اخبار   
 

 پژوهشگر ایرانی و همکارانش، آسفالتِ کاهش‌دهنده‌ی مصرف سوخت ابداع کردند

مصرف بالای سوخت، به‌ویژه در کامیون‌ها همیشه چالشی مهم بوده و پژوهشگری ایرانی با ابداع نوعی آسفالتِ نوین به حل این مشکل کمک کرده است. به گزارش «نیواطلس»، وزنِ بالای کامیون‌ها معمولاً باعث می‌شود حرکت مداوم آن‌ها بر روی آسفالت جاده‌ها، به سطح آن آسیب بزند و پستی و بلندی‌ها و ترک‌های فراوانی را در آسفالت پدید آورد، که همین امر باعث افزایش مصرف سوخت کامیون‌ها می‌شود ...

پژوهشگر ایرانی و همکارانش، آسفالتِ کاهش‌دهنده‌ی مصرف سوخت ابداع کردند

مصرف بالای سوخت، به‌ویژه در کامیون‌ها همیشه چالشی مهم بوده و پژوهشگری ایرانی با ابداع نوعی آسفالتِ نوین به حل این مشکل کمک کرده است. به گزارش «نیواطلس»، وزنِ بالای کامیون‌ها معمولاً باعث می‌شود حرکت مداوم آن‌ها بر روی آسفالت جاده‌ها، به سطح آن آسیب بزند و پستی و بلندی‌ها و ترک‌های فراوانی را در آسفالت پدید آورد، که همین امر باعث افزایش مصرف سوخت کامیون‌ها می‌شود. حسام آذری جعفری، محقق ایرانی پست دکتری گروه مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه ام آی تی و همکارانش از ابداع روش تازه ای برای تولید نوعی آسفالت مستحکم‌تر و مقاوم تر خبر داده‌اند که در برابر وزن زیاد کامیون‌ها به سادگی آسیب نمی‌بیند و شکل اولیه خود را حفظ می‌کند. همین مساله موجب می‌شود تا مدیریت و کاهش مصرف سوخت کامیون‌ها راحت تر شود. کاهش انتشار دی اکسیدکربن در جو زمین و حفاظت از محیط زیست مزیت دیگر ابداع این روش است.

در این روش مواد ارزان قیمتی مانند الیاف مصنوعی یا نانولوله‌های کربنی به آسفالت عادی اضافه می‌شوند. اگر چه این مواد معمولاً تنها ده درصد از آسفالت معمولی را به خود اختصاص می‌دهند، اما همین تغییر کوچک باعث سفت شدن و استحکام بهتر آسفالت می‌شود. یک روش جایگزین دیگر افزایش مقدار سنگی است که به دیگر ترکیبات آسفالت افزوده می‌شود. در عوض باید از قیر که به عنوان ماده چسبنده آسفالت استفاده می‌شود، کاست.

پیش از این برخی محققان پیشنهاد کرده بودند که برای راه سازی به جای آسفالت از سیمان استفاده شود که البته این روش پرهزینه تر است، ولی عمر مفید جاده‌ها را افزایش می‌دهد. بر اساس برآوردهای این گروه تحقیقاتی اگر تنها ۱۰ درصد از جاده‌های آمریکا ظرف ۵۰ سال آینده با آسفالت‌های مستحکم‌تر پوشانده شوند، صرفه‌جویی در مصرف سوخت کامیون‌ها به کاهش انتشار ۴۴۰ مگاتن دی اکسیدکربن در جو زمین منجر می‌شود. کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری آسفالت نیز مزیت جانبی دیگر محسوب می‌شود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری مهر
  07:54   یکشنبه 25 خرداد 1399  
 نظرات