اخبار   
 

 وجود ۱۰۰ برج و ۱۶ بیمارستان روی گسل‌های تهران

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ارائه‌ی جزییات طرح ممنوعیت ساختِ ساختمان‌های با اهمیتِ زیاد در پهنه‌ی گسل‌های اصلی تهران گفت: ۱۰۰ برج و ۱۶ بیمارستان روی پهنه‌ی گسل‌های تهران قرار دارند که باید ایمن‌سازی شوند ...

وجود ۱۰۰ برج و ۱۶ بیمارستان روی گسل‌های تهران
■ جزییات ممنوعیت ساخت ساختمان‌های دارای اهمیت زیاد در پهنه‌ی گسل‌های اصلی تهران


رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ارائه‌ی جزییات طرح ممنوعیت ساختِ ساختمان‌های با اهمیتِ زیاد در پهنه‌ی گسل‌های اصلی تهران گفت: ۱۰۰ برج و ۱۶ بیمارستان روی پهنه‌ی گسل‌های تهران قرار دارند که باید ایمن‌سازی شوند.

محمد شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، درباره ابلاغیه ممنوعیت ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌های اصلی تهران گفت: تجارب زلزله‌ها نشان می‌دهد که بیشترین خسارت در پهنه گسل‌ها اتفاق می‌افتد. از پیش اعلام شده بود که ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌ها ممنوع است. اما کسی نمی‌دانست پهنه گسل‌ها کجا است.

وی ادامه داد: اگرچه مطالعات پایه انجام شده بود، اما مشخص نبود که پهنه گسل‌های اصلی دقیقا کجاست. در سال ۹۵ مرکز تحقیقات با همکاری سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران و دستگاه‌های دیگر، موقعیت دقیق پهنه گسل‌های اصلی را تعیین کرد. بر مبنای این مطالعات، طرح ممنوعیت ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌های اصلی در تهران به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید، از طریق آقای جهانگیری ابلاغ شد و نهایتا به شکل اجرایی درآمد.

شکرچی‌زاده درباره جزییات این مصوبه گفت: حدود ۲۶ کیلومتر مربع از مساحت شهر تهران از کل ۷۰۰ کیلومتر مربع در پهنه گسل‌های اصلی قرار دارد. احداث ساختمان‌های با اهمیت بسیار زیاد مانند برج با ۱۲ طبقه یا بیشتر، بیمارستان‌ها، انبار نفت یا پمپ بنزین در این پهنه‌ها ممنوع است.

وی ادامه داد: محدودیتی برای ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد، متوسط و کم وجود ندارد. اما ضوابط ساخت این ساختمان‌ها در پهنه گسل‌های اصلی متفاوت و سخت‌گیرانه‌تر است. اکنون پهنه گسل‌ها تعیین شده و در سایت وزارت راه و شهرسازی قابل دسترسی است. همه می‌توانند ببینند منطقه‌ای که ساکن هستند در پهنه گسل هست یا نیست.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
۱۰۰ برج بر روی گسل‌های تهران

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برج‌هایی که در تهران بر پهنه گسل‌ها واقع شده است، گفت: حدود ۹۰۰ پرونده برج در تهران مفتوح شده. ۶۰۰ و چندی برج ساخته شده و باقی نیز در حال ساخت است. از این تعداد قریب به ۱۰۰ برج در پهنه گسل‌ها قرار دارد.

وی ادامه داد: ۱۶ بیمارستان در سطح تهران در این پهنه‌ها قرار دارند. این ساختمان‌ها باید در اولویت مقاوم‌سازی قرار بگیرند و گسترش نیز پیدا نکند. اگر برای وزارت بهداشت امکان دارد نسبت به جابجایی آن‌ها اقدام کند. همین اتفاق باید برای پمپ بنزین‌ها، انبارهای نفت و ... نیز بیافتد.

شکرچی‌زاده درباره سرنوشت ساختمان‌هایی که اکنون در پهنه گسل‌ها قرار دارند، گفت: هیچ الزام قانونی برای تخریب ساختمان‌هایی که روی پهنه گسل قرار گرفته‌اند وجود ندارد. در این مرحله صرفا مجاز به صدور پروانه جدید نیستیم. باید توجه داشت که این ساختمان‌ها عمر مفیدی دارند و بعد از اتمام عمر امکان احداث مجدد در این مناطق وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای ۱۰۰ برجی که روی پهنه گسل هستند باید بازرسی ایمنی و آموزش ایمنی برای ساکنین انجام شود.

شکرچی‌زاده افزود: آنچه اکنون شهرداری تهران ابلاغ کرده است این است که در وهله اول اجازه ساخت ساختمان با مشخصات ذکر شده در پهنه گسل‌ها داده نشود. این مصوبه از مرداد ۹۵ در شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شد و در تیرماه سال جاری آقای حناچی آن را ابلاغ کردند.

اقدامی برای آیندگان

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اثر طرح ممنوعیت ساخت ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌های اصلی تهران را بلندمدت دانست و گفت: زلزله تهران ممکن است همین الان اتفاق بیافتد و ممکن است تا ۲۰۰ سال آینده نیز رخ ندهد. نمی‌شود برای ان زمان تعیین کرد. بنابراین باید برای اینده برنامه‌ریزی کرد.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها که از سال‌های قبل اقدام کرده‌اند، پهنه گسل‌های اصلی پاک است و به فضای سبز یا ساختمان‌های کم ارتفاع تخصیص داده شده است. این اقدام نیز در درازمدت نتیجه خواهد داد و در مدارک فنی کشور ثبت می‌شود تا در این مناطق ساخت و ساز صورت نگیرد.

شکرچی‌زاده درباره محل گسل‌ها در تهران گفت: پهنه گسل‌ها در تمام شهر توزیع شده است. گسل شمال تهران، گسل شرق تهران، گسل ری، گسل‌های غرب تهران از جمله گسل‌هایی هستند که در تهران وجود دارند. هم گسل‌های اصلی و هم گسل‌های فرعی در سطح تهران پراکنده هستند. این است که بخشی از اکثر مناطق تهران به خصوص در مناطق یک و دو در پهنه گسل‌ها قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در وهله اول قرار بر آن است که پروانه جدیدی برای ساخت و ساز ساختمان‌های با اهمیت زیاد در پهنه گسل‌های اصلی صادر نشود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ضمانت اجرایی این مصوبه گفت: در مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی موظف شده است که اجرای این ابلاغیه را رصد کرده و گزارش آن را به مراجع ذی‌صلاح بدهد. این رصد از طریق بازدید میدانی صورت می‌گیرد.

شکرچی‌زاده به اجرای این طرح در سایر نقاط ایران نیز اشاره کرد و افزود: بعد از مصوبه تهران قرار بر آن شد که این اتفاق در شهرهای تبریز، کرمان، کرج و مشهد نیز اتفاق بیافتد، که خوشبختانه برای همه انجام شد.

وی افزود: این مطالعات در ۶ کلانشهر انجام شده و حدود ۲۵ شهر بزرگ دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

ـ در همین زمینه :

شهرداری تهران توان مدیریت بحران‌های پایتخت را ندارد
برج‌بازی روی گسل
ساخت ۴۰۰ برج روی گسل‌های تهران
لرزش تهران نزدیک است
خطراتِ رخ دادن زمین‌لرزه در تهران و اقدامات ضروری برای رویارویی با آن
تعیین مرز و محل گسل‌های مدفون ایران
زمین تهران اگر بلرزد، این خانه‌ها تله‌ی مرگ خواهند شد
ماهیت پالس‌گونه‌ی زمین‌لرزه‌های نزدیک گسل
آیا زمین‌لرزه‌ی ۱۰ دی ۹۶ در رودهن، به گسل ملارد و تهران مرتبط است؟
منطقه‌ی گسلی فیروزکوه فعال شده است
ساخت‌وساز بر روی گسل در ۱۰ شهر ممنوع می‌شود
شناسایی سه گسل در مشهد
دوره‌ی بازگشت زمین‌لرزه در سامانه‌ی گسلی آستارا
تکمیل نقشه‌ی حریم گسل‌های شهرهای تبریز و کرمان
شناسایی ۶۳ گسل فعال در شعاع ۱۰۰ کیلومتری اصفهان
تأثیر زلزله‌ی نزدیک و دور از گسل بر پارامترهای ساختمان
سازه‌های ضد زلزله در جهان چگونه ساخته می‌شوند؟
ششمین برج مخابراتی جهان بر روی گسل
آیا کلان‌لرزه‌ها در راه‌اند؟
رعایت نکردنِ استاندارد و نزدیکی به گسل، مهم‌ترین دلایل تخریب سازه‌ها
تخمین احتمال گسیختگی گسل شمال تبریز
کنفرانس ملی «ساخت‌وساز در مناطق لرزه‌خیز» در تبریز
شهرداری تهران در مجموعه‌ی برج میلاد پهنه‌ی گسلی مشاهده نمی‌کند!
آیا زمین‌لرزه‌ی بزرگی در راه است؟
«هفت ریشتر» با پایتخت چه می‌کند؟
اگر تهران زمین‌لرزه بیاید، چه می‌شود؟
٩ نکته‌ی مهم در بررسی وضعیت کنونی شهر تهران
پیش‎بینی قدرت ۷ ریشتری برای گسل‌های تهران
بلندمرتبه‌سازی در پهنه‌های گسل اصلی شهر تهران ممنوع
رفتار لرزه‌ای لوله‌های مدفون فولادی بر اثر گسلش نرمال
گسل تازه‌ی تهران، میان بزرگراه‌های همت و حکیم
درباره‌ی زمین‌لرزه‌های غرب تهران واقع‌بین باشیم
خلاصی تهران از گسل همسایه؟
گسل‌های مسبب زمین‌لرزه‌ی ۲۱ آبان ۹۶ شناسایی شدند
وجود ۹ گسل مشترک میان ایران و کشورهای همسایه
تدوین ضوابط ساخت‌وساز در پهنه‌های گسلی کلان‌شهرها آغاز شد
مدل‌سازی گسلش نرمال و تونل قطعه‌ای در سانتریفیوژ ژئوتکنیکی
شناسایی و معرفی گسل‌های زمین‌لرزه‌ی مشهد در دستور کار
رفتار گسلی عامل زمین‌لرزه‌ی سفیدسنگ نیازمند تحلیل بیش‌تری است
رخ دادن زمین‌لرزه در استانی با ۱۸ گسل فعال
نقشه‌ی گسل‌های زلزله‌ی کرمان، مشهد، تبریز و کرج تهیه شد
عملکرد پل بزرگ‌راهی جداسازی‌شده‌ی نزدیک گسل
پاسخ لرزه‌ای رسوبات آبرفتی نزدیک گسل
شکل‌گیری خوشه‌های پُرخطر لرزه‌ای

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  21:18   شنبه 3 شهریور 1397  
 نظرات