اخبار   
 

 ساخت موتورهای الکتریکی برای حرکت‌های خطی صنایع ساختمان‌سازی و حمل‌ونقل

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی، شبیه‌سازی و ساخت نوعی موتور الکتریکی به‌عنوان سامانه‌ی محرکه با طول زیاد برای حرکت‌های خطی مورد نیاز در صنعت، حمل‌ونقل و ساختمان‌سازی شدند. مجری طرح می‌گوید: این پروژه که عنوانش «طراحی، شبیه‌سازی و ساخت موتور سوییچ رلوکتانس خطی بهبودیافته» است،‌ با رویکرد رفع کمبودهای به‌کارگیری یک موتور الکتریکی دوار و تجهیزات مکانیکی، مانند تسمه و قرقره برای تولید حرکت خطی، اجرایی شده است ...

ساخت موتورهای الکتریکی برای حرکت‌های خطی صنایع ساختمان‌سازی و حمل‌ونقل

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی، شبیه‌سازی و ساخت نوعی موتور الکتریکی به‌عنوان سامانه‌ی محرکه با طول زیاد برای حرکت‌های خطی مورد نیاز در صنعت، حمل‌ونقل و ساختمان‌سازی شدند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، متین وطنی، پژوهشگر دانشگاه یادشده و مجری طرح با بیان این که این پروژه با عنوان «طراحی، شبیه‌سازی و ساخت موتور سوییچ رلوکتانس خطی بهبودیافته» اجرایی شده است، گفت: در زمینه‌های گوناگون صنایع، همچون حمل‌ونقل ریلی و ساختمان‌سازی بسیاری از جابه‌جایی‌ها با حرکت خطی انجام می‌گیرد، که به‌طور معمول حرکت خطی با یک تسمه که به‌وسیله‌ی‌ یک قرقره به موتور الکتریکی دوار کوپل شده است، ایجاد می‌شود؛ اما به‌کارگیری یک موتور الکتریکی دوار و تجهیزات مکانیکی، مانند تسمه و قرقره برای تولید حرکت خطی کمبودهایی دارد. وی دقیق نبودن موقعیت جسم جابه‌جا شونده، دارای لرزش بودن، بازده پایین، عدم امنیت قطعی در مواقع بحرانی، گران بودن برای سیستم‌های با طول زیاد را ازجمله این مشکلات نام برد و ادامه داد: بنابراین پیدا و ارائه کردن راهکاری برای کمبودهای اشاره شده مورد توجه قرار گرفت و با اجرای این طرج اقدام به معرفی یک سیستم محرکه با طول زیاد برای حرکت‌های خطی مورد نیاز در صنعت، حمل و نقل و ساختمان‌سازی کردیم.

وطنی استفاده سیستم‌های محرکه‌ خطی به جای سیستم‌های مرسوم دوار را از جمله راهکارهای غلبه بر این مشکل دانست و اظهار کرد: اما سیستم‌های محرکه‌ خطی در طول زیاد قیمت ساخت بالا و چگالی نیروی پایین دارند از این رو هدف قطعی ما در این پروژه ارائه راهکاری برای کاهش هزینه ساخت و افزایش چگالی نیرو در سیستم‌های محرکه‌ خطی برای کاربردهای با طول زیاد متمرکز شد. وی افزود: در این مورد با کاهش چشمگیر مواد مصرفی در ساخت یعنی آهن و مس، هزینه ساخت را به صورت چشمگیری کاهش دادیم و علاوه بر آن، نوآوری‌های ارائه شده‌ بهبودی چشمگیری در چگالی نیرو حاصل کرد. همچنین، با توجه اینکه راه‌حل‌های پیشنهادی برای اولین بار معرفی شده‌اند، این پروژه در زمینه گسترش علم هم موفق عمل کرده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

مجری طرح با بیان اینکه اجرای این طرح در ۵ مرحله "مطالعه و پژوهش"، "ارائه راه‌حل"، "طراحی"، "شبیه‌سازی" و "ساخت".بوده است، یادآور شد:مرحله اول با مطالعه‌ سیستم‌های محرکه‌ پیشنهاد شده برای کاربرد مشابه با کاربرد مد نظر پروژه‌ ما و بررسی معایب و مزایای هرکدام شروع شد. این مرحله پایه و اساس قدم‌های بعدی در انجام پروژه بود. وی پیشنهاد یک موتور الکتریکی خطی با ساختار جدید که علاوه بر پوشاندن معایب سیستم‌های مرسوم، مزایایی نسبت به سیستم های مشابه جدید خود داشته باشد را از دیگر مراحل اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: در روش‌ رایج طراحی موتورهای الکتریکی، این روش را با مدل بسیار دقیق اجزای محدود ترکیب و موتور الکتریکی با ساختار پیشنهادی خود را طراحی کردیم.

وطنی با بیان اینکه نتایج این طرح در صنایع چاپ، حمل و نقل و ساختمان‌سازی کاربرد دارد، یادآور شد: موتور الکتریکی پیشنهادی ما ساختار جدید دارد که تا پیش از این در هیچ مرجعی معرفی نشده است. نوآوری‌های مهم ساختار پیشنهادی ما عبارتند از استفاده از ساختار مادولار و ایجاد انحراف زاویه در دندانه‌های بخش متحرک. این نوآوری‌های مزایای الکترومغناطیسی قابل توجهی مثل تقویت چگالی شار مغناطیسی در فاصله هوایی، کاهش تعداد دور مورد نیاز سیم‌پیچ، افزایش چشمگیر چگالی نیرو تولیدی، کاهش نوسانات نیرو و افزایش بازده ایجاد کرده است. وی قیمت پایین‌تر در مقایسه با طرح‌های معرفی شده تاکنون، بازده بالاتر در مقایسه با دیگر موتورهای سوئیچ رلوکتانس خطی، چگالی نیرو بیشتر در مقایسه با دیگر موتورهای سوئیچ رلوکتانس خطی، وزن کمتر بخش متحرک در مقایسه با دیگر موتورهای سوئیچ رلوکتانس خطی را از ویژگی‌های این طرح ذکر کرد.


  منبع : خبرگزاری ایسنا
  13:26   یکشنبه 26 بهمن 1399  
 نظرات