اخبار   
 

 اجرای ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه در پل گیشا

رییس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده‌ی ایران یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس را افزایش ارتباطات جهانی در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر خواند و گفت: ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه‌ی نماد انرژی شهری که در مراکز تحقیقاتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی پیاده‌سازی شده، در طرح پل سبز زندگی (پل گیشا) اجرا خواهد شد ...

اجرای ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه در پل گیشا
■ ایجاد نخستین «انجمن علمی انرژی‌های تجدیدپذیر» در وزارت علوم


رییس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده‌ی ایران یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس را افزایش ارتباطات جهانی در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر خواند و گفت: ۱۰ ایده‌ی فن‌آورانه‌ی نماد انرژی شهری که در مراکز تحقیقاتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی پیاده‌سازی شده، در طرح پل سبز زندگی (پل گیشا) اجرا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجید زندی امروز در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران با اشاره به اینکه کره زمین در صد سال گذشته دو درجه گرم شده و اگر دو درجه افزایش دما پیدا کند، دیگر محل زندگی نخواهد بود، تصریح کرد: غالب مشکلات زیست محیطی به روش‌های تبدیل انرژی برمی‌گردد و ۴۰ درجه دی‌اکسیدکربن دنیا ناشی از تبدیل حرارت به برق است.

وی ادامه داد: باید یادآور شد که هر انرژی تجدیدپذیر لزوماً انرژی پاک نیست و خورشید و باد نیز انرژی نو نیستند، بلکه اگر تبدیل به برق شوند یک انرژی نو به حساب می‌آیند؛ با این حال هر تبدیل انرژی لزوماً پاک نیست، حتی انرژی خورشید.

رئیس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران با اشاره به تربیت هفت دوره دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی یکی از اهداف این کنفرانس را افزایش ارتباطات بین‌المللی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر دانست و افزود: اساتید ایرانی دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه در حال حاضر در دانشگاه‌های مختلف در اروپا و آمریکا مشغول فعالیت موازی هستند و یافته‌های ذهنی آنها در بعضی موارد در تربیت دانشجویان خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی دستاوردهای کنفرانس فوق را در حوزه فناوری سرمایه‌گذاری و ارتباطات علمی بین‌المللی دانست و تاکید کرد: به عبارتی می‌توان گفت کنفرانس انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران یک کنفرانس دانشگاهی نیست، بلکه ۵ بازیگر اصلی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر یعنی دانشگاه شهید بهشتی، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، گروه صنعتی مپنا، شرکت توانیر و پژوهشگاه نیرو برگزارکنندگان اصلی آن هستند.

زندی همچنین با اشاره به حمایت سه مرکز بین‌المللی از جمله دانشگاه ووپرتال در آلمان و دانشگاه لورن در فرانسه گفت: تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌هایی که قوت داریم، نمی‌توانند ما را تحت تأثیر قرار دهند؛ ۳۰ تا ۴۰ درصد اعضای هیأت علمی ما اساتید بین‌المللی در قاره‌های آسیا و اروپا هستند و نصف مقالات کنفرانس نیز بین‌المللی است.

رئیس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران در بخش دیگری از سخنان خود اهداف کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران را ریزش فناورانه، افزایش ارتباطات بین‌المللی علمی و فناورانه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، برخورداری صنعت ایران از یافته‌های پژوهشگران داخلی و خارجی، تشکیل کلون‌های فناورانه شامل پژوهشگران خارجی و داخلی و نیز به تفاهم رساندن بخش دولتی و خصوصی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر عنوان کرد.

زندی همچنین به برنامه‌ای برای جذب بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری در یکی از مراکز تحقیقاتی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی تولید غذا، بدون آب، خاک و انرژی متعارف را پیاده سازی کرده‌ایم و همچنین ۱۰ ایده فناورانه که نماد انرژی شهری هستند نیز در طرح پل سبز زندگی (پل گیشا) پیاده سازی خواهند شد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
برنامه‌ی دانشگاه شهید بهشتی برای پایه‌گذاریِ
نخستین انجمن علمی انرژی‌های تجدیدپذیر در وزارت علوم


محسن زندی، دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران نیز در این نشست تعداد مقالات ارسال شده به کنفرانس فوق را ۳۰۰ مقاله عنوان کرد و با اشاره به اینکه مهلت غیر رسمی ارسال مقالات به کنفرانس ۵ اردیبهشت ماه است، اظهار کرد: ۵۰ درصد مقالات به زبان انگلیسی هستند و حداکثر ۶۰ الی ۷۰ درصد آنها پذیرفته خواهند شد.

وی افزود: تا کنون ۴۰۰ نفر متقاضی ثبت نام در کنفرانس بوده‌اند که از این تعداد ۷۰ نفر اعضای کمیته ملی و ۳۰ نفر نیز غیر ایرانی هستند. آخرین مهلت ثبت نام در کنفرانس ۳۰ فروردین ماه جاری خواهد بود.

زندی سپس به اعلام حامیان کنفرانس فوق پرداخت و گفت: ۱۶ دانشگاه ایرانی و ۳ دانشگاه خارجی، ۴ شرکت، ۱۰ سازمان دولتی و تمام ۶ انجمن علمی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر جزو حامیان این کنفرانس هستند و مقالات نیز در سه پایگاه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نمایه خواهند شد.

دبیر اجرایی کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران همچنین از برگزاری ۴ میزگرد همزمان، ۴۰ غرفه نمایشگاهی و ۱۰ کارگاه در کنفرانس فوق خبر داد و با اشاره به شعار "انرژی پاک برای ایران" به عنوان شعار کنفرانس، خاطر نشان کرد: برنامه داریم تا اولین انجمن علمی انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت علوم و نیز اولین انجمن کارآفرینی در این حوزه ذیل وزارت کار را تأسیس کنیم.

به گزارش ایسنا، هفتمین کنفرانس ملی و اولین کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران، بیست و یکم تا بیست و سوم خرداد ماه ۹۸ با محورها و موضوعات "سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک"، "سیستم‌های خورشیدی حرارتی"، "انرژی‌های آبی (blue energies)،" "سیستم‌های هیبرید انرژی (‌EHS)" ، "محیط زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر"، "سیستم‌های زیر شبکه (microfrid)، همبست آب، غذا و انرژی (N. W. F. E)، "فناوری نانو در انرژی‌های تجدید پذیر"، "شبکه‌های هوشمند (smartgrid) سیستم‌های بادی، پیل‌های سوختی، انرژی شهری، مدیریت انرژی، برداشت انرژی، آینده‌نگری انرژی، انرژی‌های زیستی، بهینه‌سازی انرژی، ذخیره‌سازی انرژی، انرژی زمین گرمایی، فناوری‌های نوین در تبدیل انرژی، سیاست‌گذاری انرژی، اقتصاد و انرژی، امنیت پایدار انرژی، نیروگاه برق آبی کوچک و "سیستم‌های تولید همزمان برق و حرارت" در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:10   سه شنبه 27 فروردین 1398  
 نظرات