گزارش ها   
 

 هفت طبقه بالاتر از ابرها

خنده و دهان بازمانده از تعجب همکارانم بعد از خواندن آگهی‌های روزنامه در خصوص ویژگی‌های پنت هاوس های رویایی بهانه ای شد برای تهیه گزارش زیر، بخوانید...

تاریخ ارسال: دوشنبه 19 خرداد 1393

دید پانورامای 360 درجه‌ای ابدی، لابی مجلل و تراس وسیع، ارتفاع 7 متر، BMS (هوشمند)، 7000 متر مشاعات دیدنی و مافوق تصور، آشپزخانه مجلل مبله Miele، سالن بیلیارد، پارکینگ به تعداد دلخواه، آلاچیق اختصاصی، آبشار، استخر، سونا، جکوزی، فرعی دنج، آرشیتکت مشهور، دیزاین و متریال برند اروپایی و... . اینجا همه چیز متفاوت است، گویی در شهر رویایی قصه‌ها هستی، هوایش، کوچه‌هایش، سکوتش، درختانش و... همه و همه جور دیگری است. سقف آرزوی بسیاری از مردم ایران داشتن یک سرپناه حداکثر 50 متری است، اما برخی اصلا آرزویشان سقف ندارد. کسانیکه فروشندگان و فعالان این بخش از آنها به‌عنوان «بیزینس‌من» هایی یاد می‌کنند که مشکل پسند و البته بسیار بسیار اهل چانه زدن.

حس خوبی است در خانه‌ای زندگی کنی که بقول خودمون منظره زیبا و بقول فرنگی ها و خارج رفته ها "ویو "خیره‌کننده‌ای داشته باشد و بتوانی شهر را از بالای ابرها نگاه کنی. دیگر لازم نیست برای دیدن یک آبشار کیلومترها رانندگی کنی، فقط کافی است که سرت را 90 درجه بچرخانی آبشاری را می‌بینی که با نمونه واقعی آن تفاوت چندانی ندارد. چقدر لذت بخش است وقتی اینقدر پارکینگ داری که مجبور نیستی به زور ماشینت را بین ماشین‌های دیگران و صدتا ستون  بچپانی و هر روز وقت بیرون آمدن و پارک کردن به همه متوسل شوی و با ترس و لرز عقب و جلو کنی.اینقدر که ندانی کجایش پارک کنی.

می خواهی بدانی وصف چه و کجا کردیم؟کافی است سری به آگهی ها و نیازمندی های همشهری بزنی. جایی که داشتن سرپناه 30 -40 متری برای جوانانش رویا شده و همه عمر حاضرند بدوند تا به آن برسند. آگهی هایی می بینی  و می خوانی که سرت سوت می کشد.

خواندن این اگهی ها فقط آدم را از زندگی نامید می‌کند. خواندن آگهی پنت‌هاوسی که همه مصالح ساختمانی آن وارداتی است ! خواندن آگهی هایی که به آدم فخر می‌فروشد. آگهی‌هایی که خواندن ویژگی خانه هایش حتی از روی کاغذ هم مشکل و با لکنت زبان همراه است. آگهی ‌هایی که فروشنده حال ندارد جواب مشتری را بدهد؛ «لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر عدد 4 را به شماره زیر ارسال نمائید» عدد 4 را ارسال می‌کنیم. بعد از حدود 8 ساعت فروشنده جواب پیامک را با یک پیامک می‌دهد:« با تشکر از تماس شما. زعفرانیه، ماکوئی‌پور شمالی، 360 متر، 5 خوابه، دوبلکس، 7 ساله طبقه 8 کلیه امکانات رفاهی، ورزشی بدون مشرف، دید ابدی، فقط 4 میلیارد تومان.» یعنی هر مترمربع کمی بیش از 11 میلیون تومان. یاد خانه خودم و خیلی های دیگر می افتم. تکان می خوری با سر می روی توی دیوار.  دراز که می کشی باید مواظب باشی پایت از پنجره بیرون نزند.حرف که می زنی باید اینقدر آهسته و در گوشی باشد که همسایه ات نشنود و نفهمد. پاورچین بروی که صدای پایت همسایه پایینی را بیدار نکند، اینقدر که دیگر راه رفتن معمولی هم یادت می رود.اگر خانه ما خانه است پس اینهایی که اگهی می کنند چیست؟اگر ما خانه داریم پس اینها چه دارند؟اما....شکر خدا. واقعا خانه ما خانه است اینها ....

اینهم گزارش ما که با هزار ترفند و دردسر و ...گرفتیم.

*یک تجربه ناموفق!

سری به صفحه آگهی روزنامه‌ می‌زنیم. اولین موردی که بیش از همه توجه ما را جلب کرد مشخصات پنت‌هاوسی در زعفرانیه است. یک پنت هاوس 500 متری که به گفته فروشنده، شیرآلات و دستگیره‌های آن از جنس طلاست. با هزار آمال و آرزو با شماره درج شده در آگهی برای گفت‌وگو در خصوص شرایط فروش، قیمت، مصالح به کار رفته، نقشه و... تماس می‌گیریم.
با خوشرویی جوابمان را می‌دهد. پس از معرفی به‌عنوان خبرنگار از وی می‌خواهم درباره مشخصات این پنت‌هاوس اطلاعاتی بدهد.  می‌گوید: «مورد فروخته‌ شد.» پشیمان می‌شوم که خودم را خبرنگار معرفی کرده‌ام. اصرارم برای کسب اطلاعتی در خصوص سازنده، متریال، قیمت و... نتیجه‌ای ندارد. با یک خداحافظی که هیچ نشانی از انرژی اولیه ندارد، تماس را قطع می‌کند.

*7 طبقه بالاتر از ابرها

پس از این تجربه ناموفق یکبار دیگر آگهی‌های روزنامه را مرور می‌کنم. موردی دیگر. «7 طبقه بالاتر از ابرها» این را فروشنده به‌عنوان یکی از ویژگی‌های پنت‌هاوسش در آگهی نوشته.ناخداگاه یاد لوبیای سحرآمیز می افتم . شماره همراه را می‌گیرم. این‌بار خودم را یک دکتر جا می‌زنم! فروشنده خود را  فرمند معرفی می‌کند. گویی از شغلم خوشش آمده می‌گوید اکثر مشتریان من دکتر هستند، تخصص شما چیست؟! خدایا مرا ببخش. با مکثی کوتاه جوابش را می‌دهم: «متخصص جراحی زیبایی هستم!» از وی درباره پنت‌هاوسی که بالاتر از ابرها ساخته شده می‌پرسم.

وی با بیان این‌که پنت‌هاوس سابقش گل سر سبد همه پنت‌هاوس‌های تهران است، گفت: مهم‌ترین ویژگی پنت‌هاوس مذکور محل ساخت آن است، به‌طوریکه هفت طبقه بالاتر از ابرها ساخته شده و دید 360 درجه‌ای آن ابدی است! یاد داستان «جک و لوبیای سحرآمیز» می‌افتم. به‌شوخی می‌پرسم یعنی برای این دنیا و اون دنیا کافی است؟ می‌گوید: خیر. یعنی هیچ ساختمان دیگری در این منطقه ساخته نمی‌شود که بتواند شعاع دید آن را مخدوش کند.

وی ادامه داد: این پنت‌هاوس در بهترین فرعی و با بهترین مصالح وارداتی از کشورهای اروپایی ساخته شده. علاوه بر این ، شش پارکینگ اختصاصی هم از جمله امتیازات آن است. هر جا که دوست داشته باشی می‌تونی ماشینت را پارک کنی. اگر شش خودرو هم داشته باشی دیگر نگران جای پارک نیستی.

فرمند به بخش دیگری از مشخصات گل سرسبد پنت‌هاوس‌های تهران (به قول خودش) اشاره می کند و می گوید: آشپزخانه فول فرنیش!! روف گاردن، ارتفاع سقف 6 متر، استخر شیشه‌ای داخل واحد!سونا، جکوزی، کف چرم! آسانسور اختصاصی، شیرآلات از جنس طلا. تازه آبشار هم دارد ! حیف شد مورد خیلی خاصی را از دست دادی!

وی درباره قیمت این پنت‌هاوس می‌گوید: با توجه به این‌که متریال استفاده شده خارجی است، هر مترمربع این ملک 15 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده، به عبارتی این پنت‌هاوس 400 متری 6 میلیارد تومان قیمت دارد.

*پنت هاوس خاله  "یوکی کو"
با شماره‌ای دیگر تماس می‌گیرم، مجبورم باز هم واقعیت و شغل و ... و همه را کتمان کنم تا جوابم را بدهند.از پزشک زیبایی خسته شده‌ام ! مانده ام این‌بار خودم را کارخانه‌دار معرفی کنم یا تاجر. آهنگ پیشواز «از سرزمین‌های شمالی» گوشیش حواسم را حسابی پرت می‌کند. حس عجیبی می‌گوید که طرف جواب همه سئوال‌هایم را می‌دهد. بعد از اینکه حسابی خاطرات سریال و سرما و یخبندان و خاله «یوکی‌کو» و فداکاری‌هایش ! را مرور می‌کنم خانمی جواب می‌دهد و مرا به آقایی دیگری به نام مهران حواله می‌دهد. بعد از معرفی به عنوان خبرنگار نه کارخانه‌دار و  تاجر درباره قیمت پنت‌هاوس آگهی شده پرسیدم. گفت: اگر شرایطی بخواهی 8.5 میلیارد تومان، اما اگر نقد پرداخت کنی 8 میلیارد تومان.

اما در مورد اینکه شرایط یعنی چه؟ می‌گوید: در این نوع خرید یک سوم یعنی تقریبا 2.8 میلیارد تومان را می‌پردازید و مابقی نیز طی دو فقره چک در مدت یکسال دریافت می‌شود.

مهران در پاسخ به این پرسش که وضعیت ساخت‌و ساز پنت‌هاوس چگونه است؟ گریزی به وضعیت بازار مسکن زد و گفت: قیمت‌ها در مقایسه با اواخر سال گذشته 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرده و کسانیکه در بازار قصد خرید مسکن را داشتند فعلا منصرف شده‌اند. در بخش خانه‌های لوکس هم به دلیل تاثیرگذاری نوسانات نرخ ارز افزایش قیمت‌ها شدیدتر بوده است.

وی ادامه داد: البته خریداران خانه‌های لوکس تغییر قیمت‌ها خیلی برایشان مهم نیست، آنها فقط به دنبال خرید یک خانه بسیار لوکس مانند پنت‌هاوس هستند. دغدغه این خریداران این نیست که مترمربع یک، 2 یا 3 میلیون تومان گران شده ، آنها فقط به دنبال یک خانه خاص با ویژگی‌های خاص می‌گردند.

از او می‌پرسم یعنی خریداران از مکانیسم چانه زدن که یکی از اصلی‌ترین علایق ایرانی‌ها در خرید است، استفاده نمی‌کنند؟ می‌گوید: خیر، اتفاقا پولدارها چونه بیشتری می‌زنند چون معتقدند پول را به سادگی به دست نیاورده‌اند که بخواهند آنرا راحت از دست بدهند. موارد بسیاری پیش آمده خریداری که پول پنت‌هاوس درآمد یک ماهش است به خاطر یک میلیون تومان که فروشنده به او تخفیف نداده از خرید منصرف می‌شود!

این سازنده خانه‌های لوکس در بخش دیگری از سخنانش به قشر علاقه‌مند به خرید پنت‌هاوس اشاره کرد و افزود: کارخانه‌داران، تاجران، زمین‌داران، پزشکان به خصوص پزشکان جراحی زیبایی از جمله افرادی هستند که خریداران خانه‌های بسیار لوکس را تشکیل می‌دهند.

مهران با تاکید بر این‌که این افراد در هر شرایطی خرید خود را انجام می‌دهند، گفت: مهم‌ترین مولفه مد نظر خریداران، کیفیت و متریال به‌کار رفته در پنت‌هاوس است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: خریداران این بخش به‌طور طبیعی از توان مالی بالایی برخوردارند و راحتر می‌توانند با افزایش قیمت کنار بیاید. البته این بدان معنا نیست که ملک را به هر قیمتی می‌خرند.

مهران در پاسخ به این پرسش که خریداران پنت‌هاوس هم در معامله چانه می‌زنند؟ می‌گوید: قطعا همه افرادی که آپارتمان‌های بزرگ و لوکس را می‌خرند، بیزنس‌من‌‌های بزرگی هستند که به راحتی پول در نیاوردند که بخواهند خیلی راحت آن را خرج کنند! ولی خب به دلیل این‌که درآمد بالایی دارند راحتر خرید می‌کنند. البته پذیرش افزایش قیمت هم برای آنها خیلی راحت نیست.

وی با بیان این‌که بیشتر متریال پنت‌هاوس‌ها از کشورهای اسپانیا و ایتالیا وارد می‌شود، اظهار کرد: به دلیل آن‌که کشورمان تحریم است،  سازنده باید هزینه بیشتری را برای واردات پرداخت کند. آنها مجبورند به هر قیمتی که شده از جنس خارجی برای ساخت استفاده کنند.

این فعال بازار مسکن در خصوص شرایط فروش پنت‌هاوس نیز افزود: این امر به شرایط سازنده بستگی دارد؛ اگر وضعیت مالی سازنده به‌گونه‌ای باشد که نیازی به نقدینگی نداشته باشد، معمولا عجله‌ای برای فروش ندارد و در صورت پیدا شدن یک خریدار آن را به‌صورت نقدی معامله می‌کند.

مهران ادامه داد:‌ اما اگر شرایط مالی سازنده خیلی خوب نباشد و چند پروژه را در دست ساخت داشته باشد، معمولا با خریدار کنار می‌آید و یک سوم مبلغ پنت‌هاوس را به‌صورت نقدی و مابقی را چک‌های مدت دار دریافت می‌کند.
به گفته وی، کیفیت، مشاعات، فرعی، پارکینگ و ارتفاع سقف از جمله مولفه‌هایی است که در قیمت یک پنت‌هاوس تاثیر به سزایی دارد.
این سازنده پنت‌هاوس گفت: اگر پنت‌هاوس مولفه‌های فوق را داشته و از کیفیت خوبی هم برخوردار باشد متری 15 میلیون تومان قیمت دارد.
مهران با تاکید بر این‌که کمتر این قیمت نمی‌توان پنت‌هاوسی را  پیدا کرد، افزود: معمولا پنت‌هاوس از 250 متر به بالا هستند، بعضی از موقع‌ها هم ممکن است که تماس بگیرید قیمت عجیب و غریب بشنوید که معمولا روی این قیمت‌ها معامله نمی‌شود. ممکن است 20 تا 25 میلیون تومان برای هر مترمربع اعلام شود اما تا امروز مطلبی درباره خرید و فروش پنت‌هاوس با این مبالغ را در تهران نشنیده‌ام.

*100 نفری که دنبال پنت هوس می‌گردند

وی ادامه داد: ممکن است ساختمان خیلی متفاوت باشد، یعنی شیرآلات آن از یک برند معروف و از جنس طلا باشد، یا متریال آن کار دست باشد در این صورت پنت‌هاوس تا متری 20 میلیون تومان داد و ستد می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که خریداران پنت‌هاوس خیلی خاص هستند و تعداد آنها حداکثر 100 نفراست، گفت:  به همین دلیل هم سالانه بین 4تا 5 پنت‌هاوس در تهران ساخته می‌شود.
مهران در پایان با بیان این‌که طراحی این پنت‌هاوس ها را معمولا خانم‌ها انجام می دهند، افزود: رشته دانشگاهی در این زمینه نداریم، اکثر افرادی که در این بخش فعال هستند معماری خوانده و تا حدود هم گرافیک کار کرده‌اند.

*زعفرانیه پاتوق خریداران

زعفرانیه، کامرانیه، فرشته، محمودیه، الهیه. بیشترین پنت‌هاوس پایتخت در این مناطق قرار دارد.  البته سه تای اولی بیشتر مورد توجه خریداران است، چون ویژگی‌های خاص‌تری دارند. اصلی‌ترین ویژگی که خریداران به‌دنبال آن هستند یک فرعی خوب است که پنت‌هاوس در آن ساخته شده باشد. بعد از این نوبت به مصالح به‌کار رفته، طراحی، ارتفاع سقف، مشاعات و در نهایت تعداد پارکینگ می‌رسد. البته مهم‌ترین اصل که یک پنت‌هاوس را خاص می‌کند شعاع دید ابدی آن است. تعداد کمی از پنت‌هاوس‌های پایتخت این ویژگی ممتاز را دارند و به همین دلیل هم مالکان آنها به سختی حاضر به فروش آن می‌شوند.

یکی از فعالان بازار پنت‌هاوس در خصوص شرایط حاکم بر خرید و فروش خانه‌های خیلی لوکس می‌گوید: حدود 50 درصد خرید و فروش پنت‌هاوس بین کسانی انجام می‌شود که سال‌هاست صاحب این چنین خانه‌هایی هستند. به‌عبارت دیگر موارد بسیاری پیش آمده که مالکی پنت‌هاوسش را در یک مجتمع می‌فروشد و پنت‌هاوسی در همان مجتمع ولی در طبقات دیگر را خریداری می‌کند.

خرم در خصوص قیمت یک پنت‌هاوس نیز گفت: قیمت پنت‌هاوس بر اساس  محله، طراحی و سال ساخت تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال یک پنت‌هاوس 450 متری 5 سال ساخت با تمام امکانات 5.4 میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود و پنت‌هاوسی یک سال ساخت با همین مشخصات تا 9 میلیارد تومان خرید و فروش می‌شود.

گزارش از: بهمن نظری

خبــرگزاری تسنیم