اخبار   
 

 گرمای بی‌سابقه‌ی زمین تا ۹ شهریور ادامه دارد

به گفته‌ی پژوهشگران، همزمانیِ چند رویداد آب‌وهوایی سبب شده دمای هوای جهان به اندازه‌ای بی‌سابقه افزایش یابد و با توجه به شرایط موجود، این روند تا پایان ماه آگست یا نهم شهریور ادامه می‌یابد ...

گرمای بی‌سابقه‌ی زمین تا ۹ شهریور ادامه دارد

به گفته‌ی پژوهشگران، همزمانیِ چند رویداد آب‌وهوایی سبب شده دمای هوای جهان به اندازه‌ای بی‌سابقه افزایش یابد و با توجه به شرایط موجود، این روند تا پایان ماه آگست یا نهم شهریور ادامه می‌یابد.

ه گزارش سیناپرس به نقل از مهر، نقشه ای جدید دمای مناطق مختلف جهان را به دقت نشان می دهد. این نقشه با استفاده از اطلاعات برخی از قدرتمندترین ابررایانه های جهان از جمله GFS و سازمان ملی اقیانوسی جوی آمریکا یا NOAA نقشه جهان را ترکیب می کند.

در همین راستا طبق آخرین خوانش های این نقشه دمای انگلیس در هفته جاری به ۳۳ درجه سانتیگراد رسیده است. از سوی دیگر سوئد نیز گرمترین تابستان طی یک قرن گذشته را می گذراند. در بخش هایی از جنوب کالیفرنیا نیز دما به ۳۸ درجه سانتیگراد رسیده است. دمای هوا در عربستان سعودی نیز ۴۶ درجه سانتیگراد است.

حال آنکه در ژاپن ۶۵ نفر به دلیل گرمای بیش از حد جان خود را از دست داده اند و ۲۲ هزار نفر به دلیل گرما زدگی در بیمارستان بستری شده اند. این درحالی است که دمای هوای توکیو به ۴۱.۱ درجه سانتیگراد بالغ می شود.

موج گرما که از ماه گذشته رکوردهای بی سابقه ای در سراسر جهان ثبت کرده، پیش بینی می شود تا پایان ماه آگوست(۹ شهریور) ادامه یابد. به گفته دانشمندان این موج به دلیل افزایش فشار هوا به وجود آمده است.

حوزه های هوایی ثابت با فشار زیاد در سراسر جهان اجازه نمی دهند الگوهای آب و هوایی به سمت شرق حرکت کنند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

این بی تحرکی جبهه های آب وهوا در نتیجه جریان های هوایی ضعیف، دمای بالا در اقیانوس آرام و افزایش مداوم دما به دلیل گرمایش جهانی به وجود آمده اند. این ترکیب رویدادهای جوی سبب شده گرمایی فزاینده برای مدتی طولانی در نیمکره شمالی زمین ادامه یابد.

لن شافری استاد علوم هواشناسی در دانشگاه ریدینگ در این باره می گوید: فشار بالای آب وهوا بدان معناست که تندبادهایی که در این موقع سال به وجود می آیند، به سمت شمال و ایسلند حرکت می کنند.

سیستم فشار بالای آب و هوا به طرز غیر معمولی ادامه دار و از بهار شروع شده است.

بازه های زمانی فشار بالای آب و هوا روی زمین سبب می شوند دمای هوا بالاتر از حد میانگین برود. اما این فشار به ندرت برای چنین بازه زمانی طولانی مدتی و در چنین منطقه وسیعی از جهان ادامه یافته است.

  منبع : خبرگزاری سیناپرس
  17:49   چهارشنبه 3 مرداد 1397  
 نظرات