اخبار   
 

 الهام گرفتن از صدف دریایی در ساخت شیشه‌ی نشکن

پژوهشگران توانسته‌اند گونه‌ی تازه‌ای از شیشه‌ی نشکن بسازند که در ساخت آن از «صدف دریایی» الهام گرفته شده است. به گزارش «دیلی‌میل»، یک گروه پژوهشی از دانشگاه "مک‌گیل"( McGill) شیشه‌ای مرکب ساخته‌اند که نسبت به شیشه‌های سکوریت، ۳ برابر مستحکم‌تر و نسبت به شیشه‌های صاف ۲۴ برابر مقاوم‌تر است. در ساخت این شیشه از صدف دریایی الهام گرفته شده است زیرا صدف به‌رغم اجزای ضعیفی که دارد، به لطف ماده‌ی ضدضربه‌ای که به "صدف مروارید" معروف است، بسیار سخت است ...

الهام گرفتن از صدف دریایی در ساخت شیشه‌ی نشکن

پژوهشگران توانسته‌اند گونه‌ی تازه‌ای از شیشه‌ی نشکن بسازند که در ساخت آن از «صدف دریایی» الهام گرفته شده است. به گزارش «دیلی‌میل»، یک گروه پژوهشی از دانشگاه "مک‌گیل"( McGill) شیشه‌ای مرکب ساخته‌اند که نسبت به شیشه‌های سکوریت، ۳ برابر مستحکم‌تر و نسبت به شیشه‌های صاف ۲۴ برابر مقاوم‌تر است. در ساخت این شیشه از صدف دریایی الهام گرفته شده است زیرا صدف به‌رغم اجزای ضعیفی که دارد، به لطف ماده‌ی ضدضربه‌ای که به "صدف مروارید" معروف است، بسیار سخت است.

"فرانسیسکو بارثلت" مهندس مکانیک دانشگاه "مک‌گیل" اظهار کرد، در یک ماشین، ساختمان و یا گوشی هوشمند، همیشه شیشه آسیب‌پذیرترین و ضعیف‌ترین جزء محسوب می‌شود. ولی در ساخت این شیشه که از طبیعت الهام گرفته شده است، این مشکل برطرف شده است. محققان معتقدند که صدف مروارید مانند یک دیوار آجری مستحکم است.

تیم تحقیقاتی پروژه از پرتو لیزر اشعه ماوراء بنفش استفاده کردند تا روی ورقه‌های شیشه بوروسیلیکات الگوهای مربعی و یا شش‌ضلعی ایجاد کند. این ورقه‌ها تنها ۲۲۰ میکرون ضخامت داشتند. سپس محققان ورقه‌های شیشه‌ای را با لایه‌های نازک پلاستیکی پوشاندند و به قطعات جداگانه تفکیک کردند. شیشه بوروسیلیکات نوعی شیشهٔ سیلیکاتی با مقدار اکسید بور بیش از چهار درصد است. این نوع شیشه‌ها ضریب انبساط حرارتی کم تا متوسط داشته و چگالی کمی دارند.

بسیاری از ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی، صنعتی و خانگی با استفاده از این نوع شیشه ساخته می‌شوند. "فرانسیسکو بارثلت" گفت: روش ساختی که ما توسعه دادیم می‌تواند در مقیاس صنعتی و با قیمتی معقول تولید شود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  09:54   دوشنبه 10 تیر 1398  
 نظرات