اخبار   
 

 آغاز نام‌نویسی برای مسکن ملی در شهرهای جدید، از یکم آذرماه

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کلنگ ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید از سال گذشته به زمین خورده و ساخت‌وساز مسکن ملی در شهرهای جدید آغاز شده است. همچنین، نام‌نویسی برای مسکن ملی در برخی از شهرهای جدید از هفته‌ی نخست آذرماه آغاز می‌شود. در همین حال، وزیر راه و شهرسازی گفت: تا زمانی که از اتصال اینترنت و دسترسی همه‌ی مردم در مناطق گوناگون به اینترنت اطمینان حاصل نکنیم، ثبت‌نام‌ها انجام نمی‌گیرد ...

آغاز نام‌نویسی برای مسکن ملی در شهرهای جدید، از یکم آذرماه
■ وزیر می‌گوید: مردم نگران ثبت‌نام در سایت مسکن ملی به دلیل مشکل اینترنت نباشند


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کلنگ ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید از سال گذشته به زمین خورده و ساخت‌وساز مسکن ملی در شهرهای جدید آغاز شده است. همچنین، نام‌نویسی برای مسکن ملی در برخی از شهرهای جدید از هفته‌ی نخست آذرماه آغاز می‌شود. در همین حال، وزیر راه و شهرسازی گفت: تا زمانی که از اتصال اینترنت و دسترسی همه‌ی مردم در مناطق گوناگون به اینترنت اطمینان حاصل نکنیم، ثبت‌نام‌ها انجام نمی‌گیرد.

حبیب‌الله طاهرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره پروژه‌های ساخت و ساز و توسعه شهرهای جدید اظهار داشت: دولت با تنگنای مالی مواجه است و عدم تحقق درآمدها می‌تواند منجر به عدم وجود جریان نقدینگی مناسب در پروژه‌ها شود و در نتیجه این پروژه‌ها با زمان طولانی‌تر و هزینه بیشتر به اجرا برسند. وی ادامه داد: از این رو شرکت عمران، شهرهای جدید به دنبال شیوه‌های جدید تامین مالی و جذب منابع مالی بوده است. بدون شک دیگر نمی‌توان با شیوه‌های سنتی و اتکا به منابع داخلی نسبت به شهرهای جدید اقدام کرد. از این رو با شناسایی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران و اصلاح برخی از آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها بستر مناسبی را برای جذب مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی ایجاد کرده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حضور شرکت عمران شهرهای جدید در نمایشگاه جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری اظهار داشت: بیش از یکصد پروژه برای ارائه به بخش خصوصی داریم که با تسهیل شرایط، این پروژه‌ها را در اختیار بخش خصوصی می‌گذاریم. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: تمام این پروژه در زمینه ساخت و ساز مسکن، واحدهای تجاری، مراکز تفریحی، گردشگری، بهداشتی، درمانی، فرهنگی، نیروگاه‌های خورشیدی، آموزشی و صنعتی بوده است. طاهرخانی ادامه داد: پروژه‌های عمرانی قابل واگذاری به بخش خصوصی در شهرهای اندیشه، پرند، پردیس، هشتگرد، صدرا، سهند، عالی‌شهر، گلبهار، فولادشهر و بهارستان واقع شده‌اند. وی با اشاره به ارزش این یکصد پروژه قابل واگذاری به بخش خصوصی گفت: ارزش این پروژه‌ها ۴۰ هزار میلیارد تومان است و مشوق‌های متعددی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تعریف کرده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به آغاز پروژه مسکن ملی در شهرهای جدید گفت: کلنگ ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید از سال گذشته به زمین خورده و ساخت و ساز مسکن ملی در شهرهای جدید آغاز شده است. ثبت‌نام برای مسکن ملی در برخی از شهرهای جدید از هفته اول آذر ماه آغاز می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که ثبت‌نام برای مسکن ملی در استان تهران چه زمانی آغاز خواهد شد، گفت: همانطور که گفته شد سامانه ثبت‌نام از هفته اول آذر برای شهرهای جدید آغاز می‌شود و به نوبت تا پایان آذر ماه مردم می‌توانند برای ثبت‌نام در اغلب استان‌ها اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن هیچ قیمت ثابتی ندارد، اظهار داشت: براساس چارچوب‌های قراردادهای فنی، مهندسی قیمت تعیین می‌شود و قیمت هر پروژه‌ای با پروژه دیگر در شهرهای مختلف متفاوت است. وی با تاکید بر اینکه مخاطب طرح اقدام ملی مسکن اقشار کم‌درآمد نیستند، اظهار داشت: متقاضیان باید حداقل ۱۰درصد هزینه ساخت را در همان ابتدای ثبت‌نام تامین کنند.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

از سوی دیگر، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ثبت نام در سایت مسکن ملی در شرایط قطعی اینترنت تاکید کرد: مردم نگران نباشند و قرار نیست این شرایط باعث جاماندگی عده‌ای از ثبت نام در سایت مسکن ملی شود. وی با تاکید بر اینکه ثبت نام‌ها در سه استان کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان به تعویق افتاد تا از لحاظ دسترسی به اینترنت به شرایط پایدار برسیم، تاکید کرد: مردم نگران نباشند و تا زمانی که از اتصال اینترنت و دسترسی همه مردم در مناطق مختلف به اینترنت اطمینان حاصل نکنیم، ثبت نام‌ها انجام نمی‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرار نیست این شرایط باعث تاخیر در اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن شود، اظهار داشت: در تلاش هستیم که سایت جایگزینی طراحی شود که با زیرساخت اینترنت ملی بتوان از آن برای ادامه ثبت نام‌ها استفاده کنیم. اسلامی تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم فردی به دلیل عدم دسترسی به اینترنت از ثبت نام جا بماند. وی با بیان اینکه در مرحله اول ثبت نام‌ ها هستیم، گفت: تا زمانی که اراضی مورد نیاز تامین شود و متقاضی برای خرید مسکن ملی در آن اراضی وجود داشته باشد، ثبت نام مسکن ملی در شهرها ادامه دارد. البته هنوز ظرفیت خالی برای استان‌هایی مانند کرمان و سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های مسکن مهر و مسکن ملی اظهار داشت: پروژه مسکن ملی براساس تقاضای موثر و نیاز واقعی در شهرها و نقاط مختلف به اجرا می‌رسد بنابراین هر نقطه‌ای که تقاضا برای آن وجود داشته باشد مسکن ساخته می شود و شاهد مسکن فاقد متقاضی در این پروژه نخواهیم بود. اسلامی با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم در جریان صاحب خانه کردن مردم عدد بزرگی را به نمایش بگذاریم، ادامه داد: در هر نقطه‌ای که امکان ساخت و ساز باشد و مردم هم از آن استقبال کنند به اندازه همان میزان استقبال، خانه ساخته خواهد شد. وی با اشاره به توافق با وزارت آموزش و پرورش برای ساخت مسکن ویژه فرهنگیان و معلمان گفت: آنچه وزارت راه در توان دارد ساخت ۵۰ هزار واحد است اما وزارت آموزش و پرورش آمادگی ساخت ۱۷۰ هزار واحد در کل کشور را دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این تعداد واحد قرار است که ۳.۵ ساله ساخته شوند، گفت: تمام شرایط آن منطبق بر شرایط مسکن ملی است و باید ضوابط مسکن ملی هم در این طرح رعایت شود. به این معنا که متقاضیان نباید سابقه ملکی داشته باشند، نباید از مسکن و تسهیلات دولتی استفاده کرده باشند، سابقه سکونت آنها در محل مورد متقاضی باید به حد نصاب برسند و ... . اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا متقاضیان مسکن فرهنگیان حتما باید استخدام رسمی باشند، گفت: وضعیت استخدامی افراد مورد ملاک نیست و هر فردی که آموزگار است می‌تواند در صورت احراز شرایط در این پروژه شرکت کند.


ـ مأخذ تکمیلی:
وزیر راه و شهرسازی در گفت‌و گو با ایلنا: به دنبال نمایش ارقام بزرگ در پروژه‌ی مسکن ملی نیستیم
  منبع : خبرگزاری ایلنا
  13:00   شنبه 2 آذر 1398  
 نظرات