اخبار   
 

 فاصله‌ی نرخ آزاد و رسمی دلار از دوهزار تومان گذشت

همزمان با افزایش نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی ایران، فاصله‌ی نرخ رسمی و آزاد دلار از دوهزار تومان گذشت. بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلاتِ روز یک‌شنبه (۱۶ شهریور) در بازار ارز، نرخ عرضه‌ی دلار آمریکا را در شبکه‌ی رسمی صرافی‌های تحت نظارت خود، ۱۵۰ تومان دیگر بالا برد. در پی این اقدام، شیب صعود قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران افزایش یافت؛ به گونه‌ای که این نرخ، نیمروز یک‌شنبه تا ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان صعود کرد، ولی سپس در محدوده‌ی ۲۴هزار و ۷۵۰ تا ۲۴هزار و ۸۵۰ تومان نوسان کرد ...

فاصله‌ی نرخ آزاد و رسمی دلار از دوهزار تومان گذشت
■ پیشرویِ یورو به سوی ۳۰هزار تومان


همزمان با افزایش نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی ایران، فاصله‌ی نرخ رسمی و آزاد دلار از دوهزار تومان گذشت. بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلاتِ روز یک‌شنبه (۱۶ شهریور) در بازار ارز، نرخ عرضه‌ی دلار آمریکا را در شبکه‌ی رسمی صرافی‌های تحت نظارت خود، ۱۵۰ تومان دیگر بالا برد و به ۲۲هزار و ۶۰۰ تومان رساند. در پی این اقدام، شیب صعود قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران افزایش یافت؛ به گونه‌ای که این نرخ، نیمروز یک‌شنبه تا ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان صعود کرد، ولی سپس در محدوده‌ی ۲۴هزار و ۷۵۰ تا ۲۴هزار و ۸۵۰ تومان نوسان کرد. بدین ترتیب در جریان مبادلات روز یکشنبه بازار آزاد ارز تهران نرخ فروش دلار در مقایسه با روز کاری نخست هفته بیش از ۱۰۰ تومان افزایش یافت. این رشد در مورد یورو به حدود ۲۰۰ تومان رسید.

در شرایطی که نرخ آزاد فروش هر یورو روز شنبه از ۲۹ هزار تومان فراتر رفته بود، این نرخ هر روز یکشنبه به ۲۹ هزار و ۴۵۰ تومان رسید اما سپس در دامنه ۲۹ هزار و ۲۰۰ تا ۲۹ هزار و ۳۰۰ بالا و پایین شد. این در حالی بود که بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه هر یورو را روز یکشنبه ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین کرده بود. در شرایطی که نرخ آزاد فروش هر یورو روز شنبه از ۲۹ هزار تومان فراتر رفته بود، این نرخ هر روز یکشنبه به ۲۹ هزار و ۴۵۰ تومان رسید اما سپس در دامنه ۲۹ هزار و ۲۰۰ تا ۲۹ هزار و ۳۰۰ بالا و پایین شد. این در حالی بود که بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه هر یورو را روز یکشنبه ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین کرده بود.

صعود نرخ آزاد ارز در بازار تهران در حالی ادامه دارد که طی معاملات عمده ارز و حواله‌های ارزی در سامانه نیما نرخ کشف شده دلار در مبادلات روز شنبه به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک شده و بهای کشف شده یورو از ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان فراتر رفته بود. با توجه به این که عمده ارز حاصل از صادرات با هدف کشف قیمت در سامانه نیما و تحت مقررات بانک مرکزی ایران عرضه و معامله می‌شود، فعالان بازار ارز رشد نرخ‌ها در این سامانه را نشانه‌ای برای افزایش قیمت‌ رسمی و آزاد ارز می‌دانند.

با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا، رشد قیمت ارز در بازار داخلی ایران موجب شد تا هر قطعه تمام سکه طلا روز یکشنبه ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان معامله شود و بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به یک میلیون صد هزار تومان برسد.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : یورونیوز
  08:01   دوشنبه 17 شهریور 1399  
 نظرات