اخبار   
 

 ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد شدند. دکتر رضا میراسماعیلی، عضو هیأت علمی بخش مهندسی مواد دانشکده‌ی فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس و از پژوهشگرانِ طرح تصریح کرد: فن‌آوری‌های نانو و میکرو از اولویت‌های الفِ فن‌آوری در «سند نقشه‌ی جامع علمی کشور» و از جمله روش‌های بهبود خواص وابسته به سطح، ایجاد لایه‌ی سطحی نانوبلوریِ سخت به همراه پروفیل تنشی مساعد و همچنین شیب ملایم سخت هستند ...

ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای ابَرسرد شدند. دکتر رضا میراسماعیلی، عضو هیأت علمی بخش مهندسی مواد دانشکده‌ی فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس و از پژوهشگرانِ طرح تصریح کرد: فن‌آوری‌های نانو و میکرو از اولویت‌های الفِ فن‌آوری در «سند نقشه‌ی جامع علمی کشور» و از جمله روش‌های بهبود خواص وابسته به سطح، ایجاد لایه‌ی سطحی نانوبلوریِ سخت به همراه پروفیل تنشی مساعد و همچنین شیب ملایم سخت هستند.

وی افزود: فرآیند نانوبلوری کردن سطح با دارا بودن ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد، کاربرد وسیعی در افزایش کارایی و بهبود عملکردی قطعات ساخته شده در فناوری‌های مختلف نظیر فناوری هوافضا دارد که از جمله فناوری‌های مورد تأکید در سند نقشه جامع علمی کشور هستند.

وی تصریح کرد: مرور منابع موجود و نتایج بررسی‌های تیم تحقیقاتی ما در این زمینه نیز حاکی از وجود اثرگذاری و در اغلب موارد بهبود خواص وابسته به سطح نظیر سختی، بهبود مقاومت سایشی و خوردگی و همچنین افزایش استحکام خستگی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: ایجاد عمق بالای لایه نانوبلوری روی سطح اکثر آلیاژهای مهندسی بواسطه قابلیت انجام فرآیند در دماهای فوق سرد (Cryogenic Temperature) و نتیجتاً تغییر ظرفیت کارپذیری و سازوکارهای تغییر فرم آلیاژ، استفاده از نیروی محرکه الکترومغناطیسی بجای سیستم متداول و گرانقیمت اولتراسونیک و نتیجتاً کاهش ۷۵ درصدی درهزینه تمام شده ساخت دستگاه و همچنین کاهش ۱۰۰ درصدی هزینه نگهداری و تعمیرات، امکان انجام عملیات در دماهای کنترل شده از مزیت‌های این دستگاه است.

دکتر میراسمعیلی یادآور شد: دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای فوق سرد با مزیت‌های ذکر شده در داخل کشور موجود نیست و همچنین از لحاظ طراحی و نیرو محرکه مورد استفاده با توجه به انرژی ایجاد شده در سطح دنیا نمونه مشابهی ندارد.

وی در تشریح قابلیت‌ها و مشخصات فنی دستگاه، گفت: استفاده از نیروی الکترو مغناطیسی (جهت ایجاد پالس‌های دامنه بزرگ که تا به حال گزارشی از آن نبوده است)، تغییر فرکانس آسان با استفاده از تغییر ولتاژ، امکان تغییر در دامنه نوسان، اندازه‌گیری فرکانس نوسان به صورت همزمان، داشتن جعبه جهت کاهش میزان صدا، داشتن پنجره در جعبه که ملاحظه نحوه کارکرد مقدور باشد، دارا بودن ابزار دقیق مناسب برای بررسی دقیق پارامترهای آزمایش، دارا بودن ابزار اندازه گیری میزان انرژی ساچمه‌ها، امکان قطع و وصل جریان سیم‌پیچ‌ها جهت جلوگیری از گرمایش بیش از حد آنها، امکان سرد کردن نمونه تا دمای نیتروژن مایع در حین فرآیند، ساخت کلیدی آهنربایی (نمونه مشابه دیده نشده است) که امکان نوسان با دامنه بلند را مقدور می‌کند، نصب فن‌های قوی که امکان استفاده طولانی مدت را مقدور می‌کند، تسهیل در کار برای اپراتور که جاگذاری و برداشتن نمونه تنها با باز و بسته کردن ۴ پیچ انجام می‌شود، دارا بودن بالابر جهت جابجایی جعبه آکوستیک، دستگاه روی زمین قرار نمی‌گیرد و پایه‌های سنگین دستگاه توسط فنر از زمین فاصله دارند، از جمله قابلیت‌های این دستگاه است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، تیم تحقیقاتی دستگاه عملیات مکانیکی سطحی تدریجی در دماهای فوق سرد متشکل از رضا میراسمعیلی عضو هیأت علمی بخش مهندسی مواد، فرهاد فرزان دانشجوی دکتری، اصغر حیدری آستارایی دانشجوی دکتری، میلاد رستمی دانشجوی کارشناسی ارشد و سیما قریشی دانشجوی کارشناسی ارشد بخش مهندسی مواد دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس است.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  19:29   سه شنبه 12 دی 1396  
 نظرات