اخبار   
 

 دسترسی آزاد به داده‌های اطلاعات مکانی زمین‌شناسی امکان‌پذیر می‌شود

پس از آزادسازی داده‌های ماهواره‌ای، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در نظر دارد سامانه‌ی اطلاعات مکانی برای دسترسیِ آزاد به اطلاعات زمین‌شناسی را نیز رونمایی کند. به گزارش ایسنا، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اعلام کرد در راستای تحقق دولت الکترونیک و بهبود روش‌های فن‌آوری اطلاعات، بسترسازی برای استقرار سامانه‌ی اطلاعات مکانی (Web GIS) انجام گرفته، که مقرر بود این سامانه در دهه‌ی فجر امسال رونمایی شود ...

دسترسی آزاد به داده‌های اطلاعات مکانی زمین‌شناسی امکان‌پذیر می‌شود

پس از آزادسازی داده‌های ماهواره‌ای، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در نظر دارد سامانه‌ی اطلاعات مکانی برای دسترسیِ آزاد به اطلاعات زمین‌شناسی را نیز رونمایی کند. به گزارش ایسنا، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اعلام کرد در راستای تحقق دولت الکترونیک و بهبود روش‌های فن‌آوری اطلاعات، بسترسازی برای استقرار سامانه‌ی اطلاعات مکانی (Web GIS) انجام گرفته، که مقرر بود این سامانه در دهه‌ی فجر امسال رونمایی شود.

پورتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در راستای قانون دسترسی و بهره‌مندی آزاد همگان به اطلاعات تخصصی علوم‌زمین در بخش علوم‌زمین، به سه ویژگی "ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات"، "ابزار امنیت اطلاعات" و "پرداخت‌های الکترونیکی شفاف" مجهز شده و داده‌های پایه به صورت رایگان و خدمات دارای ارزش افزوده بر اساس تعرفه خدمات سازمان در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

انتشار ۳۴۵ برگ نقشه زمین‌شناسی بر پایه اکتشافات‌معدنی و مخاطرات شهری از دیگر اقدامات این سازمان تا پایان سال جاری است.

بر اساس آمارها تاکنون ۳ بار پهنه ایران‌زمین تحت پوشش کامل مطالعات زمین‌شناسی از سوی سازمان زمین‌شناسی قرار گرفته و نقشه‌های ملی زمین‌شناسی ایران در مقیاس یک دومیلیون و پانصدهزارم، پوشش کامل یک دویست و پنجاه هزارم و پوشش کامل یکصد هزارم در مناطق دارای اولویت (به جز مناطق کویری) تهیه شده است.

به تازگی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم بالغ بر ۳۰۰ برگ نقشه چاپ و منتشر شده و تا پایان سال جاری نیز ۴۵ برگ نقشه اضافه خواهد شد که این نقشه‌ها بر اساس اولویت پتانسیل اکتشافی و همچنین مخاطرات و توسعه شهری تهیه می‌شوند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:09   پنجشنبه 18 بهمن 1397  
 نظرات