اخبار   
 

 آیا جهان واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را دست‌کم گرفته بود؟

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» تا پیش از تأیید کارآییِ نزدیک به ۹۱درصدیِ آن، در بسیاری از کشورهای جهان چندان جدی گرفته نمی‌شد. یکی از دلایل نگاه آمیخته به تردید به این واکسن، طی نشدنِ مراحل رایج علمی در جریان آزمایش بالینی آن بود. در ماه دسامبر حتی شماری از شهروندان خود روسیه هم حاضر به تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» نشده بودند. اکنون اما جایگاه آن پس از انتشار گزارشی علمی درباره‌ی میزان کارآیی‌اش در نشریه‌ی معتبر «لنست»، به جایگاهی همانند واکسن‌های «فایزر» و «مدرنا» ارتقا یافته است ...

آیا جهان واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را دست‌کم گرفته بود؟

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» تا پیش از تأیید کارآییِ نزدیک به ۹۱درصدیِ آن، در بسیاری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای غربی چندان جدی گرفته نمی‌شد. یکی از دلایل نگاه آمیخته به شک و تردید به این واکسن، طی نشدنِ مراحل رایج علمی در جریان آزمایش بالینی آن بود. حتی درون روسیه نیز در ماه دسامبر شماری از شهروندان حاضر به تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» نشده بودند. اکنون اما جایگاه آن پس از انتشار گزارشی علمی درباره‌ی میزان کارآیی‌اش در نشریه‌ی معتبر «لنست»، به جایگاهی همانند واکسن‌های آمریکایی شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «مدرنا» ارتقا یافته است.

بیش از ۱۲ کشور تاکنون استفاده از واکسن «اسپوتینیک وی» را تائید کرده اند. انتظار می رود این رقم به دنبال انتشار گزارش «لنست» افزایش یابد. ایران نیز یکی از کشورهایی است که چند روز پیش کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» آغاز کرد. یکی از مزایای واکسن «اسپوتنیک وی» قیمت ارزان تر نسبت به واکسن های آمریکایی و شرایط نگهداری آسان تر است. به این ترتیب به نظر می رسد که استفاده از واکسن روسی در کشورهای در حال توسعه به واکسن شرکت «فایزر» ارجحیت داشته باشد زیرا این کشورها تجهیزات لازم برای نگهداری و حمل و نقل واکسن «فایزر» را در اختیار ندارند.

واکنش های اولیه به میزان کارایی واکسن «اسپوتنیک وی» را می توان نمودی از نگاه رایج در کشورهای غربی به سطح دانش و پیشرفت علمی در روسیه دانست. افکار عمومی و بسیاری از تحلیلگران در این کشورها تصور می کنند که سطح تحقیقات علمی در روسیه به دنبال مهاجرت گروهی از دانشمندان روسی به اروپای غربی و آمریکا افت کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی سالهای گذشته با افزایش سرمایه گذاری ها در بخش تحقیقات دانشگاهی راهبرد تحقیق ملی در روسیه را دنبال می کند. کشورهای هند، ترکیه، برزیل و کره جنوبی قرار است طرح تولید گسترده «اسپوتنیک وی» را اجرا کنند. ایران نیز برای تولید این واکسن با مسکو به توافق دست یافته است. در اتحادیه اروپا نیز مجارستان ضمن تائید استفاده از «اسپوتنیک وی» ۴۰ هزار دوز از این واکسن دریافت کرده است.


با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : یورونیوز
  15:54   چهارشنبه 22 بهمن 1399  
 نظرات