اخبار   
 

 پاویون لوکوربوزیه در فهرست «۲۰ طرح که جهان مدرن را تعریف کردند»

«استیون بی‌لی»، نویسنده‌ی موزه‌ی طراحی لندن و ستون‌نویس CNN، فهرستی با عنوان «بیست طرحی که جهان مدرن را تعریف کردند» ارائه کرده است. ترتیب این فهرست بر پایه‌ی سال‌های ارائه‌ی طرح‌های مورد نظر این نویسنده، یعنی از سال ۱۹۱۰ تا ۲۰۰۷ شکل گرفته و طرح‌های هنری، صنعتی و علمی را دربرمی‌گیرد ...

پاویون لوکوربوزیه در فهرست «۲۰ طرح که جهان مدرن را تعریف کردند»

«استیون بی‌لی»، نویسنده‌ی موزه‌ی طراحی لندن و ستون‌نویس CNN، فهرستی با عنوان «بیست طرحی که جهان مدرن را تعریف کردند» ارائه کرده است. ترتیب این فهرست بر پایه‌ی سال‌های ارائه‌ی طرح‌های مورد نظر این نویسنده، یعنی از سال ۱۹۱۰ تا ۲۰۰۷ شکل گرفته و طرح‌های هنری، صنعتی و علمی را دربرمی‌گیرد.

پاویون" l'Esprit Novo Le" لوکوربوزیه هم به عنوان یکی از "۲۰ طرح که جهان مدرن را تعریف کرد"، معرفی کرده است.

"پاویون کوربو" طرحی بود که در نمایشگاه هنرهای تجسمی پاریس در سال ۱۹۲۵ ارائه شد و بخشی از یک پروژه بزرگ تر تحت عنوان "برنامه ریزی برای شهر مدرن ۳،۰۰۰،۰۰۰ نفری" بود.

این طرح چالش‌های پیش بینی شده درباره آینده، مانند افزایش جمعیت را با به حداکثر رساندن ظرفیت‌های یک خانه معمولی به میان می کشیدو طراحی خاصی برای مبلمان داخلی و اثاثیه منزل مثل کابینت، قفسه، و کمد لباس را با هدف بیشترین بهره وری از یک فضای کوچک دنبال می‌کرد. می‌توان گفت که این اولین، "خانه کوچک" آن زمان بود. علیرغم نارضایتی کمیته برگزاری نمایشگاه پاریس طرح او بسیار مورد توجه قرار گرفت. جهانی که لوکوربوزیه قصد نمایشش را داشت پیامی سیاسی هم داشت؛ اینکه استانداردسازی‌های تولید انبوه باید در خدمت رفاه شهروندان و در راستای نیازهای روزانه آنان قرار بگیرد.

در فهرست CNN، طرح‌های دیگری از جمله بطری کوکاکولا (۱۹۱۵)، دوربین لایکا (۱۹۲۳)، ماهواره اسپوتنیک (۱۹۵۷)، واکمن سونی(۱۹۸۱)، و آیفون (۲۰۰۷) هم دیده می‌شود.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : وبگاه هنرآنلاین
  02:09   سه شنبه 23 آبان 1396  
 نظرات