اخبار   
 

 شبیه سازی تمام رنگین کمانهای جهان توسط مهندس ایرانی گوگل

مهندس ایرانی شرکت گوگل در تز دکترای خود در دانشگاه سن دیه گو موفق به شبیه سازی تمامی انواع رنگین کمانهای موجود در جهان شده است تا به این شکل پاسخ سئوالاتی که درباره فیزیک رنگین کمانها وجود دارند را بیابد...

به گزارش خبرگزاری مهر، محقق ایرانی دانشگاه سن دیه گو در تحقیق تز دکترای خود به همراه گروهی دیگر از محققان به واسطه بهبود شیوه های شبیه سازی تعاملات نور با قطرات آب در اشکال و ابعاد مختلف انواع مختلفی از رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای اولیه، رنگین کمانهای ثانویه، سرخ کمانها و ابرکمانها را شبیه سازی کردند.

ایمان صادقی و همکارانش با هدف درک بهتر تعامل قطرات کروی شکل آب با نور که پس از متوقف شدن بارش باران منجر به ایجاد طاقی های درخشان و رنگارنگی در آسمان می شوند این شبیه سازی ها را انجام داده اند. صادقی امیدوار بود بتواند با استفاده از تکنیکهای به کار گرفته شده در فیلمهای انیمیشن و بازیهای رایانه ای تکنیک شبیه سازی رنگین کمانها را بهبود ببخشند.

صادقی که اکنون در یکی از شعبه های گرافیکی شرکت گوگل در بخش مهندسی مشغول به کار است، می گوید معمولا برای ارائه تز دکترا برای کسی فرصت مطالعه بر روی چنین پدیده زیبایی به وجود نمی آید. رنگین کمانها بسیار فراتر از آن چیزی هستند که به چشم انسان می آیند.

با آغاز شبیه سازی های متعدد، محققان دریافتند تعاملات میان نور و قطرات کروی شکل قادر به توضیح بعضی از انواع رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای دوقلو نیستند. محققان در شبیه سازی ها نشان دادند با چکیدن یک قطره آب، فشار هوا انتهای آن را مسطح کرده و آن را به شکل یک سطح ضخیم در می آورد.

 

شبیه سازی ها بر اساس این شکل جدید از قطرات آب به محققان امکان داد که تعداد گسترده ای از انواع رنگین کمانها را شبیه سازی کنند. به گفته صادقی وی به همراه تیمش اولین گروهی هستند که شبیه سازی بسیار دقیقی از رنگین کمانهای دوقلو ارائه کرده اند.

مکانیزم دقیق تشکیل رنگین کمانها صدها سال است که کشف شده است: پرتوی از نور در درون قطرات آب بازتابیده و شکسته شده و در نزدیکی زاویه رنگین کمان در درون قطره به شدت متمرکز می شود. زاویه رنگین کمان متناسب با رنگ نور تغییر می کند در نتیجه نور خورشید به ترکیبات طیفی تجزیه می شوند و رنگهای رنگین کمان را به وجود می آورند. به گفته صادقی تنوع در ظاهر رنگین کمانها وابستگی نزدیکی با ابعاد و شکل قطرات آب دارد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، تا به امروز در تمامی شبیه سازی هایی که از رنگین کمانها صورت گرفته بود، قطرات آب به شکل کروی در نظر گرفته شده بودند که این کروی بودن در مورد قطرات درشت باران صادق نیست. صادقی در این پروژه رویکردی کاملا متفاوت را ارائه کرده و مدلهای واقع گرایانه تری را در شبیه سازی رنگین کمانها به کار گرفته اس

  منبع : خبرگزاری مهر
  10:06   سه شنبه 22 آذر 1390  
 نظرات