اخبار   
 

 تغییر لوگوی گوگل به افتخار مکس بورن

گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت گرامی‌داشت صدوسی‌وپنجمین زادروز «مکس بورن»، فیزیک‌دان و ریاضی‌دان آلمانی تغییر داد. به گزارش ایسنا، بدون مکانیک کوانتومی، پیشرفت در پزشکی، لیزر و محاسبات رایانه‌ای در حد یک رویا می‌ماند، و این جایی است که «مکس بورن» نقش مهمی در به وقوع پیوستن این اختراعات داشت ...

تغییر لوگوی گوگل به افتخار مکس بورن

گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت گرامی‌داشت صدوسی‌وپنجمین زادروز «مکس بورن»، فیزیک‌دان و ریاضی‌دان آلمانی تغییر داد. به گزارش ایسنا، بدون مکانیک کوانتومی، پیشرفت در پزشکی، لیزر و محاسبات رایانه‌ای در حد یک رویا می‌ماند، و این جایی است که «مکس بورن» نقش مهمی در به وقوع پیوستن این اختراعات داشت.

امروز گوگل روز تولد ۱۳۵ سالگی مکس بورن را با تغییر لوگوی خود جشن گرفته است. بدون تلاش‌های مکس بورن برای توسعه حداکثری زمینه مکانیک کوانتومی، امروزه جهان مدرن شاید نمی‌توانست به این شکل باشد.

مکانیک کوانتومی بخشی از فیزیک است که ماده را در کوچکترین حالت ممکن بررسی می‌کند. بدون مکانیک کوانتومی، پیشرفت‌های پزشکی، از جمله اختراعاتی مانند دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی یا MRI، لیزرها، محاسبات کامپیوتری و رایانه‌های شخصی، یک رویا باقی می‌ماند.

مکس بورن در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد.

مکس بورن زاده ۱۱ دسامبر ۱۸۸۲ شهر برسلاو بود که در آن زمان جزئی از قلمرو آلمان بود اما اکنون بخشی از لهستان است.

بورن فیزیکدان و ریاضیدان یهودی‌تبار آلمانی بود. وی در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل فیزیک را به خود اختصاص داد.

مکس بورن یکی از ۱۱ نفری بود که بیانیه راسل-اینشتین را امضا کردند. بیانیه راسل-اینشتین یا مانیفست راسل-اینشتین، عنوان بیانیه‌ای است که در ۹ ژوئیه ۱۹۵۵، توسط برتراند راسل، در روزگار جنگ سرد و در لندن انتشار یافت. پیش‌نویس این بیانیه که موضوع آن هشدار درباره خطرات حاصل از گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای جامعه بشری بود، به وسیله برتراند راسل تهیه شد و توسط یازده دانشمند به امضا رسید.

با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.‌

مکس بورن تحصیلات خود را در دانشگاه‌های برسلاو و هایدلبرگ و زوریخ انجام داد. او در طول تحصیلات در مقطع دکتری و نیز انجام تحقیقاتش برای دریافت عنوان دانشیاری در گوتینگن، با دانشمندان و ریاضیدانان برجسته‌ای مانند فلیکس کلاین، داوید هیلبرت، هرمان مینکوفسکی، اتو رونگه، ویگت و کارل شوارتزشیلد در تماس بود.

وی در سالهای ۱۹۰۸-۱۹۰۹ با فیزیکدانان لومر و پرینگشیم کار کرد و نظریه نسبیت را مطالعه کرد.

در سال ۱۹۰۹ مدرس دانشگاه گوتینگن شد و در سال ۱۹۱۲ به دانشگاه شیکاگو رفت.

در سال ۱۹۱۵، دکتر بورن به ارتش آلمان پیوست و روی تئوری مسافت‌یابی صوتی کار می‌کرد و نظریه کریستال را مطالعه کرد.

مسافت‌یابی صوتی که بیشتر در میدان جنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، به روشی در جهت پیدا کردن مختصات منبع صدا٬ مانند گزارش تیراندازی توپ‌خانه دشمن٬ توسط محاسباتی بر مبنای فواصل بین دریافت صدا در ایستگاه‌های شنود(میکروفون) مختلف گفته می‌شود.

وی تا سال ۱۹۱۹ در ارتش آلمان خدمت کرد و سپس استاد دانشگاه فرانکفورت شد. در همین دوره تعبیر خود از تابع چگالی احتمال برای ψ*ψ در معادل شرودینگر را ارائه کرد که همین بعدها باعث شد او جایزه نوبل را ببرد.

متاسفانه، با افزایش نازیسم در آلمان، دکتر بورن مجبور شد در سال ۱۹۳۳ از آلمان فرار کند و به انگلستان مهاجرت کند. پروفسور فلسفه طبیعی در دانشگاه ادینبرو شد و تا سال ۱۹۵۴ که جایزه نوبل را دریافت کرد، بازنشسته شد.

وی در سال ۱۹۳۹ به تابعیت بریتانیا درآمد و به عضویت انجمن پادشاهی لندن پذیرفته شد.

آلبرت اینشتین از دوستان بورن بود و جمله معروف خود درباره مکانیک کوانتوم «خدا با جهان تاس بازی نمی‌کند» را در سال ۱۹۲۶ در نامه‌ای به بورن نوشت.

دکتر بورن در طول زندگی خود با بسیاری از آکادمی‌های برجسته در سراسر جهان برخورد می‌کند و مواجهه وی با رویدادهایی مانند جنگ جهانی اول به تحقیقاتش در زمینه مکانیک کوانتومی کمک می‌کند.

دکتر بورن در هند در شهر بنگلور نیز مدت شش ماه ساکن بود و در آنجا با "سی وی رامان"، فیزیکدان برجسته هندی و برنده جایزه نوبل همکاری کرد.

مکس بورن قانون بورن را پایه گذاری کرد که یک نظریه کوانتومی است. قاعده یا قانون بورن یکی از قوانین مکانیک کوانتومی است که احتمال به دست آمدن یک نتیجه معین از اندازه‌گیری کمیتی از یک سامانه کوانتومی را به دست می‌دهد. قاعده بورن یکی از اصول اساسی مکانیک کوانتومی است و پیوند دهنده ماهیت احتمالی مکانیک کوانتومی با ساختار تعینی فرمول‌بندی مکانیک کوانتومی است.

گوگل در لوگوی امروز خود با نشان دادن مکس بورن در میان مقالات و کتاب‌های پر شده از معادلات، در حالی که پیشانی خود را با نماد معروف برای عملکرد موج در فیزیک به نام Psi که بیست و سومین حرف از الفبای یونانی است، می‌خاراند، به دکتر بورن ادای احترام کرده است.

دکتر بورن در تاریخ ۵ ژانویه ۱۹۷۰ در ۸۷ سالگی در بیمارستانی در گوتینگن درگذشت.

  منبع : خبرگزاری ایسنا
  15:18   دوشنبه 20 آذر 1396  
 نظرات