اخبار   
 

 نگاهی نقادانه به مسابقات معماری

نشست بعدی انجمن مفاخر معماری به «مسابقات معماری» اختصاص یافت. در تعریف این نشست آمده است: مسابقات معماری امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته‌ی جهان به‌عنوان شیوه‌ای برای ایجاد یک رقابت سازنده، دست‌یابی به ایده‌های نوین معمارانه، کیفیت برتر طراحی و نیز تأمین منافع کارفرمایان شناخته شده‌اند. بسیاری از آثار برجسته‌ی معماری در دهه‌های اخیر، در جریان همین مسابقات برگزیده و ساخته شده‌اند، که از مشهورترینِ آن‌ها می‌توان مرکز فرهنگی ژرژ پُمپیدو در پاریس را نام برد ...

نگاهی نقادانه به مسابقات معماری
■ تحلیل چهره‌های معماری ایران از مسابقات


با حمایت انجمن مفاخر معماری، دویست‌وهفتادوهشتمین نشست آن انجمن به «مسابقات معماری» اختصاص یافت. در تعریف این نشست آمده است: مسابقه و رقابت سالم، زمینه‌ساز پیشرفت است. مسابقات معماری امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته‌ی جهان به‌عنوان شیوه‌ای برای ایجاد یک رقابت سازنده، دست‌یابی به ایده‌های نوین معمارانه، کیفیت برتر طراحی و نیز تأمین منافع کارفرمایان شناخته شده‌اند. بسیاری از آثار برجسته‌ی معماری در دهه‌های اخیر، در جریان همین مسابقات برگزیده و ساخته شده‌اند، که از مشهورترینِ آن‌ها می‌توان مرکز فرهنگی ژرژ پُمپیدو در پاریس را نام برد.

در ایران نیز نمونه‌های تاریخی از جمله، طرح ایوان مدائن از طریق برگزاری مسابقات انتخاب شده است. در دهه‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی، برگزاری مسابقاتی در طراحی بنای آزادی، کتابخانه پهلوی، کتابخانه ملی، مجموعه فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی، موزه بزرگ خراسان، مجموعه فرهنگی سینما آزادی، برج‌های مسکونی و میدان‌ها صورت گرفته‌اند.

نظر به اهمیت ترویج مسابقات طراحی معماری و شهرسازی در ایجاد رقابت سالم میان طراحان معماری، شهرسازی و رشته‌های وابسته، ایجاد شور و نشاط علمی در جامعه معماران و شهرسازان نیز اهمیت بالائی پیدا کرده است. ایجاد رقابت سالم در این زمینه موجب ارتقای فرهنگ عمومی در زمینه معماری و شهرسازی، فراهم آوردن عرصه مناسب برای معرفی استعدادهای تازه و ناشناخته، فرصت انتخاب طرح‌های بهتر، کارآمدتر، بهینه و متناسب با فرهنگ، اقلیم و محیط زیست و بهره‌وری بیشتر در بناها و مجتمع‌های زیستی و همچنین تخصیص بهتر منابع مالی کشور می‌شود. نظر به ضرورت سامان یابی و قانونمندی مسابقات و به منظور برگزاری هرچه بهتر آن، آئین نامه برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی در سال ۱۳۸۱ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد فرهنگستان هنر، تهیه و تنظیم شده اما امروز، پس از گذشت سال‌های مدید، هنوز مشکلات متعددی در زمینه‌های مختلف، از جمله سازماندهی، داوری و به ویژه دخالت مستقیم دستگاه‌های اجرائی در امور مسابقات مشاهده می‌شود.

بر اساس این گزارش، در دویست و هشتاد و هفتمین گفتمان هنر و معماری که به برگزاری مسابقات معماری در ایران و جهان اختصاص دارد، فاطمه تاجیک و دکتر داریوش بوربور، معمار و شهرساز برجسته به عنوان سخنران و مهندس ابوالحسن میرعمادی به عنوان دبیر این نشست حضور خواهند داشت. همچنین این نشست با نمایش فیلم نیز همراه خواهد بود.

علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۳۰ به موزه هنرهای دینی امام علی (ع) واقع در خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، شماره ۳۵ مراجعه کنند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری هنرآنلاین
  17:09   دوشنبه 22 مرداد 1397  
 نظرات