اخبار   
 

 اَخَوی‎یان، استاد آجرتراش نیشابوری درگذشت

رییس اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: استاد محمدقاسم اَخَوی‎یان، پیشکسوت معماری سنتی که سال ۱۳۰۵ در این شهرستان زاده شده بود، به دلیل کهولت سن در ۹۳سالگی درگذشت. محمداسماعیل اعتمادی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اخوی‎یان جزء معدود استادان تیشه‌داری و آجرتراشی در ایران بود که بیش از نیم قرن از عمر خود را در زمینه هنر آجرتراشی و مرمت بناهای تاریخی صرف نمود و تاکنون آثار بسیاری از این هنرمند به عنوان آثار ملی از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است ...

اَخَوی‎یان، استاد آجرتراش نیشابوری درگذشت

رییس اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: استاد محمدقاسم اَخَوی‎یان، پیشکسوت معماری سنتی که سال ۱۳۰۵ در این شهرستان زاده شده بود، به دلیل کهولت سن در ۹۳سالگی درگذشت. محمداسماعیل اعتمادی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اخوی‎یان جزء معدود استادان تیشه‌داری و آجرتراشی در ایران بود که بیش از نیم قرن از عمر خود را در زمینه هنر آجرتراشی و مرمت بناهای تاریخی صرف نمود و تاکنون آثار بسیاری از این هنرمند به عنوان آثار ملی از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. وی دو ستون از ستون‌های آجرین ورودی بلوار خیام در نزدیکی آرامگاه عمر خیام و ستون‎های یادبود باغ ملی را از مشهورترین آثار استاد مرحوم اخوی‎یان در شهر نیشابور ذکر کرد و افزود: مرحوم اخوی‎یان از کودکی زیر نظر اساتید بزرگی همچون مرحوم معمارباشی و استاد صالحی مشغول به فراگیری هنر آجر تراشی و تیشه‌‎داری بودند. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور عنوان کرد: در خلال برگزاری کنگره جهانی عطار از شاهکار آجرکاری هفت شهر عشق و سیمرغ مرحوم محمدقاسم اَخَوی‌یان، رونمایی شد؛ البته تاکنون این اثر فاخر و ارزشمند که با چندین هزار آجر ساخته شده در جایی نصب نشده که امیدواریم شورای شهر برای به نمایش گذاشتن این اثر اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت: استاد مرحوم اخوی‎یان تنها «استاد کار» آجر تراش ایران بود که آجر را وسیله‌‎ای مناسب برای زنده نگه داشتن نقش‎های تاریخی می‎دانست و در تمام زندگی خود تلاش نمود هنر تیشه‌داری و آجرتراشی را حفظ نماید. اعتمادی اظهار کرد: استاد اخوی‎یان چندین دهه از عمر خود را به مرمت بناهای تاریخی همت گماشت و آثار ارزشمندی در زمینه آجر تراشی به یادگار گذاشته بود و از سویی دارای سبک مخصوص در آجر تراشی و تزئینات سنتی بود.

وی تاکید کرد: مرحوم استاد اخوی‌یان در رشته‌های آجرتراشی، قلم‌زنی، آسیاب‌سازی، گنبدسازی، مرمت، آهنگری، پنجره‌سازی فعال بوده‌ و پس از پژوهش‌های باستان‌شناسی در نیشابور برای اولین‌بار استفاده از طرح‌های آثار مکشوفه از نیشابور قدیم را بر روی آجر مطرح و اجرا کرد. وی همچنین گفت: به همت استاد مرحوم محمدقاسم اَخَوی‎یان بود که بسیاری از خانه‌‎ها و ساختمان‌های تاریخی شهر نیشابور بازسازی و یا مرمت شدند و اکنون مردم از آن‌ها استفاده می‎کنند. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور بیان کرد: به پاس یک عمر تلاش، دی‌ماه سال گذشته کاشی ماندگار بر سر درب منزل مرحوم محمد قاسم اخوی‌یان استاد آجر تراش در نیشابور نصب شد.

محمدقاسم اَخَوی‎یان پیشکسوت معماری سنتی سال ۱۳۰۵ در شهرستان نیشابور متولد و پس از چندین دهه تلاش به دلیل کهولت سن و بیماری در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  19:29   شنبه 21 دی 1398  
 نظرات