اخبار   
 

 زادروز پروفسور میرزاخانی «روز جهانی زن در ریاضیات» نام‌گذاری شد

اتحادیه‌ی فرامرزیِ انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته‌ی بانوانِ انجمن ریاضی ایران، زادروز زنده‌یاد پروفسور مریم میرزاخانی، سوم ماه می (۱۳ اردیبهشت) را «روز جهانی زن در ریاضیات» نامگذاری کرد. دکتر مژگان محمودی، دبیر کمیته‌ی بانوان انجمن ریاضی ایران با اعلام این خبر، گفت: این پیشنهاد در نشست عمومی بانوان اتحادیه‌ی فرامرزی انجمن‌های ریاضی جهان در روز ۹ مرداد به تصویب رسید ...

زادروز پروفسور میرزاخانی «روز جهانی زن در ریاضیات» نام‌گذاری شد
■ پیشنهاد ایران در اتحادیه‌ی فرامرزی انجمن‌های ریاضی جهان پذیرفته شد


اتحادیه‌ی فرامرزیِ انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته‌ی بانوانِ انجمن ریاضی ایران، زادروز زنده‌یاد پروفسور مریم میرزاخانی، سوم ماه می (۱۳ اردیبهشت) را «روز جهانی زن در ریاضیات» نامگذاری کرد. دکتر مژگان محمودی، دبیر کمیته‌ی بانوان انجمن ریاضی ایران با اعلام این خبر، گفت: این پیشنهاد در نشست عمومی بانوان اتحادیه‌ی فرامرزی انجمن‌های ریاضی جهان در روز ۹ مرداد به تصویب رسید.

وی افزود: متن این پیشنهاد را اعضای کمیته بانوان به کمک دکتر رحیم زارع نهندی و دکتر سیاوش شهشهانی تهیه کردند و دکتر دانش‌خواه نیز آن را در دومین کنفرانس بانوان ریاضیدان جهان در برزیل ارائه کرد.

محمودی خاطرنشان کرد: این موفقیت را به جامعه ریاضی کشور، به ویژه بانوان ریاضیدان تبریک می‌گوییم.

به گزارش ایسنا، پروفسور مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد در ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد و در سال ۲۰۱۴ به دلیل انجام تحقیقات در زمینه «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز به عنوان بالاترین جایزه در ریاضیات شد. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز بوده است.

زمینه تحقیقاتی وی مشتمل بر نظریه "تایشمولر"، هندسه "هذلولوی"، نظریه "ارگودیک" و هندسه "هم‌تافته" بوده است.

پروفسور مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمره کامل شد.

وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. پروفسور میرزاخانی سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

وی به عنوان یکی از ۱۰ ذهن جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و به عنوان «ذهن برتر» در رشته ریاضیات تجلیل شد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

پروفسور میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه «ستر» از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بوده و پیش از آن نیز به عنوان استاد دانشگاه پرینستون مشغول به فعالیت بوده است.

وی در اسفندماه ۱۳۷۶ در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که در آن تیمی متشکل از میرزاخانی، ایمان افتخاری و حسین نمازی حضور داشتند، رتبه اول کشور را کسب کرد. اتوبوس حامل این تیم که از اهواز راهی تهران بود، به دره سقوط کرد و ۶ نفر از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی - برندهٔ دو مدال طلای المپیاد جهانی - علیرضا سایه‌بان، علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانشجویان بازمانده از این سانحه بود.

این نابغه ریاضی ایران پس از چهار سال مبارزه با بیماری سرطان سینه، بیست‌وسوم تیر ماه ۱۳۹۶ دار فانی را وداع گفت.

با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

ـ در همین زمینه :
مرگ مریم، مرگ نوستالژی
گنج و گوهری که دو بار از دست رفت ...
زندگی‌نامه‌ی پروفسور مریم میرزاخانی
پدر پروفسور میرزاخانی : خیابان به نام دخترم نکنید
برگزاری مراسم خصوصی خاک‌سپاری پروفسور میرزاخانی بعدازظهر امروز در امریکا
بازتاب و حواشی عضویتِ پروفسور مریم میرزاخانی در آکادمی علوم امریکا
ریاضیدان زن ایرانی، برنده جایزه جهانی انجمن ریاضی آمریکا شد
یک ایرانی در میان ۴ برنده‌ی نوبل ریاضی ۲۰۱۸
تغییر لوگوی گوگل به افتخار پورسینا

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  14:27   سه شنبه 23 مرداد 1397  
 نظرات