ها نمی‌توانستند به‌آسانی از «آزادیِ طرح» سخن گویند. آن‌ها به فرم کلی آسمان‌خراش و ضرورت بهره‌گیریِ مؤثر محدود بودند و اساساً فرم سازه‌ای ساختمان بود که پلان و چه‌گونگی ساخت را تحمیل می‌کرد؛ اما با افزایش سرمایه‌گذاری‌های کلان و پیشرفت تکنولوژی‌های ساخت و ارائه‌ی ایده‌های نوآورانه، اکنون شاهد عجیب‌ترین و پیچیده‌ترین طرح‌های معماری برای این ساختمان‌ها می‌باشیم. ساختمان‌های بلند می‌باید در برابر نیروهای قائم ثقلی و نیروهای افقی باد در بالای سطح زمین و زمین‌لرزه در زیر سطح آن پایداری کنند و استوار بمانند. همچنین، پوشش ساختمان باید اختلاف دما، فشار هوا و رطوبت میان محیط درون و بیرون را تاب آورد.
در رشته‌نوشتارهای «همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند» می‌خواهیم به همه‌ی جنبه‌های این‌گونه ساختمان‌ها نگاهی فنی بیندازیم.

کلیدواژه‌ها :
ساختمان‌های بلند، تکنولوژی‌های ساخت، سازه، معماری، تأسیسات، پوشش، نما، مقاومت لرزه‌ای، بارهای وارد بر ساختمان، بارهای ژئوفیزیکی، بارگذاری‌های مصنوعی، سیستم‌های سازه‌ای، دسته‌بندیِ سیستم‌های سازه‌ای، سیستم سازه‌ای لوله‌ی مهاربندی‌شده (لوله‌ی بادبندی)، سیستم سازه‌ای سوپرفریم، سیستم سازه‌ای قاب با خرپای کمربندی و هسته‌ی مرکزی.

ـ لینک‌های دسترسی و دریافتِ بخش‌های ششگانه‌ی این مقاله‌ی چندبخشی :
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ یک
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ دو
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ سه
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ چهار
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ پنج
همه‌چیز درباره‌ی ساختمان‌های بلند ـ شش

 
 نظرات