اخبار   
 

 حمایت معماران از اقداماتِ ضدفساد آخوندی در حوزه‌ی ساخت‌وساز

در پی تخلفات گسترده در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و آغاز افشاگری‌ها از سوی وزارت راه و شهرسازی، برخی معماران با اعلام نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود، در این باره واکنش نشان دادند ...

حمایت معماران از اقداماتِ ضدفساد آخوندی در حوزه‌ی ساخت‌وساز
■ «مبارزه با فساد در همه‌ی سازمان‌های نظام مهندسی، مطالبه‌ی معماران است»


در پی تخلفات گسترده در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و آغاز افشاگری‌ها از سوی وزارت راه و شهرسازی، برخی معماران با اعلام نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود، در این باره واکنش نشان دادند.

در همین رابطه حمیدناصرخاکی یکی از معماران کشور، در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد: حاصل نظام مهندسی ساختمان و حاصل اتفاقات و پدیده هایی که در این نظام درگیر هستند، ساختمان ها و شهرها هستند. ما در این جا با جان یک نفر روبه رو نیستیم بلکه با پدیده‌هایی روبرو هستیم که تمامی آحاد جامعه با آن درگیر هستند.

وی تصریح کرد: بنابراین شوخی کردن یا هرگونه خطایی در این حوزه، خطایی است که به صورت دومینووار تبدیل به بحران‌های جدی در جامعه می‌شود.

حمید ناصر خاکی افزود: هم اکنون بحران‌های جدی که در جامعه داریم به شدت وابسته به بحران‌های کوچکی هیتند که در گذشته نه چندان دور در حوزه معماری و شهرسازی این مملکت و همچنین نظام مهندسی اتفاق افتاده بود. به همین دلیل به شدت برخورد با فساد در این حوزه جدی باید باشد. زیرا آثار سوء فساد را در آینده کاهش می‌دهد.

وی همچنین گفت: معتقدم این فساد در بخش عمده‌ای از سازمان‌های نظام مهندسی وجود دارد و متاسفانه در حال گسترش است. به جد معتقدم باید جلوی فساد گرفته شود. زیرا همانطور که گفتم مبارزه با این نوع خاص از فساد که به صورت سیستمی در نظام مهندسی و همچنین در سایر بخش‌ها ریشه دوانده است تنها محدود به یک بنا نیست بلکه ساختارهای یک شهر را در برمی‌گیرد که از آن طریق به ساختارهای فرهنگی و اجتماعی نیز راه پیدا می‌کند.

ناصرخاکی تاکید کرد: به واقع فساد در نظام مهندسی کشور ما یا اختلال در آن ممکن است منجر به تبعاتی شود که آثار مخربی در فرهنگ جامعه بگذارد.

وی تصریح کرد: بنابراین به عنوان یک عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نه تنها از اقدامات ضد فساد حمایت می‌کنم بلکه این اقدام را از سوی مسئولان ارشد، مطالبه می‌کنم تا فساد در جامعه مهندسی کشور و در سایر حوزه‌ها ریشه‌کن شود.

اقدام ضدفساد آخوندی در سازمان‌ نظام مهندسی، به‌جا و شایسته بود

شیوا آراسته، مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه معماری زمینه‌گرا نیز در همین رابطه به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: اقدامی که از سوی وزیر راه و شهرسازی در رابطه با ناکارآمدی سازمان‌های نظام مهندسی انجام گرفت واقعا بجا و شایسته بود.

آراسته ادامه داد: با تخلفاتی که هم‌اکنون از سوی وزیر راه و شهرسازی اعلام شده شاید باید تا انحلال سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان پیش رفت.

وی معتقد است: نظام مهندسی فعلی یک رکن بسیار ناکارآمد است که نتوانسته است نیاز مهندسی کشور را برطرف کند.

آراسته با بیان اینکه از پروانه نظام مهندسی خود استفاده نمی‌کند، با طرح این پرسش که اگر نظام مهندسی ساختمان وجود نداشت چه اتفاقی در نظام ساخت و ساز کشور رخ می داد؟، گفت: در مورد نظام مهندسی ساختمان سال‌هاست این اعتقاد را دارم که اگر نظام مهندسی ساختمان فعلی حذف هم بشود هیچ اتفاقی در کیفیت ساخت و ساز نمی‌افتد.

وی اعلام کرد: نظام مهندسی ساختمان متاسفانه هیچ نقشی در کیفیت دادن به ساختمان‌ها ایفا نکرد و مکانی برای استفاده عده‌ای از رانت شده است که امیدواریم این اتفاقات و آغاز مبارزه با فساد و بی‌عدالتی که در جامعه مهندسی وجود دارد، بتواند به اعتلای جامعه مهندسی کمک کند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

ـ در پیوند با همین موضوع :
پدیده‌ی «جنگل ساختمانی» و نگرانی‌های آقای وزیر
معامله‌ی شهر با پیمانکاران ـ ناگفته‌های دکتر عباس آخوندی
مهندسان و مدیریت خردمندانه‌ی سرزمین
آخوندی : نظام مهندسی وضع آشفته‌ای دارد
دکتر عباس آخوندی، مردی که از نو باید شناخت ـ بخش نخست
دکتر عباس آخوندی، مردی که از نو باید شناخت ـ بخش دوم
پیش‌نویس اصل اخلاق حرفه‌ای و شئون مهندسی
دیدگاه‌های آقای دکتر آخوندی در زمینه‌ی نظارت و مسئولیت‌های شهرداری
حمایت قاطع و تجلیلِ مجلس از اقدامات ضدفساد آخوندی
سخنی با مهندسان؛ همه با هم حرکت به سوی اصلاح نظام مهندسی ساختمان
آخوندی را استعفا دادند ...
واکاویِ دلایل تخریب آخوندی از سوی حامیانِ جعل و فساد

  منبع : وزارت راه و شهرسازی
  18:30   سه شنبه 10 مهر 1397  
 نظرات