اخبار   
 

 با تمرکز روی کیفیت بتن، باید‌ تخریب در مسکن‌سازی را کاهش دهیم

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که باید وضعیت مسکن‌های مهر بررسی شود، گفت: مسکن های مهرِ دارای مشکل باید از جمعیت تخلیه شوند، زیرا نمی‌توان مشکلات آن‌ها را نادیده گرفت و چشمهایمان را بر روی این موضوع ببندیم. محمد شکرچی‌زاده امروز (چهارشنبه) در سمینار آموزشی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل افزود: در هر دهه زمین‌لرزه‌های بیش از هفت ریشتر در کشور رخ می‌دهد و خوشبختانه تا کنون این زلزله‌ها در شهرهای دارای کم‌تر از ۱۰۰هزار نفر جمعیت رخ داده است ...

با تمرکز روی کیفیت بتن، باید‌ تخریب در مسکن‌سازی را کاهش دهیم
■ نمی‌توانیم چشم‌هایمان را بر روی مشکلات مسکن مهر ببندیم
■ خاک مسکن مهر سرپل‌ذهاب، دستی بوده است
■ وضعیت اصفهان از نظر زلزله سفید است


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که باید وضعیت مسکن‌های مهر بررسی شود، گفت: مسکن های مهرِ دارای مشکل باید از جمعیت تخلیه شوند، زیرا نمی‌توان مشکلات آن‌ها را نادیده گرفت و چشمهایمان را بر روی این موضوع ببندیم. محمد شکرچی‌زاده امروز (چهارشنبه) در سمینار آموزشی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل افزود: در هر دهه زمین‌لرزه‌های بیش از هفت ریشتر در کشور رخ می‌دهد و خوشبختانه تا کنون این زلزله‌ها در شهرهای دارای کم‌تر از ۱۰۰هزار نفر جمعیت رخ داده است.

وی افزود: حرکت لغزشی در زلزله کرمانشاه، از سمت ازگله به سمت سرپل ذهاب بوده است و آثار جابجایی زمین در این زلزله وجود دارد. این زلزله را ۱۰۲ دستگاه شتاب نگار تا بجنورد ثبت کرده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: باید براساس ثبت شتاب نگارها و خاستگاه، "شیک مپ ها" را به سرعت ایجاد کنیم و باید پاسخ سریع بدهیم و وضعیت ساختمان ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

شکرچی زاده ادامه داد: تخریب ساختمان های مسکن مهر سرپل ذهاب بر روی سیمای شهری تاثیرگذار است. باید بررسی کنیم آیا این مسکن ها هم چنان قابل سکونت است؟ باید در ساختمان های بیش از هشت طبقه قاب ساختمانی محکم بسته شود.

وی تصریح کرد: خاک مسکن مهر سرپل ذهاب، خاک دستی بوده است و این خاک مناسب ساختمان سازی نیست. باید بر روی بتن ها تمرکز بیشتری داشته باشیم، هم چنین باید تلاش کنیم تخریب را در مسکن سازی کاهش دهیم و موضوع چند نقشه ای را از ادارات جمع کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: امروز باید وضعیت مسکن های مهر را دوباره بررسی کرد. اگر این مسکن ها هم چنان دارای مشکل هستند حتی اگر ساکن دارند باید از جمعیت تخلیه شوند. نمی توان مشکلات مسکن مهر را نادیده گرفت و چشمهایمان را بر روی این موضوعات ببندیم.

شکرچی زاده خاطرنشان کرد: امروز و پس از زلزله کرمانشاه متوجه شده ایم در اجرا مشکل داریم و باید وارد این موضوع شویم.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.‌

وضعیت اصفهان از نظر زلزله سفید است

مدیر سازمان زمین شناسی اصفهان گفت: اصفهان، یزد، اراک و همدان استان های سفید از نظر زلزله هستند، اما اصفهان با پدیده فرو نشست زمین دست به گریبان است و از ۳۷ دشت ممنوع استان وضعیت ۱۲ دشت آن بحرانی است. اگر در کاشان و شهرضا زلزله رخ دهد، فرونشست به افزایش تخریب آن کمک می کند، البته وضعیت در میناب هرمزگان نیز همین طور است.

وی افزود: داستان هارپ و اعلام آن منتفی است، زیرا هارپ نمی تواند در زلزله ای به اندازه ۷.۳ ریشتر ایجاد کند و این موضوع صحیح نیست.

مدیر سازمان زمین شناسی اصفهان ادامه داد: هیچ انسانی نمی تواند زلزله را پیش بینی کند، ولی کاهش میزان خطر پذیری را می توان اجرایی کرد. ساختمان ها باید مقاوم سازی شوند و راه های دسترسی داشته باشم و آنها را پیش بینی کنیم.

اسلامی با بیان اینکه مسکن مهر یک پدیده است، افزود: باید وضعیت مسکن های مهر بررسی شود و برای آنها تدبیری کرد تا آمار تلفات کاهش یابد. ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، ولی در بلایای طبیعی میزان تلفات آن به اندازه کشور چین است.

وی تصریح کرد: اگرچه همه اهمیت موضوع فرونشست زمین را می دانند، ولی آب های زیرزمینی را نابود کرده ایم و هنوز هم به این کار ادامه می دهیم.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:36   چهارشنبه 22 آذر 1396  
 نظرات