اخبار   
 

 آخرین اخبار زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان

در پی رخ دادن زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر در منطقه‌ی مسجدسلیمان خوزستان، دست‌کم ۸ خانه به اندازه‌ی بیش از ۵۰درصد تخریب شدند و شمار آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه به ۱۰۴ تن افزایش یافت؛ این در حالی‌ست که پژوهشگران افزون بر احتمال رخ دادنِ پس‌لرزه‌های شدیدتر، تداوم پس‌لرزه‌ها تا ۷۲ ساعت را نیز پیش‌بینی کرده‌اند ...

آخرین اخبار زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان
■ احتمال رخ دادن پس‌لرزه‌های شدیدتر
■ تداوم پس‌لرزه‌ها تا ۷۲ ساعت


در پی رخ دادن زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر در منطقه‌ی مسجدسلیمان خوزستان، دست‌کم ۸ خانه به اندازه‌ی بیش از ۵۰درصد تخریب شدند و شمار آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه به ۶۴ تن افزایش یافت؛ این در حالی‌ست که پژوهشگران افزون بر احتمال رخ دادنِ پس‌لرزه‌های شدیدتر، تداوم پس‌لرزه‌ها تا ۷۲ ساعت را نیز پیش‌بینی کرده‌اند. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز با اشاره به وقوع پس‌لرزه‌ها در منطقه‌ی زلزله‌زده‌ی مسجدسلیمان گفت: انتظار می‌رود مردم هشدارها را جدی بگیرند و در اماکن ترک‌خورده یا فرسوده حضور نیابند، تا این پس‌لرزه‌ها هم مدیریت شوند.

کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در پی این زلزله فوراً به تمامی نیروهای امداد و نجات و فرمانداران پنج شهرستان ایذه، باغملک، هفتکل، لالی و مسجدسلیمان اعلام آماده‌باش شد. وی افزود: تاکنون مصدومان زلزله مسجدسلیمان در این شهرستان به ۶۰ نفر رسیده است. همچنین یک نفر بر اثر سکته قلبی و ترس ناشی از زلزله جان باخت. تاکنون سه نفر نیز در ایذه مصدوم شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به خسارات زلزله در مسجدسلیمان ادامه داد: منازل فرسوده روستایی بین ۱۵ تا ۶۰ درصد دچار آسیب شده‌اند. همچنین برخی بخش‌های بیمارستان نفت در مسجدسلیمان ریزش کرده که بلافاصله تخلیه شده است و فعلاً فعالیتی در آن انجام نمی‌شود. حاجی‌زاده به وضعیت منطقه زلزله‌زده گلگیر این شهرستان اشاره و بیان کرد: حدود پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرکز بهداشت و درمان منطقه گلگیر مستقر شده است. وی گفت: طبق دستور استاندار خوزستان، جلسه ستاد بحران جهت بررسی این زلزله برگزار می‌شود. همچنین تیم‌هایی جهت ارزیابی خسارات اعزام شده‌اند تا کار برآورد خسارات و بازسازی انجام شود.

حاجی‌زاده بیان کرد: با توجه به وجود مناطق کوهستانی، پس‌لرزه‌هایی خواهیم داشت. انتظار می‌رود مردم هشدارها را جدی بگیرند و در اماکن ترک‌خورده یا فرسوده حضور نیابند تا این پس‌لرزه‌ها هم مدیریت شوند. به جمعیت هلال احمر نیز اعلام شده که در مناطق زلزله‌زده چادر توزیع کند. وی با اشاره به امکانات موجود جهت امدادرسانی گفت: خوشبختانه در زمینه زیرساخت‌ها مشکلی نداشته‌ایم و تمهیدات لازم نیز اندیشیده شده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
ویران شدنِ بیش از ۵۰درصدیِ هشت خانه در پی زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از ترک‌های جزئی منازل در ۱۰ روستا و تخریب بیش از ۵۰ درصدی هشت خانه در پی زلزله مسجد سلیمان خبر داد. مرتضی سلیمی در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین آمار از خسارات و صدمات زمین لرزه ٥.٧ ریشتری شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان اظهار کرد: این زلزله که ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه شهرستان مسجد سلیمان را لرزاند تا کنون هفت پس‌لرزه داشته است. بزرگترین آن ۴.۷ ریشتر بود که ساعت ۱۱ و ۵۶ دقیقه این شهر را به لرزه در آورد. وی با بیان اینکه این زلزله در مجموع ۴۵ مصدوم داشته است، گفت: ۴۲ نفر در شهرستان مسجد سلیمان و سه نفر در شهرستان ایذه مصدوم شدند. یک نفر نیز پس از وقوع زلزله بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به اینکه طبق ارزیابی‌های صورت گرفته و اعلام فرمانداری‌ها در شهرستان‌های لالی، اندیکا، گتوند، شوشتر، ایذه و باغملک خسارات و صدمات جانی و مالی گزارش نشده است، اظهارکرد: تاکنون خسارات ۱۵ روستا ارزیابی شده است که نشان می‌دهد خانه‌های ۱۰ روستا دچار ترک‌های جزئی شده است و در پنج روستای دیگر هشت خانه دچار تخریب بیش از ۵۰ درصدی شده‌اند. به گفته وی تیم‌های عملیات در حالت آماده باش هستند تا در صورت نیاز به منطقه اعزام شوند.

افزایش شمار آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی خوزستان به ۶۴ نفر

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از افزایش تعداد مصدومان زلزله مسجدسلیمان به ۶۴ نفر خبر داد. دکتر محمدامین زرگر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد مصدومان زلزله مسجدسلیمان به ۶۴ نفر افزایش یافته است. وی افزود: برخی از این مصدومان در ایذه و یک نفر در باغملک بودند که توسط تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ به مراکز درمانی انتقال یافتند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
ثبت شتاب زمین‌لرزه‌ی ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان در ۸ ایستگاه شتاب‌نگاری

رئیس شبکه ملی شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از ثبت زلزله ۵.۷ امروز مسجد سلیمان استان خوزستان در ۸ ایستگاه شتابنگاری خبر داد. مهندس اسماعیل فرزانگان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: پس از زلزله با بزرگای ۵.۷ مسجد سلیمان استان خوزستان تاکنون از ایستگاه‌های شتابنگاری لالی شتاب ۲۲ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه و در ایستگاه رامهرمز ۱۸ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه را ثبت کردیم. وی با بیان اینکه این میزان شتاب در ایستگاه شتابنگاری اهواز ۱۷ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه و در ایستگاه "الهایی" ۱۶ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه بوده است، اظهار کرد: در ایستگاه شتابنگاری هویزه شتاب ۱۶ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه و شوشتر ۱۴ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه بوده است.

فرزانگان اضافه کرد: علاوه بر آن ایستگاه‌های شتابنگاری دورتر مانند خرم آباد، بروجرد و الشتر در استان لرستان این زلزله را به ثبت رساندند که شتاب آن بالا نبوده است. رئیس شبکه ملی شتابنگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه ما همچنان در حال تخلیه اطلاعات از سایر ایستگاه‌های شتابنگاری هستیم، ادامه داد: داده‌های برخی از ایستگاه‌ها را بنا به دلایلی موفق به برقراری ارتباط با آنها نشدیم و ما همچنان در تلاش هستیم که به داده‌های این ایستگاه‌ها دسترسی پیدا کنیم تا ببینیم رکوردهای این زلزله اضافه خواهد شد یا خیر.

به گفته وی، دلایل عدم دسترسی به داده‌های این ایستگاه‌ها قطعی خط تلفن و یا ایرادات مودم دستگاه‌ها است و این امر ربطی به زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان ندارد. فرزانگان با اشاره به نصب نسل جدید دستگاه‌های شتابنگاری در این منطقه، خاطر نشان کرد: اهواز مجهز به ایستگاه‌های نسل جدید شتابنگاری است و رکوردی ثبت شده از این زلزله در این ایستگاه به دلیل فاصله کم آن تا مرکز زلزله بوده است. این محقق حوزه شتابنگاری، با بیان اینکه ایستگاه‌های بروجرد و الشتر نیز مجهز به دستگاه‌های نسل جدید شتابنگاری است، یادآور شد: در برنامه داریم که نسل جدید دستگاه‌های شتابنگاری ایستگاه استان خوزستان تا پایان سال جایگزین دستگاه‌های نسل قدیمی شود.

زمین‌لرزه به آثار تاریخی مسجدسلیمان آسیبی نزد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اعلام کرد: بر اساس بازدیدهای میدانی تاکنون هیچ گزارشی از آسیب به موزه‌ها، اشیا و بناهای تاریخی مسجد سلیمان بعد از زلزله به این اداره کل اعلام نشده است. احمدرضا حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه پس از زلزله پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۷ تیر، کارشناسان میراث اداره کل مسجد سلیمان در حال پایش آثار هستند، تاکید کرد: برنامه ریزی می‌شود تا در صورت نیاز و اگر بحران ادامه‌دار بود آثار منقول در موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی جمع آوری شود و تهمیدات مورد نیاز برای آثار غیر منقول نیز انجام شود. او گفت: در حال حاضر نیروی یگان حفاظت و مسؤولان میراث فرهنگی مسجد سلیمان در حالت آماده باش هستند و سایت‌ها و محوطه‌های که در اختیار میراث فر هنگی قرار دارد را به صورت دوره‌ای پایش می‌کنند.

به گفته وی تا آخرین لحظه برطرف شدن بحران در مسجد سلیمان موارد امنیتی رعایت می‌شود. او با بیان اینکه در حال حاضر محوطه یا اثری که در وضعیت اضطراری قرار داشته باشند در مسجد سلیمان وجود ندارد، تاکید کرد: آثار تاریخی در مسجد سلیمان وسعت زیادی دارند به همین دلیل، هنوز پایش‌ها به صورت کامل انجام نشده‌اند.

شهرام امید - مدیر موزه نفت مسجد سلیمان - نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اعلام کرد: براساس بررسی‌ها که تاکنون انجام شده در دیوار، کف محوطه و هر چه به سازه کالبدی بنای موزه مربوط است با آسیبی مواجه نشده‌ایم، حتی ریختگی در دیوارها نبوده است اما هنوز و تأسیسات اصلی موزه امکان بررسی کامل نداشته‌اند. او با بیان اینکه هرچند هنوز خطر آسیب در این سازه دیده نشده است، گفت: حتی هیچ ویترینی نیز در موزه شکسته نشده است. وی افزود: براساس اعلام ستاد بحران فضاهای تاریخی و موزه‌ای تا زمانی که بحران برطرف شود تعطیل شدند، چون نمی‌توانیم مردم را به فضاهای سربسته وارد کنیم اما در موقع اضطراری با توجه به امنیت بالای ساختمان موزه و در صورت دستور ستاد بحران اجازه تجمع مردم در حیاط موزه امکان‌پذیر خواهد بود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
حال زخمی‌ها و آسیب‌دیدگانِ زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان وخیم نیست

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان با اشاره به افزایش تعداد مصدومان زلزله امروز مسجدسلیمان، گفت: حال هیچکدام از مصدومان وخیم گزارش نشده است. دکتر محمدامین زرگر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد مصدومین زلزله امروز مسجدسلیمان تاکنون به ۴۳ نفر رسیده است. وی افزود: هفت نفر از این مصدومان به صورت سرپایی درمان شده‌اند و مابقی در مراکز درمانی بستری هستند.

زرگر گفت: حال هیچکدام از مصدومان این حادثه وخیم نیست. وی با بیان اینکه این آمار تنها مربوط به مصدومین این شهرستان است، تصریح کرد: جهت امدادرسانی، چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۲ دستگاه آمبولانس به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است.

وضعیت راه‌ها و جاده‌های مسجدسلیمان پس از رخ دادن زمین‌لرزه

پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان در سه نقطه شاهد ریزش بوده‌ایم که توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پاکسازی شده‌اند و در حال حاضر هیچ جاده مسدودی در مسجدسلیمان به منظور تردد وسایل نقلیه بر اثر زلزله وجود ندارد. غلام عباس بهرامی نیا – مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا و در مورد آخرین وضعیت جاده‌ای و ابنیه فنی مسجدسلیمان پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در این شهرستان اظهار کرد: بر اثر آخرین گزارش‌ها و بازدیدهای میدانی در سه نقطه شاهد ریزش بودیم که این سه نقطه پاکسازی شده‌اند و در حال حاضر جاده مسدودی در مسجدسلیمان نداریم. وی ادامه داد: همکاران راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در آمادگی کامل به سر می‌برند و به منظور خدمت رسانی در حوزه راه در آماده‌باش قرار دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان در مورد میزان خسارت وارده به راه‌ها و ابنیه فنی مسجدسلیمان نیز اعلام کرد: تا کنون میزان خسارت‌ها مشخص نیست و در حال برآورد و ارزیابی خسارات وارده به محورهای جاده‌ای و ابنیه فنی هستیم و به محض اتمام این بررسی‌ها هزینه مربوطه اعلام خواهد شد. به گزارش ایسنا، حوالی ساعت ۱۱:۳۰ امروز (۱۷ تیر ماه) زلزله‌ای به قدرت ۵.۷ ریشتر مسجدسلیمان را لرزاند. این زلزله در فاصله ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه خوزستان رخ داده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
خسارتی به تأسیسات نفتی مسجدسلیمان وارد نشده است

رئیس روابط عمومی نفت و گاز مسجدسلیمان با اشاره وقوع زلزله در این شهرستان گفت: خوشبختانه هیچ خسارتی به تأسیسات نفتی واقع در مسجدسلیمان وارد نشده است. قاسم صالحی در گفت و گو با ایسنا در خصوص وقوع زلزله در مسجد سلیمان اظهار کرد: خوشبختانه هیچ آسیب و خسارتی به تأسیسات نفتی در مسجدسلیمان وارد نشده است. وی افزود: همه تأسیسات نفتی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان در سلامت کامل هستند و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس روابط عمومی نفت و گاز مسجدسلیمان تصریح کرد: گاز ترش را در شهرستان قطع کرده‌ایم تا مشکلی در این زمینه نیز برای شهروندان به وجود نیاید. صالحی عنوان کرد: بررسی‌های کاملی از واحدهای علمیاتی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان انجام گرفته و خوشبختانه هیچ مشکلی وجود ندارد.

آخرین وضعیت مسجدسلیمان پس از زمین‌لرزه

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام آماده باش تمامی دستگاه‌های امدادی در پی زلزله مسجد سلیمان از مرگ یک تن تا کنون خبر داد. اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: به دنبال وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری حوالی مسجد سلیمان سازمان مدیریت بحران کشور تمامی تیم‌های امدادی و دستگاه‌های خدماتی را به حالت آماده‌باش در آورد. وی با بیان اینکه تیم‌های ارزیاب دقایقی پس از زلزله به مناطق متأثر از زمین لزره اعزام شدند گفت: برابر گزارش‌های اولیه تا کنون ۴۰ تن در پی این زمین لزره مصدوم شدند که بیش از نیمی از آنان خدمات درمانی را به شکل سرپایی دریافت کرده‌اند. وی افزود: متأسفانه تاکنون یک تن نیز جان خود را از دست داده که دلیل آن نیز وحشت ناشی از زمین لزره و سکته بوده است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: آماده باش دستگاه‌های امدادی و ارزیابی‌ها همچنان ادامه دارد.

وضعیت دو فرودگاه آبادان و اهواز پس از ره دادن زمین‌لرزه‌ی خوزستان

پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان، دو فرودگاه آبادان و اهواز با مشکلی مواجه نشدند و آماده پذیرش بالگرد و هواپیماهای امدادی هستند و علاوه بر این پروازهای مسافری در آنها طبق برنامه انجام می‌شود. فرشید گلیج – مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران – در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با آخرین وضعیت فرودگاه‌های خوزستان پس از وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در مسجد سلیمان اظهار کرد: دو فرودگاه آبادان و اهواز پس از وقوع زلزله با هیچ مشکلی مواجه نشدند و آماده پذیرش بالگرد و هواپیماهای امداد و نجات را دارند و پروازهای مسافری از جمله پرواز زائران حج تمتع نیز طبق برنامه انجام خواهد شد. وی ادامه داد: پس از وقوع زلزله بلافاصله جلسه اضطراری کارگروه تخصصی – فرعی مدیریت بحران و کمیته پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برگزار شد و گزارش‌های مربوط به دو فرودگاه آبادان و اهواز به عنوان زیرمجموعه این شرکت وصول شد.

گلیج با اشاره به این‌که دو دستور در این جلسه اضطراری صادر شد، بیان کرد: تست‌های فوق‌العاده فرودگاهی اعم از آب، برق و سیستم‌های ناوبری اخذ و معلوم شد که فرودگاه مشکلی ندارد و علاوه بر این دستور اعلام آماده‌باش مسئولان فرودگاه به منظور عملیاتی نگه داشتن فرودگاه در شبانه‌روز داده شد چرا که احتمال افزایش ترافیک به این دو فرودگاه وجود دارد. به گفته مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گزارش‌های مربوط به وضعیت فرودگاه‌های آبادان و اهواز به سازمان امداد و نجات و دفتر مقررات و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی نیز ارائه شده است. وی در مورد خسارات وارده به فرودگاه‌های اهواز و آبادان نیز خاطر نشان کرد: هیچیک از این فرودگاه خسارت ندیده بلکه صرفاً ۲۰ ثانیه در زمان وقوع زلزله آن هم در نقاطی مانند برج مراقبت با لرزش مواجه شدند و در حال حاضر هر دو فرودگاه آمادگی کامل دارند که در صورت قطعی برق با استفاده از موتورهای دیزل برق خود را نیز تأمین کنند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
تاکنون ۱۰ زخمی در زمین‌لرزه‌ی ایذه

فرماندار ایذه از مصدومیت ۱۰ نفر در پی زلزله امروز خبر داد. مصطفی سمالی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون ۱۰ نفر در پی زلزله امروز مصدوم شده‌اند. وی افزود: هفت نفر از این مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند و سه نفر دیگر در مراکز درمانی بستری و تحت مراقبت هستند. فرماندار ایذه با اشاره به میزان خسارات، گفت: هنوز میزان دقیق خسارات مشخص نشده است اما خسارت مالی داشته‌ایم. وی تصریح کرد: بیشتر خسارت‌های وارد شده در روستاهای سوسن و مرغا بوده است و ساختمان‌های خسارت‌دیده حدود ۳۰ درصد دچار آسیب شده‌اند.

گسیل کردن ۱۵ آمبولانس به مسجدسلیمان

سخنگوی سازمان اورژانس کشور در پی وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در شهرستان مسجد سلیمان از اعزام ۱۵ آمبولانس به این منطقه خبر داد. مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: با توجه به وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان، چهار اتوبوس آمبولانس از اهواز، هویزه، آبادان و رامهرمز به مسجد سلیمان اعزام شدند. همچنین ۱۱ دستگاه آمبولانس نیز از شهرهای اهواز، آبادان، شوشتر، هفتگل و باغملک به این شهرستان منتقل شدند تا امدادرسانی‌های لازم را انجام دهند. سخنگوی سازمان اورژانس کشور در ادامه آمار مصدومان را ۱۳ نفر اعلام کرد و گفت: شش نفر از این افراد بستری شده و اقدامات تکمیلی درمانی برای این افراد در حال انجام است.

ترک خوردن نزدیک به ۲۰ واحد مسکونی بهمئی در زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان

فرماندار شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد از ترک خوردن برخی منازل مسکونی این شهرستان در پی زلزله مسجدسلیمان خبر داد. حکمت الله سنایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: از حوزه کَت شهرستان بهمئی گزارش‌هایی مبنی بر ترک خوردن حدود ۲۰ منزل مسکونی در پی زلزله ۵.۷ ریشتری مسجد سلیمان داشته‌ایم. وی اظهارکرد: میزان دقیق خسارات وارده ناشی از زلزله مسجد سلیمان خوزستان در این شهرستان در حال ارزیابی و بررسی است.

به گزارش ایسنا، مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان را در ساعت ۱۱:۳۰:۳۳ امروز (دوشنبه ۱۷ تیرماه) ثبت کرده است. این زمین‌لرزه که در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۹۵ درجه عرض شمالی و ۴۹.۰۵ درجه طول شرقی ثبت شده است. این زلزله در فاصله ۱۹ کیلومتری مسجدسلیمان، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه خوزستان رخ داده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
تخریب و تخلیه‌ی بیمارستان نفت مسجدسلیمان در پی زمین‌لرزه‌ی امروز

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از تخریب بیمارستان نفت مسجدسلیمان در پی زلزله امروز خبر داد. کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در پی زلزله‌های امروز مسجدسلیمان، بیمارستان نفت این شهرستان دچار تخریب و تخلیه شده است. به گزارش ایسنا، زلزله‌های مسجدسلیمان تاکنون ۲۰ مصدوم داشته است.

آماده‌باش کامل تیم‌های عملیاتی هلال‌احمر برای اعزام به مسجدسلیمان

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ضمن تشریح آخرین وضعیت خسارات مالی و صدمات جانی بر اثر زلزله ۵.۷ ریشتری مسجد سلیمان، از آمادگی تیم‌های عملیاتی جهت اعزام به منطقه خبر داد. مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: زلزله ۵.۷ ریشتری ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امروز شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان را لرزاند. این زلزله تا کنون ۱۰ مصدوم و یک کشته داشته اشت. وی با بیان اینکه تنها کشته این زلزله بر اثر سکته قلبی پس از زلزله جان خود را از دست داده است گفت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته و اعلام فرمانداری‌ها در شهرستانهای لای، اندیکا، گتوند، شوشتر، ایذه و باغملک خسارات و صدمات جانی و مالی گزارش نشده است. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در پایان به آماده باش کامل تیم‌های عملیاتی تاکید کرد و گفت: در صورت نیاز منطقه تیم‌های عملیاتی جهت اعزام به شهرستان مسجد سلیمان به صورت آماده باش کامل هستند.

مراجعه ۲۰ آسیب‌دیده به مراکز درمانی در پی زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مراجعه ۲۰ مصدوم به مراکز درمانی در پی زلزله مسجدسلیمان خبر داد. دکتر فرهاد حمزه‌لویی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین آمار مصدومان زلزله مسجدسلیمان، اظهار کرد: تاکنون ۲۰ مصدوم به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، ۱۸ مصدوم به صورت سرپایی درمان شده‌اند. وی گفت: همچنین دو نفر از مصدومان در مراکز درمانی بستری شده‌اند. وی در خصوص مرگ یک مرد میانسال در پی ترس از زلزله، گفت: تاکنون موردی از اعزام فرد کشته شده به مراکز درمانی نداشته‌ایم.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
آخرین وضعیت آب و برق مناطق زلزله‌زده‌ی مسجدسلیمان

مدیر عامل مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو آخرین وضعیت شبکه توزیع آب و برق مناطق زلزله زده مسجد سلیمان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر مسجدسلیمان خوزستان را لرزاند. بر اساس برآوردهای اولیه، کانون این زمین‌لرزه در منطقه کم جمعیت بوده است؛ به دلیل عبور چهار گسل موازی، این منطقه از نظر تکنوتیکی بسیار لرزه‌خیز است. بنا بر اعلام مرکز زمین لرزه در شهر مسجد سلیمان است و شهرهای هم جوار آن نظیر اهواز، ایذه و باغملک نیز تحت تأثیر این زلزله قرار گرفته و لرزیده‌اند. در این باره جعفرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه شبکه‌های آب و برق پس از زلزله در اهواز همچنان پایداری دارند اظهار کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه آب برق قطع شده است، نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر شبکه توزیع آب و شبکه توزیع برق بعد از زلزله کاملاً پایدار است و ممکن است در یک کوچه یا خیابان آسیب‌های جزئی پیش آمده باشد. به گفته وی تنها گزارشی که در این راستا تاکنون ارائه شده آسیب جزئی در بخش برق بوده است.

مصرف برق خوزستان در وضعیت هشدار

این اظهارات در حالی است که پیش از وقوع زلزله امروز، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به قرار گرفتن مصرف برق استان در وضعیت زرد بر اساس آخرین پایش نقشه برق کشور گفته بود: از همه مشترکان می‌خواهیم با کاهش حداقل پنج درصدی در مصرف خود، شبکه را در حالت سبز و پایدار قرار دهند. محمود دشت بزرگ اظهار کرده بود در روز یکشنبه همین هفته مصرف ۸۰۷۷ مگاواتی در شبکه رخ داده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۴.۱۹ درصد رشد داشته است. وی رشد مصرف ۴.۱۹ درصدی را نگران کننده دانست و افزود: در ماه‌های گرم که از قبل بار سرمایشی به شبکه اضافه شده و شبکه در اوج مصرف است، نباید چنین رشدهایی در شبکه رخ دهد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان تصریح کرده بود: با مصرف ۸۰۷۷ مگاوات ۲۴ ساعت گذشته برای ششمین بار از پیک سال قبل نیز عبور کرده‌ایم. دشت‌بزرگ با بیان اینکه تاکنون به‌جز چند مورد جزئی ناشی از آسیب تجهیزات، خاموشی در شبکه انتقال و فوق توزیع این شرکت رخ نداده است، عنوان کرد: تمهیدات لازم برای پایداری شبکه اندیشیده شده است و مصرف بهینه برق از سوی مشترکان می‌تواند این پایداری را تضمین کند. وی از مشترکان خواست با توجه به پیش‌بینی‌های افزایش دما، استفاده از وسایل پر مصرف را در ساعت‌های پایانی شب یا اوایل صبح که خارج از ساعت‌های پیک (۱۳ تا ۱۷ و ۲۰ تا ۲۳) است، انجام دهند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
آسیب دیدن خانه‌های سازمانی و بیمارستان نفت

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان اعلام کرد: وقوع زلزله در حوالی مسجدسلیمان، خسارتی به واحدهای عملیاتی و تأسیسات نفت و گاز این شرکت وارد نکرده است و فعالیت‌های عملیاتی بدون وقفه ادامه دارد. به‌گزارش ایسنا، زلزله ۵.۷ ریشتری، استان خوزستان، حوالی مسجدسلیمان را لرزاند که محل اصلی زلزله، منطقه گلگیر در نزدیکی هفتکل اعلام شده است. در این باره قباد ناصری - مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان - وضعیت منطقه مسجد سلیمان را اینگون توضیح داد: زلزله نسبتاً شدیدی را در استان خوزستان شاهد بودیم که اگرچه خوشبختانه تأسیسات این شرکت آسیبی ندیده‌اند، اما این رویداد خسارت‌هایی را در تعدادی از منازل مسکونی سازمانی مسجدسلیمان که قدمت زیادی دارند، برجای گذاشته است.

وی با بیان این‌که همچنین بیمارستان شرکت نفت در این شهرستان نیز خسارت‌هایی دیده است، اظهار کرد: خسارت‌های وارده به ساختمان‌های مسکونی، هیچ تلفات جانی نداشته است. شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مسجد سلیمان در گستره سه استان ایران (ایلام، خوزستان و چهارمحال و بختیاری) فعالیت می‌کند و ۱۱ واحد بهره‌برداری، چهار ایستگاه تقویت و تزریق گاز و چهار کارخانه نمکزدایی را در دایره عملیاتی خود دارد.

آماده‌باش بیمارستان‌های اهواز برای پذیرش زخمی‌ها و آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان

قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از آماده‌باش کلیه بیمارستان‌ها و مراکز امدادی اهواز جهت پذیرش مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان خبر داد. دکتر خجسته حسینی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مدیریت فوریت‌های پزشکی دانشگاه اهواز با بالگرد مدیریت بحران و حوادث فوریت‌های پزشکی در حال ارزیابی وضعیت مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان است. وی افزود: در پی زلزله امروز، ۱۰ دستگاه آمبولانس به مسجدسلیمان اعزام شده است. حسینی‌نژاد گفت: همچنین کلیه بیمارستان‌ها و مراکز امدادی اهواز جهت پذیرش مصدومان احتمالی در آماده‌باش هستند.

شمار قربانیان زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان: تا کنون یک کشته

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر آمار قربانیان و مصدمان زلزله مسجد سلیمان زا اعلام کرد. مرتضی سلیمی در گفت و گو با ایسنا در این باره گفت: تاکنون و بر اثر آخرین گزارش‌های دریافتی بر اثر زلزله ۵.۷ ریشتری مسجد سلمیان دو نفر مصدوم شده و یک نفر نیز بر اثر سکته قلبی پس از زلزله کشته شد. وی ادامه داد: این زلزله تا کنون چهار پس‌لرزه داشته است که بزرگترین آن‌ها زمین لرزه ٤.٧ ریشتری در ساعت ١١: ٥٦ بود.

در عین حال سلامت معاون عملیات امداد و نجات استان خوزستان شمار مصدومان را حدود ۲۰ نفر اعلام و تاکید کرد که این آمار به صورت حدودی و غیررسمی است. وی تاکید کرد که زلزله امروز در شهرهای اطراف مسجدسلیمان خسارتی نداشت اما در خود شهر موجب بروز خساراتی شده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
ترک خوردن دیوارهای خانه‌های روستایی مسجدسلیمان

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از ترک خوردن دیوارهای برخی منازل در مناطق روستایی مسجد سلیمان خبر داد. مرتضی سلیمی در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی زمین لرزه ٥.٧ ریشتری که در عمق ١٧ کیلومتری در مسجد سلیمان استان خوزستان اتفاق افتاد، تا کنون در شهرهای مسجد سلیمان، باغملک، ایذه و هفتگل بدون صدمات جانی و خسارات مالی بوده است. وی ادامه داد: در مناطق روستایی مسجدسلیمان برخی از منازل دچار ترک خوردگی شده‌اند و در محورهای فرعی شهرستان مسجد سلیمان کوه به صورت محدودی ریزش کرده است.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه این زلزله در کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری و بوشهر احساس شده است گفت: در روستاهای کلته بهمئی و سرآسیاب استان کهگیلویه و بویر احمد برخی یوار برخی منازل دچار ترک خوردگی جزئی شده و زلزله در چهارمحال و بختیاری و بوشهر نیز بدون صدمات جانی بوده است. به گفته وی، بالگردهایی جهت ازریابی به مناطق متأثر اعزام شدند.

رهسپار شدن گروه‌های ارزیاب و امداد هوایی به مسجدسلیمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از اعزام ۵ تیم ارزیاب امداد و نجات به مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان خبر داد. علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اعزام ۵ تیم ارزیاب امداد و نجات به مناطق زلزله‌زده اظهار کرد: دو منطقه کلگه و بی‌بیان در مسجدسلیمان متأثر از زمین لرزه ۵.۷ ریشتری شده‌اند. وی افزود: علاوه بر تیم‌های ارزیاب، تیم امداد هوایی جمعیت هلال احمر خوزستان با یک فروند بالگرد برای ارزیابی هوایی به مسجدسلیمان اعزام شده است.

وجود ۴ گسل موازی در مسجدسلیمان

در پی زلزله ۵.۷ ریشتری امروز، چهار زمین‌لرزه دیگر نیز مسجدسلیمان خوزستان را لرزاند. به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان را در ساعت ۱۱:۳۰:۳۳ امروز (دوشنبه ۱۷ تیرماه) ثبت کرده است. همچنین ساعت ۱۱:۴۸:۲۵ امروز زلزله ۳.۹ ریشتری مسجدسلیمان را لرزاند. این زمین‌لرزه که در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۷۷۵ درجه عرض شمالی و ۴۹.۵۳۲ درجه طول شرقی ثبت شده است. در ادامه ساعت ۱۱:۴۹:۰۳ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴ ریشتر در عمق ۲۰ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۸۹۷ درجه عرض شمالی و ۴۹.۴۹۸ درجه طول شرقی ثبت شده است. همچنین ساعت ۱۱:۵۶:۲۰ امروز زلزله ۴.۷ ریشتر در عمق ۱۸ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۹۲۴ درجه عرض شمالی و ۴۹.۴۲۵ درجه طول شرقی ثبت شده است. ساعت ۱۲:۰۶:۰۵ امروز زلزله ۳.۷ ریشتری در عمق ۱۶ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۹۴۲ درجه عرض شمالی و ۴۹.۵۰۷ درجه طول شرقی ثبت شده است.

رهسپار شدنِ گروه‌های ارزیاب به استان خوزستان

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از اعزام پنج تیم ارزیاب به مسجد سلیمان در پی وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری خوزستان خبر داد. مجتبی خالدی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: دقایقی قبل زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر مسجدسلیمان خوزستان را لرزاند. وی ادامه داد: این زلزله در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داد و با توجه به شدت این زمین لرزه پنج تیم ازریاب اورژانس به محل اعزام شده و در حال بررسی شرایط موجود هستند.

همچنین مرتضی سلیمی -رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر- نیز از اعزام پنج تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه خبر داد و گفت: این تیم ۱۵ نفره به محل اعزام شدند. این زلزله در خوزستان، مسجد سلیمان، دهستان گلگیر رخ داده که تا شعاع ١٥ کیلومتری از مرکز زمین لرزه، ٥٦ روستای دارای آبادی با جمعیت بالغ بر ٥٥٨٠ نفر جمعیت وجود دارد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
زمین‌لرزه آسیب جدی به شهرهای پیرامونِ مسجدسلیمان نزده است

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس تاکید کرد: زلزله آسیب جدی به شهرهای اطراف مسجد سلیمان نزده است. هدایت‌الله خادمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت استان خوزستان پس از زلزله بیان کرد: مرکز زمین لرزه ۵/۷ ریشتری در شهر مسجد سلیمان است و شهرهای هم جوار آن نظیر اهواز، ایذه و باغملک نیز تحت تأثیر این زلزله قرار گرفته و لرزیده‌اند. وی در ادامه اظهار کرد: در شهرهای اهواز و ایذه خسارت جدی وارد نشده است اما در خصوص مسجد سلیمان اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما ان‌شاءالله در آنجا نیز خسارت جانی نداشته باشیم. نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس تصریح کرد: به شهرهای اطراف خسارت جدی وارد نشده است و صرفاً لرزش شدید احساس شده است. اکنون نگران مسجد سلیمان هستیم. ستاد مدیریت بحران تشکیل شده است و نیروهای امدادی و بالگردها در حال اعزام به مسجد سلیمان هستند.

چند و چونِ آسیب‌های جانی و مالیِ زمین‌لرزه خوزستان مشخص نیست

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به زمین‌لرزه امروز، گفت: هنوز میزان خسارات جانی و مالی این زمین‌لرزه مشخص نیست. کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هنوز از میزان خسارت وارد شده گزارش دقیقی در دست نیست. وی افزود: هنوز میزان خسارات جانی و مالی مشخص نیست.

تخریب برخی ساختمان‌ها در مسجدسلیمان

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با اشاره به زلزله امروز این شهرستان گفت: این زلزله تاکنون خسارات جانی در بر نداشته است. حیدر حجتی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: زلزله امروز تاکنون خسارت جانی در بر نداشته است، اما خساراتی مانند تخریب ساختمان در پی داشته است. وی افزود: در حال حاضر مشخص نیست که خسارات در چه حد است.

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با اشاره به اعلام آماده‌باش این شهرستان گفت: تاکنون به شهرستان‌های دیگر درخواست کمک نداده‌ایم. فرماندار باغملک هم با اشاره به زلزله امروز در مسجدسلیمان گفت: تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی زمین‌لرزه امروز ارائه نشده است. محمد نجاتی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی زمین‌لرزه امروز مسجدسلیمان که باغملک را نیز تحت تأثیر قرار داده، ارائه نشده است. وی افزود: در پی این زلزله به بخشداران، دهیاران و کلیه عوامل اعلام آماده‌باش شده است. در حال پیگیری خسارات احتمالی این زلزله هستیم.

پی‌گیری آسیب‌های زمین‌لرزه‌ی امروز در ایذه

فرماندار ایذه با اشاره به اعلام آماده‌باش به بخشداران و دهیاران در پی زلزله امروز گفت: قطعاً این زلزله خساراتی در پی داشته است. مصطفی سمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقع زلزله ۵.۷ ریشتری امروز در مسجدسلیمان اظهار کرد: این زلزله اذه را نیز لرزانده و در حال پیگیری اخبار محیطی هستیم تا متوجه شویم این زلزله در ایذه خسارتی داشته است یا خیر. وی افزود: به دهیاران و بخشداران ایذه اعلام آماده‌باش شده است که وضعیت را پیگیری کنند.

فرماندار ایذه در خصوص خسارات این زلزله گفت: با توجه به اینکه مناطق کوهستانی و صعب‌العبور بسیاری در ایذه وجود دارد، قطعاً این زلزله خساراتی در پی داشته است. به گزارش ایسنا، مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان را در ساعت ۱۱:۳۰:۳۳ امروز (دوشنبه ۱۷ تیرماه) ثبت کرده است. این زمین‌لرزه که در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۹۵ درجه عرض شمالی و ۴۹.۰۵ درجه طول شرقی ثبت شده است. این زلزله در فاصله ۱۹ کیلومتری مسجدسلیمان، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه خوزستان رخ داده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
احتمال رخ دادن پس‌لرزه‌های شدیدتر
«مردم از حضور در سازه‌های فرسوده خودداری کنند»


علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حال عمومی مصدومان زمین‌لرزه امروز خوب است. وی افزود: نیروهای هلال احمر در شهرستان‌های معین و مرکز استان در حال آماده‌باش هستند. خدادای گفت: با توجه به احتمال وقوع پس‌لرزه‌های با شدت بیشتر، تاکید می‌شود مردم از حضور در مناطق پرخطر و سازه‌های سست و فرسوده خودداری کرده و در مناطق امن ساکن شوند.

برپایی چادرهای اسکان اضطراری در بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان

صادق سلامت معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: ارزیابی در مناطق سبزآباد، کلگه و بی‌بیان مسجدسلیمان توسط عوامل امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه دارد. همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان و مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بالگرد جمعیت هلال احمر برای ارزیابی مناطق زلزله زده راهی مسجدسلیمان شده اند. وی با تاکید بر لزوم خودداری از حضور در مناطق پرخطر و سازه های سست و فرسوده به دلیل احتمال وقوع پس لرزه های با شدت بیشتر، تصریح کرد: برپایی چادرهای اسکان اضطراری در محوطه بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان برای اسکان بیماران در صورت تداوم پس لرزه های احتمالی توسط امدادگران جمعیت هلال احمر شهرستان در حال انجام است.

پیش‌بینی اسکان اضطراری در ۵ منطقه‌ی مسجدسلیمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از پیش‌بینی اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در پنج منطقه از مسجدسلیمان خبر داد. علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار کرد: با توجه به وقوع پس‌لرزه‌های احتمالی در مسجدسلیمان و ضرورت تمهید پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم، چادرهای اسکان اضطراری در پنج نقطه از مسجدسلیمان برپا می‌شوند. وی افزود: چادرهای اسکان اضطراری در سالن‌های ورزشی" نمره ۴۰"، "تختی"، "عفاف" و "خانه رزمی" مسجدسلیمان و منطقه گلگیر توسط امدادگران جمعیت هلال احمر شهرستان در حال برپایی است. خدادادی گفت: تاکنون برای اسکان اضطراری ۴۰۰ خانوار پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است و در صورت نیاز، مساجد و مدارس منتخب نیز آمادگی لازم را برای اسکان دارند.

افزایش آسیب‌دیدگان ان زمین‌لرزه‌ی مسجدسلیمان به ۱۰۴ نفر

دکتر محمدامین زرگر رئیس مرکز اورژانس و فوریتهای پزشکی خوزستان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد مصدومان زلزله مسجدسلیمان به ۱۰۴ نفر افزایش یافته است. وی افزود: سه نفر از این مصدومان در ایذه و یک نفر در باغملک توسط تکنسینهای اورژانس ۱۱۵ به مراکز درمانی انتقال یافتند.

آماده‌باش بالگردهای اورژانس هوایی خوزستان

دکتر محمدامین زرگر رئیس مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی خوزستان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در پی زلزله ۵.۷ ریشتری امروز مسجدسلیمان چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۳ دستگاه آمبولانس به مناطق سیل زده اعزام شده اند. وی افزود: همچنین دو فروند بالگرد اورژانس هوایی به صورت آماده باش درآمده‌اند. زرگر گفت: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و چهار دستگاه آمبولانس در خانه بهداشت گلگیر استقرار یافته اند و آماده باش تا اطلاع ثانوی استمرار دارد.

دیدگاه دکتر زارع درباره‌ی احتمال رخ دادن زمین‌لرزه‌ پس از زلزله‌های بزرگ

استاد پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله شناسی با بیان اینکه امکان پیش‌بینی زلزله با توجه به عدم پوشش کامل و برخط از خرد زمینلرزه ها در کشور ما، وجود ندارد گفت: از آنجایی که رخداد بیشتر زلزله ها در منطقه زاگرس زلزله‌ها به صورت فوج گونه است از این رو پس از زلزله‌های مهم احتمال رخداد زمین‌لرزه‌های دیگر حتی در همان حد زمین لرزه اصلی و کوچکتر از آن وجود دارد. به گزارش ایسنا، پس از رخدادهای لرزه‌ای بزرگ عده‌ای در فضای مجازی اقدام به انتشار مطالبی در خصوص پیش‌بینی زلزله‌های بزرگ‌تر در منطقه می‌دهند که به گفته محققان این حوزه در حال حاضر به دلیل عدم پوشش کامل از گسل‌های کشور امکان پیش‌بینی زلزله وجود ندارد.

دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله و زلزله شناسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انتشار خبری مبنی بر رخداد زلزله بزرگتر در منطقه مسجد سلیمان استان خوزستان توضیح داد: در همه زلزله‌های بزرگتر از ۶ به بالا، کم و بیش می‌توان گفت که بین یک تا ۵ درصد احتمال وقوع زمین‌لرزه بزرگتر بر روی همان گسل و یا گسل‌های مجاور وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه چنین گفته‌هایی، پیش‌بینی زلزله نیست، و با طرح این سوال که افرادی که چنین پیش‌بینی‌هایی را دارند چرا همین زلزله اصلی ساعت ۱۱:۳۰ دوشنبه را نتوانستند پیش بینی کنند، ادامه داد: یکی از زمینه‌های مطالعاتی من پیش بینی زلزله است ولی زلزله امروز مسجد سلیمان استان خوزستان جز مواردی از نتایج مطالعات پیش بینی زلزله برای کوتاه و میان مدت نبوده که ما انتظار زلزله در آن داشتیم. بنابراین ما در پژوهشگاه زلزله زمان این زلزله را پیش بینی کوتاه مدت نکرده بودیم. گرچه از مطالعات قبلی دانسته شده بود که ناحیه مسجد سلیمان پهنه ای لرزه خیز است، به ویژه آنکه زلزله های ۱۸ بهمن ۱۳۵۱ با بزرگای ۵.۵ در شوشتر، ۲۴ آذر ۱۳۵۷ اندکا با بزرگای ۶.۱، و ۳مهر ۱۳۸۱ در مسجد سلیمان با بزرگای ۵.۵ در همین منطقه و به احتمال زیاد در اثر جنبایی گسل های آغاجاری،، رامهرمز و گسل پی سنگی خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس قبلاً رخ داده است.

زارع، با بیان اینکه در برخی نواحی، روش‌های پیش‌بینی ما برای زلزله جواب داده است، یادآور شد: مطالعات ما حتماً جامع و کامل نبود چون فعلاً نمی‌توانیم پوشش کامل پایش داده ها برای برای تحلیل در کل کشور انجام دهیم، ضمن آنکه هنوز به داد های باکیفیت برخط برای کل کشور دسترسی نداریم. از سوی دیگر پیش بینی علمی زلزله موضوع مورد حمایت سازمانهای دولتی و دانشگاهی در ایران نیست؛ و اکنون کارهایی در اولویت است که بتوان از آنها به صورت پروژه ارتباط با صنعت به تامین بودجه برای دانشگاه و پژوهشگاه و کسب مزیت مالی برای خود عضو هیئت علمی پرداخت. این در حالی است که پیش بینی زلزله کاری علمی و بنیادی است و علی الاصول برای بخش‌های خصوصی جذاب نیست تا بر روی آن سرمایه گذاری کنند. اینگونه پژوهش‌ها در حال حاضر در دانشگاهها و پژوهشگاه‌های ما مهجور واقع شده و در مواردی قابل دنبال کردن هستند که بر اساس داده موجود و در دسترس بتوان بدون صرف هزینه خاصی مطالعه ای موردی را به سرانجام رساند. البته لازم به یاد آوری است که فعلاً در دنیا تضمینی وجود ندارد که حتی با دردسترس بودن بودجه های سنگین پژوهشی بتوان به پیش بینی های زمانی موفق و با درصد موفقیت بالا و برای اعلام گسترده نتایج دست زد. این کار در سطح جهانی نیز به عنوان کاری پایه و بنیادی است که فعلاً صرف سرمایه انسانی و مادی از دید پژوهشی روی آن در بسیاری از موسسات پژوهشی معتبر دنیا بدون انتظار نتیجه گیری های کوتاه مدت و قابل اعلام، انجام می شود.

این محقق حوزه زلزله شناسی اظهار کرد: افرادی که ادعا می‌کنند زلزله‌ای را پیش بینی می‌کنند همواره احتمالی در نتایج کارهای علمی مرتبط با کارشان وجود دارد. باید بتوانند درصد احتمال و عدم قطعیت نتایج خود را نیز بیان کنند. اگر چنین احتمال و عدم قطعیتی را نتوانند اعلام کنند، کارشان علمی نیست. البته همچنان بر اساس دانسته های زمین شناسی و سابقه لرزه خیزی امکان پیش بینی مکانی (بدون اعلام زمان خاص) وجود دارد، و این کار همان اعلام های منطقه های خطرناک از نظر خطر زلزله و لرزه خیزی، و مثلاً مناطق نزدیک گسلهای فعال و لرزه زا به عنوان ناحیه های کاندید برای رخداد زلزله بعدی است.

زارع با بیان اینکه پس‌لرزه‌های زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان ادامه دارد، گفت: از ویژگی‌های منطقه زاگرس وجود سری نمکی "هرمز" در پی سنگ زاگرس و همچنین سازند "گچساران" مربوط به دوران سوم زمین شناسی است، که گروه های نامقاوم در پوسته زاگرس را تشیل می دهند. سازند گچساران در همین منطقه مسجدسلیمان رخنمون و بیرون زدگی سطحی دارد. این لایه های گچ و و نمکی قابلیت تغییر شکل زیاد بدون گسیختگی گسله و شکستگی دارند، و به همین دلیل در بسیاری از نواحی زاگرس شاهد آزاد شدن تدریجی استرس جمع شده به صورت یک سری از زمینلرزه های وچک تا متوسط به جای رخداد زلزله های شدید هستیم.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با تاکید بر اینکه بیشترین تغییر در ایران در منطقه زاگرس است، گفت: بیش از ۹۰ درصد از تغییرات شکل پوسته در منطقه زاگرس به صورت بی لرزه رخ می‌دهد. زلزله‌هایی که در این منطقه به ثبت می‌رسد به صورت مجموعه‌ای از زمین لرزه های کوچک تا متوسط هستندکه در حال حاضر به صورت لرزه اصلی و پسلرزه های زلزله ۱۷-۴-۹۸ مسجد سلیمان است، در حال رخ دادن هستند و ما از آن با عنوان "فوج گونه" یاد می‌کنیم.

شبکه‌ی ارتباطی در مناطق آسیب‌دیده از زمین‌لرزه، پایدار است

مدیر مخابرات منطقه خوزستان گفت: در پی وقوع زمین لرزه، شبکه ارتباطی در همه مناطق زلزله زده استان خوزستان پایدار است. رحیم فلاح زاده در گفتگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار کرد: کلیه ارتباطات تلفن‌های ثابت، همراه و دیتا در مسجدسلیمان و دیگر مناطق زلزله زده استان در وضعیت نرمال و پایدار قرار دارد. وی افزود: هیچ گزارشی در مورد آسیب احتمالی به شبکه ارتباطی تاکنون دریافت نشده است و جای نگرانی در این زمینه نیست.

مدیر مخابرات منطقه خوزستان تصریح کرد: با توجه به این شرایط، اکنون شبکه ارتباطی به طور کامل وصل است و هیچ قطعی ارتباطی در مناطق زلزله زده استان به ویژه شهرستان مسجدسلیمان وجود ندارد. فلاح زاده ادامه داد: امکاناتی در مخابرات استان وجود دارد تا در صورت وقوع حادثه و قطعی احتمالی از آنها برای برقراری ارتباط استفاده شود. وی خاطرنشان کرد: همچنین معاون شبکه مخابراتی کشور نیز ظهر امروز به منظور بررسی آخرین وضعیت ارتباطی مناطق زلزله زده به خوزستان آمده است.

هیچ مشکلی در سوخت‌رسانی به مناطق زلزله‌زده وجود ندارد

مدیر شرکت پخش فراورده‌های نفتی منطقه خوزستان گفت: هیچ مشکلی در بحث سوخت‌رسانی به مناطق زلزله‌زده وجود ندارد. نعمت‌الله نجفی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت سوخت رسانی به مناطق زلزله زده استان اظهار کرد: از اولین ساعات وقوع زلزله سوخت رسانی بدون هیچ وقفه‌ای به مناطق زلزله زده در حال انجام است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. وی افزود: همه جایگاه‌های سوخت رسانی در سراسر مناطق زلزله زده استان در حال سوخت رسانی هستند و فقط یک جایگاه در مسجدسلیمان تعطیل شده است.

مدیر شرکت پخش فراورده‌های نفتی منطقه خوزستان تصریح کرد: لوله‌های این جایگاه در مسجدسلیمان به دلیل تکان‌های شدید دچار نشتی شده است و از این رو برای حفظ امنیت این جایگاه را تعطیل کرده‌ایم. نجفی عنوان کرد: سایر جایگاه‌های سوخت در مناطق زلزله زده در حال کار هستند و موجودی سوخت آنها نیز مطلوب است و جای هیچگونه نگرانی در بحث سوخت نیست. وی ادامه داد: آمادگی کامل داریم تا بنزین، نفت خام و… را به مناطق زلزله زده ارسال کنیم و باید گفت هیچ مشکلی در بحث سوخت رسانی به مناطق زلزله زده به ویژه شهرستان مسجدسلیمان وجود ندارد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
پس‌لرزه‌ها در مسجدسلیمان تا ۷۲ ساعت آینده ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه متعاقب زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان هفت پس‌لرزه با شدت ۴.۷ تا ۲.۵ ریشتر رخ داده است، گفت: قطعاً این پس‌لرزه‌ها به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده ادامه دارد. کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده مسجدسلیمان اظهار کرد: نسبت به شدت زلزله، میزان تخریب ساختمان‌ها در این مناطق زیاد نبوده است. وی افزود: زلزله ۵.۷ ریشتر در منطقه گلگیر مسجدسلیمان رخ داد و متعاقب آن هفت پس‌لرزه با شدت ۴.۷ تا ۲.۵ ریشتر رخ داده است. قطعاً این پس‌لرزه‌ها به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: مصدومیت عمده مصدومان این حادثه به دلیل پرت‌شدگی از پله، شکستگی شیشه یا ریزش برخی از قسمت‌های ساختمان‌ها بوده است. حاجی‌زاده در خصوص آسیب‌های وارده شده به منازل روستایی گفت: منازل روستایی به ویژه روستاهای فرسوده بین ۱۵ تا ۶۰ درصد دچار آسیب شده‌اند. وی افزود: بنیاد مسکن به عنوان گروه ارزیاب در روستاها و نظام مهندسی و اداره مسکن و شهرسازی و شهرداری نیز کار ارزیابی منازل شهری را انجام خواهند داد تا میزان خسارات وارده را تعیین کنند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه شورای هماهنگی مدیریت بحران در آماده‌باش است، تصریح کرد: به میزان کافی چادر جهت اسکان اضطراری به منطقه ارسال شده است. همچنین پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس با تجهیزات دارویی به منطقه گلگیر اعزام شده است. وی ادامه داد: مردم تا عادی شدن شرایط، هشدارها را جدی بگیرند. در منازل فرسوده و آسیب دیده سکنی نکنند تا مشکلی پیش نیاید زیرا احتمال وقوع پس لرزه‌هایی با شدت بالا وجود دارد. حاجی‌زاده با اشاره به امکانات استان خوزستان جهت امدادرسانی گفت: فعلاً نیازی به درخواست کمک از استان‌های دیگر وجود ندارد.

مسجدسلیمانی‌ها امشب در خانه نخوابند

استاندار خوزستان با تاکید بر این که مسئولان استان باید تا پایان بحران در کنار مردم مسجدسلیمان باشند، گفت: مسئولان شهرستان به مردم این شهر اعلام کنند که امشب در خانه نخوابند. به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، غلامرضا شریعتی روز دوشنبه در نشست شورای مدیریت بحران در فرمانداری مسجدسلیمان اظهار کرد: اگر زیرساخت‌ها در مسجدسلیمان با مشکل روبه‌رو است در صورت امکان به سرعت برطرف شود تا مردم با مشکل جدی مواجه نشوند. وی افزود: تا این لحظه دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس با اعزام گروه‌های سیار در کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان زلزله، بسیار خوب عمل کرده‌اند.

استاندار خوزستان بیان کرد: منازلی که زمین‌لرزه‌ای با شدت ۵.۷ ریشتر را تحمل کرده‌اند، ممکن است با یک پس‌لرزه تخریب شوند لذا باید مردم را تشویق کنیم تا برای احتیاط امشب در خانه‌ها نخوابند و در محیط‌های باز مانند حیاط منازل یا کمپ‌های موقت استقرار یابند. وی با بیان اینکه هلال احمر به هیچ وجه موضوع زلزله را دست کم نگیرد، توضیح داد: بی‌توجهی و کم اهمیت تلقی کردن زمین‌لرزه‌ای که در بافت فرسوده رخ داده، ممکن است نتیجه همه تلاش‌های امدادی را نقش بر آب کند.

شریعتی بیان کرد: برای پیشگیری از تلفات جانی، شرایطی را برای مردم فراهم کنیم تا مردم بتوانند امشب را خارج از منازلشان بگذرانند، لذا چادر مورد نیاز مردم به هر تعداد در اختیارشان قرار داده شود و کمپ‌های موقت نیز ایجاد گردد. وی تاکید کرد: مسئولان شهرستانی و استانی تا حصول اطمینان از وضعیت مسجدسلیمان در کنار آنها بمانند، همان طور که تعهد دادیم در سیل تا اتمام مشکلات در کنار مردم باشیم، اینجا هم تا رفع تمام مشکلات در کنار مردم مسجدسلیمان هستیم و خسارت‌های وارده را جبران می‌کنیم و نمی‌گذاریم مردم دچار نگرانی یا تشویش شوند.

استاندار خوزستان گفت: مردم همه مناطق استان برای ما برابر هستند زیرا ما هموطن هستیم اما باید مسئولان شهرستان و استان نیز آمادگی لازم را داشته باشند تا این وضعیت به خوبی مدیریت شود و مشکل خاصی برای مردم مسجدسلیمان پیش نیاید.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  12:06   دوشنبه 17 تیر 1398  
 نظرات