اخبار   
 

 فاز نخستِ تهیه‌ی نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه‌ی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، از تهیه‌ی نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم در اصفهان برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: در این طرح تازه که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم با بهره‌گیری از تصاویر دقیق ماهواره‌ای و با تحلیل و تلفیق داده‌های ۳۰ساله‌ی زمین‌شناسی کشور به‌صورت یکپارچه تهیه می‌‎شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری‌ها به‌آسانی به‌روز خواهد شد ...

فاز نخستِ تهیه‌ی نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه‌ی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، از تهیه‌ی نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم در اصفهان برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: در این طرح تازه که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه‌برداری به روش نسل دوم و سِرورپایه انجام می‌پذیرد. رضا جدیدی با تأکید بر این که این روش هیچ شباهتی به نقشه‌های پیشین ندارد و بر پایه‌ی روش‌های دیجیتال با دقت بالا و هزینه‌ی کم‌تر انجام می‌گیرد، افزود: نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم با بهره‌گیری از تصاویر دقیق ماهواره‌ای و با تحلیل و تلفیق داده‌های ۳۰ساله‌ی زمین‌شناسی کشور و به‌صورت یکپارچه تهیه می‌‎شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری‌ها به‌آسانی به‌روز خواهد شد.

جدیدی با اشاره به اینکه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم پیش از این به‌صورت آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، خاطرنشان کرد: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از ابتدای سال آینده آغاز می‌شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان اینکه نقشه‌های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین‌ شناسی مهندسی، زمین‌شناسی محیط‌زیست و اکتشاف ذخائر معدنی است، اضافه کرد: در کنار تهیه این نقشه‌ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه‌قیمتی و عناصر استراتژیک در استان اصفهان تعریف شده است. وی درباره انتخاب اصفهان برای اجرای این طرح، گفت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخائر معدنی و دارای کمربندی کانی‌زایی و ظرفیت‌های مناسب زمین‌شناسی و اکتشاف است و همچنین مسوولان اصفهان به این مباحث توجه دارند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جدیدی با تاکید بر اینکه سازمان زمین‌‎شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می‌آید و همکاری خوبی با دنیا دارد، افزود: این سازمان در جهت بومی‌شناسی و ارتقای علمی زمین‌شناسی برنامه‌های ترویجی را در همکاری با دانشگاه‌ها و موسسه‌های خصوصی در دستور کار دارد.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:16   شنبه 25 بهمن 1399  
 نظرات