اخبار   
 

 تسهیلات جدید مسکن، گامی در راستای حمایت از اقشار مرفه

در روزهای اخیر ادعای جدیدی افزون بر طرح‌ها و اقدامات شفاهیِ گذشته برای حل معضل تأمین مسکن مبنی بر پرداخت وام تهیه‌ی مسکن متناسب با توان بازپرداخت تا سقف ۵میلیون تومان به زوج‌ها مطرح شده است. با توجه به طولانی بودنِ زمان تهیه و عرضه‌ی مسکن به بازار، از هم‌اکنون بخش‌های مختلف متولی مسکن در کشور می‌باید در اندیشه‌ی عرضه‌ی متناسب با نیاز سالانه‌ی مسکن در جامعه باشند. زیرا با توجه به شرایط کنونی اقتصاد، به نظر نمی‌رسد جامعه توان تحمل شوک قیمتی جدیدی را در این بازار داشته باشد ...

تسهیلات جدید مسکن، گامی در راستای حمایت از اقشار مرفه

در روزهای اخیر ادعای جدیدی افزون بر طرح‌ها و اقدامات شفاهیِ گذشته برای حل معضل تأمین مسکن مبنی بر پرداخت وام تهیه‌ی مسکن متناسب با توان بازپرداخت تا سقف ۵میلیون تومان به زوج‌ها مطرح شده است.

با توجه به شرایط و اقساط وام ۱۶۰ میلیونی که درگذشته عملی شد می‌توان سقف مبلغ حدودی وام موردادعا که اقساط آن ۵ میلیون تومان است را حدود ۴۷۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرد. این مبلغ تخمینی در حالی است که مبلغ قیمت اوراق تسه در ماه‌های اخیر به‌شدت کاهش‌یافته و به حدود ۴۵ هزار تومان برای هر برگ از این اوراق رسیده است. با احتساب این قیمت، برای تهیه وام ۴۷۰ میلیون تومانی نیازمند تهیه ۹۴۰ برگ از اوراق تسه است که باقیمت فعلی آن حدود ۴۲ میلیون تومان بابت خرید این اوراق می‌بایست هزینه صرف شود.

مبلغ خالص وام با احتساب این اوراق حدود ۴۳۰ میلیون تومان است که با توجه به نوسان قیمتی موجود در بازار مسکن مبلغ مناسبی به نظر می‌رسد که می‌تواند قدرت خرید متقاضیان را تا حد مناسبی افزایش دهد. البته باید در نظر داشت زوجینی که به دنبال دریافت این وام می‌باشند باید توان بازپرداخت ماهانه ۵ میلیون تومان را برای اقساط این وام داشته باشند که مبلغ قابل‌توجهی است و در شرایط فعلی اقتصادی از عهده بسیاری از متقاضیان جوان خارج است.

بااینکه شناور کردن مبلغ تسهیلات پرداختی با توجه به توان بازپرداخت متقاضیان در شرایط فعلی تا حدی مناسب به نظر می‌رسد، اما باید توجه داشت که مخاطبان اصلی این تسهیلات افرادی هستند که عمدتاً به دلیل ناتوانی در تأمین نقدینگی لازم برای تهیه مسکن مناسب نیازمند تسهیلات بانکی برای تأمین این مبلغ هستند. عمده این افراد را عمدتاً زوج‌های جوان و قشر متوسط جامعه را تشکیل می‌دهند که برای پرداخت این اقساط می‌بایست فشار زیادی را متحمل شوند. البته در مورد جزئیات دقیق و نحوه پرداخت و دوره بازپرداخت این وام‌ها تاکنون اطلاع‌رسانی نشده است و اعداد و ارقام ذکرشده در این نوشته بر اساس روند کنونی پرداخت این نوع تسهیلات محاسبه‌شده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

در مورد منابع لازم برای تأمین این حجم از نقدینگی به نظر می‌رسد با توجه به کاهش قابل‌توجه تقاضا برای وام‌های خرد در بانک مسکن که منجر به افت شدید تقاضا در این نوع وام‌ها شده است، بتوان منابع در نظر گرفته‌شده برای این نوع تسهیلات را به پرداخت وام‌های جدید اختصاص داد. پیش‌بینی می‌شود این نوع وام‌ها در شهرهای بزرگ با استقبال قابل‌توجهی مواجه شود زیرا با توجه به قدرت خرید مناسبی که این وام‌ها برای تهیه مسکن متوسط در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد، می‌توان هزینه بازپرداخت آن را توجیه کرد. از سوی دیگر افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش مسکن هستند می‌توانند با استفاده از این نوع تسهیلات اقدام به خرید مسکن نموده و از محل اجاره آن بخشی از هزینه وام را تأمین نمایند.

در کنار مزایای زیادی که این نوع وام در صورت عملی شدن برای افزایش توان قدرت خرید متقاضیان مسکن به همراه دارد، می‌بایست توجه داشت که برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید نسبت به تولید توجه ویژه‌ای داشت. تقویت یک‌سویه سمت تقاضا، موجب افزایش قیمت و افزایش تورم در این بازار می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد متولیان و سیاست‌گذاران این بخش بهتر است هم‌زمان با تعریف طرح‌هایی در جهت حمایت از متقاضیان اقدام به پرداخت تسهیلات کلان به سازندگان و تولیدکنندگان واقعی در بازار مسکن نمایند. با توجه به طولانی بودن زمان تهیه و عرضه مسکن به بازار، از هم‌اکنون بخش‌های مختلف متولی مسکن در کشور می‌بایست به فکر عرضه متناسب با نیاز سالانه مسکن در جامعه باشند. زیرا با توجه به شرایط کنونی اقتصاد به نظر نمی‌رسد جامعه توان تحمل شوک قیمتی جدیدی را در این بازار داشته باشد.

  منبع : وبگاه صما
  11:07   سه شنبه 11 تیر 1398  
 نظرات