اخبار   
 

 فلاحت‌پیشه: در موضوع سانحه‌ی هواپیمای اوکراینی، خیلی راحت دروغ گفته شد

یک نماینده‌ی مجلس گفت: بنده از روز نخست و از زمانی که جعبه‌ی سیاه را نشان دادند و اعلام کردند که یکی از جعبه‌ها آسیب دیده، شک داشتم که ممکن است دروغی در کار باشد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چرا درباره‌ی علت سقوط هواپیمای اوکراینی زودتر آگاهیرسانی نشد؟، گفت: بنده معتقدم این حادثه دو تأسف عمیق دارد: یک تاسف برای کسانی که جان خود را در این حادثه از دست دادند، که یکی از مظلومانه‌ترین مرگ‌ها به شمار می‌آید و تاسف دوم به‌خاطر نوع اعلام است ...

فلاحت‌پیشه: در موضوع سانحه‌ی هواپیمای اوکراینی، خیلی راحت دروغ گفته شد
■ «آفتِ پنهان‌کاری بیش‌تر از اصل فاجعه بود»
■ «از روز اول شک داشتم»


یک نماینده‌ی مجلس گفت: بنده از روز نخست و از زمانی که جعبه‌ی سیاه را نشان دادند و اعلام کردند که یکی از جعبه‌ها آسیب دیده، شک داشتم که ممکن است دروغی در کار باشد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چرا درباره‌ی علت سقوط هواپیمای اوکراینی زودتر آگاهیرسانی نشد؟، گفت: بنده معتقدم این حادثه دو تأسف عمیق دارد: یک تاسف برای کسانی که جان خود را در این حادثه از دست دادند، که یکی از مظلومانه‌ترین مرگ‌ها به شمار می‌آید، یعنی افرادی که از هیچ چیز اطلاع ندارند به یک‌باره اینگونه جان خود را از دست بدهند؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و ساست خارجی مجلس گفت: تاسف دوم به‌خاطر نوع اعلام است. علاوه بر اینکه خون آن عزیزان پایمال شد، نوع اعلام آن آفتی برای ملت و دولت ایران داشت. در طول این مدت به هر حال دروغ‌هایی گفته شد که در عرصه بین‌المللی شایسته شأن ملت و دولت ایران نبود و به هر حال خیلی راحت دروغ گفته شد.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب گفت: اولا اشتباه اصلی آن است که اگر شرایط کشور جنگی است، چرا اجازه دادند هواپیماها پرواز کنند؟ نباید اجازه پرواز به هواپیما می‌دادند. اگر اجازه داده شده و این کار صورت گرفته مشخص است. در کشور اگر گلوله‌ای شلیک شود آن مسئول مربوطه حتما باید آن را اعلام کند و صورت جلسه شود. اینکه یک موشک پدافند زمین به هوا شلیک شده حتما باید گزارش آن داده شود که قطعا داده شده است. وی با اشاره به تاخیر در اعلام این موضوع گفت: باتوجه به مظلومیت شهادت سردار سلیمانی و اقتداری که ایران در انتقام خون ایشان در حمله به پایگاه عین‌الاسد نشان داد، خیلی‌ها سعی کردند این را تحت‌الشعاع قرار دهند و شرایطی را به وجود آوردند که خودشان را به عنوان مدافع حقوق انسان‌ها و کشته‌شدگان و بازماندگان نشان دهند، یعنی آفتی که از ناحیه این لاپوشانی در حقیقت به کشور وارد شد خیلی بیشتر از اصل فاجعه بود.

نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: درنتیجه مدعی‌العموم باید در قالب اصل روشنگری این موضوع را هم تحت پیگرد قرار دهد و حتما در زمینه دیپلماسی عمومی نیز باید کاری شود که آثار منفی این موضوع تعدیل شود. فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید چه شد که کشور به بیان حقیقت روی آورد؟ گفت: بنده از روز اول و از زمانی که جعبه سیاه را نشان دادند و اعلام کردند که یکی از جعبه‌ها آسیب دیده از همان زمان شک داشتم که ممکن است دروغی در کار باشد. به هر حال تعریف جعبه سیاه مشخص است و در هر شرایطی قابلیت بازیابی دارد. طبیعتا این موضوع روشن می‌شد و بعد این کار صورت گرفت. بنده معتقدم در این قضیه به منافع کشور و جایگاه ایرانی‌ها در دنیا ظلم شد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  12:33   شنبه 21 دی 1398  
 نظرات