اخبار   
 

 معرفی برگزیدگان جایزه‌ی طراحی روشنایی‌ LIT ـ مدرسه‌ی چهارباغ اصفهان در صدر

نام کشور ایران با پروژه‌ی نورپردازی مدرسه‌ی چهارباغ اصفهان در فهرست برندگان در دسته‌ی Heritage Lighting جایزه طراحی روشنایی LIT سال ۲۰۲۲ اعلام شد. این پروژه‌ را شرکت «بهین پرتو کیان» به سرپرستی نیلوفر بهنیا با همکاری مسعود حیدری و حسین شاهپری‌فرد به انجام رسانده است. هیأت داوران این رقابت جهانی که بیش از ۶۵۰ اثر از ۵۱ کشور در آن نام‌نویسی کرده بودند، متشکل از ۴۳ کارشناس، معمار، طراح داخلی و چند نماینده از رسانه در صنعت روشنایی بودند ...

معرفی برگزیدگان جایزه‌ی طراحی روشنایی‌ LIT
مدرسه‌ی چهارباغ اصفهان در صدر


نام کشور ایران با پروژه‌ی نورپردازی مدرسه‌ی چهارباغ اصفهان در فهرست برندگان در دسته‌ی Heritage Lighting جایزه طراحی روشنایی LIT سال ۲۰۲۲ اعلام شد. این پروژه‌ را شرکت «بهین پرتو کیان» به سرپرستی نیلوفر بهنیا با همکاری مسعود حیدری و حسین شاهپری‌فرد به انجام رسانده است. بیش از ۶۵۰ اثر از ۵۱ کشور برای حضور در رقابت طراحی روشنایی‌ LIT نام‌نویسی کرده بودند. هیأت داوران این رقابت جهانی متشکل از ۴۳ کارشناس، معمار، طراح داخلی، چهره‌ی دانشگاهی و چند نماینده از رسانه‌ها در صنعت روشنایی بودند که می‌توان به اورلاندو مارکز معمار وطراح نور از برزیل، سالی اِستوری مدیر شرکت طراحی بین‌المللی از انگلستان و نیما باوردی دبیر ارشد بخش هنر و طراحی شرکت تکوشف ترکیه، آیدین ارجمندی مدرس دانشگاه آزاد و عضو انجمن بین‌المللی طراحان اشاره کرد.

در توضیح این اثر آمده است: «مدرسه چهارباغ آخرین اثر تاریخی باشکوه عصر صفویه در اصفهان است که در ضلع شرقی خیابان چهارباغ قرار دارد. جذابیت بی‌نظیر این مدرسه از ورودی آن شروع می‌شود. دروازه ورودی با کاشی‌کاری هنرمندانه و ظریف، کتیبه نستعلیق روی کاشی‌های آبی و سکوهای مرمری کنار در ورودی حس دلپذیر معماری سنتی را منتقل می‌کند. با توجه به تصویر مقرنس‌های پر نقش و نگار که تجمل و شکوه ورودی را ترکیب کرده‌اند، چراغ‌های خطی در جعبه‌ای مرمری به طول ۳۴۰، عرض ۱۸ و ارتفاع ۸ سانتی‌متر قرار گرفته اند. برای متریال سکوی ورودی( برای اینکه به سنگ های تاریخی نما آسیبی وارد نشود) از متریال جدید که توسط عایق فومی که در فضای بین دو متریال قرار می‌گیرد، استفاده شده است. همچنین برای دستیابی به روشنایی یکنواخت ورودی و کاهش تابش خیره‌کننده، منابع نور با توزیع نور نامتقارن با انحراف ۲۰ درجه از محور افق با دمای رنگ ۵۰۰۰K استفاده می‌شود. رنگ منابع نور برای تاکید و هماهنگی با مواد و رنگ در هر بخش انتخاب شده است. به همین دلیل دمای رنگ نور برای روشنایی در طبقه اول ۲۷۰۰ کلوین (محدوده سفید گرم) و دمای رنگ طبقه دوم ۴۰۰۰ کلوین (محدوده سفید سرد) است.» گروه فرمانی مستقر در لس‌آنجلس که ریاست آن را حسین فرمانی به عهده دارد مبدع جایزه طراحی نورپردازی LIT است. هدف این جایزه شناخت تلاش طراحان با استعداد بین‌المللی محصولات روشنایی در سراسر جهان است.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  09:36   یکشنبه 13 آذر 1401  
 نظرات