اخبار   
 

 خطر فرونشست زمین در مسیر خط آهن تهران ـ بندرعباس جدی است

مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: یکی از خطرات جدیِ فرونشست زمین، در منطقه‌ی اردستان در بخش خط راه‌آهن بندرعباس به تهران است. رضا اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۱۰ دی) در کارگروه بررسی پدیده‌ی فرونشست زمین در بخشداری زواره افزود: در استان اصفهان از مجموع ۳۵ دشتی که داریم، ۲۷ دشت «بحرانی» و ۸ دشت آن «بحرانی ممنوعه» است، که ۲ دشت آن در شهرستان اردستان قرار دارد ...

خطر فرونشست زمین در مسیر خط آهن تهران ـ بندرعباس جدی است

مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: یکی از خطرات جدیِ فرونشست زمین، در منطقه‌ی اردستان در بخش خط راه‌آهن بندرعباس به تهران است. رضا اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۱۰ دی) در کارگروه بررسی پدیده‌ی فرونشست زمین در بخشداری زواره افزود: در استان اصفهان از مجموع ۳۵ دشتی که داریم، ۲۷ دشت «بحرانی» و ۸ دشت آن «بحرانی ممنوعه» است، که ۲ دشت آن در شهرستان اردستان قرار دارد. وی افزود: حوزه منابع زیر زمینی اردستان از شمال و جنوب شهرستان تغذیه می شود، اما با بررسی های میدانی که انجام شده تمام دشت های منطقه و مخصوصا قسمت شرق شهرستان درگیر موضوع فرونشست است. به گزارش ایسنا، مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان، تصریح کرد: جالب بود که در منطقه دشت هایِ اردستان هر سه نوع ترک های فرونشستی را مشاهده کردیم که یک اتفاق عجیب است. این موضوع در دیگر نقاط استان به هیچ عنوان دیده نمی شود.

اسلامی با بیان اینکه وضعیت فرونشست در دشت های اردستان فوق بحرانی است، تاکید کرد: وضعیت فرونشست در این منطقه فقط در دشت ها و مزارع کشاورزی است، ولی این هشدار را می دهیم که اگر برای آن برنامه ریزی نشود در آینده نزدیک موضوع فرونشست به خانه های مردم و مناطق شهری نیز منتقل می شود. وی با تاکید بر اینکه لازم است به پدیده فرونشست در شهرستان با توجه به ابعاد و تبعات گسترده آن به عنوان یک مسئله ملی نگاه شود، خاطرنشان کرد: یکی از خطرات جدی فرونشست زمین در منطقه اردستان در قسمت خط راه آهن بندرعباس به تهران است که به موازات این خط ریل آهن فرونشست زمین به خصوص در منطقه روستای شهراب مشاهده می شود. باید توجه داشت که هر چقدر سرعت قطار و لرزش آن بیشتر باشد باعث می‌شود فرو نشست لایه‌های فوقانی سریع‌تر باشد.

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان با اشاره به پیشرفت پدیده فرونشست در اردستان گفت: نام شهرستان اردستان تا سال ۹۵ اصلا در آمار مرکز زمین شناسی وجود نداشت، ولی طی چند سال گذشته به قدری این موضوع پیشرفت کرده که در حال حاضر یکی از مناطق فوق بحرانی استان عنوان می شود. اسلامی یکی از موارد پیشگیری از وقوع فروشست زمین را جلوگیری از برداشت های غیرمجاز آب های زیرزمینی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در شهرستان اردستان برای بیش از نیمی از چاه های آب کشاورزی کنتورهای هوشمند نصب شده است و تعادل بخشی و تمام اقدامات لازم انجام شده، ولی همچنان شاهد پیشرفت فروشست زمین هستیم. اگر پدیده فرونشست زمین در شهرستان اردستان به ‌صورت جدی بررسی و از آن پیشگیری نشود در آینده نه چندان دور تمام شهرستان را فرا می‌گیرد. وی تاکید کرد: موضوع فرونشست زمین در شهرستان اردستان باید مورد مطالعات جدی و سریع قرار بگیرد و اگر بخواهیم اقدام موثری انجام شود باید نگاهمان را ملی کنیم.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

ـ چند مطلب دیگر با موضوع محوریِ «فرونشستِ زمین»:
(با کلیک بر روی هر عنوان، صفحه‌ی مربوط به آن مطلب برای شما گشوده خواهد شد.)
تهیه‌ی ۴۰ اطلس فرونشست کشور در سازمان نقشه‌برداری
آشنایی با ۱۶ گسلِ فعالِ شناخته‌شده‌ی استان تهران
رکورد فرونشست زمین را شکستیم، آب هم از آب تکان نخورد
زمین‌لرزه‌ی خاموش در دشت‌های ایران
زلزله، فرونشست و دیگر هیچ ...
آلودگی هوا، دگرگونی‌های اقلیمی و آینده‌ی پرمخاطره‌‌ی ایران (یادداشتی از عباس آخوندی)
دهان گشودن فروچاله‌ها در پایتخت
هشدار : نشست آثار تاریخی اصفهان تا ۵ سال آینده
پیشکسوت دانش زلزله‌شناسی : تهران را تخلیه کنید!
فرونشست شهرهای کشور را تهدید می‌کند
زنگ خطر فرونشست زمین در پی خشکی زاینده‌رود
آیا میدان نقش‌جهان تا ۲۰ سال دیگر تخریب می‌شود؟
بررسی بزرگ‌ترین فروچاله‌ی کشور در استان فارس
هشدار جدی: فاجعه‌ای در راه است
فروریزش زمین در کمین پایتخت
زمین در حال بلعیدن ایران است (+ویدئو)
خطر نابودی تخت‌جمشید در پی فرونشست زمین
ارزیابی پارامترهای مؤثر بر فرونشست زمین
مدل‌سازی پویای فرونشست دشت تهران
فرونشست زمین در استان مرکزی، پیامد برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی است
تداوم نشست زمین در دشت نیشابور، احتمال بروز مشکل در راه‌آهن را در پی دارد
هشدار نسبت به قطع سراسری برق با فرونشست زمین در ورامین
فرونشست زمین در یک ساختمان مسکونی در مشهد
فروچاله‌ها جان دو کودک را در میناب گرفتند‌
فرونشست تهران، ۹۰ برابر استاندارد جهانی است
بزرگراه آزادگان در صدر فرونشست‎ها؛ عمق فرونشست : ۳۶ سانتی‌متر
۹ تهدید ثانویه‌ی «فروریزش»‌ها
هشدار کارشناسان : زیر پای زمین خالی شده است
توجه به رفتار متقابل خاک و سازه در اجرای پروژه‌های شهری ضروری است

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:54   چهارشنبه 10 دی 1399  
 نظرات