اخبار   
 

 انتقاد از صدور مجوز غیرقانونی بلندمرتبه‌سازی در کرانه‌ی دریاچه‌ی چیتگر

رییس کمیته‌ی معماریِ شورای شهر تهران از گودبرداری برای ساخت یک مجتمع بلندمرتبه بدون رعایت ضوابط در حریم دریاچه‌ی چیتگر انتقاد کرد. علی اعطا صبح امروز (یک‌شنبه) در تذکر پیش از دستور خود، درباره‌ی صدور یک پروانه‌ی بلندمرتبه‌سازی در حریم دریاچه‌ی شهدای خلیج فارس به شهرداری منطقه‌ی ۲۲ تذکر داد و گفت: دریاچه‌ی خلیج‌فارس یکی از جاذبه‌های گردشگری است، که ساخت‌وساز بلندمرتبه در پیرامون آن، آسیب‌های جدی به دید و منظر این دریاچه زده است ...

تذکر به صدور مجوز غیرقانونی بلندمرتبه‌سازی در حاشیه‌ی دریاچه‌ی چیتگر
■ ساختِ مجتمع تجاری بلندمرتبه در ۹۰متریِ دریاچه‌ی خلیج‌فارس!


رییس کمیته‌ی معماریِ شورای شهر تهران از گودبرداری برای ساخت یک مجتمع بلندمرتبه بدون رعایت ضوابط در حریم دریاچه‌ی چیتگر انتقاد کرد. علی اعطا صبح امروز (یک‌شنبه) در تذکر پیش از دستور خود، درباره‌ی صدور یک پروانه‌ی بلندمرتبه‌سازی در حریم دریاچه‌ی شهدای خلیج فارس، آن هم در زمانی که بلند مرتبه‌سازی در تهران ممنوع بوده است، به شهرداری منطقه‌ی ۲۲ تذکر داد و گفت: دریاچه‌ی خلیج‌فارس یکی از جاذبه‌های گردشگری است، که ساخت‌وساز بلندمرتبه در پیرامون آن، آسیب‌های جدی به دید و منظر این دریاچه زده است. وی با بیان این‌که در دو تاریخ ۱۱ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ و مردادماه سال ۹۶ شهرداری منطقه اقدام به صدور پروانه ساختمانی کرده و پروانه نقشه را تغییر داده است، اظهار کرد: این ملک در شمال شرق دریاچه شهدای خلیج فارس قرار دارد که براساس پروانه‌اش اجازه ساخت یک مجتمع تجاری و اداری در ۲۱ طبقه همکف و ۹ طبقه زیرین را دارد.

به گفته رییس کمیته معماری شورای شهر تهران این پروانه در حالی صادر شده است که در آن زمان صدور پروانه برای ساختمان‌های بالای ۱۲ طبقه ممنوع بوده و هرگونه بلندمرتبه سازی در شهر تهران می‌بایست جلوگیری می‌شد. وی ادامه داد: اما شهرداری منطقه اخیراً در پاسخ به این تذکر گفته است که این پروانه براساس قرارداد فی‌مابین مالک و شهرداری در سال ۱۳۹۲ بوده، در حالیکه این توجیه است، چرا که براساس آن برای بیش از ۷۱۰۰ مترمربع پروانه ساخت صادر شده است که این متراژ با تراکم ۱۰۶۵ درصدی براساس توافق شورای معماری منطقه آن هم بعد از ممنوعیت بلندمرتبه سازی منعقد شده در صورتی که براساس ضوابط طرح تفصیلی و پهنه ملک که s۱۲۲ است حداکثر تراکم برابر با ۷۵۰ درصد است که در این پروانه تخلف شده است.

وی با بیان این‌که اضافه تراکم غیرمجاز نسبت به طرح تفصیلی در پرونده این برج دیده می‌شود، اظهار کرد: این برج در فاصله ۹۰ متری پیاده‌راه دریاچه است که در صورت احداث این مجتمع که در حال حاضر در مرحله گودبرداری می‌باشد، این ملک نزدیک‌ترین ساختمان به دریاچه است که دید و منظر دریاچه را مورد آسیب قرار می‌دهد. اعطا با بیان این‌که شهرداری منطقه می‌بایست از ساخت‌وساز این مجتمع بلندمرتبه جلوگیری کند، افزود: حتی شهرداری می‌تواند با ارجاع پرونده به دیوان عدالت اداری اقدامات لازم جهت لغو پروانه ساخت‌وساز احتمالی را انجام دهد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

منبع تکمیلی :

ـ ایلنا : تذکر به صدور مجوز غیرقانونی بلندمرتبه‌سازی در حاشیه‌ی دریاچه‌ی خلیج‌فارس
  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:06   یکشنبه 23 تیر 1398  
 نظرات