اخبار   
 

 سیمان ضدتَرک و ضدزلزله ساخته شد

پژوهشگران با الهام از ستون‌فقرات یک موجود دریایی، سیمانی ساخته‌اند که ترک نمی‌خورد و می‌توان از آن برای احداث ساختمان‌های ضدزلزله بهره بُرد. به گزارش «دیجیتال ترندز»، پژوهندگان دانشگاه «کونستانز» در آلمان سیمان ضدترک ساخته‌اند. می‌توان از این سیمان برای احداث ساختمان‌های بسیار بلند استفاده کرد؛ اما مهم‌تر از آن، چنین سیمانی برای احداث ساختمان‌های ضدزلزله بسیار کارآمد است ...

سیمان ضدتَرک و ضدزلزله ساخته شد

پژوهشگران با الهام از ستون‌فقرات یک موجود دریایی، سیمانی ساخته‌اند که ترک نمی‌خورد و می‌توان از آن برای احداث ساختمان‌های ضدزلزله بهره بُرد. به گزارش «دیجیتال ترندز»، پژوهندگان دانشگاه «کونستانز» در آلمان سیمان ضدترک ساخته‌اند. می‌توان از این سیمان برای احداث ساختمان‌های بسیار بلند استفاده کرد؛ اما مهم‌تر از آن، چنین سیمانی برای احداث ساختمان‌های ضدزلزله بسیار کارآمد است.

هلموت کولفن استاد دانشگاه در این باره می گوید: مهمترین عامل ترک خوردن سیمان ماده هیدرات سیلیکات کلسیم یا ماده پیوند دهنده در سیمان و بتن است. هر چند این ترکیب قدرت زیادی دارد اما ارتجاع پذیر نیست. در همین راستا ما نانوساختار سیمان را تغییر دادیم و به عبارتی با الهام از ستون فقرات خارپوست دریایی ساختار این ماده را مرتب تر کردیم.

ستون فقرات این حیوان از ماده ای کریستالی به نام کالسیت ساخته شده که ظریف است. البته جنس ستون فقرات ماندگارتر از مواد خامی است که در معماری به کار می رود.

درهرحال محققان با تغییر ساختار سیمان در مقیاس نانو و شبیه کردن آن به ساختار ستون فقرات موجود دریایی، توانستند آن را انعطاف پذیر کنند تا ترک نخورد.

محققان در آزمایش ها متوجه شدند می توان با استفاده از این ماده سیمانی ساخت که ۴۰تا ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از نمونه های فعلی است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری مهر
  13:36   یکشنبه 12 آذر 1396  
 نظرات    
 
سیدرسول سجادی 08:05 چهارشنبه 22 آذر 1396
0
 سیدرسول سجادی
عالی